Adatok
PekZo
159 bejegyzést írt és 411 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
Az utolsó vacsora témája a képzőművészetben a kereszténység egyik legfontosabb üdvtörténeti eseményét örökíti meg, nem túlzás azt mondani, hogy lehetetlen lenne valamennyi alkotást összegyűjteni.
A legkorábbi időktől megjelent már az ábrázolása, leghíresebb példája pedig minden bizonnyal da Vinci…..
Ha a pontos időre van szükségünk, ránézünk a karóránkra, a telefonunkra, vagy esetleg rápillantunk a monitor jobb alsó sarkára: órák-kettőspont-percek: egy óra az hatvan perc, egy perc az hatvan másodperc. De nem volt ez mindig ilyen egyszerű. A legkorábbi idők óta próbálta az ember felosztani a…..
Napoleon Bonaparte kétségtelenül a 19. század elejének megkerülhetetlen alakja. A politikai szatíra és karikatúra angol mesterének, Thomas Rowlandsonnak 1808-as képe az ambíciózus francia császár elé tart görbe tükröt, amikor hálója közepén üldögélő pókként mutatja be őt, híres kétsarkú kalapjában,…..
Görögül olvasni mindig munka: lehetsz „perfekt” német vagy francia; de értheted-e „perfekt” a nagy hellén irodalom nyelvét? Ilyen nyelv nem egy van: majd minden auktorért újat kell tanulni. Görögül írtak Krisztus előtt talán 800-tól (mikor élt Homéros?), Krisztus után, mondjuk, 1453-ig. És írtak…..
Lassan három éve, hogy a Csodakamra blog elindult. Nem volt kérdés akkor sem, amikor belefogtam a blogolásba, hogy mekkora az a kultúramennyiség, ami témául szolgálhat, és hogy milyen kevés lesz az, amire egyáltalán sor kerül majd.
Szinte észrevétlenül alakultak a bejegyzések egyfajta összegezni…..
Bizonyára mindenki találkozott már gyógyszertárak logójában a botra tekeredő kígyóval. Ezt hívjuk Aszklépiosz botjának. Sajnos azonban a régi görögök nem elégedtek meg az egy bot, egy kígyó elvével, ugyanis Hermésznek is van egy botja, a kerükeión (latinul caduceus), és azon is tekereg kígyó, csak…..
Nemrégiben az El Paísnál jelent meg egy érdekes írás a középkorról és az annak kapcsán velünk élő közhelyek kapcsolatáról, illetve, hogy milyen színes, érdekes, változatos korszak is volt valójában. Az alábbiakban a cikk fordítása olvasható, melynek szerzője Ana Rodríguez, spanyol történész.
a…..
"A világ legerősebb bajnoksága" - így hirdeti az egyik tévé a hétvégén induló 2017-18-as Premier League szezonnyitóját. Az angol bajnoki rendszer a mai formáját 1992-ben nyerte el, akkor egy 1888 óta fennálló rendszert váltott. A huszadik század elejének egyik kedvelt marketingeszköze volt a…..
"Ez egy Pandóra szelencéje" - szoktuk néha mondani, ha úgy gondoljuk, egy ártatlan kíváncsiságnak nem kívánt következményei lehetnek. Pandóra története egyfajta görög bűnbeesés-ábrázolás, csak itt az alma helyett a szelence lett a veszte a világnak. És hogy miért pont szelence? A kifejezés története…..
Több száz éves történet, tizenhét kerület, évi két verseny: versenyenként három kör a főtéren tíz versenyzővel, a végén egy győztessel és kilenc vesztessel. A Siena főterén, a Piazza del Campon évente megrendezésre kerülő lóverseny, a Palio di Siena a kerületek háborúja, ahol a győztes mindent visz,…..
Mikor 1610. januárjában Galilei belenézett az általa tökéletesítgetett távcsövébe, felmerülhetett benne, hogy a Jupiter környezetében megfigyelt égitestek újabb csapást mérnek majd az akkor elfogadott hivatalos álláspontra a világegyetem felépítését illetően. A Jupiter négy égi kísérőjéről már az…..
Az élet egy libajáték - kezdi egyik versét Johann Wolfgang Goethe, amiben a libajáték az élet allegóriája. A csavar a dologban, hogy ennek az ellenkezője is igaz, hiszen a modern formájában a 16. század végén kialakult táblajáték felépítése éppen az emberi életet szimbolizálja. Ha a történet további…..
csodakamra
Sapkamizéria, avagy mi a közös a francia forradalomban és a hupikék törpikékben
2017.04.22 11:10:05
Mikor leültem a tévé elé gyerekkoromban, hogy együtt énekeljem a "magas hegyek mögött, hol a tenger hupikék..." dalt, még nem gondoltam, hogy a kis kék lények fehér sipkája milyen lebilincselő történetet rejt. A frígiai sapka mára a szabadság jelképe, ha elkezdjük feltárni ennek az eredetét, akkor…..
Ugyan a farsangszezon már tovaszállt a lágy tavaszi szellőkön, és a halloween is messze van, ezeknek a jelmezeknek az elkészítéséhez jó, ha időben hozzálát az ember. Nicolas II. Larmessin egy többgenerációs művészcsalád második tagjaként a 17. század végén (1695) alkotta meg groteszk ábrázolásait,…..
Maria Sibylla Merian egy olyan korban alkotott kimagaslót a rovartan tudományában, amikor női tudósok csak elvétve akadtak. A 17. század második felében élt természetkutatót és művészt elsősorban lélegzetelállító tudományos illusztrációiról ismerhetjük: virágok, rovarok, lepkék, pókok tűnnek fel…..
A Kennicott-Biblia az egyik legszebben díszített héber nyelvű Biblia, ami néhány évvel azelőtt született, hogy a zsidókat kiűzték volna Spanyolországból 1492-ben. Margináliái fantasztikus lények egész tárházát vonultatják fel, számos esetben gazdagon aranyozott díszítéssel.
Benjamin Kennicott…..
Többféleképpen is megkínozták a hitéért, legendája szerint az ördög többször is megkörnyékezte, de ő mindvégig hű maradt vallásához, élete utolsó pillanataiban azt kérte imájában, hogy ha egy asszony, szülés közben halálos veszélyben forog, és őhozzá könyörög, épen szülje meg gyermekét. Antióchiai…..
A hagyomány szerint január 6-án ünnepeljük, hogy a háromkirályok, Gáspár, Menyhért és Boldizsár meglátogatták az újszölött Jézust. A Bibliában azonban sem arra nincs utalás hogy hárman lettek volna, sem arra, hogy királyok voltak, és a nevük sem szerepel Máté evangéliumában. Mi hát a…..
Ha valakinek esetleg eszébe jutna, hol találhatna egy bonnacont vagy egy leucrotát, akkor a legjobb ötlet egy bestiáriumban keresni. A középkor egyik fontos műfaja volt a különböző állatok, növények, sőt sziklák leírását tartalmazó bestiárium vagyis állatkönyv. Ezek közül is az egyik legszebben…..
Bebörtönözték, megkínozták a hitéért majd pedig kivégezték. Története miatt számos szakma tartotta védőszentjének, így a teológusok, a filozófusok, az ügyvédek, a szónokok, de még a nyomdászok is. Emellett a tizennégy segítő szent egyike: ő Alexandriai Szent Katalin, akinek ünnepe november 25-re…..
Az első, mai értelemben vett égbenyuló felhőkarcolók a XIX. század második felében jelentek meg. A vágy azonban arra hogy minél magasabb épületet emeljenek már jóval korábban megjelent, a piramisok Egyiptomban vagy a zikkuratok Mezopotámiában az első próbálkozásai az emberiségnek, hogy minél…..
Az angyaloknak nincs szárnya. Sőt a keresztény teológiai szerint igazból testük sincsen. Ha azonban végigtekintjük az angyalábrázolások évezredes történetét, leginkább az tűnik fel hogy nagyon is van szárnyuk. Mi hát az igazság? Ha erre a kérdésre nem is kapunk választ a következőkben, arra igen,…..
Az angyaloknak nincs szárnya. Sőt a keresztény teológiai szerint igazból testük sincsen. Ha azonban végigtekintjük az angyalábrázolások évezredes történetét, leginkább az tűnik fel hogy nagyon is van szárnyuk. Mi hát az igazság? Ha erre a kérdésre nem is kapunk választ a következőkben, arra igen,…..
Az özönvíz és Noé bárkája a Biblia egyik legfontosabb története. Mindig is mozgatta az emberek fantáziáját, hogyan nézhet ki egy akkora hajó, amin a világ élővilágának jó része elfér. Természetesen a korábbi korok emberei is megpróbálták ábrázolni Noé vállalkozását, számos kézirat készült, amiben a…..
Az idősebb Pieter Bruegel németalföldi közmondásokat feldolgozó képe leginkább talán a Nyugati téri aluljáró egyik zsúfolt pénteki délutánjához hasonlítható. Első pillantásra csak káosz és zsúfoltság látható, jobban szemügyre véve azonban a számtalan alakot, mindegyikük egy történet: egy-egy vagy…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz