Regisztráció Blogot indítok
Adatok
Eszter Nasskisa

0 bejegyzést írt és 3 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Félelem és reszketés a HÖK KGy-n Version 1.02 A pszichotrip elkezdődött bennfentesek pedáns gyülekezete, lassan de biztosan, szignózza a lapokat (s jár mindezért a kékcédula) mintha csak egy minden hájjal felkent parlamentben lennénk de ekkor egy bizalmas hang töri meg a…..
Eszter Nasskisa 2013.06.25 14:16:30
Kedves Hálózat! Küldtem nektek egy levelet, privátban, de választ azóta se kaptam rá. Nem feltétlenül kapcsolódik ehhez a bloghoz, talán annyiban még is, hogy problémámmal kapcsolatban pont a HÖK lett volna illetékes intézkedni. Értelem szerűen ez nem történt meg ezért is írtam meg levelemet:

Tisztelt Hálózat!

Tudom, hogy sok a dolgotok, nyakatokon a vizsgaidőszak és közeledik a nyár, de egy problémával kapcsolatban szeretnélek titeket zavarni

Az egyik vidéki egyetem hallgatója vagyok, melyet a megszorítások elég súlyosan érintenek, és az idei rektorválasztás körül is volt egy kisebb botrány, ezért nem is nevezném meg az egyetemet ahová járok. Tavaly szeptemberben kezdtem tanulmányaimat és mivel az egyetlen lehetőségem a kitörésre jelenlegi élethelyzetemből a tanulás, ugyanakkor anyagi lehetőségeim nem engedik meg a tandíj fizetését ezért sok hozzám hasonlóhoz én is alá firkantottam a hallgatói szerződést, mely akkor még arról szólt, hogy dupla annyi időt kell itthon munkával töltenem amennyit a felsőoktatásban állami finanszírozásban- az adófizetők pénzén- eltöltök. Idén tavasszal ez a törvény módosult. Már csak annyi időt kell idehaza munkával eltölteni, amennyit a felsőoktatásban eltöltök állami finanszírozásban. Korábban banki ügyintézőként dolgoztam, kereszt szüleim vállalkozók, nagybátyám pedig jogász! Így tisztában vagyok vele, hogy bármilyen törvényi változás esetén a szerződött feleknek új szerződést kell írniuk ellenkező esetben az eredetileg aláírt szerződés marad érvényben. A szó elszáll, de az írás megmarad, viszont a törvény bármikor változhat.
Ennek szellemében kerestem fel egyetemi karom tanulmányi osztályát, hogy a törvényi változásnak megfelelően alá írjam a hallgatói szerződés módosítását. Tájékoztattak, hogy erre nincs lehetőségem, mivel a törvény egyértelműen lefekteti kötelezettségeimet.
Felmerült bennem néhány kósza gondolat: Ha a törvény egyértelműen lefekteti a kötelezettségeimet akkor minek az aláírt szerződés? Nem kellene e ebben az esetben a régi már érvénytelen kötelezettségeket tartalmazó szerződést érvényteleníteni? Mi van, ha megint változik a törvény? Egy érvényes aláírt szerződést csak úgy egyoldalúan bármikor módosítani lehet az előnyösebb pozícióban lévő fél kénye-kedve szerint?
Mivel nekem van egy a kézjegyemmel ellátott szerződés, melyet nem módosítottak nem érvénytelenítettek -vagyis még mindig érvényben van- bármikor benyújthatják nekem, és követelhetik, hogy a szerződésben foglaltak szerint járjak el. Vagyis! Hiába a törvényi rendelkezés, ha az általam aláírt és nem módosított nem érvénytelenített szerződés mást tartalmaz. nem vagyok jogász, de én úgy látom ez egy olyan jogi anomália, mely a későbbiekben visszaélésekre adhat alapot! Természetesen nem akarok fejjel neki menni az egyetememnek, így van itt elég probléma ezért első körben csak érdeklődni szeretnék, hogy más egyetemeken-főiskolákon mi a bevett gyakorlat. Ha máshol megtörtént a hallgatói szerződések törvényi változásnak megfelelő írásos módosítása, melyet a hallgatókkal is aláírattak, akkor ezt referenciaként szeretném, használni hasonló lépés megtételére. Amennyiben máshol is hasonló volt az eljárás mint egyetemünkön szeretném a hallgatók figyelmét erre felhívni. Remélem, hogy ebben segítségemre lesztek.
fojt. köv.
Eszter Nasskisa 2013.06.25 14:17:09
fojt.köv:

Egy másik észrevétel, mely az unokabátyámmal történt meg még jó öt éve, de a helyzet azóta se oldódott meg!
Unokabátyám még 2002-ben kezdte tanulmányait az ELTE-TFK-n.
Akkor már érvényben volt, hogy a diplomához nyelvvizsga kell! Erről a beiratkozáskor és azt követően minden szemeszter elején írásban kellett nyilatkoznia. A nyilatkozat 2002-ben még arról szólt, hogy az ő szakpárjának megfelelően csak egy alapfokú C, középfokú A vagy középfokú B nyelvvizsga bemutatása szükséges a diploma átvételéhez. Unokabátyám ennek a kötelezettségének eleget is tett. 2006-ra megszerezte a középfokú szóbelit olaszból. Ennek ellenére diplomáját nem vehette át, mivel a törvény 2002-ben megváltozott és az egyértelműen lefekteti, hogy szakonként-szakpáronként milyen nyelvvizsgát kell bemutatni! Hiába mutatta fel az írásos nyilatkozatot, melyet még a 2005/06-os tanév elején is alá kellett írnia, a törvényi változásra hivatkozva nem adták ki a diplomáját. Természetesen a problémával megkereste a rektori hivatalt, ahol elutasították kérelmét, írt a HÖK-nek és a HÖOK-nak, de levelét válaszra sem méltatták. Járt az oktatási Hivatalban és az Ombudsmant is felkereste. csak annyit ismertek el, hogy az egyetem hibázott, mikor nem hirdették ki a törvényi változást és nem írattak alá új nyilatkozatot a hallgatókkal. Hiába az aláírt nyilatkozat, a törvény mindenek felett áll.
Ezen eset némiképpen elgondolkoztatott, hogy ha egy ilyen házi szerződést képtelen a rendszer kezelni és betartani akkor mi lehet a helyzet a hallgatói szerződésekkel. És ezzel vissza is utalnék saját problémámra

Szeretném, ha erre a két problémára valami megoldás születne, így nem bánnám, ha levelem kiposztolnátok. Természetesen nevem vállalom, de az egyetem nevét nem szeretném nyilvánosságra hozni. Az elmúlt évek politikáját végignézve sajnos elképzelhetőnek tartom, hogy ez a jogi anomália még fog problémákat okozni. Ami az unokabátyám problémáját illeti nem egyedi eset. Mivel baráti körét jól ismerem -akik nagy része a TFK-ról van, legalább tíz emberről tudok akik hasonló cipőben járnak. Valaki alapfokú C nyelvvizsgát csinált, valakinek az írásbelije van meg. Természetesen aki tehette próbálta megszerezni a középfokú C-t, de unokabátyám a kevésbé szerencsések közé tartozik. Az írásbelinek vagy hatszor ment neki, de néhány ponttal mindig lemaradt, így diplomáját azóta se tudta átvenni.

Tisztelettel:

Nasskisa Eszter
Eszter Nasskisa 2013.06.25 14:40:33
@tfm:

Köszönöm a gyors választ!

Nekem nem azzal van bajom, hogy mennyit kell itthon dolgoznom, hanem azzal, hogy az általam alá írt hallgatói szerződés még a régi törvényi követelményt tartalmazza és a törvényi változásnak megfelelően nem írattak alá velem egy új módosított szerződést. Félek hiába a törvényi változás rajtam majd az aláírt szerződés feltételeit fogják számon kérni.