Regisztráció Blogot indítok
Adatok
aeliasabina

0 bejegyzést írt és 5 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Marokkó igencsak turistás hely lett az elmúlt években. Erre még ráteszünk most mi is egy lapáttal. Két fapados is indított közvetlen járatot Budapestről Marokkóba. Ha nem csalódom, a királyság lesz a téli  szezon slágere hazánkban. De hova menjünk, ha nem akarunk turistatömegeket látni? Erre adunk…..
Néhány napja azt írta a Kettős Mérce blog, hogy „Az elmúlt hetekben (újra) divat lett Magyarországon gyűlölni, divat lett gyűlölni a menekülteket, a buzikat, a másként gondolkodókat. …Ha bedőlsz a menekültezésnek, ha bedőlsz a buzizásnak, …pontosan azokat az erőket…..
aeliasabina 2015.07.15 19:58:52
Ritkán kommentelek, de ezt annyira veszélyesnek érzem, hogy kell mondani valamit. Ugyanis kétségtelenül elegáns gondolatmenet, még ha ki is lóg belőle a pártpolitikai lóláb.

De: Odáig még rendben is lenne, hogy az újjáéledő kis, természetes közösségek valamiképpen megvédenek a globalizáció miatt elhaló jóléti állam pusztulása során jelentkező kilengésektől. Az efféle kivonulás a nagyobb társadalomból minden válságos időszakban jelentkezett, a remetéktől a kertjüket művelő filozófusokig.

De a "nemzet" vagy a "nemzetállam", mint a globalizmussal dacoló erő - nos akkor is nonszensz, ha Európában minden országban vannak politikusok, akik hatalomrajutásuk érdekében megpróbálják ezt elhitetni a választókkal. Nem. Amikor az Apple rögöve fizethetné ki a teljes görög államadósságot pusztán a készpénzvagyonából, azt a görög adósságot, amibe most a teljes európai politikai elit belerokkanni látszik, akkor egyszerűen azt kell mondani, hogy alig van egy-két olyan állam a világon, amelyik egy ligában játszik az igazi nagyokkal.

A globalizálódó gazdaság szempontjából az a néhány kis helyi nagyfiú, aki csillagharcost játszik, kb érdektelen. Ha lehet megvveszik őket a heti reggelipénzükből, ha meg nagyon ugrálnak, akkor kirúgatják őket. Vagy egyszerűen otthagyják az országukat.

A "többség" pedig nagyon relatív fogalom. Az itnernetes trollok többsége persze jobbos (legalább is Magyarországon), de pont az efféle új-kozervatív (mondjuk szebben: szélsőjobbos) alakulatok, bár feljövőben vannak, közel sem a többséget jelentik, még Európában sem.

A jövő pedig, lehet, hogy itt az övék, de ez csak annyit jelent majd, hogy Európa képtelen felvenni a versenyt, és képtelen megújulni, ezért a múltjában keresi a megoldást a modernizációs problémákra. Hogy mennyire sikeres az, amikor egy térség a múltjában keres megoldást a modernizációs problémákra az jól látszik a Közel-Keleten. Amikor az Európából importált megoldások (jobbosak és balosok) úgy tűnt, hogy nem elégítették ki a társadalmat, előhúzták a dicső iszlám múltat. Látható sikerrel.

Úgyhogy Európa is jobban teszi, hogyha az efféle szirénhangok helyett nem a múltba fordulva éleszti fel a nacionalizmust (látszik mire vezetett tőlünk kicsit keletre), hanem elfogadja az új játékszabályokat, és megpróbál azok mentén sikeres lenni. Ez persze azt feltételezi, hogy a nemzetállami keretek helyett olyan mértékű integrációt hoz létre, amelyik már egy ligában focizik az igazi nagyokkal. A globalizáció nem rossz (kérdezzük meg a kínai munkásokat, akik ma ötször annyit keresnek, mint húszéve ...), csak öregszünk, és nem szeretjük a változásokat. Ja, és mindenbe belevisszük egy marginális kis ország piti belpolitikáját.
Vannak országok, nem is kevés, amelyeknek sokkal rosszabb a sajtója, mint amilyenek valójában. (És vannak, amelyeknek meg jobb.) De olyan nagy különbség a sajtó által közvetített elképzelések és a valóság között, mint Irán esetében, talán nincs még egy a világon. A sajtó által befolyásolt…..
aeliasabina 2014.10.22 18:52:18
@$pi$: Írd be, kérlek, a gugliba, hogy savazós bácsi. Ha jól emlékszem, tavalyi eset. Jó irányba tartunk...
aeliasabina 2014.11.03 09:38:23
@aritus: Igen, amit leírtál, abban igazad van, csakhogy a bejegyzés nem arról szól, hogy milyen frankó az iráni teokrácia. Hanem a hidzsáb kapcsán pont arról, hogy hogyan próbálják meg kijátszani, lazítani a rendszert, és pontosan a vidék kontra város ellentét is olvasható. Mivel a közvélemény - és az egyes kommentek itt is - hajlamosak általánosítani, fontos hangsúlyozni, hogy ott sem mindenki vadállat módon fanatikus.