Adatok
Ősz Csaba
41 bejegyzést írt és 25 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
A kereszténység védelmére elhangzott legnagyobb érvet az egyik teológus barátomtól hallottam: „nem tudnék mit kezdeni a halál kérdésével, nem tudnám megmagyarázni másképp”. Az ember tehetetlenségének nagyszerű elismerése. Hogy ennyi volna az egész és semmi más - szinte…..
Egy teológus barátom javasolta Antony Flew könyvét: There is a God - Mégis van Isten - Hogyan változtatta meg nézeteit a világ egyik leghiresebb ateistája. Komolynak tűnt az ajánlata: Olvassam el és majd meglátom, hogy Dawkins Isteni téveszme könyvét mennyire helyreteszi. Hát…..
Régóta sejtettem, hogy a kereszténység nagyon emberi és esendő alkotás. A több oldalról megismert történelme erről tanuskodik. Rengeteg félreértés és homály övezi az egész történelmét, és sok vitatott kérdés között nagyon keveseknek adatik meg, hogy valós képet…..
Kevésbé érzek vonzódást a hitéletet helyettesitő ötletek iránt. Nem gondolom, hogy ima helyett meditálni kellene vagy istentisztelet helyett valamilyen más rituálét kellene kitalálni. Néha a kivétel erősiti a szabályt. Nagyon ötletesnek tartom azt az elképzelést, hogy a…..
Pálfordulásom elején (hivőből szkeptikus utam) valaki megkérdezte, hogy most már ki az istenem, a tudomány? Ezután a tudományba vetem a hitem és tőle várok mindent? Akkor azt mondtam, hogy nem gondolom, hogy egy másik istenre volna szükségem, de mindenképpen a világról…..
Ősz Csaba
2015.08.29 15:50:54
@Brendel Mátyás: megjegyzéseid szerint nem is olyan hűlyeség. Igazad van, hogy a megfogalmazásban vannak még pontatlanságok. Köszönöm a kiigazitást. Vannak dolgok, amelyek bizonyos megközelitésből nem állják meg a helyüket, de ebben az összefüggésben - vagyis a mondanivalót tekintve megállja a helyét.
Azt el kell ismernünk, hogy nagy különbség van a tekintélyelvűségben a tudomány és a vallás vonatkozásaiban. Lehet, hogy csupán az érdekviszonyok másak, de azért nagyon különbözik a kettő.
Szivesen leülnék beszélgetni erről...
Azt el kell ismernünk, hogy nagy különbség van a tekintélyelvűségben a tudomány és a vallás vonatkozásaiban. Lehet, hogy csupán az érdekviszonyok másak, de azért nagyon különbözik a kettő.
Szivesen leülnék beszélgetni erről...
Miért van annyi hitetlen ember?
A Nyugati világ egyre szekulárisabb. Ahol a tudományos világszemlélet teret hódit, ott kevesebb szükség van a vallásos hitegetésre. Ez igy van rendjén, annál is inkább, mert a hitetlenség nagyméretű jelenléte joggal bizonyitja, hogy semmilyen…..
Az ateizmus nem filozófia, de még csak nem is világnézet - egyszerűen a nyilvánvaló tények elismerése. Voltaképpen az „ateizmus” kifejezésnek nem is volna szabad léteznie. Senki sem…..
A randi még nem jött össze és csoda sem történt. Valójában, nem hiszek a csodákban. A képzeletvilágomból nem lépett ki a Nagy Könyv által bemutatott Isten. Nem tudom, hogy milyen volt, amikor a vizet borrá változtatta és a vízen járást sem ismételte meg senki azóta.…..
Fél éve már, hogy bejelentettem az „Istennel randiztam” utazásom miértjét. Nem hittem volna, hogy ennyire messzire kerülök attól az Istentől, akit a Bibliából ismertem. Őszinttén úgy gondoltam, hogy ugyanolyan következetesen fog cselekedni az életemben, mint az Irások…..
A vallásos gondolkodás történetében tiszteletreméltó múltra tekintenek vissza azok a teodiceák (Isten védelmezések), amelyek a rosszat az akarat szabadságával magyarázzák, amelyek szerint Isten azért nem szünteti meg a rosszat, mert tiszteletben kivánja tartani szabadságunkat…..
Ez nem a Sinai hegy közelében történt népvándorlás képe, hanem a napokban történő menekültek története. A világban levő rossz valóságát szemlélteti. Mielőtt mélyebben szeműgyre vennénk a rossz létezésének a kérdését, gondoljunk a következő képre:
Valahol egy…..
Himnuszt zengek az emberi tévedésről. Tudatosult bennem, hogy milyen szerencsés vagyok. A szakemberek azt mondják, hogy nagyon ritka a tévedések beismerése és pozitivan kezelése. Hálás vagyok, hogy életkörülményeim és lehetőségeim megfelelő helyzetbe hoztak a keresztény…..
Kezdem érteni a múltbeli keresztény önmagam működését, és úgy látom, van remény arra is, hogy megértsem a környezetem. Amióta megváltozott a világképem, gyakran tettem fel magamnak a kérdést: hogy lehettem ilyen vak, hogy nem láttam a életfelfogásom gyenge pontjait?…..
Aki valóban akadémiai szintű bizonyitékokat keres Jézussal kapcsolatban, nem kerülheti ki Richard Carrier On The Historicity of Jesus cimű könyvét. Azt gondolom, hogy nagyon kevesen ismerik még ezt a tudományos munkát, de mindenesetre legalább ezzel egyenértékű érvekre lenne…..
Lenyűgözve olvastam Simon Singh könyvét, A nagy Bumm-ot. Tetszett, hogy bonyolult tudományos fejtegetéseket képes volt emberi nyelvezettel megfogalmazni. Laikusként olvasva is izgalmas volt. Keresztény koromban azt hittem, hogy óriási butaság elképzelni is a világ robbanásból…..
Keresztényként, a múltban elutasitottam az evolúciót és azt hirdettem, hogy sokkal nagyobb hit kell elfogadni ezt az elméletet, mint a kreacionizmust. Tévedtem, egyszerűen műveletlen voltam ezen a téren. A matematikában sem voltam eléggé jártas ahhoz, hogy egy egészen triviális…..
Többen nagy szemekkel azt a kérdést intézik felém, hogy „te még hiszel az evolúcióban”? Nem, nem hiszek benne, elfogadom az evolúcióelmélet nagyon komoly bizonyitékait és osztom a tudóstársadalom többségének a hozzáállását, melyszerint az evolúciót tényként kell…..
Örömmel fogadnám, ha valaki megalapozottan válaszolna kérdéseimre:
Mivel bizonyítható, hogy Isten több lenne az emberi képzelet szüleményénél?
Létezik olyan tudományos bizonyíték a teremtés igazolására, amit nem cáfoltak meg többszörösen is természettudósok…..
Eltekintve attól a furcsa megnyilvánulástól, hogy a kérdéseim megválaszolására Kovács Biró János feltételrendszert szeretne szabni és egy kérdéssort kitűzni, - bár először a kérdéseket én tettem fel saját blogomon - örömmel álok a kihivás elé, megpróbálom betartani…..
Szkeptikusként a világról alkotott képemet a logikára és a tudomány kellően alátámasztott eredményeire alapozom, nem pedig tekintélyre, hagyományra vagy bármiféle olyan dogmára, amely a racionális gondolkodás akadálya lehet. Azt vallom, hogy a körülöttünk levő világ…..
Régóta dicsérem Robert Wright Isten evolúciója cimű könyvét. Forrón ajánlom minden olyan kereszténynek, aki szeretné egy szélesebb látószögből megérteni, honnan is ered az az istenkép, amit örökölt. Néhány fontos tanulságot vázolok fel belőle:
Az iró történelmi…..
Kedves istenhívők! Az utóbbi beszélgetéseim során – Isten létezéséről vagy a hit kérdéseiről - megfigyeltem néhány mintázatot, amit megosztanék. (1) Amikor indulatokat viszünk vitáinkba, az sosem tesz jót a kapcsolatnak, akár Isten létezését vagy nem létezését védjük.…..
Ősz Csaba
2015.05.26 22:19:21
@Mohácsi Zoltán: lehetséges, hogy az új gondolatjel nem volt elég hangsúlyos egy másik téma kezdéshez. Semmi képpen sem kötöttem össze logikailag. Ez nem a párbeszéd tartalma és konklúziója, hanem egy kiindulási véleményem. Nem is én állitom, hogy tudományosan be lehet bizonyitani Istent, hanem a vallásosak tesznek nagylelkű kijelentéseket.
Tanulom kategorizálni a gondolatokat és fogalmakat. Az egészséges és építő vitákhoz szükséges tisztázni bizonyos értelmezési irányvonalakat. Milyen szerepe van az érzelmeknek a dolgok megismerésében és bizonyításában? Mi az objektivitás és a szubjektivitás szerepe az…..
Ezzel a néhány hónapos istenhit nélküli múlttal azon gondolkodom, hogy milyen előnyöket nyújtott a vallásos életem, amit most nem kaphatok meg? Valamivel kevesebb lett az életem vagy több? Mit veszítettem és mit nyertem? Próbálom végigzongorázni azokat az "áldásokat", amelyek…..
Sok vallásos ember nehezen tudja elképzelni, vallás híján hogyan lehet jó az ember, sőt, miért is akarna jó lenni?
Számos könyv, többek közöt Robert Hinde Why Good is Good (Miért jó a jó?), Michael Shermer The Science of Good and Evil (A jó és a rossz tudománya), Robert…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz
Az értelmesebb vagy teljesebb élet igényét nem valamilyen aranyszabályhoz kötöttem, hanem az ember saját magával szembeni elvárásához - az a gondolat járt a fejemben, hogy sokan életük végén bánkódnak azon, hogy bárnyak megtették volna ezt vagy azt...