Regisztráció Blogot indítok
Adatok
Clairvoyant

0 bejegyzést írt és 1 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Fundman Venném a CIG Pannóniát 2013.07.09 10:20:49
  A CIG Pannóniával kapcsolatban általában negatívak a magyar befektetők érzései. Ha ránézünk, a cég grafikonjára megállapíthatjuk, hogy nem igazán lehetett eddig sok pénzt keresni a vállalat részvényeivel. Azt is tudjuk, hogy azért elég sok probléma van mostanában a…..
Clairvoyant 2013.07.12 16:16:50
Szép elemzés! Az egyetlen baja, hogy az életbiztosítás nem autókölcsönzés.
Hogy miért nem? Amióta megtakarítási életbiztosítás van, azóta tudott a költségek a tartam elején jelentkeznek és a bevételek pedig jóval később. Ekkora összeg ennyi időre finanszírozhatatlan. Ahhoz, hogy ezt finanszírozni lehessen egyetlen forrás áll rendelkezésre: az ügyfelek saját pénze.
A biztosítók az elmúlt időszakban sokféle megoldást találtak ki (a mindenkori törvényi kereteken belül) erre a finanszírozásra. Az évszázados technika a Zilmerezés, mely az ügyfelek pénzéből (biztosítósan tartalék) egyszerűen kölcsönvesz és a visszafizetést vagy a jövőbeli díjakból vagy a visszavásárlás nyereségéből oldja meg. De a biztosítók a jövőbeni profitra hivatkozva jogosultak eredményjavító tartalékokat képezni (elhatárolt szerzési költség). Vagy egyes ügyfelek felé kimutatott tartalékokat a jövőben alkalmazott költségekre hivatkozva az ügyfél felé kimutatottnál alacsonyabb árfolyamon mérlegbe állítani. Összességében az élet biztosítói mérlegekben jelentős a szerzést finanszírozó tartalék van.
Hogy az egyik felvetett értékelési példát folytassam, mikor a CIG eladja állományát egy másik biztosítónak a kapott nagy összeg boldog bevételezése mellett úgy nagyjából 20 milliárdnyi elhatárolt szerzési költséget le kell írnia, illetve ennyivel több tartalékot kell átadni mint ami a mérlegekben van. Ezután nem olyan vidám már a vásárlás.
Miért nem tudom pontosan megadni az értéket. Azért, mert életbiztosítót elsősorban nem mérlegből értékelünk. Minden jelentős biztosító elkészíti EV (Embedded value) számítását. Ez megmutatja, hogy az aktuális mérlegkészítési és számviteli elveket figyelembe véve mennyit is ér a cég a jövőbeli portfolióértéke is figyelembe véve. Kulturáltabb helyeken még érzékenységeket is megadnak, azaz azt, hogy egységnyi paraméterváltozás (hozam, törlés, költség …) mennyivel változtatja az eredményt. Ezzel, ha nem értünk egyet a biztosító jövőképével kiszámíthatjuk a saját biztosítói értékünket. Ezen számítások egységesítése érdekében létre is jött egy European EV irányelv, mely összehasonlíthatóbbá teszi a számításokat.
A rossz, hír, hogy a CIG talán egyszer beszélt EV-ről, de publikálni mindmáig nem publikálta. Ki tudja miért?
Én mindenesetre majd a publikálás után döntöm el, mennyit ér nekem a nagy story. Bár lehet, hogy akkor még a mostani árfolyamon is short-olnom kell.