Regisztráció Blogot indítok
Adatok
taktam

0 bejegyzést írt és 43 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Tegnap óta működik próbaüzemben a Mandiner.hu új komment(elő)kezelő rendszere. A hozzászólások és hozzászólók fontosak számunkra, mindig is azok voltak. Ahogy a Reakciót búcsúztató bejegyzésünkben írtuk: Sokat köszönhetünk a blog körüli közösségnek,…..
taktam 2012.08.17 18:08:22
To @Alfőmérnök:
Kérem, piszkos szájjal ne szennyeze közéletünket... Nem lesz azzal természetes, ha mocskos szavakat használ ahhoz, hogy megmutassa nekünk egoját, gondolat világát. Mocskot csak a neoliberális, urbánus egok öntik magukból, mert az ő kultúrájuk így természetes...
Az Orbán-kormány egyre kétségbeesettebb vergődését látva mind több elemző veti föl a kérdést, mi következik a Fidesz bukása után. Természetesen az ellenzéki pártok is elő-elő állnak a maguk forgatókönyvéveivel. Ám a tervek mögül kisejlő helyzetelemzés nem a valóságot…..
Őszintén szólva kicsit meglepett és bizonytalan vagyok. A Fidesz-KDNP közös siófoki frakcióüléséről olyan hírek özönlenek, amelyekre ezen politikai csoportosulással kapcsolatban hirtelen nem is tudom, hogy mikor volt utoljára példa. A KDNP megzsarolta a Fideszt, Kósa Lajos…..
taktam 2011.02.12 15:11:42
To Török Gábor úr.
Eszembe sem jutna, hogy a siófoki tanácskozáson a kormánypárt gyengítési szándékkal adott egyfajta nyilvánosságot belső viszonyairól. Belső vitáiban demokratikus, nem nyugatian demokratikus. De kifelé, ha kell, ha indokolt, a magyar társadalom szolgálatában, akár stratégiailag, akár taktikailag egységesen lép fel. Igen, ez a nyugati demokráciákban és azt majmolni akaró posztkommunista/libsimaszopos pártoknál megszokottnak tünhet. De beléptünk a XXI. század 2. évtizedében, erről én nem szoktam megfelejtkezni…
Sajnos, hagyományos balosnak/népbarátnak tartható logikával, mert a logika is árnyalható, valószínű, ez nem nagyon fog sikerülni. Egyébként, a formális logikai út ritkán járható a politika világában…
Szerintem, az 1. cenárió(?) téves útra vezethet.
Ennek a 2. logikai magyarázatnak sem látom gyakorlati lehetőségét. A média máskor is megtalálhatta volna a lehetőségét, ha akarta volna, hogy bemutassa, a maga és a médiafogyasztók dezinformálásához, hogy lám-lám a fideszesek sem különbek a posztkommunistáknál, ők is belháborúban, nem demokráciában élnek, stb., stb…
A 3. magyarázathoz: Nemcsak a Fidesz, hanem a Fidesz-KDNP szavazói egy ördögi terv rajongói lennének? Ez egy újabb összeesküvési elmélet keletkezését sejteti? Ezt, még TG sem gondolhatja komolyan… A párszövetség belső demokráciája fel sem merülhetett Önben? Tudja az, amire fentebb utaltam…
Készített-e Ön szignifikancia, illetve szórás elemzést és milyen SD szinten a közölt adatsorokból? Gondolom nem. Ha az időm/pénzem megengedné, megcsinálnám. Megérné, már csak a hitelesség kedvéért is… Tudja, mert biztosan tudja, hogy az adatok idősora csak jobb számítógépes praxissal analizálható nagyobb megbízhatósági szinten, mint amilyennel én rendelkezem… Talán ilyenkor még inkább a biztos és a pártokhoz stabilabban kötődő szavazók között végzett elemzéseknek van/lenne értelme. Legalábbis a természettudományos elemzésekben szerzett ismereteim transzformálása engemet ebben az irányba terelne… Egyébként az NB: utáni szövegrész is elbizonytalanítja ezeknek az adatsoroknak értékét…
Bocsásson meg, TG! Ha elolvasott, ha nem, megköszönöm, hogy blogjában megszólalhattam; számomra egyre nyilvánvalóbb, hogy más-más lovakon lovagolunk; ami szerintem még nem kellene, hogy baj legyen…
Tisztelettel és barátsággal köszöntöm Önt és olvasóimat!
Egy politikusi beszéd önmagában, politikai környezetéből kiszakítva általában érdektelen, szinte lényegtelen epizód. Kivételről legfeljebb akkor lehet szó, ha a benne szereplő gondolatok eredetisége, esetleg az előadásmód különlegessége miatt mégis kiemelt jelentőséget kap.…..
taktam 2011.02.10 11:42:12
To 323. Az igazság kibontása
2011-02-07. 14:42.
Lehet, hogy én vagyok balek, én úgy tudtam, hogy OV 15 h után kezdte meg beszédét. De, nyílván a KGB-s és Moszad információk befutottak TG-hoz, már 2011-02-07. 14:42 h-re. Napjainkban minden megtörténhet… Talán, felhívhatnám nemzetbiztonságiakat erre az észrevételemre, nem nevezném meg a meggyanúsított titkosszolgálatokat; legfeljebb azt feltételezném, hogy véletlenül a szél vitte be a soron következő OV beszédről az információkat TG úr asztalára. Vagy TG-nak az OV-hoz címzett dossziéjában előre előkészítet elemzések vannak talonban…
„…a miniszterelnöki szöveg a tartalmi minimalizmus miatt a szokásosnál is erősebben épített a meggyőzés klasszikus retorikai elemeire, s a kettő kombinációja minden idők egyik legunalmasabb, tulajdonképpen egyetlen gondolat körül körbe-körbeforgó orbáni beszédét eredményezte.” Igen, TG ezt várta és ezt is kapta.(?) Íme, egy elfogulatlan semmitmondó mondat. Talán, utólag elolvashatta volna, ha már akkor nem tudta beszédet szinkronban értelmezni.
„… azért világossá vált” TG számára is „..., hogy a kormányfő megítélése szerint hamarosan veszélyes és súlyos döntések bejelentésére kerülhet sor…” Ez sem volt számára meglepetés, legalábbis akkor, amikor megelőlegezhette az elemzést…
Sőt, még ez sem hozta lázba TG-t: „…világosan, kendőzetlenül és köntörfalazás nélkül kell beszélnünk a jövőről”, valójában azonban ma még csak az előhangolásra, a keretezésre, a lassú kibontásra került sor.” Igen, nagy rutinja van TG-nak…
Majd később írja: „ami nem jött össze Gyurcsánynak, Orbánnak - ma még így látszik - akár sikerülhet is.”
Nagyon unatkozhatott a beszéd alatt az elemző. Pedig már előre látta, hogy „ Orbán Viktor maga is komoly politikai kockázatokkal számol.” Vagy azért leírta, hogy „…az értelmezési küzdelem már gőzerővel zajlik, gondolatmankók repkednek mindenfelé arról, hogy kinek árt, miért jó és mire kellenek ezek a lépések.” De mégis, TG szerint „Orbán Viktor egyik legkevésbé sikeres előadása volt…” Akkor miért akarták megfejteni az elhangzottakat egyesek? Talán a többi elemző az balek volt?... A beszéd/infó végén azért ad egy esélyt még TG OV-nak, talán Ő is elfogulatlanabbnak fog tűnni később: „… lehet, hogy később, a már megtörtént tavaszi események ismeretében újraolvasva sokkal fontosabbnak, egyfajta határkőnek tartjuk majd.”
Egyre pozitívabbá változik elemzés, amikor őszintén leírja: „… a tudatlanság fátyla mögül várjuk a mainál fontosabbnak látszó következő fordulót, a jövő hétfői parlamenti vitát, ahol a kormányfőnek már egy sokkal nehezebb környezetben kell megvédenie egyelőre csak körvonalakban ismert átalakító programját.” Megnyugtatom, hogy meg fogja védeni programját azok előtt, akik mind genetikailag, mind szocializáltságukban képesek lesznek OV megértéséhez. Akik pedig nem, hát nem; azok pedig ne politizáljanak…
Egyébként, szerintem, laikus szerint nem politológusi zsargonban, csak úgy populistán/közérthetően beszélt OV. Akinek füle volt, aki képes volt a hallottak értelmezéséhez is, azok államférfihoz méltó tájékoztatást hallhattak 2011-02-07. 15 h után és nem előtte, a Millenárisról közvetített ország értékelőn…
Tisztelettel és barátsággal köszöntöm TG urat és olvasóimat!
törökgáborelemez 317. Záróra 2011.01.26 09:09:00
Tegnap este az MTV Záróra című műsorának vendége voltam. Veiszer Alinda, aki az egyik legfelkészültebb magyar újságíró, sok olyan dolgot megkérdezett (a politikai elemzésről, az elemzői szerepfelfogásokról, a tanácsadásról, a politikus létről és egyebekről), amikről már…..
taktam 2011.01.26 16:12:42
To 317. Záróra, avagy ’édes bús kompromisszumok.’
Tegnap (2011-01-25.) este az m2-n és ma reggel a videoblogján volt szerencsém Önnel ismét találkoznom. Először is gratulálok tv-és/videós megjelenéséhez; nekünk, akik olvassuk önt olyan tapasztalatokat, kiegészítéseket nyújtott magáról, amit legfeljebb személyes beszélgetések alkalmával ismerhettünk volna meg. Azért hallani/látni Önt, egy kicsit más, mint csak olvasni. Testbeszéde határozottan alátámasztja/kiegészíti mondandóját. De mindjárt megmondom, nem mindig volt szerencsés egy magányos farkas elemzői imázsához. Máskor/többször pedig pozitív aláhúzó/kiemelő szerepet tölt be. Veiszer Alinda most nem remekelt, vagy már nem hatott az újdonság előnyével; illetve megzavarta az Ön személyes jelenléte a riport kézbentartásában. Valószínű Önt csak nagyobb tv sztárok tudnák kézben tartani. Ön egy unikum, egy TG egyéniség; nem akárki; talán, tudja is, hogy ki…
Engedje meg, hogy én, mint egy (korábban) gyakorló biológus/mérnök, fiziológus kutató, aki nem kevés analízist végzett élete során, néhány dologban megtegyem észrevételemet. Amelyre éppen az Ön iránti tisztelet, nettes kapcsolat jogosít fel és nem az elégedetlenség, avagy a tolerancia hiánya.
Mondja, hogy Ön a Napot szereti, de ha esik az eső, azt csak leírja, mert valóság, hogy esik az eső, -ha jól értelmeztem; tehát az esőt nem szereti. Ez egy közvetett állásfoglalás volt a Nap mellett. Bevallom, hogy az én analíziseim eredményeimet az alkalmazott vizsgálati módszerem, illetve az analitikai iskolám bizonyára befolyásolta. Az ember szerkezete/működése és szocializáltsága determinálja/korlátozza gondolatait/cselekedeteit/teljesítményét…
Elemző szerepet minden politikai rendszerben lehet játszani, szerintem. A totalitárius rendszerekben kiválasztják a politikát megmagyarázó szereplőket, hogy velünk, a masszával megértessék a felsőbbrendű/rangú politikai folyamatokat. Ha ez nem is olyan elemzés, amire Ön gondolt, de ugyancsak egyfajta elemző féle eszközöket használ, a tényleges folyamatok felülírására/elmaszatolására/elrejtésére/bemutatására. Sőt, egyenesen ezen keresztül folyamatos manipuláció alatt tartja a neki csak massza halmazokat…
A pártok és társadalmi halmazok nem lehetnek politikájukban sem homogének. Nem lehetnek, mert egységei az egyedek/tagok/emberek különböző/eltérő genetikai struktúrával/funkcióval rendelkeznek, illetve különböző/eltérő szocializáción mentek keresztül. Ebben rejlik a társadalom/párt/csoport természetes differenciáltsága. Egyesek jobban, mások kevésbé hasonlítanak ugyan egymáshoz. Egyesek több részhalmazhoz is besorolhatók lehetnek; bizonyos tulajdonságaik alapján az egyikbe, mások szerint a másikba, illetve akár az (e)n-dik-be is. Ezért látjuk (felülről) repedezettnek/árkoltnak/töredezettnek az egyes társadalmi csoportokat. Csak totalitárius rendszerekben mutatkozhatnak meg a pártok, de csak kényszer hatására homogénnek… Ebben valószínű egyetérthetünk; nemde? Egyszerűbben: mi emberek nem vagyunk, nem is lehetünk egyformák… Legfeljebb katonai díszelgésen az egész mutat impozáns homogenitást. Ha jobban megfigyelhetnénk őket, ők sem lépnek teljesen egyszerre/egyformán…
Lenne egy pimasznak fogadható kérdésem is. TG megkezdte az aktív politikussá válásához, politika csinálójává történő felépítését? Mind a blog, mind ez a videoblog nagyon jól készít fel bennünket politikusként való elfogadására…
Tisztelettel és barátsággal köszöntöm!
taktam 2011.01.26 16:15:16
To 317. Záróra, avagy ’édes bús kompromisszumok.’
Tegnap (2011-01-25.) este az m2-n és ma reggel a videoblogján volt szerencsém Önnel ismét találkoznom. Először is gratulálok tv-és/videós megjelenéséhez; nekünk, akik olvassuk önt olyan tapasztalatokat, kiegészítéseket nyújtott magáról, amit legfeljebb személyes beszélgetések alkalmával ismerhettünk volna meg. Azért hallani/látni Önt, egy kicsit más, mint csak olvasni. Testbeszéde határozottan alátámasztja/kiegészíti mondandóját. De mindjárt megmondom, nem mindig volt szerencsés egy magányos farkas elemzői imázsához. Máskor/többször pedig pozitív aláhúzó/kiemelő szerepet tölt be. Veiszer Alinda most nem remekelt, vagy már nem hatott az újdonság előnyével; illetve megzavarta az Ön személyes jelenléte a riport kézbentartásában. Valószínű Önt csak nagyobb tv sztárok tudnák kézben tartani. Ön egy unikum, egy TG egyéniség; nem akárki; talán, tudja is, hogy ki…
Engedje meg, hogy én, mint egy (korábban) gyakorló biológus/mérnök, fiziológus kutató, aki nem kevés analízist végzett élete során, néhány dologban megtegyem észrevételemet. Amelyre éppen az Ön iránti tisztelet, nettes kapcsolat jogosít fel és nem az elégedetlenség, avagy a tolerancia hiánya.
Mondja, hogy Ön a Napot szereti, de ha esik az eső, azt csak leírja, mert valóság, hogy esik az eső, -ha jól értelmeztem; tehát az esőt nem szereti. Ez egy közvetett állásfoglalás volt a Nap mellett. Bevallom, hogy az én analíziseim eredményeimet az alkalmazott vizsgálati módszerem, illetve az analitikai iskolám bizonyára befolyásolta. Az ember szerkezete/működése és szocializáltsága determinálja/korlátozza gondolatait/cselekedeteit/teljesítményét…
Elemző szerepet minden politikai rendszerben lehet játszani, szerintem. A totalitárius rendszerekben kiválasztják a politikát megmagyarázó szereplőket, hogy velünk, a masszával megértessék a felsőbbrendű/rangú politikai folyamatokat. Ha ez nem is olyan elemzés, amire Ön gondolt, de ugyancsak egyfajta elemző féle eszközöket használ, a tényleges folyamatok felülírására/elmaszatolására/elrejtésére/bemutatására. Sőt, egyenesen ezen keresztül folyamatos manipuláció alatt tartja a neki csak massza halmazokat…
A pártok és társadalmi halmazok nem lehetnek politikájukban sem homogének. Nem lehetnek, mert egységei az egyedek/tagok/emberek különböző/eltérő genetikai struktúrával/funkcióval rendelkeznek, illetve különböző/eltérő szocializáción mentek keresztül. Ebben rejlik a társadalom/párt/csoport természetes differenciáltsága. Egyesek jobban, mások kevésbé hasonlítanak ugyan egymáshoz. Egyesek több részhalmazhoz is besorolhatók lehetnek; bizonyos tulajdonságaik alapján az egyikbe, mások szerint a másikba, illetve akár az (e)n-dik-be is. Ezért látjuk (felülről) repedezettnek/árkoltnak/töredezettnek az egyes társadalmi csoportokat. Csak totalitárius rendszerekben mutatkozhatnak meg a pártok, de csak kényszer hatására homogénnek… Ebben valószínű egyetérthetünk; nemde? Egyszerűbben: mi emberek nem vagyunk, nem is lehetünk egyformák… Legfeljebb katonai díszelgésen az egész mutat impozáns homogenitást. Ha jobban megfigyelhetnénk őket, ők sem lépnek teljesen egyszerre/egyformán…
Lenne egy pimasznak fogadható kérdésem is. TG megkezdte az aktív politikussá válásához, politika csinálójává történő felépítését? Mind a blog, mind ez a videoblog nagyon jól készít fel bennünket politikusként való elfogadására…
Tisztelettel és barátsággal köszöntöm!
taktam 2011.01.27 09:25:54
@manyike: A folytatás, inkább: ... ha nem zörgetik.
Régen látott össztűz zúdult ma az Európai Unió országaiból az Orbán-kormányra. A német lapok többek között vezérelvű országról értekeztek, a luxemburgi külügyminiszter a belarusz diktátorhoz hasonlította a magyar kormányfőt, Angela Merkel pedig az egyik szóvivőjével…..
taktam 2010.12.28 20:32:48
To Török Gábor úr.
Mindjárt az utolsó bekezdésére reagálok: Valóban mindannyian felelősök vagyunk egymásért; talán az ünnepek alatt átgondolhatnánk: hogyan tovább? Pedig ilyenkor, az álló háborúkban anno, inkább fraternáltak a szembenálló felek, mint lőttek egymásra… Az Ön utolsó bejegyzése is még dec. 22.-én történt. Az enyém dec. 28.-án… Ha úgy teszik, egyes, egy-egy lövés fraternalizáláskor eldördült…

Mi magyarok megszoktuk az össztüzeket mind az EU, USA és a Tőke érdekszférájából, annak kiszolgálóitól/lakájaitól… Ilyen labancok voltak/vannak/lesznek a mi történelmünkben. Megszoktuk, sőt ez alakította ki, több mint ezer éven át, rezisztenciánkat környezetünkkel szemben; ha úgy tetszik megmaradásunkat a Kárpát-medencében. Közhely még: teher alatt nő a pálma. Mutagén ágensek az egész történelmünk során körülöttünk éltek/virágoztak/eltűntek. Csak mostanság nem bírják már egyesek ezt az össztüzet; már aki, nem bírja. Csonka Bihar vármegyében születtem, anno a szikes pusztákon, már 78 évvel ezelőtt, már a 79.-ben vagyok és tudom/érzékelem/érzékeltem azt a bizonyos össztüzet, amit életem során állandóan (eddig) túléltem… Reménykedem: napjainkban is túlélem…

Igen, ez a felszín. De mi van a mélyben? Gondolkozott már ezen? Tudja uram, mind az EU-ban, mind az USA-ban szívesebben veszik, ha inkább lenácizzák/lefasisztázzák országunkat, az valahogy kedvesebb nekik… De nem szeretik a tényeket, hogy mi túléltük a kommunizmust. Ismerjük a veszélyeket, amelyeket a visszavágott kommunista tőkéből kiújuló hajtások hordoznak magukban. Az a visszavágás nem volt radikális visszavágás, mert ők csak egy fiatalító visszametszésben gondolkodtak velünk kapcsolatban. Számukra, talán a szovjet világ százmilliós nagyságrendű áldozata csak az értéktelenebbek pusztítása volt, mint a nácik húszmilliós nagyságrendű pusztítása… Mi magyarok legalább annyian pusztultunk el szovjet/magyar földön, mint a zsidók, a munka szabaddá tevő haláltáboraiban… Ezek tények, amelyek makacsak; emlékezünk a háborúink áldozataira, magyarokra/zsidókra, ha már elkülönítjük őket, akkor is… Miért kevesebb a százmillió, mint a húszmillió? Ezért van az, hogy a nyugati demokrácia mézes madzagából kiábrándultak országunkban. Tudom, a pártcsaták is megviselik, sokkos állapotban tartják a társadalmat/gazdaságot/értékeket; sőt! A lenáciztatásunk indikálja lekommunistázást…
Közismert, hogy napjainkban balliberálisnak tartott politikai gyakorlat visszametszett kommunista tőke, alvó rügyéből hajtott ki, annak az ideológiának az újhatása és annak jogfolytonos intézményrendszereként működik… A jog- és történelmi folytonosságukat büszkén hordozzák; sőt!
Tisztelettel és barátsággal köszöntöm Önt és Olvasóimat!
Szeretném, ha megértene bennünket is. A mi világunkat is a genetikai és a szocializációs tényezők szabályozzák, mint minden más élőjét. Mi nagyon sokat túléltünk, csaknem az egész XX. század túlélői vagyunk. Ezért másként látunk sok mindent; de láttuk/látjuk az akkori és a mai tényeket is. Ezért racionálisan gondolkodó konzervatív/liberális (de, nem neo-k) magyar (de nem búsmagyar) emberek vagyunk…
Nem szeretem a felsőfokot, mert állandó alkalmazásával megöljük a különbségeket. Most mégis szükségét érzem: a második Orbán-kormány eddigi legsúlyosabb, legtöbb vitára esélyes és egyben legkockázatosabb döntését jelentette ma be Matolcsy György. Az elmúlt húsz év…..
taktam 2010.11.26 11:57:26
To 288. Most múlik pontosan 2. 2010. november 24. 23:42.

Előre bocsátom, hogy nem vagyok sem nyugdíj, sem adó, sem matematikus szakértő. A beírásokon végigrágva magamat, mások szövege sem állít ki magáról óriás/perfekt, akarom mondani szakpolitikai hozzáértést. Bocsánat a dilettáns bátorságáért! De, ha ők mernek megszólalni/bölcselkedni, én is megtehetem(?)…
Egyfelől, korábban kötelezővé tették az embereknek a magánnyugdíjpénztárban való belépésüket; állami korbácsot használva a behajtáshoz. Másfelől, ezek a pénztárak nem nagyon jeleskedtek a befektetési hozamok növelésében. Így a várható nyugdíjkifizetéseik állami nyugdíjhányadnál ezek a pénztárak sem garantálhattak nagyobb nyugdíjhányadokat a tagok befektetetési hányadaik arányában, mint az állami nyugdíjkassza… Mentségükre legyen mondva, közben/napjainkban(?) is élvezhetjük a pénzügyi világ globális válságtüneteit is… De az intézmény, mint minden pénzügyi intézmény a befizetésekből/átutalásokból működött, működési költségei merülhettek fel, valószínű a tulajdonosoknak a garantált profitjukat is kifizették… Nem hallottam arról, hogy ezek közül a jogszerűen profitra jogosult hölgyek/urak közül valakik is gyarapították volna a hajléktalanná válók halmazát. Sőt az intézmények alkalmazottjai közül sem valószínű, hogy az utcára sokan kerültek… Ma pénzügyi világban lehet igazán, nyugatiasan jövedelemhez/bevételhez jutni… Családi tapasztalatom, hogy előfordult, hogy a magánpénztár minus 58.000 HUF egyenlegről tájékoztatta előzetes nyugdíjba menetelekor ügyfelét… Hát, a tőzsde, hát a válság, különösen a globalisták válsága már csak ilyen… Még szerencse, hogy az állami nyugdíj alap fizet ma is a hozzám tartozónak valami 75.000 HUF-nyi nyugdíjat, hogy hiteles/szakszerű/tényszerű legyek… Bizonyára, olyanok is vannak, akik számlája a koraibb nyugdíjba menetelkor nem volt minusban a számlája…
Az illetékes hölgyek/urak arról tájékoztatják, illetve kommunikálják a magánpénztárból, állami nyugdíjpénztárba visszalépőket, ha ebből a visszalépésükből hátrányuk/veszteségük lenne, azt az állami pénztár kompenzálni fogja… A puding próbája az evés, a pénztáré a kompenzáció… Az az érzésem, hogy ezekben az ügyekben is az ellenzék részéről aktuális pártpolitikai kommunikációk hangzanak el… A kormányt pedig az egész ország érdekeit igyekszik képviselni nyugdíjügyekben is. Neki is számítanak a soron következő szavazatok…
Az pedig, hogy az ellenzék mindent csípőből össztűz alá vesz, csak a napjaink gyakorlati tapasztalatából látom pártszerűnek, de nem korszerűnek, még kevésbé tisztességesnek… Erre mondhatnák olvasóim, hogy a jelenlegi kormánypárt ellenzékben ugyanezt tette… Csakhogy a szavazók igazságérzete azt akkor opponálta. Ma a kormány, különösen OV miniszterelnök kominfo, a megnyilatkozó közvélemény előtt. Ezek között nyilatkoztak orbáfóbiások is…
Igen, ez egy laikus nyögdíjas véleménye az ügyről. De tegye szívére a kezét minden okostóbiás, kérdezze meg őszintén magától: eddig hogyan elégítette ki a közvéleményt a kormányzás. Lesznek legalább 2/3-an, akik elégedettek lesznek; a maradék pedig olvasson/gondolkozzon/tájékozódjon, és legalább magát ne csapja be. Ne az orbánfóboktól, hanem a saját környezetének tapasztalataiból informálódjon… Eddig az orbánfóbok vittek minket a jégre, pedig a jégre menni, csak legalább 8 - 10 cm-nél vastagabbra tanácsos és célszerű…

Reménykedhetek abban, hogy kalandorok megkímélnek, vagy nem rekesztenek ki erről a fórumról, mert eretnekként várom sorsunk jobbra fordulását? A sorsunk halmazába a megélhetési demokráciáért rettegő, antifasiszta és Jobbikos orbánfóbiások is beletartoznak…
Tisztelettel és barátsággal köszöntöm olvasóimat!
A KRESZ szabályait áthágom akkor, ha az állapotos feleségemet viszem a kórházba – mondta tegnap az ATV-ben Giró-Szász András. A kormánynak most állapotos a felesége, azt akarod mondani? – kérdezte Bánó András, a műsorvezető. Amit az állapotos feleséggel kellett…..
Nyilatkozzon a legfőbb ügyész, hogy érkezett-e Gyurcsány Ferenc mentelmi jogának felfüggesztéséről szóló indítvány hozzájuk - szólította fel a hétvégén Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos Kovács Tamást. A „mikor jön már a Jézuska?” vágyakozását idéző…..
Fontos határhoz értünk – írtam tegnap. Ma reggelre kiderült, hogy más értelemben is. Torkos Matild, a Magyar Nemzet újságírója megtette azt, amire nyilvánosan eddig ebben az ügyben egyetlen elkötelezett kormánypárti sem volt hajlandó. Vállalta a véleményét akkor is, ha az…..
Mindig is meggyőződésem volt, hogy a politikáról a legtöbbet – persze nem elméleti ismeretek nélkül - a gyakorlatban lehet megtudni és megtanulni. Említettem már Pokol Béla örökérvényű mondását a rétről és a bogarakról; ennek szellemében régóta fontosnak tartom, hogy…..
„Próbálják elképzelni, hogy mégis lehet másként, erre teszünk kísérletet” – mondta ma az ellenzéktől szurkolást és támogatást kérve egy ismételten rettentően tanulságos parlamenti vita végén Orbán Viktor. A kormányfő megtalálta a helyes kifejezést, igen,…..
taktam 2010.10.20 17:33:52
@tölgyes: Ha így gondolkozunk, hogy minden csak kísérlet volt, és nem látjuk meg annak realizált/realizálható eredményeit, akkor csak minden csak kutatgatás. Reménykedem, hogy azért valamicskét tanulhattunk magunk/mások kudarcaiból/sikereiből. Az is igaz, hogy semmi sem örök, hanem véges; kifejlődik-virágzik-elsárgul, elveszti létjogosultságát. De jön egy újabb esély egy jobb, jobban kidolgozott, jobban előkészített változtatáshoz, amelyről sohasem mondhatunk le. Lehet, hogy sikerül, lehet, hogy nem tudunk jobb életvitelt elérnünk… Hiszen, minden, minden csak kísérlet. Csak addig ne indítsunk újabb kísérletet, amíg virágozhat, jól működik valami/valaki(?).
taktam 2010.10.21 12:01:16
@vinczej:
To vinczej • vinczej.blogspot.com 2010.10.21. 08:42:04.

A javítás és a megfelelés szándékát nem mindig kell elválasztani egymástól. Gyakran nem is a megfelelés szándéka, hanem az adott helyzet indikálja a megfelelést, vagy a javítást.
taktam 2010.10.21 12:04:30
@tbb:
To tbb 2010.10.20. 18:04:59.
Aki rövidebben, az nem okvetlenül a szükséges minimális szöveggel teszi közzé gondolatait. Elismerem, mások rövidebben/ügyesebben és mégis teljesebben adják át gondolataikat. Az én genetikai/szocializáltsági korlátaim csak ezt engedték, talán nem adnak elégséges, kellő/elégséges koncentrációt számomra. Ilyen az egóm; ezzel kell élnem…
Bocsásson meg, ha szószátyár voltam az ön számára!...
Ahogy várható volt, a kampányhelyzet elmúltával szinte egy csapásra láthatóvá váltak a pártokon belüli törésvonalak. Az egyik lap egyenesen Fellegi-Matolcsy harcról számol be, s ha valaki nézte tegnap a köztévé esti politikai műsorát, az meglepve tapasztalhatta, hogy a…..
taktam 2010.10.06 11:55:01
To 258. Nem vagy itt jó helyen... (2010-10-06. 10:28.)

„Jelenleg itt tartunk, s bár pont még biztosan nem került az ügy végére, Matolcsy pozíciója a költségvetés elfogadásáig jelenleg a korábbiaknál stabilabbnak látszik.”
Szerintem nem rutinból állt ki OV Matolcsi mellett. Az igaz, hogy külső, összehangolt médiatámadásról is beszélt. Ami azt sejteti, hogy mintegy a legjobb gazdasági agytrösztjét akarják a 2/3 legyengítéséhez lejáratni, ha már direktben nem lehetett nagyobb eredményt vele szemben. Ez a sejtelmeskedés mindig hatásos fegyvere volt blibsi-maszopos médiának… Kétségtelen, hogy nagyon félnek a gazdaság beindulásától a vesztes érdekközösségek, amelyet ma már kevésbé támad a nyugati demokrácia médiája is. Mindenki tudja, hogy a gazdasági motor beindulása, felgyorsulása csak fokozza a választási veszteség következményeit. Ez a legfontosabb (sic! nemmondom, hogy a leggyengébb) láncszem a kormány politikájának sikeréhez…
„ma azonban inkább azt gondolom valószínűbbnek, hogy útja a senki földjére vezet. Ahhoz, hogy ne így legyen, a sok pénz mellett – állami támogatás nélkül! – csatlakozókra, követőkre lenne szüksége, illetve a média tartós figyelmére;…”

Szili Katalin szerintem nem rendelkezik olyan pártvezér karizmával és valószínű vagyonnal sem, mint GyF… Márpedig a vezérnek is pénzre, pénzre és pénzre van szüksége a nyugati demokráciában… De valamilyen karizmára is a mennél alacsonyabban kulturált szavazói halmazok megnyeréséhez. Őket nehezebb mozgósítani, mint az ún. értelmiséget. Ezt ma populista stílusnak szokás nevezni… Tudom, ebből minden népboldogítónak szokott lenni elégséges a tarisznyába, csak bele kell nyúlnia. Az azonban nem mindegy nekem, milyen múlttal, milyen jelen, milyen jövő képpel/képlettel populista valaki… Szili is kitartott/voksolt a blibsi-maszopos politika mellett mind eddig…

„azt kérdezi, szükség van-e rájuk, akkor azt mondom: a tudásukra, tapasztalatukra óriási szükség van, hogy egyben maradjon a párt szervezete és az egymilliós szavazóbázis.”

Szerintem, csak teljesen hibátlan/kulturált múltú/jelent/jövőt kínáló politikus személyekre támaszkodva tudna érdemben/ellensúlyként fellépni valaki OV-al szemben. Ma egy Orbán-file nagyobb halmaz és egy Orbán-fobe kisebb halmaz között van az a bizonyos valós árok a társadalomban… Az árok betemetéséig még sok víznek lefolyni azon a bizonyos Dunán… 23:07
Vasárnap este lezárul a hosszú kampányidőszak, a 2008-as népszavazás, a 2009-es európai parlamenti választás, valamint a 2010-es parlamenti és önkormányzati voksolás után minden valószínűség szerint az utóbbi évtizedben nem tapasztalt, három és fél éves szavazásmentes…..
taktam 2010.10.01 13:02:30
To 254. Mi lesz másnap? (2010-10-01. 11:19.)

TG-tól a megszokott értékelést, prognózist olvashattunk. Korrekt is. Talán a bevezető gondolatban előfordult egy freudi elszólás: „mennyiben lesz más a politika október harmadika után?” De lehet, hogy az én LMP-és allergiám okán találtam rá. Én lehetek előítéletes, én nem vagyok „független politológus”. Egyébként ezt a függetlenségi őrületet nem akceptálom. Szerintem, nem lehetünk függetlenek szocializáltságunk következtében. Na, de ez nem von le semmit TG elemzésének értékéből. Szerintem is: „Ha az MSZP katasztrofális, akár a tavaszinál is nagyobb vereséget szenved az önkormányzati választáson” (amit elvárhatunk és várjunk is el)„ , Gyurcsány azonnali kihívást is intézhet, ezzel most már nem kockáztatva egyetlen szocialista pozíciót sem. A küzdelem Mesterházynak sem jöhet rosszul, már ha sikerrel vívja meg, hiszen ebben az esetben a volt kormányfőnek nem sok választása marad, ha politizálni szeretne: útja egy új politikai alakulat létrehozását valószínűsítené, s ezzel alapvetően változnának meg az MSZP politizálásának feltételei.” Szeretném látni e két figura párbaját… Vajon, ki lesz a nevető harmadik?
Megkockáztatom: nem is bánnám, ha az ún. nyugati demokrácia pártpolitizálási rendszere kikopna a közéletből. Inkább a személyek/személyiségek folytassanak személyükre jellemző politizálást. Az osztályos pártpolitizálásnak szerintem befellegzett. A nemzetinek még nem; eddig az internacionalista/globalista média politikai kultúrának sikerült csirájában elfojtania. Mindaddig, amíg a társadalmunk jelenlegi feszültség rendszerének élettere van, azaz jóval nagyobb szegényhalmazok és jóval kisebb „gazdaghalmazok” között növekszik/fennáll érdekkülönbség addig a buzgó nemzetieskedő/búsmagyar politizálásnak is tág tere marad…

Tisztelettel és barátsággal köszöntöm olvasóimat!
Az ÉS-ben már hetek óta színvonalas vita zajlik arról, hogy vajon a Fidesz hatalomra kerülésével – ahogy ezt Halmai Gábor állítja - véget ért-e a jogállam. A vitát elindító cikkről már megírtam a véleményemet, bejegyzésemet a szerző és két másik hozzászóló is…..
Többször említettem már, hogy minden idők leginkább egyértelmű választási eredményére számítok október 3-án. A Fidesz esélyes lehet arra, hogy szinte egypártrendszert hozzon létre az önkormányzatokban, ami politikai értelemben eddig nem tapasztalt helyzetet teremthet. Budapest…..
taktam 2010.09.18 20:08:10
To 248. Lehet-e széllel szemben?
Lehet, de nem célszerű. Sőt, a kisebbségnek is… Az országos és a helyi politika kölcsönhatásban létezik egymással. A helyi politika kereteit az országos többé-kevésbé kicövekeli. Az országos politikát pedig, egyrészt az EU/IMF, másrészt a világpolitika reánk ható eredője tartja kordába, vagy szeretné a tol-ig-ot megszabni… Minden mozgásban van, helyben is, az országban is, a világban is…
Város/község érdekeit kikövetelve kell a képviselőket/polgármestereket kiválasztani/megszavazni… Legyenek a megválasztottak tekintélyek, példaképek, tiszta kezűek és csinálják a dolgukat tisztességgel, racionálisan, de lelkiismeretesen… Ne handabandázzanak; legyenek a választó közösség politikához/gazdasághoz/társadalomhoz értő, ismert/érzékeny tagjai…
A puding próbája az evés… Enni pedig a választás után fogunk… Mindannyian különbőzek vagyunk, elvárásaink is különböznek, még akkor is, ha a választók halmazának csak az egyik részhalmazához tartjuk közelebb állónak magunkat. Olyan képviselő nincsen, akikkel mindenki meg lenne elégedve; csak az utópiák világában tálaltak/tálalnak ilyeneket nekünk. Mint mondják: ízlések és a pofonok különbözőek… Egy választáson indulni és választani kockázatos. Ennek ellenére, ennyi kockázatot kötelességünk vállalni. Ha nem választasz, ne is kritizálj, mert nem vállaltad felelősen a kockázatot társadalmaddal együtt… Gondolkozz és azután válassz!
Tisztelettel és barátsággal köszöntöm olvasóimat!
Egy neves büntetőjogásztól azt hallottam, hogy a gyűlöletbeszédet a szabadság és az emberi méltóság elleni bűncselekmények között, a becsületsértés minősített eseteként kéne elhelyezni a Büntető törvénykönyvben (Btk.), és akkor átmenne az Alkotmánybíróság (AB)…..
taktam 2009.08.13 12:43:42
@imperial: A "szaralak" jelző nélkül is kifejezhetné magát, uram. Amiért igaza lehet, nem jogosítja fel Önt arra, hogy a trágárságot behozzuk egy blogba... Szólalj meg, meg mondom ki vagy; mondták régen, anno... Ne vadítsuk el egymást legalább a netről, ha már egyre kevesebbszer beszélgetünk közvetlenül egymással. Kérem, nem széplélek vagyok, hanem csak szeretem az okos, de kultúrált nyelvet/szöveget. Az igaz, hogy korunk nagy írói/szinészei/stárjai akkor menők, ha legalább trágárok; tisztelt a kivételnek, mert ilyenek is vannak. Nemcsak a színpad/film/tv ahonnan társadalmunkna tanítják/sugalmazzák ezeket nekünk; a mindennapi közbeszédben is kötőszóként használják egyesek az emésztési salakot, a nemi szervek trágár megnevezését, na és ezeket gyakran kötik/utalják az emberek egymás felmenőire, szeretteire...
Azért, mert én szeretem a kulturált beszédet/írást, kérem, a Kalandorok Kíméljenek! Tisztelettel és barátsággal köszöntöm! -akik elolvastak...
Magyarország a kiegyezéstől az első világháborúig alkotmányos monarchia volt parlamentáris kormányzással. A képviselőket angol mintára egyéni választókerületekben választották meg. A kormányt a többségi párt adta, az ellenzék szabadon tevékenykedhetett, a sajtó is teljesen…..
taktam 2009.08.12 11:46:11
Át kellene gondolni a választójogot, ezzel egyetértek. Az adófizetés mértéke is lehetne a cenzus alapja. De a nem fizetők és a nem eleget, tehát az adócsalók ma többségben vannak/lehetnek..?.. Kétségtelen, hogy az istenadta nép többségi részvétele igazságosabbnak hathat egy iracionális gondolkodási rendszerben, de az irracionálisabb döntéseknek is sokkal nagyobb henne az esélye, sőt, azok inkább dilettánsabbak lennének, mint célszerűek/okszerűek... Az ország/társadalom/gazdaság irányítása ma inkább racionális döntéseket igényel, mint irracionálisat. A képviseleti demokráciában a visszahívhatóság megtagadása/nehezítése esetén a képviselő előbb/utóbb elszakadhat a választóktól... A népszavazáshoz megfelelően kidolgozott információs technika kifejlesztésével, talán nagyobb eséllyel lehetne a tisztességes, demokratikus népszavazást gyakoribbá tenni, de cenzust is ezzel a technikával kellene a rendszrebe beépíteni, rendszeresen aktualizálni... Részemről támogatható lenne valamilyen kötelezettségi kényszerrel, a szavazáson való részvételt törvényesen megkövetelni... A mai választási metódus még mindig ad lehetőséget valamilyen csalásra. A csalást nagyon szigorúan büntetném. Egyébként, a büntetések általános megszigorításával nagyobb rendet lehetne tartani a társadalomban/gazdaságban... A nem kellően körülhatárolt liberálisabb büntetőjog nem fogja a társadalmi/gazdasági állapotokat elfogadható rendben tartani... De ez már hosszú...
taktam 2009.08.13 12:01:39
A 2009.08.12.11:46:11 hozászóllásom javított változata. Több helyesírási hiba maradt benne; tisztelt olvasóimtól bocsánatot kérek!
Át kellene gondolni a választójogot, ezzel egyetértek. Az adófizetés mértéke is lehetne a cenzus alapja. De a nem fizetők és a nem eleget, tehát az adócsalók ma többségben vannak/lehetnek..?.. Kétségtelen, hogy az istenadta nép többségi részvétele igazságosabbnak hathat egy irracionális gondolkodási rendszerben, de az irracionálisabb döntéseknek is sokkal nagyobb lenne az esélye, sőt, azok inkább dilettánsabbak lennének, mint célszerűek/okszerűek... Az ország/társadalom/gazdaság irányítása ma inkább racionális döntéseket igényel, mint irracionálist. A képviseleti demokráciában a visszahívhatóság megtagadása/nehezítése esetén a képviselő előbb/utóbb elszakadhat a választóktól... A népszavazáshoz megfelelően kidolgozott információs technika kifejlesztésével, talán nagyobb eséllyel lehetne a tisztességes, demokratikus népszavazást gyakoribbá tenni, de cenzust is ezzel a technikával kellene a rendszerbe beépíteni, rendszeresen aktualizálni... Részemről támogatható lenne valamilyen kötelezettségi kényszerrel, a szavazáson való részvételt törvényesen megkövetelni... A mai választási metódus még mindig ad lehetőséget valamilyen csalásra. A csalást, nagyon szigorúan büntetném. Egyébként, a büntetések általános megszigorításával nagyobb rendet lehetne tartani a társadalomban/gazdaságban... A nem kellően körülhatárolt liberálisabb büntetőjog, nem fogja a társadalmi/gazdasági állapotokat elfogadható rendben tartani... De ez már hosszú...
A listaállítási joggal a pártok gyakorlatilag megkapják a képviselők feletti rendelkezés jogát is, így aztán a parlamentben már nem a választók, hanem a pártok képviselői ülnek. Ezzel a bűvészmutatvánnyal fosztják meg az embereket az önrendelkezés jogától. A választók…..
taktam 2009.07.08 17:21:53
Tisztelt gykari fórumozó Barátom! Valószínű nem értettem félre. A beírásai alatt az általa megjelentetett teljes anyagot értettem, így a Gyirán úr népszavazás kezdeményezést és tanulmányait is; -talán nem voltam elég precízen fogalmazó, -megengedem. Én megértettem a népszavazásra feltett kérdését is; lehet, hogy csak az általa írott anyagok környezetében…
Ami egy ilyen sokrétű kérdés népszavazásra történő megfogalmazását illeti, valóban többféle értelmezésű lehet, attól függ, hogy honnan nézzük és milyen szemüveggel, illetve hogyan gondolkozunk… Emlékezzék a korábbi hazai népszavazási kiírásainkra; azzal kapcsolatosan is állandóan arról beszéltek, hogy a kérdést rosszul tették fel. Ez egy mindennapos ragozása az értelmezésnek…
Valóban nem egyszerű dolog az ilyen kérdések rövid, egyértelmű/precíz megfogalmazása. Ennek ellenére én mindig megértettem a kérdések érdemi részét, illetve azok taktami olvasatát. Mára valószínű az egész kezdeményezés befúladt, mert nem tudtak határidőre 200 ezer aláírást prezentálni.
Ha teheti, kérem, fogalmazzon meg nekünk, az adott politikai környezetben erről Ön egy egyértelmübb/precízebb népszavazási kérdést. Vegye figyelembe, hogy Ön szerint „…maga az alkotmány eleve vállalhatatlan.” Meg azt is, hogy Ön a mai viszonyok között már eleve nem vár „jót az egyéni képviselőktől, amíg nem kötelességük szerződésben leírni vállalásaikat, és az ellenkező esetre vállalt szankciókat. Teljesen mindegy, hogy a parlamentben frakciózó, vagy fű alatt összebeszélő képviselők egyénileg, vagy listáról jutottak be.” Valóban, ezek nagyon fontosak lennének, de vigye tovább gondolatait; mivel járnának ezek kötelmek? Nekem úgy tűnik irracionális az ilyen irányba hajló gondolkodás. Mindenesetre a mai globális politikai rendszerben.
„Végül mit értek a "hazámat és a magyar nemzetet" fogalma alatt? Nem értem a kérdést, én azt hittem, ezt csak egyféleképpen lehet érteni.” Írja Ön „2009.07.08. 15:28:27”-kor. A hazát, a magyar nemzetet többféle képen értelmezik napjainkban. Másként egy liberális, neoliberális, konzervatív, neokonzervatív, nemzeti, kozmopolita, internacionalista, nemzeti, kommunista, postkommunista, náci, neonáci, meg ki tudja még milyen pista…
Én racionálisan gondolkodó, liberális, de nem gátlástalan neoliberális, magyar embernek tartom magamat. A magyar alatt én azt értem, hogy hazám, Magyarország múltját, jelenét és (kívánt szebb) jövőjét magaménak vallom/vállalom; ha tudok nemzetemért/hazámért felelősséget vállalok, eddig is vállaltam és a jövőben is vállalni szeretnék. Ha tudok, teszek érte, ami tőlem telik. Meg hozzáteszem: szerintem az a jó társadalmi/gazdasági berendezkedés, amelyben az adott körülmények között a lehető legtöbb ember jólétben/biztonságban élhet és kilátásban van, hogy egyre jobban/biztonságosabban élhet… Ugye, milyen populista figura vagyok? Csakhogy én nem vagyok politikus, hanem csak egy nyugdíjas, ma a társadalom által kitartott 77 éves, magamért/családomért/hazámért és talán az emberiségért is felelős, keresztyén öreg ember vagyok… Ki kíváncsi arra, hogy én ki vagyok, meg mit szeretnék?
taktam 2009.07.10 11:39:13
@Gyirán István: Ha teheted, küld el nekem a konzervatív gondolkodással kapcsolatos irásodat. Szeretnék rá reagálni, de nem nyílvánosan egyelőre... Nem találom a néphatalom lapokon. Tudod, én amatőr netező vagyok.
Tisztelettel és barátsággal köszöntelek!
Takáts Tamás
taktamfer@t-online.hu
taktam 2009.07.10 11:46:38
@Gyirán István:
Figyelmedbe ajánlom tisztelettel: www.taktamfer.freeblog.hu