Adatok
Névnélkül
0 bejegyzést írt és 1 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
Az elmúlt hetekben blogunkon több írást is közöltünk, amelyek részben vagy egészben a nyugdíjrendszerről, annak fenntarthatóságáról szóltak. A cikkek kapcsán a kommentekben kialakult vitát látván érdemes néhány dolgot közösen végiggondolni. Elöljáróban annyit: nem…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz
Általában szeretni szoktam a cikkeiket, de jelenleg két olyan pontra is felhívnám a figyelmét, melyben szerintem téved.
1. A felosztó-kirovó rendszer bár nagyjából tényleg úgy működik ahogy ön leírja, nem feltétlenül omlik össze csökkenő populáció esetén. Ennek oka az, hogy egy gazdaság termelékenységét nem csak a "munka" mennyisége határozza meg. Amennyiben jelentős a tőke beáramlás és ennek következtében a munka termelékenysége javul, akkor kevés dolgozó is eltarthat nagyon sokakat a járulékok és adók arányának növekedése nélkül.
2. A tőkefedezeti rendszer semmilyen szempontból nem egyenlő a felosztó-kirovóval. Az előbbi rendszerben ugyanis a jövőbeni nyugdíjas megtakarít. Ez a megtakarítás automatikusan csökkenti a gazdasági kibocsátását és erőforrásigényét is a jelenben. Azáltal ugyanis, hogy ő nem fogyaszt a gazdaságban letermelt mennyiség is lecsökken (kereslet nélkül nem termelünk). Mindezt azért teszi, hogy a jövőben többlet kapacitás és fogyasztás képződhessen, amiből ő maga fog tudni élni. A nyugdíjas tehát nem az aktív réteg elől "fogyasztja el a javakat" hanem amikor nyugdíjba lép a megtakarításainak mértékével megnöveli a fogyasztást és ezzel együtt a termelés volumenét is.