Adatok
Lantal
0 bejegyzést írt és 2 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
Tökös csajok a történelemből
Egy királyné, akinek Károly Róbertet köszönhetjük: Árpádházi Mária
2016.11.25 17:47:01
Mária királyné a nápolyi Bibliában.
Soha nem felejtem el Nápolyt. A nyüzsgést, a számomra kaotikus közlekedést, a motorosok észveszejtő száguldozásait, az örökös dudaszót, a behajtani tilos tábla ellenére bekanyarodó autókat, a káoszt. És soha nem felejtem el Nápolyt, az ég kékségét, a tenger…..
Kép: Tohtamis Állama (Aranyhorda, Dzsudzsi ulusz) és Timur Állama (Csagataj ulusz). Bekeretezve Madzsar (Magyar) város, amely a két állam közötti konfliktusban pusztult el.
A magyar identitástudat – másképpen annak a kérdése, hogy ki tekinti magát magyarnak, illetőleg kit tekintenek mások magyarnak…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz
Valójában lekileg már az apja, V. István is feladhatta azt, hogy az Árpád család kézben tudja tartani az ország sorsát. Ezt a lelki, pszichés kétségbeesettségét az Árpád utódoknak már Szent Istvántól meglévőnek érzem, Szent Imre herceg halála okán.
Mert miként valósúl meg az Ígéret? Miként valósúl meg Emese álma? Főként a Tízparancsolat tükrében!
A kor emberei, akár napjaink ISIS harcosai, hívő emberek, akik az életet a halállal nem befejezettnek, hanem kiteljesedettnek gondolták, érezték. Mert mi egyébért övezné a derekára a semtexet valaki, ha nem azért, hogy a vállalásának jutalmát élvezhesse?
Keresztény királyaink kivülről tudták a Tízparancsolatot, tudták, hogy az ötödik a "ne ölj". És csak öltek, és öltek - ám bűntudatukat - mert kellett, hogy legyen - felmentette az Ígéret.
Ahogy köztudottan Ábrahám esetében, úgy az Emese álmában kapott ígéret, illetve a Capeting-dinasztiának (987-1328) , azaz az Anjou család ősapjának, Capet Hugónak szent Valértól kapott ígérete: "utódaid hét generáción át uralkodnak majd".
Ez nekik be is jött: manapság két ország trónján ülnek Capetingek, mindketten a család Bourbon-ágából származnak, I. János Károly spanyol király és Henrik luxemburgi nagyherceg.
Viszont az Árpádok - pont Mária királyné lépései igazolják ezt a félelmet - úgy érezhették, hogy nekik nem jön be. 1301-óta ez él a köztudatban:kihalt az Árpád ház.
A köztudat nem hibáztatható, esteleg maguk az Árpádok is úgy vélhették - látva a kétségbeesett öldöklések már akkor több százados sorozatát - hogy Emese álma tévedés.
Ezt a lelki elbizonytalanodást csak erősíthette a Jézus hit és a magyar hitvilág közötti "összeegyezhetetlen" ellentét. Ma már sokan megkérdőjelezik ezt az ellentétet. Szemben a középkori hitbeli merevséggel, mára rányílt a tekintet a hasonlóságokra, a hitbeli közelségekre. Ezt a közeledést csak erősitheti az, hogy II. András - a Bánk bános királyunk - harmadszülött fia András, akit apja Halicsba delegált uralkodást tanúlni, 1234-ben bátyjától, Bélától (a későbbi IV. Béla) tartva "Halicsból Velencébe távozik és ott feleségül vette Sybilla hercegnőt, Pietro Cumani velencei szenátor lányát, aki megszülte Márkot. Márk 1266-ban Franciaországba távozott." (Biblioteche Marciana, 1677)
A francia magyar kapcsolat előzményei évszázadosak. Például: 1186-ban III Béla királyunk második felesége Margit francia hercegnő (1157–1197), VII. Lajos francia király és Kasztíliai Konstancia lánya, aki francia köművesekkel renováltattja az esztergomi várat, és a Szent Tamas-hegyen Becket Tamás emlékére templomot építtet.
1266-hoz időben még közelebb van a Pásztorok Kereszteshadjáratát a Szentföldre vezető Magyar Mester - "Le Maître de Hongrie" - aki a Szent Szűztől kapott utasítás alapján seregbe szervezi a francia pásztorokat IX. szent Lajos király uralmának helyreállítása érdekében. A szegény Mester sorsát a politikai mészárosok beteljesítik, de a magyarok franciaországi jelenlétét ez nem vonja kétségbe.
Ugyanis Picardy az a tartomány, ahol korábbi házasságok révén magyar királyi birtokok vannak. Az Amiens melletti, a Somme folyónál fekvő birtokot, 1282. február 9.-én az "illustris dominus Andreas" Márknak és testvérének, Félixnek adományozza. És Márk nőül veszi Catherine de Croy-Airaines -t, akinek leszármazottai a mai napon is élő és dolgozó Croy-Chanell család tagjai.
De mi történt Félix-el? Róla csak annyit tudhatunk, hogy Guigonne de Chambre-t vette feleségül?
Itt kanyarodunk vissza - félő, hogy fájdalmas kanyarral - a "tökös" Mária királynénkhoz.
Ugyanis 1292. augusztus 28.-n egy Anjou hercegnő, a sziciliai Margit, a kedves unokatestvéréért, Félix lelkiüdvéért misealapítványt tesz és azt írja, hogy Félix „élete virágjában, mint gyanítható, cselszövény következtében, hirtelen halt meg.”
Nos, ez is igazolja, hogy a kor bevett öldöklési szokása ellenére, volt lelkiismeret furdalásuk az embereknek. Ugyan az Anjou-k sem lehettek különbek az átlagnál, a fenti megjegyzés azonban azt sejteti, hogy Félix halálától távol tartanák magukat.
Akkor kinek állhatott érdekében sietve eltenni láb alól ezt a fiatalembert? Leginkább annak, aki egyfelől földrajzilag is a közelben van: az Anjou tartomány Picardy tőszomszédja. Másfelől, akinek több érdekeltségét is zavarhatja a jelenléte.
Mária királynét - az ártatlanság vélelme alapján - nem vádolom, csak érzékeltetem, épp "tökössége", meg V. István politikai koncepciója alapján, hogy az Árpádoknak talán elegük volt az uralkodásból, és átjátszották a koronát a jobb ígéret reményében?
Emese mit szólna ehhez?