Adatok
BySys
0 bejegyzést írt és 4 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
A kerék a barlanglakó ősemberek technológiai szintjének tipikus példája, mégis csak i. e. 3500 táján, a bronzkorban találták fel. Mi tartott ennyi ideig? A bronzkorban az emberiség már ismerte bizonyos fémötvözetek előállításának módját, csatornákat és…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz
Ma pontosan ilyen csapágyat használnak pl a vasúti kocsiknál is, egyik változatban acél és bronzgyűrű párossal, egy másik változatban rézgyűrűkkel, melyet grafittal 'olajoznak' meg. A bronzkorban a rezet és a f@szenet is ismerték, úgyhogy ez a változat is elképzelhető.
A neolitikumban a világ globális volt egy (mai) Európa - Kína - India - Perzsia - Közel-kelet - Európa alkotta félkörben középen a Közép-kelettel és a szteppevidékkel, mely ezeket a területeket össze is kötötte. Mivel az őskori embernek nem voltak fegyverei, mindent cserekereskedelem útján kellett beszerezniük és ezen az úton terjedtek a technikai újítások is tulajdonképpen minden irányból minden irányba.
A wikipédián a Chariot címszó alatt van egy térkép a legújabb kutatások szerint a küllős kerék elterjedéséről ezen a területen. Az elterjedés iránya kb megegyezik a lótenyésztés elterjedésének irányával, ami valamivel korábban történt ugyanitt. A lovat nagyon sokáig tenyészették csak étkezés céljából, itt azt értem lótenyésztés alatt, amikor már lovagolták és teherhordásra használták. Ehhez pedig lószerszámok kellettek, amihez - igen - szintén bronzra volt szükség.
Ja, és amerikában a láma és társai voltak az igavonó állatok, amik azért nem lovak.