Regisztráció Blogot indítok
Adatok
Voszi

0 bejegyzést írt és 4 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Munkám során folyamatosan szembesülök a magyar álláskereső univerzummal, annak szereplőivel, előnyeivel-hátrányaival. Aktív résztvevőként most a saját tapasztalataimat fogom elmesélni. Véleményem szerint miért tűnhetek bunkónak, érdektelennek, unszimpatikusnak? Mi motoszkál…..
Voszi 2013.11.14 16:09:18
Most pedig néhány szót az átlagos recruiter viselkedéséről.

5. Mi az oka és értelme annak, hogy ha netalán- tán felhívnak telefonon, hogy érdekel-e egy pozíció egy nagy múltú cégnél és rákérdezek a cég nevére, akkor titokzatosan közlik, hogy azt nem árulhatják el. Miért? Szégyelli a cég, hogy fejlődik és új munkatársakra van szüksége? Netán attól tart, hogy magam helyett rájuk szabadítok száz botcsinálta hobbyprogramozót? Mi érdekem fűződne hozzá?
Mellesleg tőlünk nyugatabbra nagyon gyakori, hogy a cégek úgy jelentetnek meg egy álláshirdetést, hogy rögtön odaírják a várható jövedelmet is.

6. És egyáltalán: mi ez a magyar gyakorlat, hogy az állásközvetítő ill. a munkáltató mindent tudni akar rólam, én viszont semmit sem tudhatok a majdani munkaadómról? Mi van akkor, ha jártam már a munkaadónál interjún, és nem nyertük el egymás tetszését? Csak ezért öltözzek ki és menjek el az állásközvetítőhöz beszélgetni, hogy azután kiderüljön, hogy már jártam ott?
Hasonlóképp: hogy jön egy cégvezető ahhoz, hogy az interjún többször hangsúlyosan elejtse azt a megjegyzést, hogy ől nagyon szeretnek benn lenni a munkahelyen, még hétvégéken is.

7. Biztos vagyok benne, hogy az állásközvetítésnek nagyon jól kidolgozott "elmélete" van, létjogosultságát valószínűleg számtalan, részlehajlás nélküli "független" tanulmány és statisztika bizonyítja. Leveszik az előválogatás terhét a majdani főnökről, igyekeznek a legalkalmasabb jelölteket megtalálni, stb. Ráadásul a jelenlegi nagyvállalati hierarchiák is olyanok, hogy szinte elijesztik a vezetőket attól, hogy saját maguk szervezzék meg a munkacsoportjukat. Tapasztalatom szerint minél nagyobb egy cég (én kétszemélyes Bt.-től kezdve többszázezres multinacinonális konszernig mindenütt megfordultam), annál kisebb egy középvezető önállósága abban, hogy saját maga válassza ki a beosztottjait. Ez vezetett oda, hogy ma már egy "fekete seggű" beosztott programozó felvételéhez is 4-5 körös interjú kell (szintén saját tapasztalat).

Csak az a probléma, hogy én - talán mert nagyon régi vágású ember vagyok - elvárom a leendő főnökömtől, hogy képes legyen saját maga eldönteni, hogy akar-e velem dolgozni vagy sem. És persze én is dönthessem el, hogy akarok-e vele együttműködni. És normális esetben ez működik is, csak sikerült elhitetni a cégekkel, hogy az ügynökségek majd megkönnyítik a megfelelő ember kiválasztását. Némi baksisért, persze.

Ezzel szemben az a tapasztalatom, hogy az állásközvetítőknél az esetek 99%-ában fiatal, csinos hölgyek (esetleg trendi öltözetű ifjak) interjúztatnak, akikről lerí, hogy az adott szakmához lövésük sincs. Persze tudom, a recruitment egy szakma, ahol adott szempontok alapján végeznek előszűrést. Például megnézik, hogy nekem is a két fülem között van-e a fejem, esetleg nem büdös-e a szám? Meg hogy szépen fel vagyok-e öltözve? (Btw, még nem láttam valamire való programozót, aki öltönyben kódolt volna. Nyakkendővel csak a hülye menedzserek szorítják el a nyaki ütőerüket, nehogy már eszükbe jusson valami értelmes is!)

De mi van akkor, ha én egy hipster/rocker/punk/etc. vagyok és mondjuk évek óta nem került le rólam az a bőrgatya, amiben megjelenek és ziherájctűk lógnak ki az ajkamból? Lehetek ettől még zseniális programozó, vagy kizárt dolog? Vajon Steven Hawking átmenne az első interjún, vagy tolószékestől löknék le a lépcsőházban, aztán majd csak landol valahol?
Voszi 2013.11.14 16:10:12
8. Ma már minden komolyabb mérnöki álláshoz nyelvtudás szükséges és ezzel teljesen egyetértek. Ám nagyon jól szoktam mulatni, amikor az ügynökségnél interjúztató hölgy/úr próbára akarja tenni a nyelvismeretemet. Ez legtöbbször kimerül abban, hogy meséljek magamról valamit angolul, németül, stb. A kérdés csak az, hogy mi van akkor, hogy ha én szeretnék kitérni közben olyan témákra, mint a soros porti kommunikáció, vagy a template osztályok jellemzői? Nem vagyok benne biztos, hogy az interjúztató nem jönne-e zavarba. Márpedig a leendő munkahelyemen a kollégákkal nem arról kell majd beszélgetnem, hogy hol jártam iskolába és milyen volt az első tanítónéni, hanem inkább arról, hogy template osztály tagfüggvénye hívható-e pointeren keresztül.

9. Ön a blogjában többször is elítélően ejt szót a tegeződésről, a megbeszélt interjúk időpontjának a be nem tartásáról, stb. Ezzel teljesen egyetértek. Ahhoz, hogy elnyerjünk egy pozíciót, be kell tartani a megbeszélt tárgyalási időpontokat.
Nos, alig néhány hónapja, hogy egy Budapesten nem rég alakult, amerikai tulajdonban lévő, nagyon prosperáló cég HR-ese megtalálta az önéletrajzomat és interjúra hívott. Az illető hölgy, akivel személyesen soha nem találkoztam, csak a fényképét láttam a LinkedIn-en, nem lehet idősebb, mint 25 éves. Én a magam részéről hölgyeket kapásból soha nem szoktam letegezni, sőt velem egykorú férfiakat sem addig, amíg nem alakult ki egy olyan szituáció, hogy ezt már nyugodtan megtehetem.
Ehhez képest az említett hölgy már az első levelében úgy indított, Hogy "Helló, érdekelne-e nálunk ez a pozíció?" Tartva magamat az öreges szokásaimhoz, magázódva feleltem, hogy igen. Egyben rögtön hozzáfűztem, hogy a pozíciókiírásban C++ és Objectiv-C szerepel, az utóbbinak pedig csak a nevét hallottam. Közben egy kicsit elgondolkodtam azon, vajon hogyan reagálna, ha csak úgy ismeretlenül megszólítanám az utcán, hogy "Szia! Láttalak a LinkedIn-en, én profi programozó vagyok, igaz, hogy már 61 éves, de kurvára vágom még C+11-et is, ráadásul nagyon bejössz nekem, nem iszunk meg valamit és közben megbeszélnénk a részleteket?"

Végül is telefonon megbeszéltük, hogy mikor lesz az interjú a tényleg nagyon elegáns Andrássy-úti székházukban. Időben érkeztem és a recepciós hölgynek közöltem, hogy ki vagyok, kit keresek és milyen ügyben. A HR-es hölgy nem volt benn és a recepciós sem mondta, hogy "Elnézést, de most épp halaszthatatlan tárgyalása van!". Nem vártam, hogy a HR-es virágcsokorral fogadjon, de azért ilyenkor illik valami kifogást előadni. Végül is több éve vagyok a szakmában, középfokon beszélek három idegen nyelvet és nem takarítónőnek jelentkeztem, hogy egy adminisztrátor vezessen be egy üres irodába, ahol bekapcsolt egy laptopot és közölte, hogy 60 percem van, majd otthagyott. A gépen két teszt várt: egy Objectiv-C (mint említettem, korábban tisztáztuk telefonon, hogy ehhez nem értek), majd egy agyonszofisztikált C++ teszt olyan kérdésekkel, melyek a gyakorlati életben soha nem merülnek fel és csak olyan perverz tanárok szokták basztatni velük a vizsgákon az egyetemistákat, akik csak előadják a nyelvet, de gyakorlatban működő alkalmazást még életükben nem írtak (de ezt már megszoktam). És nem a saját tudatlanságomat akarom kimagyarázni, pontosan tisztában vagyok vele, hogy egy tesztkérdés alkalmazható tudásra vonatkozik-e, vagy pedig olyan jellegű, ami a gyakorlatban a büdös életben nem fordul elő.
A végén volt még egy egyszerű logikai feladvány, hogy ha John és James a folyó egyik partján van, tőlük 100 méterre pedig egy csónak, és John halálosan szerelmes a folyó túlpartján lévő Maryba és feleségül akarja venni, James viszont enyves kezű, akkor hogyan juttassa át egy ládikában a nála lévő jegygyűrűt szerelmének? Nem emlékszem már a többi feltételre, de arra igen, hogy arról egy büdös szó nem esett, hogy hány személyes a csónak.
A kérdésre talán nem túl finom, de gyakorlatban mindenféleképpen alkalmazható megoldást javasoltam.John húzza az ujjára (esetleg máshová)a gyűrűt, ússzon át a folyón és tegye magáévá Maryt.

Persze, nem vettek fel, de mivel a teszt kitöltése után vizelnem kellett és ez csak úgy volt lehetséges, hogy az adminisztrátor hölgy a saját beléptető kártyájával engedett be a férfi WC-be és megvárta, amíg végzek, annyira nem is bánom, hogy nem lehettem tagja ennek az "elkötelezett, lelkes, dinamikus és kreatív csapatnak" abban a falanszterben, ahol még budira is csak kártyával lehet menni.

10. Nincs kedvem leírni a többi rossz tapasztalatomat, ám akad még bőven.
Voszi 2013.11.14 16:10:46
11. Ellenpélda: múltkor behívott interjúra egy középkorú cégtulajdonos (nem volt előtte semmilyen állásközvetítő cég). Szakmai kérdésekről alig esett szó, inkább arról, hogy ki mit vár el a másiktól. Az egész nagyon jó hangulatban zajlott. Mondta, hogy én vagyok az első pályázó, akivel beszélnek, de két héten belül értesíteni fognak. Így is törtét. Nem vettek fel, de végig úgy érezte, hogy egyenrangú félként tárgyalunk és ez nagyon jól esett.

Lehet, hogy sokan nem értenek egyet velem. Biztos vagyok benne, hogy vannak kedves, udvarias és a pályázókat emberszerszámba vevő recruiterek is.

Ennek ellenére az az a véleményem, hogy Magyarországon (különösen most, hogy szar a gazdasági helyzet), a HR-esekkel egy kicsit elszaladt a ló. Nem állítom, hogy semmi szükség rájuk, de Parkinson törvénye itt is érvényesül (fiatalabbak kedvéért: nem arra a Parkinsonra gondolok, akiről az ismert kórt nevezték el, hanem arra, aki a nagyvállalatok működésének néhány sajátosságára világított rá elég szarkasztikus stílusban.)

Ami a poszt címében feltett kérdést illeti: durva, nagyképű általánosítás. Ilyen alapon indíthatnánk (vagy már rég indítani kellet volna) egy posztot arról, hogy mitől van olyan nagy arcuk a HR-eseknek és mire is jók úgy egyáltalán? Vagy arról, hogy aki céget vezet, az biztos, hogy jól csinálja-e, vagy a régi mondás érvényesül, hogy "akinek az Isten hivatalt adott, annak észt is adott hozzá"?