Adatok
harcimarcsi
0 bejegyzést írt és 4 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
Az igényes kéziratok műhelye
Dalra fakadok… Azaz mi a különbség a mond és a mondd között?
2017.08.23 20:19:04
Bár sokat sejtető a cím, nincs szándékomban énekelni, legalábbis nem a nagyközönség előtt. Azt senki sem köszönné meg. Viszont olyan dalokat találtam, amelyeknek a címe valószínűleg segít megérteni, miért kell két d betű bizonyos szavak végére. Ezúttal a mond, kezd, küld, véd, áld, illetve a szed…..
harcimarcsi
2020.01.10 23:58:13
Érdekes problémát vet fel a téma és a fennebb olvasható kifejtés. Azon akadtam meg, hogy elégedjünk-e meg a szabály ilyen nagy vonalakban, nyelvészeti hivatkozás nélkül közölt alkalmazásával, vegy tegyük tudatossá kiejtési és morfológia magyarázattal. Általános iskolában elég ennyit elmagyarázni a gyerekeknek, de középiskolában érdemes összefüggésekbe ágyazni a szabályt. A magyar nyelvben az igék felszólító módjának jele "j". És ezt valahogy jelölni kell. (A "d" nem az"!) Csakhogy 1. sz. 2. személyben a tárgyas ragozású formának 2 alakja van: Egy teljes: vár"j"ad és egy rövidült: várd. A másodikban a "j" kiesik, így belátható hogy a d nem a felszólító mód jele, hanem a szótőhöz tapadó igerag. A d tövű igékkel nincs probléma, mert az 'add' , 'engedd' stb. szavakban a kiejtés eligazít. Az msh + d tövűeknél 'old', 'kezd' 'mond' stb. is ugyenez a jelenség, a "j" kiesik: oldjad - oldd, kezdjed - kezdd, mondjad - mondd stb. A kiejtésben meg szabályszerűen bekövetkezik a rövidülés. De csak a kiejtésben! Érdemes egy pillantást vetni a magánhangzó +sz, +v tövű igékre. (tesz, eszik, iszik,hisz, ró, sző) igékre. Itt is van egy rövidebb és egy hosszabb alak: (A hosszabb alakban a "j" gy-be vált.) tegyed - tedd, egyed - edd. A hosszú "dd" itt analógiás nyúlás, nem kell vele sokat bíbelődni, a kiejtés eligazít. A hisz viszont ravaszul viselkedik. Sokan nem értik, miért "higgy" és nem "higyj". A válasz egyszerű, mert nincs 'gy' töve, mint pl. a hagy, fogy igéknek. Sokan eltévesztik a ritkábban használt sző, ró stb. igéket felszólító módban, itt viszont a kiejtés bizonytalansága megtéveszthet, de a tőelemzés itt is segít. Ró(v- kiesik), + "j" felsz. mód jele 2. személyű tárgyas igerag. Rójad. Rövid alak: Ródd - mint a tegyed - tedd igepárban.
A magyar nép kulturális elzüllésének egyik legnyilvánvalóbb bizonyítéka a top 100 legnépszerűbb keresztnév listája az újszülöttek körében. Én rendszeresen figyelemmel követem a lajstrom alakulását, és az az igazság, az összkép végtelenül lehangoló. Nem bírtam tovább…..
„Nekem kéne a trónra ülnöm, mert én vagyok a Király!”
- ezzel a béna szóviccel kezdte Király Viktor az HBO Trónok harca-celebsimogatóját az Allée bevásárlóközpontban, de mivel én imádom a béna szóvicceket, rögtön megalapozta a jó hangulatot az elsőre tényleg…..
Rémálom a zöldhatóságnál XII.
Már én unom ezt a meccset az OKTVF főigazgatójával, annál is inkább, mert szemmel látható, hogy semmilyen botrány nem tudja megingatni a pozícióját, Fazekas miniszter következetesen félrenéz, amikor arra kerül sor, hogy vonja le a…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz