Regisztráció Blogot indítok
Adatok
csókakő

0 bejegyzést írt és 1 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
szelidgesztenye 2012.03.09. 2012.03.09 19:55:00
Elég régen írtam már, ezért megosztom egy pár azóta felgyűlt tapasztalatomat.Nagyon sikeres volt a honlapom, mert rengetegen kerestek fel telefonon és emilben. Sokan kértek tanácsot, és sokan rendeltek csemetét is. Voltak sokan akik 1-2 darabot, de olyan is aki 160-at.Így gyakorlatilag…..
csókakő 2014.10.27 10:56:11
A japán és hibridfajtákkal szemben van némi aggodalmam: őshonos nyárfát már nagyítóval keresnek az országban, és a néhány megmaradt törzsfát már vegetatív úton tudják szaporítani, mert a nemes nyár hibridek összeporozzák ezeket is.
Ezek a "micsurin fák" egy-két vágásfordulót bírnak ki, aztán elviszi őket egy újabb betegség, mert az egy-két tulajdonságra szelektált hibridek csak látszólag ellenállóak, a természetes úton kialakult erdei fák hihetetlenül gazdag génállományával nem rendelkeznek.

A saját gombafertőzésének ellenálló, de a mi éghajlatunkon ( különösen a Mecsek-alji termőhelyen) esetleg csak döglődő idegen fajták eltűntethetik az évszázados fák sok évezredes génállományát. A hazai alanyba oltott japán talán még rosszabb, mert a hazai rögön élhetetlen "nemes" porozza be a maradék tiszta génállományú fát (erre bizonyíték a hibridek létrejötte)
Honnan szerzi be az oltani való magoncot a tudós kertész, ha már minden hazai fa a magjában hibridizálódott?

Mi történik, ha egy itt kialakuló, vagy előkerülő betegség meg a japán fákat pusztítja ki?

És mit tehetek én, ha az őshonos fáimat a szomszédok japán gesztenyéje porozza?

Véleményem szerint a gesztenyére, mint erdei, őshonos fára kell elsősorban tekintenünk, a megítéléskor a sokszáz éves fákat, az általuk termtett élőhelyet kell figyelembe venni elsősorban, s jobb híján a hypovirulens gombatörzsekkel védeni a megmaradtakat.