Adatok
AkosJaccik
0 bejegyzést írt és 102 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
A touloni flotta hazatérése után leadott jelentéseiben d’Estaing nem győzte dicsérni Suffrent. „Ez a kapitány valószínűleg a legjobb kötelékparancsnok, akit Őfelsége a szolgálatában tudhat!” A tengerészeti miniszterrel együtt a királynál kötelékparancsnoki – chef d’escadre, a francia terminológiában…..
AkosJaccik
2024.08.13 23:04:15
Érdekes, ahogy a (diplomáciai és magánnak egyaránt) történelmi levelezésnek időnként van egy olyan nyelvhasználati virtuozitása, ami mára mintha kiveszett volna, vagy legalábbis nincs reflektorfényben. Legalábbis jót derültem a d'Orves-nak szánt miniszteri bátorításon.
Suffren következő két évéről semmit sem lehet tudni, a legközelebbi feljegyzés róla 1769 októberéből származik, amikor ismét szabadságot kért a tengerészeti minisztertől, hogy harmadszor is visszatérjen Máltára. Valószínűsíthető, hogy a köztes időben Suffren nem kapott olyan beosztást a flottánál,…..
A Dakar ellen vonuló inváziós flotta hajói szeptember 14 és 16 között mind összegyűltek Freetown kikötőjében, azonban sokáig nem tudták eldönteni, onnan hová is indulnak majd tovább. A Force Y megérkezése mindenkiben azt az érzést keltette, a franciák nyilván tudnak a terveikről, ezért küldtek…..
"Nekünk a szabadság az, ha olyan hazát építhetünk magunknak, ahol nincs a fejünk fölött semmiféle háziúr."
..
Bár a háborút az angolok egy majdnem döntő győzelemmel kezdték, azt kihasználni nem tudták, és a következő hónapokban a holland haditengerészet nemcsak pótolta a lowestofti veszteségeket, hanem még növelte is erejét. Politikailag Anglia helyzete ha lehet, még rosszabb volt. Szövetségeseket szerezni…..
Az első hetekben mindkét fél arra készült, gyorsan lezavarnak egy rövid kis háborút, melyben rögtön a döntő csatával kezdik. Az angolok tudták, rogyadozó költségvetésük nem fog elbírni egy hosszú és költséges tengeri háborút, a hollandok pedig a várható angol blokádnak a gazdaságukra gyakorolt…..
AkosJaccik
2023.10.27 18:51:07
A Monarchia 3.300 mérföldes tengerpartjának nagyobb részét a Velencétől 1797-ben megszerzett dalmát területek tették ki, kisebb részét pedig a régi horvát tengerpart, illetve a már évszázadok óta osztrák kézen levő Trieszt, és környéke. A mögötte fekvő magas karszthegységek által elzárt, nehezen…..
Az 1801-es koppenhágai csatával kapcsolatban gyakran lehet olvasni olyan állításokat, melyek szerint a csatában Nelson elpusztította a dán flottát. Nos, Nelson természetesen nem pusztította el a dán flottát. Ezt már csak azért sem tehette meg, mert a dán flotta egyáltalán részt sem vett az…..
Alig félévszázados történetének nagyobbik részében a k. und k. Kriegsmarine egy nagyon limitált feladatkörben használt, speciális kis fegyveres testület volt, melynek a Monarchia katonai és politikai vezetése csekély jelentőséget tulajdonított. A flotta ugyanúgy csak a fegyveres testületek egyik…..
A Radetzky osztály háborús pályafutása, melynél a Tegetthoff osztály története sem volt eseménydúsabb, gondolom nem csak bennem ébreszt kételyeket a csatahajók létezésének értelmét, illetve a flottavezetés kompetenciáját illetően. A Monarchia két, többé-kevésbé modernnek tekinthető, az Adrián túli…..
AkosJaccik
2023.04.05 13:45:02
@gigabursch: Én rendszerint szkeptikusan állok a fleet in being érvhez - erről más cikk alatt cikk alatt már beszélgettem is mással -, mert egyik más fegyvernemnek sincs meg ez a luxusa, másrészt az alternatívaköltség - amivel a fenti írás tkp. foglalkozik - szinte sosem fest jó képet. Ám rendben, elfogadom, hogy akkor és ott a "semmittevés" tűnt a legésszerűbb választásnak - a gyakorlatozás és a karbantartás teljes hiánya arra enged következtetni, hogy ez nem valamiféle takarékos, tervszerű készülődés volt egy soha el nem jövő "jobb lehetőségre", hanem kvázi feladás. Vagy - ahogy a Zenta példája mutatja - tehetetlen, inkompetens tanácstalanság. Ahogy a helyzet kinéz, ha a franciák nem állnak meg Lissánál, Haus hajóit nagyrészt a horgonyon süllyesztették volna el a kikötőkben. Aztán valószínűleg született volna rá egy magyarázat, miért volt ez a megfelelő eljárás. Azzal teljesen egyetértek, hogy a másik véglet, a szárazföld vérszivattyúja a számottevően rosszabb, bűnös hülyeség. A kettő között viszont (maga a flotta mutatta meg Anconánál) van tér a műveletezésre. Görgei nagyon bölcsen tette le a fegyvert _a végén_ - előtte viszont menetelt, menetelt, töltött és lőtt, és ágyún firkantotta le (emlékeim szerint németül), hogy "Miért mindig hátra? Miért nem előre?..."
A Kriegsmarine gyak. az elején letette a fegyvert.
A Kriegsmarine gyak. az elején letette a fegyvert.
A robbanólövedékek XIX. századi elterjedése új kihívások elé állította a haditengerészeteket. Akármilyen megbízhatatlanok is voltak az első robbanógránátok, a fahajók velük szembeni sebezhetősége nyilvánvaló volt. A megoldás magától értetődő volt, erősíteni kellett a hajók védettségét.
Bár utólag…..
AkosJaccik
2023.02.17 11:42:25
Az angol–holland háború sok szempontból különlegesnek számít a hadtörténetben. Részben az ekkor először alkalmazott taktikai újítások miatt, melyek a következő évszázadok tengeri harcászatát meghatározták, részben pedig azért, mert az újkor történetében ez volt az első, és szinte az utolsó olyan…..
A francia forradalom előtti Európa történelme mára kezd kihullani a köztudatból, mintha az nem is játszott volna szerepet a mai világ kialakulásában. A korábbi események, és az azokat alakító emberek kezdenek feledésbe merülni, a hatás pedig, amit a jelenkorra gyakoroltak, rendszerint méltatlanul…..
Korábbi weblapomon volt az a rossz szokásom, hogy írásaimhoz időnként hozzátoldottam olyan fejezeteket, melyek anyaga a cikkek választott témájához csak feltételesen kapcsolódott. Ezekben főleg egyes történeti/politikai eseményekről, vagy azok utólagos értelmezéseiről fejtettem ki saját…..
Korfu hadművelet tehát kudarcot vallott, és utólag belegondolva ez alighanem tényleg elkerülhetetlen volt. Egy ilyen hosszú ideig tartó, és ilyen nagyszabású flottafelvonulást a háború negyedik évében észrevétlenül végrehajtani szinte lehetetlen volt. A hadművelet mindenképpen lelepleződött volna,…..
AkosJaccik
2022.07.24 13:17:49
@bz249: Elméletben igen, de egyrészt a proponensek szinte sosem foglalkoznak az alternatíva-költséggel (elvégre aktív műveletezés is - mi több, pláne - leköti az ellenséget), másrészt és ebből eredően a reláció fordítva is működik, azaz "egyúttal mi is le vagyunk kötve". Ezért vagyok úgy vele, hogy háborút megelőzően valóban értelmezhetőnek vélem a jelenséget - elvégre ez tkp. az elrettentés -, de zajló konfliktusban már bizonyítani kéne, hogy az ellenfél emiatt elállt az eredeti szándékától (ritkán futottam ilyenbe bele), illetve, hogy ez a lekötés arányosan/költséghatékonyan csökkenti az ellenfél rendelkezésre álló potenciálját (gyakorlatilag egyáltalán nem emlékszem ilyenre).
Nem az eszeveszett támadásra gondolok - á la Korfu -, hanem arra, hogy pl. szárazföldi színtéren ennek jóformán nincs megfelelője, feltehetőleg okkal. Mikor vágnák ki azt a parancsnokot, amelyik négy éven keresztül parkoltat egy komplett hadosztályt hátul (a tartalék rossz analógia lenne) azzal az érvvel, hogy így az ellenfél is ezt teszi?
Nem az eszeveszett támadásra gondolok - á la Korfu -, hanem arra, hogy pl. szárazföldi színtéren ennek jóformán nincs megfelelője, feltehetőleg okkal. Mikor vágnák ki azt a parancsnokot, amelyik négy éven keresztül parkoltat egy komplett hadosztályt hátul (a tartalék rossz analógia lenne) azzal az érvvel, hogy így az ellenfél is ezt teszi?
AkosJaccik
2022.07.24 17:44:29
@bz249: Vitatnám, erre a partvédelmi ütegeket, háló-, és aknazárakat, statikus megfigyelőállásokat jobb analógiának gondolnám. Egy várnak, gőzturbina híján, nincs választási lehetősége. :) Bár, ha a sereg ki is kerüli, akkor is csak akkor teszi hasznossá magát, ha ráront az így kinyíló utánpótlási vonalra - ezért van huszár a várban, végeredményben. Ilyen szempontból az Antivari előtt dekkoló / blokádot körömreszeléssel fenntartó Torpedobootot a FiB egy jobb megközelítésének tartom, akkor is, ha ellenséges kontaktusra azonnal elpucol, hiszen valóban aktívan létrehoz egy kényszerítő körülményt, ami túlmutat a puszta létezésen. A körülmények kierőszakolta konzervatív és defenzív attitűd egy menthető álláspont, a totális passzivitás nem. Bár, ahogy nézem, ebben (különösen a KuK esetében) tulajdonképp egyetértünk, csak abban nem, hol húzzuk meg a "hasznos passzivitás" szintjét.
AkosJaccik
2022.07.24 23:46:07
@bz249: Stimmel, a problémám nem is az, hogy (mint annyi más ötlet) ne működhetne papíron, hanem hogy a gyakorlatban ez többnyire abban öltött testet, hogy várták(?), hogy a körülmények majd a Jóisten segedelmével, tapsra* megváltoznak. Ez így ("azzal vagyunk a leghasznosabbak, ha nem teszünk semmit") radikálisabb megközelítésben a felszíni vereség indirekt beismerése, de puhább hozzáállással is mókás, hiszen ha egy kékvízi flotta elengedhetetlen a sikerhez, akkor nem engedheti meg magának a tétlenséget (pl. az RN, számos visszássága mellett, ezt többször bemutatta, olyankor is, amikor lokálisan nem nekik állt a zászló; vagy pl. a japán is hiába húzta a seggét a Kantai Kessenre blikkelve, menni kellett), ha viszont megengedheti magának (*mert pl. majd a sereg kikaparja a gesztenyét), akkor nem elengedhetetlen a sikerhez, legalábbis nem jelen formájában, a létébe fektetett energia tehát nem megtérülő. A valóság mindig komplexebb, szó se róla (mire a flotta egy feladatra kiépül, a nemzetközi helyzet már a harmadik következő állapotban van, mint a KuK tragédiájánál...), de ezzel együtt is úgy érzem, a FiB tkp. egy önfelmentést kínál a flottának ("a létünk maga az eredmény!") úgy, hogy ezzel a "get out of jail for free"-kártyával más fegyvernem nem tud élni.
Amit én személy szerint jó példának tartok arra, hogy valamit egy ellenfél - jogosan, vagy nem - FiB-ként fogott fel (Dunkerque, Richelieu et tsa), azt nem is hagyták évekig poshadni, hanem eltiporták, mint a csikket, amint csak lehetett, azzal, ami csak kéznél volt. Amennyiben ezt az erők kiegyenlítettsége miatt nem tudták volna megtenni, akkor mód nyílt volna a műveletezésre francia részről is. Ha viszont az angolok elvileg meg tudták volna tenni, de mégsem tették, akkor ebben a példában a FiB nem kritikus erőket kötött le, csak túlbecsülte önnön jelentőségét / önigazolást keresett - á la KuK. Jelenlegi álláspontom szerint szinte mindig ez a helyzet, ez a szkepszisem oka. Az ugatást meg lehet szokni, ha sosem követi harapás.
Amit én személy szerint jó példának tartok arra, hogy valamit egy ellenfél - jogosan, vagy nem - FiB-ként fogott fel (Dunkerque, Richelieu et tsa), azt nem is hagyták évekig poshadni, hanem eltiporták, mint a csikket, amint csak lehetett, azzal, ami csak kéznél volt. Amennyiben ezt az erők kiegyenlítettsége miatt nem tudták volna megtenni, akkor mód nyílt volna a műveletezésre francia részről is. Ha viszont az angolok elvileg meg tudták volna tenni, de mégsem tették, akkor ebben a példában a FiB nem kritikus erőket kötött le, csak túlbecsülte önnön jelentőségét / önigazolást keresett - á la KuK. Jelenlegi álláspontom szerint szinte mindig ez a helyzet, ez a szkepszisem oka. Az ugatást meg lehet szokni, ha sosem követi harapás.
A korábbiakban ismertetett előzmények után került sor az első csoport kifutására Polából, 1918 június nyolcadikán délután. A csoportot Horthy zászlóshajója, a Viribus Unitis vezette, melynek parancsnoka Janko Vukovic de Podkapelski sorhajókapitány volt. A másik csatahajó Horthy korábbi hajója, a…..
AkosJaccik
2022.05.26 16:27:50
@AkosJaccik: Megkövetem magam a dupláért, csak eszembe jutott, hogy még mielőtt valaki esetleg komolyan venné ( :) ), nem, nem gondolom, hogy néhány ezer, szárazföldi nehézfegyverzettel és logisztikai háttérrel nem (drága, nehezen pótolható, nem a frontra való szakismerettel viszont esetleg) rendelkező gyalogos különösebb hatással lett volna bármire is, inkább arra próbáltam utalni, hogy gyengébb pillanataiban az ember érteni véli, miért akarta pl. a fura bajszos úriember is egy ponton túl ennél sokkal több erőfeszítés (bár talán nem sokkal több siker) mellett is beszántani a teljes felszíni flottáját.
AkosJaccik
2022.05.27 14:11:43
@gigabursch: Egyébként tudtommal korlátozottan kísérleteztek hasonló elképzeléssel ( naval-encyclopedia.com/ww1/austria-hungary/Versuchsgleitboot.php ), mi több, mintha a MAS-t is megkísérelték volna lekoppintani, de ennek a pontos háttere nem rémlik. Mindenesetre, ha a kisebb torpedókat nem csónakokra rakják, hanem a roskatag légi csettegőkre, már jó irányba tapogatóztak volna a "flotta padlóra küldésével".
Mindennek persze bevallottan kevesebb jelentősége van (bár valahol szórakoztatóbb), mint azon agyalni ahelyett, hogy mit csináltak volna azzal, amijük nem volt, mit kellett volna tenni azzal, amijük viszont volt.
Mindennek persze bevallottan kevesebb jelentősége van (bár valahol szórakoztatóbb), mint azon agyalni ahelyett, hogy mit csináltak volna azzal, amijük nem volt, mit kellett volna tenni azzal, amijük viszont volt.
AkosJaccik
2022.05.28 00:02:38
@gigabursch: Létezik ilyen vetülete a jelenségnek ( usnwc.edu/Research-and-Wargaming/Wargaming ), néha egy-két skandallum is kibukik belőle ( en.wikipedia.org/wiki/Millennium_Challenge_2002 ), de a kommersz szoftverek használata azt hiszem, egyáltalán nem jellemző, illetve mintha vagy "feljebb", hadászati szinten, vagy egészen "lent" (pl. Steel Beasts-et hallottam már használni arra, hogy harcjárművek kezelőszerveinek kezelését bemutassák) használnának inkább ilyesmit. Modern korszakot illetőleg a Command - Modern Air / Naval Operations jár közel hozzá, illetve tengeralattjárókkal szórakozni ott a Cold Waters, de sztenderd esetben annyira titkos az a biznisz, hogy esélyesen a felszín felszínét kapargatja csak. A világháborús időszakhoz létezik néhány tervezési segédlet/szimulátor "játék nékül" (SpringSharp), ill. ballisztikai célszoftver, aminek a neve nem ugrik be, de ha szükséges, felkutatom, de érdekes módon nem jut eszembe, hogy ágyús felszíni harcokat valami tényleg megbízhatóan jelenítene meg, modellrészletesség ide vagy oda. Egy-két éve egy O-M kampányt futtatok Rule the Waves 2-ben (maketthajókkal, meg ami baromságot még el lehet képzelni), de annak is rengeteg nagyon jogos kritika éri a szimulációs rendszereit (magas absztrakciós szinten dolgozik, így a számok nagy átlagban hihetőre jönnek ki, de az egyes részmozzanatok önmagukban már nagyon elcsúsznak).
Úgyhogy professzionális wargame-ek nemhogy léteznek, de több évtizedes történelmük van, viszont azok nem igazán azok, amik rendszerint az ember elé kerülnek a számítógépen.
Úgyhogy professzionális wargame-ek nemhogy léteznek, de több évtizedes történelmük van, viszont azok nem igazán azok, amik rendszerint az ember elé kerülnek a számítógépen.
Bár a részletes haditerv, mely megvilágíthatná, a Korfu hadműveletben melyik csoportnak mi volt a konkrét feladata, nem maradt fenn, a hajók elhelyezkedéséből néhány következtetést talán le lehet vonni. Bár mindenhol az otrantói zár elleni támadásként emlegetik, a Korfu hadművelet valódi célja…..
AkosJaccik
2022.05.12 14:24:18
@Control_: Szigorúan véve az esszé - ha nem a második részével kezded, és miért tennéd, ránézve a címre? - legelső szava egy évszám.
1917 február nyolcadikán bekövetkezett halála után Anton Haus vezértengernagyot Maximilian Njegovan altengernagy követte az Osztrák-Magyar Monarchia haditengerészetének főparancsnoki tisztségben. Az 1858-as születésű Njegovan addig az I. Csatahajóraj Első Osztályát, vagyis a Tegetthoff és Prinz…..
1942 július 29-én, a Szuezi-csatorna déli kijáratánál fekvő Port Tewfik kikötőjében az utasok megkezdték a beszállást a móló mellé álló Laconia gőzösre, mely Afrika megkerülésével Angliába indult vissza. Az utasok többsége nem saját elhatározásából szállt hajóra, a Dél-Afrikába, illetve Angliába…..
AkosJaccik
2022.04.17 22:00:07
@ártéri: Most csupán hangosan gondolkodom, de egy érv lehet az, hogy így az RN (és en bloc a szövetségesek) kénytelenek valamilyen mértékben megosztani a figyelmét a hajózási útvonalak teljes hossza mentén, ezzel lekötve az erőforrásokat - ilyen megközelítésben a fenyegetés puszta ténye, annak mértékétől majdnem függetlenül már lehet egy hasznos eszköz, amit nem igazán lehetett büntetlenül figyelmen kívül hagyni. Ez akár a szövetségesek közti bizalmat is erodálhatta volna. A másik, hogy a Home Fleet és a légierő, ill. az infrastruktúra is Anglia körül összpontosult, így amit nyerhettek a vámon - a célpontbőséget - azt veszthették is a réven - a megnövekedett kockázatot, különösen a háború második felében, drasztikusan jobb tengeralattjáró-elhárító képességek mellett.
Az első világháború utáni évtizedben szűkös idők jártak az olasz haditengerészetre. A háborúban szinte csődbe ment ország költségvetéséből nem futotta nemhogy a flotta bővítésére, de még a meglevő hajók fenntartására sem. A harmincas évekre minden csatahajót tartalékállományba helyeztek, vagy…..
A franciák veresége, és az olaszok hadbalépése után az angol haditengerészet helyzete válságosra fordult a Földközi-tengeren. Az olasz haditengerészetet általában nem sokra tartották, számbeli fölénye azonban papíron olyan nyomasztó volt, hogy az angolok komolyan foglalkoztak a gondolattal, kiürítik…..
AkosJaccik
2021.04.22 17:46:03
@Valandil: Ez egy érdekes dolog, mivel amikor elkezdődött a "YT-történelem" felfutása, először azt gondoltam, ez hatalmas reformáció lesz. Aztán jött pl. pont Drachinifel, és ha megnézed a Mers el Kébir-rel foglalkozó videóját, úgy nagyjából a gyökeres ellenkezőjét hallhatod annak, mint ami itt a blogon elhangzott - brit emberként gond nélkül felépíti a narrativát arra, hogy szegény briteknek sajnos, más választásuk nem volt, Gensoul pedig egy b*lfasz, aki jóformán egyszemélyben bűnös ezért.
Hirtelenjében az egyetlen, aki eszembe jut, és aki a videóiban elsődleges, saját maga által felkutatott és meghivatkozott levéltári forrásokra támaszkodik, az Nicholas Moran. A többiek azt érték el, hogy több ezer ember tkp. véleménycikket harsog tovább, mint történelmi ismeretterjesztést.
Más:
A mediterrán hadszíntérről én is nagyon szívesen olvasnék egy e-bookot, Cusimát (heh) harmadjára olvasom újra. Igaz, bevallom, a Bismarck-kal tele a padlás, úgyhogy attól eltekintetem. :)
Hirtelenjében az egyetlen, aki eszembe jut, és aki a videóiban elsődleges, saját maga által felkutatott és meghivatkozott levéltári forrásokra támaszkodik, az Nicholas Moran. A többiek azt érték el, hogy több ezer ember tkp. véleménycikket harsog tovább, mint történelmi ismeretterjesztést.
Más:
A mediterrán hadszíntérről én is nagyon szívesen olvasnék egy e-bookot, Cusimát (heh) harmadjára olvasom újra. Igaz, bevallom, a Bismarck-kal tele a padlás, úgyhogy attól eltekintetem. :)
AkosJaccik
2021.04.23 15:03:44
@hel45: "Azért én a biztonság kedvéért már most elkezdem várni!" - Szintén zenész; nagyon szívesen olvasnék egy épkézláb értékelést az O-M flottáról pro és kontra egyaránt.
Az alkotó pályafutásában általában a hanyatló pályaív kezdetét jelzi, amikor saját elképzeléseinek megvalósítása helyett a közönség igényeit kezdi kiszolgálni. A Csillagok háborúja is addig ért valamit, amíg Lucas a saját ötleteit valósította meg – amíg volt neki ilyesmi –, és nem a rajongók…..
AkosJaccik
2020.09.09 11:14:50
@gigabursch: "Range dial" vagy "Range clock" néven tudsz rákeresni, a formáció többi egységét tudta informálni a hajó arról, hogy a cél, amit tűz alá vett/bemért, milyen távolságra található. Később és más számlapokkal, numerikus kódokkal egyéb információkat is át tudtak játszani illetve a tornyokra is festhettek fel esetleg elfordulási szög-jelzőket is, ezek elvileg tehát a szomszédos hajók tűzvezetését támogatták. Ez a papír, aztán, hogy a gyakorlatban ez mennyire működött, fogalmam sincs.
AkosJaccik
2020.09.13 23:36:08
A Zenta part felé úszó túlélői nem Castellastua felé igyekeztek, hanem a halászfalu előtt fekvő két kis sziklaszigetet – Sveta Nedelja és Katic – vették célba. Egyrészt mert ezek voltak hozzájuk a legközelebb, másrészt mert úgy vélték, ha partra szállnak, a montenegrói katonaság azonnal…..
1918. A spartanburgi (Dél-Karolina, Egyesült Államok) Camp Wadsworth újoncai bajonettel gyakorlatoznak, lövészárok támadást..
A washingtoni tengerészeti konferencián, és a többi, utána következő konferencián a nagyhatalmak látszólag rendezték az addigi vitás kérdéseket, az egyes országok fegyveres erőinek erőviszonyait, és az államhatárok kérdését. A közvélekedés az volt, ismét boldog békeidők jönnek, és visszatér a XIX.…..
AkosJaccik
2020.03.18 00:13:41
@Éhbérkommentelő: Tehát a személykocsi-ütközéstesztek sem érnek semmit, mert nem a valódi Tibi ül bent, hanem egy testszimulátor? Nem beszélve a gyúlékony üzem-, és kenőanyagok hiányáról.
AkosJaccik
2020.03.18 09:59:41
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz