Regisztráció Blogot indítok
Adatok
Bayer Antal

1155 bejegyzést írt és 401 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
A képregény egyedülálló mágikus ereje a világteremtésben rejlik. Nincs két egyforma rajzstílus, nincs két egyforma narrációs modor, minden alkotó a saját metódusával válogatja össze univerzumának építőanyagait. A Belzebubs-képsoroknak köszönhetően már nálunk is ismert és kedvelt finn JP Ahonen…..
Marianne Faithfull halálával egy különleges, fantasztikus művész pályája zárult le véglegesen. Művésznek tekintem, méghozzá elsősorban előadóművésznek, aki legjobb pillanataiban kivételes érzékkel választott és elképesztő természetességgel vett birtokba dalokat. A Ballad of Lucy Jordan-t eredetileg…..
Tavaly ilyenkor azzal búcsúztattam 2023-at, a tehetetlenség évét, hogy a 2024-es választások időpontjának összevonása legalább azzal az előnnyel jár, hogy egy füst alatt letudjuk az összes újabb bosszankodást. Tévedtem, 2024 nem bizonyult 2023 klónjának. A türelmetlenség már évek óta fokozódott, a…..
A december 14-i Hungarocomixon lesz először kapható Bayer Antal legújabb képregénytörténeti könyve. Hasonlóan a francia képregényújságokról szóló köteteihez, a szerző ebben is tételesen mutatja be azokat a sorozatokat, amelyek az immár legendásnek tekinthető magyar képregénykiadónál jelentek…..
Magabiztosabban hasonlítanám ezt a képregényt a Canterbury mesékhez vagy a Dekameronhoz, ha pontosabban emlékeznék ezekre a klasszikusokra, de olyan régen olvastam őket, hogy inkább csak a Pasolini-féle filmadaptációkból ugrik be néhány foszlány. Mindenesetre kiindulási pontként így is szabad…..
Nagy lendülettel, komoly tervekkel indult idén tavasszal egy új képregénykiadó, Troubadour Comics néven. Bátor választásai közül a legújabb engem is megtalált, beszereztem a Nick Cave-ről szóló kötetüket. Reinhard Kleist német alkotónak specialitása az életrajzi (jellegű) képregény, és pár éve…..
Ez a korai magyar nyelvű képregény Szabadkáról származik. Készítője egy fiatal festőművész, Szentiványi Gyula volt. A lapban egy évvel később adtak hírt egy kiállításáról, ekkor huszonkétévesként említették. A Napló 1935/208. és 214. száma között megjelent 13 képcsíknak különlegessége, hogy…..
Találkozunk négy év múlva, találkozunk ötévenként – sok érettségiző osztály tablóképén olvasni hasonlóan bizakodó ígéretet. A miénkre nem került fel ilyesmi ötven évvel ezelőtt, de azért néhányszor csak összejött tizenöt-húsz régi osztálytárs. A digitális fotózás elterjedése óta sokunk…..
Pár napja meghalt Kris Kristofferson amerikai énekes, dalszerző, színész. A leghíresebb számát nem ő vitte sikerre, hanem Janis Joplin: a Me and Bobby McGee 1971-ben vezette a slágerlistát. Én is azt a verziót ismertem meg hamarabb, magától Kristoffersontól két másik számot hallottam először a The…..
A 2024. október 6-i képregénybörzére jelenik meg következő újdonságunk, egy tanulmánykötet egy híres francia képregényről - amelynek több része kiadónknál jelent meg magyarul. Az A5 méretű, 64 oldalas fekete-fehér kis kötethez újraélesztjük a "Buborékhámozó" márkát is, és ha sikeres lesz, további…..
A tavaly megjelentTeddy Ted-gyűjteményhez hasonlóan a Reménység úttörőiből is készítettünk egy összesített kiadást. A 196 oldalas, fekete-fehér kötet mindhárom részt tartalmazza. Az eredeti kiadásokhoz képest történt néhány változás: átdolgoztuk a retusálást és a szövegek tördelését, kijavítottunk…..
A vajdasági Jó Pajtásban közel tíz éven át voltak olvashatók Robot Karcsi izgalmas kalandjai. A brit képregényfigura először 1952-ben jelent meg a Lion című magazinban, ám az első epizódot öt év szünet követte. 1957-ben aztán leporolták, új rajzolót kapott, és onnantól kezdve folyamatosan futott a…..
Mühlbeck Károly (1869-1943) mintegy fél évszázadon át volt a Pósa Lajos által alapított, Benedek Elek, majd Gaál Mózes által szerkesztett gyermeklap munkatársa, legfőbb illusztrátora. Jó néhány rajzolt történetet is készített, köztük ezt a hat részből álló sorozatot, amely 1929-ben jelent meg. A…..
Magyarul a vajdasági Jó Pajtásban jelent meg néhány rész ebből a brit "lányos" képregényből, amely eredetileg a School Friend (1961-1963), majd a June (1965-1974) című lapokban futott. A rövid, gyakran csak két-három oldalas epizódokat Robert MacGillivray rajzolta, az író pedig a később költőként…..
Roger Lécureux és Raymond Poïvet legendás SF képregényét eredetileg a francia Vaillant (későbbi nevén Pif Gadget) közölte, ezért nem meglepő, hogy bekerült azok közé, amelyekkel a magyar olvasóközönség megismerkedhetett az 1970-es években - noha a Fülesben megjelent, jelentősen módosított és…..
A leghíresebb, nemzetközileg is ismert magyar sorozatgyilkos Kiss Béla cinkotai bádogosmester volt, akinek a rémtetteire 1916-ban derült fény - amikor az elkövetőjük már valószínűleg nem is élt. De mivel sosem találták meg, időről időre felmerült, hogy még mindig életben van valahol a világban.…..
Hosszú idő után jelentkezik új Ágoston-képregénnyel Vass Róbert. Kedvenc nukleáris baromfink időközben a közösségi médiában tevékenykedett, az ott megjelent képsorokat gyűjtötte össze és egészítette ki újakkal a szerző. A 40 strip közül többen is újra feltűnik Ágoston némileg megszelídült…..
Újabb osztrák képregényalkotót mutat be a Nero Blanco Comix. A májusi képregényfesztiválra a Kabinett kiadó képviseletében érkezik Vinz Schwarzbauer, akinek az egyik munkáját ebből az alkalomból magyarul is megjelentetjük. Az A5 méretű, 40 oldalas képregény borítóára 2400 forint, a rendezvényen…..
A képregényfesztivál egyik újdonsága lesz Darko Macan horvát alkotó humoros stripgyűjteménye. A 44 oldalas, fekete-fehér kiadvány mérete 148x148 mm, borítóára 1500 forint. Rendezvényeken kedvezményesen lesz megvásárolható. Darko Macan horvát alkotó 1966-ban született Zágrábban, az akkori…..
Május közepén, a 19. Budapesti Nemzetközi Képregényfesztiválra jelenik meg következő klasszikus képregényünk, amelyben ismét második világháborús témájú, az 1950-es évek végén készült brit történeteket mutatunk be. Az A5 méretű, 100 oldalas kötet borítóára 3200 forint, rendezvényeken kedvezménnyel…..
David Low (1891-1963) új-zélandi születésű karikaturista 1919-ben már ismert rajzolóként költözött át Angliába, ahol 1927-ben került az Evening Standard című esti napilaphoz. Rajzsorozataiban is előfordultak állandó szereplők (Joan Bull, Colonel Blimp), és gyakran választott témát a brit közéletből…..
Axel Ingvar Johansen (1908-1950) dán karikaturista 1930-ban indította ezt a sorozatot a Politiken Magasinet című lapban. A stripek egy kis családi boltban és a környékén játszódnak. A főszereplői Madsen úr, az üzlet tulajdonosa, Leopoldine, a felesége, Lotte, a csinos és fiatal lánya, valamint…..
A Nero Blanco Comix első új kiadványa 2024-ben egy képsorgyűjtemény. A 120 oldalas, fekete-fehér, fekvő A5 méretű kötet a március 10-i Fővárosi Képregénybörzére jelenik meg. Borítóára 3000 forint, rendezvényeken kedvezményt adunk. A börze után a szokásos terjesztőktől lehet majd beszerezni. A…..
 Miután megírtam az előző mérlegemet „2022: a kétségbeesés éve” címmel, többé-kevésbé elhatároztam, hogy nem foglalkozom nyilvánosan közügyekkel, nem készítek újabb blogbejegyzéseket, a Facebookon is tartózkodom a hosszabb véleménynyilvánításoktól. Nagyjából tartottam is magamat ehhez, és 2023-ban…..
Képregény Képregénypiac 2023 2023.12.30 17:08:01
Tartósnak tűnik a magyarországi képregénykiadás lendülete: a megjelenések számát nézve az eddigi harmadik legjobb évet zártuk, a rekordot jelentő 2019 (433) és 2022 (399) után ezúttal 380-ig jutottunk. A legerősebb szegmens továbbra is az amerikai képregényeké, és bár tavalyhoz képest volt egy kis…..