Regisztráció Blogot indítok
Adatok
Longa

0 bejegyzést írt és 5 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
A kecskeméti laktanyák hazánk legjelentősebb laktanyái közé tartoztak. Eseményekben gazdag történetük egészen a XIX. század végére nyúlnak vissza. Kétségtelenül a homokbányai laktanya volt az egyik legnagyobb a kecskeméti laktanyák közül, sorállománya jelentős volt, nem…..
Longa 2015.05.25 03:38:18
@ddi: Köszönöm a visszaemlékezést, ha nem gond a legközelebbi írásomban (említés szintjén) felhasználnám. Egyébként nagyon érdekes volt kutatás közben magyar és (ex) szovjet fél visszaemlékezéseit összevetni. Néha olyan dolgokat hallottam mindkét féltől, hogy égnek állt a szőr a hátamon.

Mostanság egy kiskunhalasi sztorinak járogatok utána, amikor is egy fiatal (ha jól emlékszem azeri) tiszt agyonlőtte az ezred politikai tisztjét ismeretlen okból, majd három további tisztet meglőtt. Ezt követően kimászott a laktanyából és fegyveresen megállított egy magyar autót amelyet aztán elvitt a jugoszláv határig. Végül a jugó határőrök kapcsolták le és adták ki. További sorsa ismeretlen, de lehet találgatni... Apám még fiatal volt, de jól emlékezett a felhajtásra, amikor is napokig tele volt szovjet katonai rendészekkel és katonákkal a város, csak akkor még nem tudták miért.

De beszéltem a laktanya hivatásos tolmácsával is, ő is mesélt történeteket részegen a laktanya előtt elgázolt tisztről, illetve szénszállítmányokról melyeket már a laktanyába való beérkezés előtt elloptak, vagy balesetről, amikor rakodás közben lecsúszott egy BMP a MÁV-os pőrekocsiról és agyonnyomott pár sorkatonát... Ja, és nincs egy éve, amikor találtam egy, a fia halálait kutató anyát Odnoklassnikin, akinek a fia katonaként ismeretlen okokból elhunyt Kecskeméten.

Összességében tehát minden helyőrséghez tucatnyi történet kapcsolódik, csak nem egyszerű mindig megtalálni a visszaemlékezőket. Egyébként a szovjet hadsereg is nagyon változatos volt, nem csak a magyarokkal, hanem egymással is voltak konfliktusok. Ugyebár számos nemzetiség, különböző helyekről, különböző iskolázottsággal lettek besorozva egy helyre, és bizony nagyon gyakran összeverekedtek egymással. Nemegyszer még a közös (orosz) nyelvet sem beszélték, ebből volt is katasztrófa az NDK-ban.

Ha van még emléked, kérlek írd le, jók ezeket visszaolvasni és megtudni, hogy milyen volt a helyzet a való világban, a hivatalos jelentéseken túl!
Longa 2015.05.25 03:51:23
@huracan1: A benzin nagy szám volt, azt mindenütt volt nekik és könnyen a lyukas tartályokra lehetett fogni a hiányt. Már ha feltűnt a leltárnál :-)

Nappal egyébként lehetett csencselni a laktanyák kerítésénél? Vagy hogyan szervezték le az üzleteket?
Longa 2015.06.07 00:34:47
@Hartyáni Ferenc: Az első elég urban legendnek tűnik, mert nagyon meg volt határozva azért a tiszteknek is, hogy mit vihettek magukkal és milyen mennyiségben, mert ugye 5 évente áthelyezték őket. Bár lehet igaz a sztori, elég extrém dolgokat hallottam már :-)

A második sztoriról jut eszembe, ha már kaja: egyszer ukrán ismerősöméket Bócsán kirakták a lőtér szélére egy napra, hogy lövészet idején ne engedjenek be senkit, De véletlen elfelejtkeztek róluk a tisztek, és még konzervet sem adtak nekik kirakáskor... A végén egy paraszt szánta meg őket, és hozott a tanyájáról kenyeret és kolbászt. Nem győztek hálálkodni neki...
Kecskeméten az első laktanyák Lestár Péter polgármesternek köszönhetően épültek. Számos terve volt a városfejlesztésre, többek közt az út és utcahálózat korszerűsítése illetve a garnizonok építése. Az 1879. évi 36. törvénycikk 33. §-a lehetőséget adott a…..
Longa 2015.02.03 00:52:54
@Szűcs Tibor: Küldtem üzenetet!
Üdv: Péter