Regisztráció Blogot indítok
Adatok
zaferfal

0 bejegyzést írt és 13 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
A helyzet viszonylag világos: Orbán és aggasztóan átláthatatlan, de bizonyosan nemcsak transzparens módon beazonosítható politikusokból álló köre Moszkvában meglépte azt, amit a nemzeti érzelmű, zöld érzelmű, józan gondolkodású ember legrosszabb rémálmában sem mert…..
zaferfal 2014.01.18 15:45:30
@Nemzeti Dohányos:
igazából azért fogja megérni, mert a napelemeddel termelt áram kevesebbe fog kerülni, mint a paksi áram+rendszerhasználati díj.
Jelenleg az történik, hogy a saját fogyasztásod és a termelésed közti eltérést a rendszerről egyenlíted ki. Ebben szerintem két dolog is fog valtozni a jövőben:
1. Órás, negyedórás, öt perces stb áramárak is lesznek, így az elszámolás nem 1:1-ben történik majd, akár profitot is termelhetsz.
2. Lesz saját inteligens aksi a lakásban, amihez talán még a háztartási eszkök (tv, pc, telefon, led lámpák, stb) aksijai is hozzá lesznek kötve. Ez az inteligens aksi a rendszerirányítóval komminukálva, a te saját figyasztási igényeidet és egyéb szempontjaidat figyelembe véve "kereskedik" az áramoddal, illetve a tárolókapacitásoddal. Ha este a paksi túlkapacitás miatt negatív az áram ára, mindent azonnal feltölt:)
Ezek szerintem bekövetkeznek a következő két évtizedben...
zaferfal 2014.01.18 17:06:34
@Gera: értem mit mondott, de nem a mai viszonyokra gondolok, hanem arra, ami 2024-2064 között lesz/lehet. Sok háztartás rendszerfüggetlenné válhat. Ha pedig egy háztartás visszatermel, vagy részt vállal a rendszerkiegyenlítésben, a rendszerhasználati díjakat is figyelembe lehet venni, ez szabályozási kérdés. De ha csak 1 forintot is kap a háztartás a visszatermelésért, már megéri és más erőműveket szorít ki, és a nagyker ár ezzel csökken. A háztartási rendszerek (napelem+aksi) akkor terjedhetnek el, ha így olcsóbb lesz az áram visszatermelési profit nélkül is a pakson termelt áramnál, ami kb 100 eur+rendszerhasználat lesz. Lehet, hogy ez 20 év mulva jön el, lehet, hogy 15.
Más technológiákkal, de iparvállalatoknál is lehet hasonló folyamat.
zaferfal 2014.01.18 17:23:05
@Kovacs Nocraft Jozsefne: nem azt mondtam, hogy csak napenergia lesz. Az a véleményem, hogy az "autotermeles" aránya jelentősen fog növekedni. Nagyerőművekre és kiegyenlítő erőművekre is szükség lesz. Csak 4000 mw baseload nukleáris energiára valószínüleg nincs szükség.
Szívesen megnéznék elemzéseket és számításokat a paksi bővítés alátámasztására. De eddig csak olyanok baromságokat hallottunk, hogy "szükséges a rezsicsökkentéshez", vagy "minden tudos szerint az atomenergia a legolcsóbb", illetve "növeli a függetlenségünket", stb.
Sztalin elvtársnak nagy, kérges tenyere volt, de amikor azokkal a bütykös ujjakkal megcirógatta az arcomat, boldog voltam tőle. Melegséget sugárzott minden rezdülése, a félmosoly a szája sarkában, az a jellegzetes mozdulat, amivel megpödörte a bajszát. És amikor tettetett…..
zaferfal 2014.01.15 15:14:05
@RobertJ:
bár a részletek tényleg nem ismertek, azért annyit már tudunk, hogy 10-12 milliárdba euróba kerül a 2,000 MW-os Paksi bővítés.
Az is tudható, hogy a jelenlegi blokkok működtetési költsége kb 25 eur/MWh [az egyik legmagasabb a világon]

ezekből pár egyszerűű kiegészítő feltételezés melett egy móricka-számítással megbecsülhető, hogy a megtermelt áram ára (LCOE) kb 80-125 eur/MWh lesz (tőkeköltség függvényében).

az áram piaci ára jelenleg 40-50 eur között mozog, a következő 3 évre pedig 42-45 eur között lehet zsinóráramot venni a hupx-en, az eex-en pedig 2020-ig van ajánlat 40 euró alatti áron. Mai piaci ismeretek alapján hosszú távra sem valószínű, hogy lényegesen dráguljon az áram.

a sajtóhírek alapján készített 5 perces számítás alapján a becslésem, hogy a beruházás azonosan egyenlő évente 500 - 1200 millió euró ablakon való kiszórásával. Évente. Több évtizeden át.
zaferfal 2014.01.15 16:04:03
@Memnon:
kihasználtság: 95%
élettartam: 30 év
építés: 7 év
beruházás (overnight): 5 mn eur/MW
tőkeköltség (reál): 5% - 8.5% (elsősorban ez adja az ársávot)
O&M & fuel: 25 eur/Mwh

ezeket kell beírni az LCOE képletbe és kiadja szépen az eredményt. excel-ben 5 perces számítás.
zaferfal 2014.01.15 17:12:16
@Memnon:
csak azt nem értem, miért kell nekünk új erőmű. Itthon az összes nagy gázos erőmű áll, mert túl olcsó az áram és túl drága a gáz.

másrészről pedig sokkal kellemesebb élvezni az olcsó áramot, amit a német fogyasztok szubvencionálnak (zöld támogatáson keresztül), mint megépíteni egy iszonyú drága erőművet és a magyar adófizetőkkel támogattatni a német ipart....