Adatok
tothandras (törölt)
47 bejegyzést írt és 103 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
Elkészültünk a júniusi meetup programjával: Küzdelem az orvvadászok ellen genetikai markerek segítségével, a Kárpát-medence népességváltozásai a bronzkorban, Dinoszaurusz maradványok Magyarországon
Gímszarvas mikroszatellita (STR) markerek alkalmazása egy orvvadászati eset…..
Budapest Science Meetup Blog
BpSM Május - Aliczki Manó: Kannabinoidkezelések a szorongásos zavarok terápiájában (videó)
2014.05.09 15:38:47
Az 1990-es években fedezték fel az idegsejtek kommunikációját szabályozó ún. endokannabinoid rendszert, melyen keresztül a marijuana egyes hatóanyagai is kifejtik hatásaikat. A rendszer számos élettani és magatartási mechanizmus befolyásolása mellett bizonyítottan fontos szerepet…..
Ezekkel az előadásokkal várunk titeket a május 8-ai Budapest Science Meetup-on, 19 órától a FabLab Budapest-ben:
Kannabinoidkezelések a szorongásos zavarok terápiájában? – Problémák és új perspektívák
Aliczki Manó - MTA KOKI, Magatartásélettan és Stressz…..
Budapest Science Meetup Blog
BpSM Április - Vásárhelyi Gábor: Drón vs. galamb - csoportos mozgás a köbön
2014.04.11 17:12:50
Az ELTE Biológiai Fizika Tanszékén egy fél évtizede fut a csoportos mozgással foglalkozó ERC Advanced Pályázat (COLLMOT), melynek keretében állatok és robotok csoportos viselkedését vizsgáljuk a legmodernebb érzékelő technológiák, statisztikus fizika, szuper-számítógépek és…..
Budapest Science Meetup Blog
BpSM Április - Kopniczky Margarita: Mit építsünk az élet anyagából?
2014.04.11 17:12:31
A biológiai folyamatok technológiai felhasználása egyidős az emberiséggel. Ma az élet “programozási nyelve” kezd elénk tárulni DNS kód formájában, és megértésével lehetőség adódik arra is, hogy magunk tervezzünk és építsünk sejteket. A Szintetikus Biológia célja…..
Budapest Science Meetup Blog
BpSM Április - Raffai Péter: Kozmikus dallam a múltból - Hogyan fedezte fel a BICEP2 gravitációs hullámok nyomát?
2014.04.11 17:12:06
Március 17-én a BICEP2 távcsővel dolgozó kutatók tudománytörténeti jelentőségű bejelentést tettek: a csillagászati felvételükön megtalálták az Ősrobbanás utáni pillanatok gravitációs hullámainak nyomát. A gravitációs hullámok a téridő tovaterjedő fodrozódásai,…..
Nagy jelentőségű és aktuális témák az április 10-ei Budapest Science Meetup-on: gravitációs hullámok detektálása a BICEP2 teleszkóppal, iGem szintetikus biológiai versenyen elért eredmények és drónok alkalmazása etológiai kutatásokban.
Kozmikus dallam a múltból - Hogyan…..
Budapest Science Meetup Blog
BpSM Március - Majubu Norbert: Csak egy modell (videó)
2014.03.14 16:01:33
Mi egy modell és a valóság kapcsolata? Miért pont a neurotudományok területén hódít ennyire a modellezés? Hogyan néz ki egy idegsejt-modell és mit tanulhatunk belőle? Milyen más módokon fonódik össze az informatika és a neurobiológia? "Eszes" kérdések, amelyekre megpróbálok…..
Budapest Science Meetup Blog
BpSM Március - Molnár János: A mangalica genom jellemzése bioinformatikai módszerekkel (videó)
2014.03.14 16:01:16
A mangalica Magyarországon őshonos mezőgazdasági sertésfajta. Kialakulása az Osztrák-Magyar Monarchia idejére, a 19. század közepére tehető. Feltehetően az akkoriban gyakori Kárpát-medencei fajták, a bakonyi, szalontai, alföldi és a Szerémségből származó sumadia fajta…..
A mangalica genom jellemzése bioinformatikai módszerekkel
Molnár János - Biomi Kft., Gödöllő
A mangalica Magyarországon őshonos mezőgazdasági sertésfajta. Kialakulása az Osztrák-Magyar Monarchia idejére, a 19. század közepére tehető. Feltehetően az akkoriban gyakori…..
Ezekkel az előadásokkal várunk titeket az év első meetup-ján, Február 13-án, 19 órától a FabLab Budapest-ben:
Miért vagy olyan negatív? - tartalomelemzés és kognitív torzulás a nyelvben
Varjú Zoltán - Precognox Kft.
Miért nem kérdez pozitívan a média? Miért nem hír, hogy…..
Budapest Science Meetup Blog
BpSM Február - Yamaji Bogdán: A jövő atomreaktora(i) (videó)
2014.02.14 16:57:13
Magyarországon ma négy atomerőművi blokk termel villamos energiát, egy kutatóreaktor működik Csillebércen, és a BME NTI üzemelteti az Oktatóreaktort. A világon jelenleg hetvenegy atomerőművi blokk épül, a nemzetközi kutatási programokban pedig hat alapkoncepciót jelöltek ki,…..
Budapest Science Meetup Blog
BpSM Február - Varjú Zoltán: Miért vagy olyan negatív? - tartalomelemzés és kognitív torzulás a nyelvben (videó)
2014.02.14 14:37:36
Miért nem kérdez pozitívan a média? Miért nem hír, hogy kinyílott a pitypang? Tényleg negatív és szomorkodó a magyar? Miért érnek el extra hozamot a negatív szentimentre alapozott hírelemzéses kereskedési stratégiák? Az internetes tartalomelemzés segítségével példákon…..
Budapest Science Meetup Blog
BpSM December - Markó Ferenc: Biometrikus azonosítás Afrikában (prezentáció)
2013.12.13 16:36:04
A biometrikus azonosítás tudományos vitája egyfelől a technológiai innovációról, másfelől a személyes adatok védelméhez való jogról szól. Bár a biometrikus azonosítás jóval szélesebb körben alkalmazott a harmadik világban, a kutatásokban hivatkozott példák és…..
Budapest Science Meetup Blog
BpSM December - Molnár László: A végtelenbe, és tovább! - Voyager-1 módra (videó)
2013.12.13 16:30:48
Az utóbbi években szinte menetrendszerűen felbukkant a hír, hogy a Voyager-1 végre elhagyta a Naprendszert, és csillagközi űrszondává vált. Az ördög a részletekben rejlik: a Voyager-1, Schrödinger űrszondájaként, még a Naprendszerben jár, de a jelek szerint már a csillagközi…..
Budapest Science Meetup Blog
BpSM December - Borsos Máté: Mitől gyengélkednek a kromoszómák az öregedő petesejtben? (videó)
2013.12.13 16:23:11
A nap mint nap termelődő spermiumokkal ellentétben a petesejtek csak egyszer, még embrionális korban keletkeznek, születés után velünk idősödnek. Milyen hatása van ennek az öregedésnek a sejt kromoszómáira? Mi a molekuláris magyarázat arra, hogy idősebb kismamák idősebb…..
Ezekkel az előadásokkal várunk titeket 2013 utolsó meetup-ján:
Mitől gyengélkednek a kromoszómák az öregedő petesejtben?
Borsos Máté - MTA TTK Enzimológiai Intézet Biokémiai Tanszék
A nap mint nap termelődő spermiumokkal ellentétben a petesejtek csak egyszer, még embrionális…..
Budapest Science Meetup Blog
BpSM November - Paszternák András: Nano - Tudomány - Kommunikáció (prezentáció)
2013.11.25 20:26:23
Hogyan jut el a vegyész a nanotudomány rejtelmeitől a tudománykommunikációig? Kapcsolódhatnak a korrózióvédő, önszerveződő nanorétegek egy-egy óvodai, kémiát népszerűsítő foglalkozáshoz? Van-e összefüggés a pásztázó tűszondás mikroszkópok és a 6600 kutatót…..
Budapest Science Meetup Blog
BpSM November - Szabó Róbert: Exobolygók mindenhol (prezentáció)
2013.11.25 20:05:37
A Naprendszeren kívüli bolygók keresése és tanulmányozása rendkívül népszerű kutatási téma, hiszen olyan kérdésekre keresi a választ, hogy hogyan jött létre a Naprendszer, lehetséges-e élet más bolygókon, és hogy egyedül vagyunk-e az Univerzumban. Röviden áttekintem a…..
Budapest Science Meetup Blog
BpSM November - Kocsis Zsuzsa: DNS hibajavítás, rák és RecQ helikázok (videó)
2013.11.15 13:49:58
Külső hatások és természetes sejtbeli folyamatok révén akár 100.000 DNS-hiba is keletkezhet egy sejtben egy nap alatt. A DNS-ben tárolt információ megőrzésének, és részben a rák kialakulásának megakadályozásához ezen hibákat ki kell javítani. Rendkívül érdekes…..
DNS hibajavítás, rák és RecQ helikázok
Kocsis Zsuzsanna - ELTE Biokémiai Tanszék
Külső hatások és természetes sejtbeli folyamatok révén akár 100.000 DNS-hiba is keletkezhet egy sejtben egy nap alatt. A DNS-ben tárolt információ megőrzésének, és részben a rák…..
Budapest Science Meetup Blog
BpSM Október - Pacher Tibor: Pulit a Holdra! - Három év krónikája (videó)
2013.10.11 18:40:16
A világ minden részéről 22 csapat állja még a sarat napjaink talán legizgalmasabb versenyében. A Google Lunar XPRIZE résztvevőinek 90%-ban magánerőből kell elkészíteniük és eljuttatniuk egy felderítő robotot a Holdra, amely ott legalább fél kilométert megtesz, és…..
Budapest Science Meetup Blog
BpSM Október - Müller Viktor: Megállíthatnánk-e a HIV-járványt, ha igazán akarnánk? (videó)
2013.10.11 18:34:10
Noha a HIV-fertőzés ellen máig nincsen hatékony védőoltás, és végleges gyógyulás sem érhető el a fertőzötteknél, a vírus elleni fegyvertárunk évről évre bővül. Nemcsak a fertőzöttek életét tudjuk megmenteni, hanem a vírus továbbterjedését is egyre több féle módon…..
Budapest Science Meetup Blog
BpSM Szeptember - Ferenci Tamás: Nehéz kérdések a védőoltások biztonsága kapcsán (videó)
2013.09.30 21:44:42
A védőoltások a megelőző orvostudomány olyan eszközét jelentik, mely a szélesebb, laikus közvélemény előtt is sokszor képezi viták tárgyát. Ebben az előadásban e viták egyik kicsi, de - a laikus érdeklődő közönség számára is - igen fontos részkérdéséről fogok…..
Budapest Science Meetup Blog
BpSM Szeptember - Szépszó Gabriella: Éghajlatváltozás meteorológus szemmel (videó)
2013.09.30 19:33:18
Az előadásban áttekintjük a földi éghajlati rendszer elemeit és azt, hogy ennek az összetett rendszernek a megváltoztatásában mekkora szerepet játszik az ember. Bemutatjuk, hogyan lehetséges (lehetséges-e egyáltalán) előrejelezni az éghajlat jövőbeli alakulását. Röviden…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz
Köszönjük a megértésed!
Üdv,
András