Adatok
Berniekosar
0 bejegyzést írt és 1 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
Edutus Marketing
Hogyan változtatja meg vásárlási szokásainkat a vasárnapi zárva tartás?
2015.03.18 07:31:11
Március 15-től vasárnaponként zárva tart a boltok nagy része. A magyar lakosság egy része teljesen fel van háborodva, másokat viszont nem ráz meg az új törvény. De vajon hogyan befolyásolja mindez a fogyasztói magatartást? Hogyan fognak változni a vásárlási szokások hosszú…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz
Azt gondolom, azért egy kicsit erős ezt kijelenteni, hogy "nem változtat a jövedelmünkön", illetve a "választási preferenciáinkon". Annak, akinek több tízezer forintos plusz bevételt jelentett a vasárnapi pótlék, ami igen kedvező volt, annak nem vigasztalás, hogy hét közben többet dolgozhat, hiszen azért nem ugyanakkora mértékű pótlékot kap. Márpedig ha csökken ezeknek a dolgozóknak a fizetése, akkor kevesebbet fognak elkölteni, kevesebbet mennek fodrászhoz, ruhát venni stb. tehát a gazdaságba is kevesebb pénz áramlik vissza (arról nem is beszélve, hogy mennyire örülhetnek azok a dolgozók, hogy most nem este 10-re érnek haza, hanem 11 éjfelre..)
A másik szempont, hogy igenis megváltozhatnak a választási preferenciáink, illetve nem is a preferenciáink, hiszen vasárnap nem nagyon fogunk tudni máshol bevásárolni, csak a kormány közeli három betűs kis üzletekben, esetleg az egyéb kis boltokban. Nem szeretnék politizálni, de azért nem elhanyagolható kérdés, hogy a politika hogyan formálja át kvázi a vásárlási szokásainkat ezzel a törvénnyel, vagy akár a trafik mutyi... akarom mondani trafik törvénnyel.
Másik érdekes és szerintem merőben átgondolatlan és ijesztő az az, hogy elfelejtjük, hogy itt most nem csak az élelmiszer kereskedelemről van szó. Feltenném a kérdést és magában mindenki átgondolhatja, hogy az otthonában található TV, kanapé, ágy, íróasztal, konyhabútor, számítógép, bicikli, stb. melyik napon került megvásárlásra? Szerda este 9-kor? Feltételezem, hogy nem. Igen, továbbra is ott van a szombat, de azoknál az üzleteknél, láncoknál, ahol gyakorlatilag heti két nap az, amikorra ezek a nagy tételű bevásárlások koncentrálódnak, azoknál igen lényeges az egyik nap elvesztése. Feltételezem, hogy az Ikea, Kika, Decathlon, Obi, Media Markt sokkal nagyobb kárt szenved a zárvasárnaptól, mint az alapvetően élelmiszert áruló FMCG boltok.
Erre a gondolatra viszont fel lehet fűzni azt a megkerülhetetlen kérdést, hogy amennyiben ezeknek a nagy multinacionális vállaltoknak az országunk nem megnyerő, az egy érdekes lavinát indíthat be, és itt visszakanyarodhatunk az élelmiszerboltokhoz is. Lehet "szemét multizni", de ne felejtsük el, hogy például a Tesco Magyarország legnagyobb foglalkoztatója 22ezer dolgozóval, a Spar az 5., a többiről konkrét számokat nem tudok. Nem nehéz kitalálni, hogy ha olyan üzleti körülményeket teremtünk, amiben ezek a vállalatok nem tudnak megfelelő profitot termelni, akkor költséget fognak csökkenteni, embereket elbocsátani, boltokat bezárni, de ami a legfontosabb, befektetéseket, beruházásokat újragondolni, törölni, legeslegrosszabb esetben kivonulni. (Természetesen ez ettől a törvénytől talán nem fog bekövetkezni, de azért van még itt olyan törvény, ami nehezíti ezeknek a vállalatoknak az életét: világörökség területén nem lehet bolt.) Márpedig ez azt is jelenti, hogy akkor a többi külföldi tőke sem szívesen fog beáramolni, hogy úgy mondjam, és az ördögi kör újra beindul, hogy kevesebb foglalkoztatott, kevesebb pénz, amit elköltenek az emberek, romló gazdaság stb. stb.
Valószínűsíthetően túl fogjuk élni ezt a változást is ;-) (ami privát véleményem szerint nem fog sokáig tartani), itt inkább a hosszútávú következményeit kellene végiggondolni, ha esetleg mégis így marad, illetve belegondolni, hogy ha egy ilyen törvényt ilyen könnyen életbe lehet léptetni, milyen bizonytalanságokat tartogathat még számunkra és a vállalkozásokra, vállaltokra az országunk, kormányunk.