Adatok
archin
0 bejegyzést írt és 1 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
Két éve áll dobozban a Blöff rendezőjének negyedik filmje. Mr. Madonna szerint a Revolver erősen a kabbala hatása alatt készült, és talán sosem kellett volna elkészülnie.Guy Ritchie-filmográfia: A Ravasz, az Agy és két füstülgő puskacső (1998), Blöff (2000), Hullámhegy (2002),…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz
****** SPOILER ******
A mélyebb spirituális értelmezés engem hidegen hagy, továbbá az egyéb filmekkel való hasonlóság is (ezért értelemszerűen nem tekintek rá negatívumként). Ez egyáltalán nem gengszterfilm. Ez egy gengszterfilm-köntösbe bújtatott, spirituális vonatkozású mű, melynek nem története/cselekménye, hanem mondanivalója van. Dióhéjban az egész film a főhős önnön, saját egójának legyőzésén vezet végig. A ráébredésen, hogy a saját testében nem ő irányít. A mondanivaló, hogy a saját egónk egyfajta belső ellenséggé válhat, ha aszerint éljük az életünk. És nem árt vigyázni vele, mert könnyedén eluralkodhat akár észrevétlenül. Persze ez így nyersen elég unalmas, bontsuk ki egy kicsit:
A film elején megkapjuk azt az információt, miszerint a főszereplő Jake Green 7 évet töltött magánzárkában (elvileg választhatott, hogy 14 év rabtársakkal, vagy 7 év magánzárkában). Szerintem nem csak töltött, hanem még mindig ott van (börtön vagy valamilyen pszichiátria az nem tisztázott, mert szerintem nincs arra precedens, hogy magánzárkában feleződik vagy valami módon csökken a letöltendő idő). Így tehát Green be van zárva, majd az elméje védekezési mechanizmusként megteremt neki egy élhetőbb környezetet. Két szomszédos rabtársat, akiktől tanulhat, továbbá általuk bizonyítékot arra is, hogy a börtönből meg lehet szabadulni (mivel a szomszédai egyszer csak eltűnnek a celláikból). Mivel ez által Jake elhiszi, hogy ő is szabad lehet, így az őrület elkerülésének érdekében az is lesz. Szerinte. Alapvetően tehát minden csak Mr. Green fejében játszódik, az elméje talál ki mindent. Megteremti a negatív karaktert is, akit mindenért okolhat, gyűlölhet és akitől fél. Ez lesz Macha, akit a történet során hol tudatosan hol nem, de minden lehetséges módon rommá szivat. Némileg Macha karakterének vonzata Mr. Gold is, aki az érinthetetlen, arctalan, mindenek felett álló hatalom szerepét tölti be. A kulcs a ráébredés, mert a főhős sokáig nem képes elhinni, hogy rabságban van a saját egója által kreált álomvilágban. Többször is elhangzik a mondat, hogy "Wake up, Mr. Green!". Mikor Jake a film végén eljut addig, hogy egyik segítője azt mondja neki, teljes győzelmet csak a saját félelmének legyőzésével arathat, ott teljesedik ki minden. Felmegy az éppen alvó Machához és bocsánatot kér tőle, megszabadul a felé táplált félelemtől (ennek következtében a negatív karakter el is veszíti erejét). Ezt követően a liftben legyőzi saját egóját is és megszabadul a rabságából.
Az elmondottakat sok apró mondat és jelenet támasztja alá, sok lenne ezt mind felsorolni. Pl. arra, hogy a rabtársak kitalációk utal a kaszinós beszélgetésnél a gyufaszál a sakkmester szájában. Majd ez után bevágva a kép, hogy a cellában Jake kezében volt. Azért többszörnézős a film, mert rengeteg ilyen elejtett apróság van benne és mondhatni lehetetlen az összesre rálelni csupán egy, főleg első alkalommal. Ez vezet is tovább még egy nyomós okhoz a népszerűtlenséget illetően: mégis kinek van kedve ennyi időt egy filmre "áldozni"?
****** SPOILER VÉGE ******