Regisztráció Blogot indítok
Adatok
Lopez Hamer

0 bejegyzést írt és 2 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Több mint egy éve már írtunk arról, hogy a parlagfű, amelynek virágpora százezrek életét keseríti meg, újabban gyógynövényként kap publicitást. A megalapozatlan állításokat tartalmazó körlevelek szerzői jellemzően önjelölt szakértők, akiknek ködös…..
Lopez Hamer 2013.05.31 16:38:27
Tiszteletem a blogíróknak, hogy megpróbálnak fényt deríteni a városi legendák és modernkori babonák ezen szegmensének hátterére, bár hívő embereket racionális érvekkel meggyőzni kilátástalan feladat.

A parlagfű-mondakör hátterében a 2008 óta érvényben lévő növényvédelmi jogszabály áll, miszerint az erősen allergén pollennel rendelkező tömegesen elszaporodott növény ellen az ingatlantulajdonosok kötelesek földjeiken védekezni. Eddig az időpontig a parlagfű egy volt azon szántóföldi gyomok közül, amelynek bárminemű felhasználása a kutyát sem érdekelte. A védekezés azonban sokak gazdasági érdekét sértette/sérti, tehát megszületett egy összeesküvéselmélet arról, hogy a „leghasznosabb gyógynövényt“ a magyar nép ellenségei ki akarják irtani. Ha a tarackbúzára, vagy az apró szulákra lenne érvényben a jogszabály, akkor most ezeknek a gyógyhatásáról folyna a diskurzus.

A szisztematikusan terjesztett Lajos-atya-legenda folyományaként sokan, régóta végeznek önkísérletet a növény fogyasztásával. Az egész országban korlátlan mennyiségben szedhető parlagfűben rejlő üzleti lehetőséget azonban még kevesen fedezték fel. Egy parlagfűfogyasztó szemszögéből sem túl logikus, hogy egy bárhol ingyenesen szedhető növényt ledarálva, üvegben 11000 ft-os kilóáron szerezzen be. Erre a tartósítás sem indok, hiszen a kereskedő ajánlása alapján a terméket az allergiaszezon előtti 2-3 hónapban kell fogyasztani, amikor a leginkább hozzáférhető a friss nyersanyag. Talán a parlagfüvet nem ismerő és mérgező fajokkal való tévesztéstől tartó emberek tartoznak a potenciális vevőkörbe, de e téren nyugtalanító, hogy Csubák Asszony üvegcimkéire is egy olyan amerikai parlagfűfaj került (Ambrosia trifida), amely habitusában erősen eltér a hazánkban tenyésző Ambrosia artemisiifoliá-tól.

Érdekelne, hogy milyen előzetes vizsgálatok, kísérletek alapján kerülhetnek egyáltalán kereskedelmi forgalomba új, ismeretlen hatású növényfajból készült termékek?
Lopez Hamer 2013.06.02 10:03:42
A rádióműsor tetszett, de egy párbeszédes vitaműsor érdekesebb lenne, ahol a felek közvetlenül reagálni tudnak egymás állításaira.
Csubák Mária az RTL-Klub vidám, szórakoztató műsorában lépett fel:

www.rtlklub.hu/musorok/808/cikkek/532747

Néhány perc alatt a következőket tudjuk meg tőle: Zavarta, hogy a sok levágott parlagfű „szemét“-ként végzi, ezért határozta el magát, hogy foglalkozik a hasznosításával. Ehhez vegyészmérnökként elkezdtek meg nem nevezett irodalmat olvasni, amelyben látta, hogy az indiánok a parlagfüvet „használták“. A hatásoknál megemlíti a hormonképzést, a vér- és májtisztítást, az általános immunerősítést, mivel az allergia oka az, hogy a modern emberben salakanyagok rekednek meg, amelyek gyengítik az immunrendszert. A műsorvezető rákérdezett a hatóanyagokra, amire némi gondolkodás után a klorofill jutott a tudósasszony eszébe. Kiderül, hogy a lekvárban cukor nincsen, hiszen csak növényi összetevőket tartalmaz.
No comment.