Regisztráció Blogot indítok
Adatok
TheMagician

130 bejegyzést írt és 4 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
A mai ember általános önátélése állandó elvágottságon alapul. Saját személye és a külvilág elvágottságán. A mai ember így éli meg magát: vagyok én, itt belül, és ezzel szemben van a világ, odakint. Ez az elvágottság, kettősség, szembenállás voltaképpen degeneráció. A külső és a benső eme…..
E tanulmány válogatott szakirodalmakat tekint át azon kérdésre keresve a választ, hogy amikor a jñāni (mukta) úgymond „beleolvad az Énbe”, vajon a lét egy új szintje nyílik-e meg számára a Janalokának vagy Satyalokának nevezett létszinten, vagy egyszerűen beleolvad az Abszolútba – akármit is…..
4.5 Anagôgê Az utolsó rituális folyamat, amit megemlítek, azon betetőződés, mely irányba az összes többi is vezetett: a teurgosz lelkének átmeneti felemelkedése (anagoge, ἀναγωγή) a magasabb birodalmakba, ahol az, mint Platón Phaidroszának kocsihajtója, megpillanthatta az isteni szépséget és…..
4.4 Telestikê Voltak további módjai is az istenivel való sustasis megvalósításának. Az egyik legfontosabb teurgikus rítus – amely egyszersmind ismert maradt az évszázadok alatt Ficino és mások ösztönző írásai révén – magában foglalta szobrok készítését, melyekbe az istenek átmenetileg…..
4.3 A fény belélegzése Említettem, hogy a teurgosz pneumáját a fény befogadására elő kellett készíteni, mielőtt a phôtagôgiára, jóslási vagy egyéb célból, sor kerülhetett volna. Mivel a teurgosz a „hasonlót a hasonlóval” szimpatikus elve alapján ténykedett, ez azt jelentette, hogy ha a pneuma a…..
4.2 Phôtagôgia Szinte minden, amit a teurgoszok meg akartak valósítani, az istenekkel vagy más magasabb entitásokkal (angeloi, archangeloi stb.) való közvetlen kapcsolatuktól függött. Az ilyesfajta kapcsolódást sustasisnak (σύστασις, szó szerint „együtt áll” az entitással) vagy esetenként…..
4. Teurgikus rítusok  Metafizikai ideáik megvalósítása során, mint a következőkben láthatjuk, a teurgoszok hajlottak arra, hogy olyan rítusokat tegyenek magukévá, melyek ismerősek voltak a közönséges emberek által gyakorolt görög vallásból, illetve abból a fajta mágiából, amit olyan gyakorlók…..
Azonban mint rendszer – azaz mint rítusok és hiedelmek rendszerezett anyaga, melyeket legalább néhány tanító továbbadott tanítványainak – a teurgia kinőtte magát abból, amit ma középplatonikus filozófiának nevezünk, és néhány évszázadon keresztül folytatta kibontakozását azzal párhuzamban, amit ma…..
A „teurgia” [3] kifejezést azért alkották meg, hogy egy Kr. u. 2. században megjelenő ritualisztikus rendszerre alkalmazzák, melynek doktrínái a platóni filozófián alapultak. A rendszert a későbbi platonisták, például Plótinosz, Porfüriosz, Iamblikhosz, Proklosz és Damaszkiosz továbbfejlesztették…..
Ahhoz, hogy a „mágia” fogalmának hasznosságát az ókori teurgia bemutatása kapcsán érzékeltessük, hadd kezdjem egy definícióval, ami talán megfelel. A mágia, hogy úgy mondjuk, olyan rítusok alkalmazása, melyek csak azok számára érhetők el, akik speciális módon megszerzik azokat – például azáltal,…..
A ’teurgia’ (theurgia, theo-ergia) kifejezésre – amely etimológiai fordításban ’isteni cselekedet’-et jelent, és talán a fiatalabbik Julianosztól származik (egy Marcus Aurelius uralkodása [161–180] alatt élt platonista filozófusról van szó, nem a 4. századi császárról) – valószínűleg azért volt…..
Holnap reggelre egy nagyon rövid és egyszerű, mégis sokatmondó gyakorlatot, vagy ha úgy tetszik, kísérletet javaslok neked. Amikor felkelsz, mielőtt a reggeli rutint elkezdenéd, nézz ki az ablakon pár másodperc erejére. Utána csukd be a szemeidet, és takard el őket a tenyereddel, oly módon, hogy ne…..
Ó, ti, akik képtelenek vagytok a fejlődésre! Ürítsétek ki a teremtményeket a szívetekből! Csak az van kedvetekre, hogy hiúságban tobzódjatok. Holnap, a Feltámadás Napján a Kert népének azt mondják majd: Lépjetek a Kertekbe! De ma is, ha az Igazság Mindenható és Dicsőséges Ura megvizsgálja a…..
Létezik egy közbeszédben vírusként terjedő frappánsnak tűnő, de alaposabban megvizsgálva rettentően silány gondolat, amit időről időre visszahallok: „csodának azt nevezzük, amire a tudomány még nem talált magyarázatot”. Ez a hitetlenek szavajárása, azoké, akik túl gyávák hinni olyan dolgokban, amik…..
Az alábbi rövid beszámoló jó példáját mutatja annak, miképp lehetséges egy vallási jelenséget más tradíciók megismerésén keresztül tanulmányozni, anélkül, hogy ez az ember saját hagyománya iránt tanúsított hűségén csorbát ejtene. David Steindl-Rast, majd az őt követő tanítványa, aki könyvet is írt a…..
Ezt a meditációs pózban ülő csontvázat 2013-ban találták egy kelet-tibeti barlangban. Noha a yogi nem érte el a spirituális realizáció legmagasabb szintjét jelző, úgynevezett szivárványtestet (azaz a teste nem zsugorodott össze vagy tűnt el), az egyenes testtartást és a meditációs kéztartást a halál…..
Az elmúlt napokban bizonyos mértékben magam is tanújává váltam annak a szinte elképesztő méreteket öltő közfelháborodásnak, amelyet egy hazánkban jelentős számú hívet számláló, teológiai megközelítését és gondolkodásmódját tekintve leginkább a neoprotestantizmus és a karizmatikus mozgalom köreibe…..
Újabban meglehetősen nehezen veszem rá magamat bárminemű írásmű formába öntésére, amely jelenségnek kézzel fogható, jobban mondva néven nevezhető okait is meg tudnám nevezni. Minderre azonban jelenlegi „elmélődésem” során nem kívánok kitérni, elvégre, mint ahogyan a jól ismert passzus is oly…..
Yuval Noah Harari, korunk egyik legfontosabb gondolkozójaként aposztrofált, szinte vallásos áhítattal körülvett „sztárfilozófusa”, „sztártudósa” jelentős véleményformáló erővel bír az ember világban betöltött szerepét és az emberiség jövőjét érintő közfelfogásra. Érdemes lehet megvizsgálni, hogy az…..
Mostanában a boszorkányság igen népszerű a filmek körében, jóllehet, meglátásom szerint soha nem is ment ki igazán a divatból. Ami talán újdonság, az inkább az utóbbi években megjelenő filmek minősége, melyek nemcsak a formai kivitelezésre, hanem a boszorkányság témájának intelligens, mély…..
Az Anton LaVey-féle sátánizmus 1966-os hivatalos fellépését, a médiában egyre nagyobb figyelmet kapó sátánista témák megjelenését és a rituális sorozatgyilkosságok gyakoribb felbukkanását követően a 80-as években és a 90-es évek elején az Egyesült Államokban valóságos rettegés lett úrrá a hétköznapi…..
„Az én Sátánom muszlimmá lett – általam.”(Mohamed próféta) A Páva-angyal A szúfizmuson belül Iblis védelme érdekes, sokkoló és veszélyes probléma marad a misztikus metafizikában. Elkerülhetetlen volt, hogy az Iblist védő hatásos és szikrázó képek kultikus és rituális kifejeződésre találjanak, és…..
Tökéletes monoteisták: A Sátán három védelmezője A három leghíresebb szúfi közül, akik védték Iblis-t, kettőt ki is végeztek eretnekség vádjával. Még ma is széles körben méltatják őket azok körében, akik a szúfizmust tekintik az igazi iszlámnak: egy elvakult, puritán reakció mártírjainak tartják…..
Nem kívánunk minden áron a Sátán védelmére kelni, hiszen megvan annak a szemléletnek is az érvénye, amikor a Sátánt valami legvégső rossznak, minden jó ellenségének tekintjük. Ezzel szemben, vagy talán inkább ezen túl, létezik egy másfajta szemlélet. E fordítás és bevezető ennek megismeréséhez kíván…..
Bárkinek, akinek szándékában áll elgondolni az isteni természetet és annak világhoz való viszonyát, azelőtt kétfajta út merül fel: az egyik a deduktív szemlélet, a másik pedig az induktív. Aki az első utat választja – mint általában minden hívő –, el fog távolodni az istenség, mint olyan a priori…..