Regisztráció Blogot indítok
Adatok
BartókBéla

46 bejegyzést írt és 180 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
1914 karácsonyára a Szent István Társulat szeretetdobozt küldött a harctérre a fronton harcoló katonák számára. Ebbe a dobozban került Sík Sándor piarista tanár karácsonyi verse is egy képeslapon, aki tábori lelkészi szolgálatot is teljesített egy rövid ideig. „Finoman érző lelkek a szeretet…..
2024. október 18-án került sor rendkívüli ünnepi közgyűlés keretében az olaszországi, Isonzó melletti Sagrado városházáján a Nagy Háború Kutatásáért Közhasznú Alapítvány (NHKA) közvetítésével 5. alkalommal meghirdetett Roberto Visintin-ösztöndíj átadására, amely a Marino Visintin és felesége, Evelyn…..
A 130 éve született Déry Ernő életútja 2/2. rész Déry Ernő filmbe illő első világháborús hadiútja az írás első részében megismert, Zentáról történt megmenekülését és a montenegrói hadifogságból 1915-ben történt szökését követően sem nélkülözte az izgalmas fordulatokat. A háború további időszakában…..
A 2024. június 15-én Nervesa della Battaglia településen rendezett konferencián az előadásomat követő szünetben nagyon sok kérdést kaptam a helyi lakosoktól. Az érdeklődésük mellett a csodálkozásuk is érzékelhető volt miután megtudták, hogy ahol most a házuk áll, milyen gyilkos küzdelmek zajlottak…..
Az I. világháború folyamán a tüzérség csatadöntő szerepre tett szert. Talán ez volt az a fegyvernem, ami a legnagyobb minőségi és mennyiségi átalakuláson ment át a korszakban. Különösen igaz ez az éppen csak megalakult honvédtüzérségre. Ezt a fejlődést szeretném bemutatni a Király Iván naplójából…..
Az osztrák–magyar uralom Bosznia-Hercegovina modernizációjának korszaka volt, amelyben a megszálló csapatok egyes tábornokai kezdeményező szerepet játszottak. Ilyen volt a horvát származású Georg Babich (Gjuro, mai írásmóddal Đuro, vagy Djuro Babić) vezérőrnagy, aki a hercegovinai Trebinje városának…..
A hadüzenet napja A szarajevói merénylettől a világháború kitöréséig tartó időszak – a júliusi válság – egyik legfontosabb epizódja, amikor 1914. július 28-án az Osztrák-Magyar Monarchia hivatalosan hadat üzen Szerbiának. Ez az esemény nemzetközi jogi értelemben a háború kezdete, mivel ezáltal a…..
Boszniai önkéntes milicisták a Nagy Háborúban Az Osztrák–Magyar Monarchia bosnyák katonáit sokan dicsérték a Nagy Háború idején bátorságukért és kíméletlenségükért. A Schutzkorps nevű boszniai kisegítő milíciát is az osztrák–magyar hatalom szervezte 1908-ban, hogy megakadályozza a szerbek…..
Az elveszett tábornok – 1. rész Alapítványunk munkatársai a 2019. október 11–13-ai piavei kutatóútjuk  során Nervesa della Battaglia városában találkoztak az Associazione Storico Culturale Battaglia del Solstizio  nevű olasz egyesület tagjaival. Ők meséltek egy osztrák–magyar tábornokról, akinek…..
BartókBéla 2020.01.30 12:52:23
@MTi: Köszönjük, lesz még.
BartókBéla 2020.01.30 12:53:05
@KajonÁrpád: Köszönjük a kiegészítéseket.
BartókBéla 2024.04.17 23:29:05
@Willi Beutler: Thank you very much Mr.Beutler for your informations.
Those are very useful for the further family reserach.
I think Mrs. Hermine Katharina Ludwig-Glaser was the 2nd wife of General-Major Heinrich Bolzano.
He had a first wife but I can persume that they had no children.
Here is a page from a register of marriages from Vienna in 1896 with interesting details:
(Look at the notes in the middle with No 132)
data.matricula-online.eu/de/oesterreich/wien/01-st-stephan/02-094/?pg=275
Négy évszázad közös történelme köt össze bennünket a bécsi kapucinus templom kriptájában nyugvó személyekkel. Sokuk nevét a blogunkról, de történelemkönyvekből, festményekről, szobrokról, filmekből is ismerhetjük, múlandóságuknak ez a különös emléke azonban kevésbé ismert a számunkra. Nekem…..
Az első világháború alatt már törvénycikk szabályozta a „hazáért küzdő hősök emlékének megörökítését”, az 1920-as évek elejétől pedig rendszeressé váltak az elesett bajtársak emlékét ápoló és a Nagy Háborúban helytálló katona hősi kultuszát építő kezdeményezések. Így volt ez Miskolcon is, 1922-től…..
A power metal zenét játszó svéd Sabaton együttes egyik dalát már bemutattuk a blogon, de az 1918. november 11-i fegyverszünet 105. évfordulójára készített animációs filmjük premierje alkalmából fontosnak tartjuk, hogy összegyűjtsük és a feldolgozott események szerint időrendbe állítsuk a Nagy Háború…..
A kisebb bűncselekmények és „jutalmuk” Az olasz hadbíróságok – a többi első világháborús hadviselő fél gyakorlatához hasonlóan – igencsak szigorúan ítélkeztek. A saját katonákat érintő gyakorlatot már évtizedek óta vizsgálják a történészek és jogtudósok. A katonai büntető törvénykönyv viszont…..
Az osztrák–magyar szolgálatban álló ukrán önkéntesekkel régebben Bolzano tábornok pályafutásának ismertetésénél találkoztunk, mostanában pedig Somogyi Lajos visszaemlékezésében olvashattunk róluk. A kevésbé ismert ukrán nemzetiségi légiót mutatjuk be röviden.   Az Ukrán Szicsi Lövészek, ukránul…..
Magyarországon eddig egyetlen magán területen állított első világháborús emlékkeresztről tudtunk. Fodor Sándor zászlós Budapesten, a Körvasút sor 43. szám alatt található keresztjéről megjelent írásunkat olvasta Pipoly János miskolci olvasónk, s ezt követően keresett meg bennünket. Nagymamája…..
Dr. Kemény Gyula ezredorvos palesztinai naplója – 29. rész Az út hazafelé tengeri aknák között vezet. Egyéb lehetséges veszélyforrások: lázadás, tengeri rablók, antant ellenőrzés. A tengeri betegség ezekhez képest ugyan kevésbé súlyos, mégis alaposan megviseli az utasokat. Szénfelvétel…..
Fodor Sándor zászlós keresztje és sírja – 1. rész A történet idén februárban egy különleges első világháborús emlékkereszt megtalálásával kezdődött, majd egy kutatócsoport hónapok óta tartó hivatali, levéltári, helyszíni kutatásával folytatódott. Fodor Sándor zászlós keresztje után meglett a sírja…..
Dr. Kemény Gyula ezredorvos palesztinai naplója – 26. rész Kemény doktor továbbra is a németeket sajnálja. Mennyivel rosszabb a sorsuk a monarchiabelieknél, akiknek lám az áruló Habsburgok miatt az antant megengedi a hazautazást (igaz saját költségen), feltéve, ha nem engednek németet a hajójukra!…..
Dr. Kemény Gyula ezredorvos palesztinai naplója – 23. rész A naplóíró szerint bámulatos a török katonák igénytelensége és kitartása. Egy kis stratégia: miért lenne nagy baj egy angol partraszállás Adanánál? Kemény doktornak meggyűlik a baja Liman von Sanders leányaival, akikről néhány pletykát is…..
BartókBéla 2023.05.03 00:13:29
@PintérTamás: Legalább is egy magyar orvos úgy hallotta, a briteknek is van egy verziója és talán Limannak is a memoárjában...
Dr. Kemény Gyula ezredorvos palesztinai naplója – 19. rész Hőseink alighogy elérték Damaszkuszt, máris indulnak tovább észak felé. Ráadásul az üldözők közelsége miatt újabb kerülőre kényszerül a csapat. Vajon mennyi szőlő fér egy emberbe? Újabb veszedelmes brit légitámadás. A doktor szerint…..
BartókBéla 2023.04.05 23:03:22
@PintérTamás: Ezzel nem értek egyet. Nem tudom elhinni, hogy az irreguláris, fosztogató, útonálló, zsivány beduinok nagyobb harcértéket jelentettek volna mint a reguláris, kiképzett, fegyelmezett hindu lándzsások.
Lawrence is csak Feysal segítségével tudta befolyásolni zabolátlan fosztogató, aranyban fizetett felkelőit.
Úgy tudom mások mellett a török hadseregben is több ezer beduin lovas szolgált.
Kiegészítették, segítették a regulárisokat, de szerintem nem a nomádok voltak a jobbak.
Mellesleg - úgy tudom - a beduinok is főként lovasok voltak, tehát nem áldozott le a síkságon a lovasságnak, és a reguláris briteknek talán még több voltak páncélosuk volt. A légierő már sokkal inkább döntő lehetett.
Azzal sem értek egyet hogy csak kisebb egyedi esetekben ért el sikereket a lovasság, több sikeres síksági lovasrohamról olvastam. Nem csak taktikai győzelmei voltak, még a lázadó beduinoknak sem.
www.youtube.com/watch?v=BEv999K5Lr0

Meg kell ismerni a Desert Mounted Corps mellett a Chaytor Hadtest harcait is. Nagyon gazdag a brit, ausztrál, új-zélandi lovasság hadtörténeti irodalma...
Szerintem a visszavonuló (német) gyalogság pedig csak lassítani tudta az üldözőket, legyőzni nem. Kemény doktorék anabázisa nekem már menekülésnek tűnik.
Szóval szerintem nem szabad lebecsülni az ellenséget és egyáltalán nem biztos, hogy Lawrence gerillái nyerték meg a sínai-palesztinai hadjáratot az antantnak.
Még az 1918 szeptemberi balkáni inváziónak is a gyorsan haladó vegyes lovasság volt a lándzsahegye és Bugyonnij 1. vörös lovashadserege 1920-ban óriási pánikot keltett Lengyelországban.
BartókBéla 2023.04.06 02:25:01
@PintérTamás: Igen, tudom, hogy csak a hinduk "rettegett" hírnevét vontad kétségbe, ami valóban kétséges lehetett.
Egyébként nekem is pont az isakowi csata jutott az eszembe, és az olasz példa is a magyarok győzelmét hozta, (most hagyjuk a gorodoki magyar tragédiát:
nagyhaboru.blog.hu/2014/08/20/a_gorodoki_lovasroham_orosz_szemtanuja)
de én nem ezekre az elhibázott óriási veszteségekkel járó bevetésekre gondoltam, és nem is csak az üldözésre, ami valóban jellemző volt az olasz harctérre.
Maradjunk annyiban hogy a briteknek már inkább "lovasított gyalogságuk" volt mint klasszikus lovasságuk, az új-zélandiakat pedig már lovasított lövészeknek (mounted rifles) nevezték majd éppen a brit 11. huszárezrednél cserélték fel először és végleg 1928-ban a lovakat páncélautókkal.