Adatok
Pattás
0 bejegyzést írt és 1 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
Még jó pár évvel ezelőtt voltam egyszer egy konferencián, amin a brit egészségügyet mutatták be Budapesten. A sok dicséret hallatán elgondolkoztam, mert akkor már volt személyes (és nem túl jó...) tapasztalatom egy neves londoni kórházról. Mindezt csak azért írtam le, mert…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz
Anglia egy jól szervezett ország. Túlságosan is, és ez a baj. Az állami egészségügy, az NHS 1,3 millió embert foglalkoztat, és a háziorvosok jelenleg a fő megrendelők, ők rendelik meg a szolgáltatást a kórházaktól, szakorvosoktól és ők rendelkeznek a kassza 80%-ával. Mivel ez nem Magyarország, sem Balkán, nem viszik haza a pénzt, hanem ésszerűen használják fel. 2015-ig 20%-ot kell megspórolni az NHS költségvetéséből, ami önmagában a magyar GDP-vel összemérhető összeg (magyar GDP kb. 100 milliárd GBP). Ez hatalmas összeg, mármint a 20%. 20 kórházat kellene teljesen bezárni, a várólistákat növelni, és a kórházi ellátást átcsatornázni a járóbetegellátás felé, a közösségbe. Ezentúl egyre több megyei egészségügyi tröszt kerül magánkézbe. A trösztökben a piacgazdaság menedzsment és leadership elvei érvényesülnek, gazdasági társaságként működnek, nonprofit alapon. Tehát az ésszerűség, a centralizáció és a hírhedt angol smucigság elvei. Valamint Parkinson törvényei (aki nem tudja mi ez, olvasson utána!).
Ehhez képest egy elképesztően merev hierarchia, kasztrendszer is megtalálható az NHS-ben. A magyar feudális egészségügyi szokások néha kismiskák ehhez képest. A fizetés a Nyugati átlagnak megfelelően az átlagfizetés háromszorosa, amiből meg lehet élni, de jóval kevésbé luxusszínvonalon, mint a menő magyar főorvosi kar, a korrupció és egyéb bűncselekmények által keresett - kikényszerített pénzből. Viszont lazák, nyugodtan alusznak és bátran néznek a tűkörbe.
Egyelőre ennyit, a tények úgysem zavarnak senkit Magyarországon.