Regisztráció Blogot indítok
Adatok
rhando

0 bejegyzést írt és 1 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Mondjon maximum három olyan területet, ahol az adófizetői pénzekért cserébe az állami szerepvállalást elengedhetetlennek tartja! Ezek közé tartozik-e a felsőoktatás nappali tagozatos képzése? Indokolja választását! Inspirációként:…..
rhando 2013.10.01 14:19:51
Három, illetve pontosabban négy nagyon fontos terület, ahol az állami szerepvállalás elengedhetetlen, az véleményem szerint a közoktatás és az egészségügy, az infrastruktúra minőségének megőrzése, illetve javítása, valamint a lakosság védelme, gondolok itt elsősorban a katasztrófavédelemre, valamint még rosszabb helyzetben a katonaságra.

A közoktatás fontossága vitathatatlan, ez mind állami, mind egyéni, mind pedig társadalmi érdek is, piaci alapon viszont körülményesebben kivitelezhető a közfelfogás miatt. Hasonló a helyzet az egészségüggyel is. Kivitelezhető lenne mind a két rendszer piaci alapon is, erre azonban Magyarországon nem alkalmas a közhangulat. Vannak liberálisabb országok, ahol piaci(bb) alapon működnek ezek a szolgáltatások, (magániskolák, magán egészségbiztosítások) nálunk azonban ezt csak hosszú előkészítéssel, és nem kis közfelháborodást okozva lehetne bevezetni. Nem mondom azt, hogy az egy jobb rendszer, mind a kettőnek meg vannak az előnyei, és hátrányai. Magyarországon azonban jelenleg elengedhetetlen az állami szerepvállalás ezeken a területeken.

Az infrastrukturális beruházásokra csak az államnak van megfelelő erőforrása, valamint ő tud makroszinten gondolkodni.

Hasonló okokból mondtam a védelmi "szolgáltatásokat" is: nem gondolom, hogy ezt piaci alapon eredményesen meg lehetne szervezni.

A felsőoktatást tekintve egyik utat sem tartom megvetendőnek. Nyilvánvaló a logika az állami támogatású képzések mellett is, ám szerintem egy piaci alapú felsőoktatás, mindenki számára vállalható diákhitelkonstrukcióval szerintem szintén egy járható út lenne, hiszen a diploma mindenki számára befektetés, és ez elősegítené a piac koordinációs mechanizmusát. Jó példa erre a brit, illetve az amerikai felsőoktatási modell.