Regisztráció Blogot indítok
Adatok
diákszolgálat

7 bejegyzést írt és 4 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Hosszú évek szisztematikus munkájával darabolta fel az egykor egységes oktatási rendszert a Fidesz. Kezdetben csak a szereplők lojálisakra cserélésével - mint más szektorokban, itt is csupán elbábozva az egyeztetést. Mára már a mesterségesen, fölülről létrehozott Pedagógus kar "képviseli" a tanári…..
  Három év után március végén kerül sor az Országos Diákparlament rendezvényére. Ennek a demokrácia intézménynek eredetileg az volt a feladata, hogy kétévente felmenő rendszerű fórumot biztosítson a közoktatásban tanuló diákoknak az oktatással kapcsolatos véleményük, észrevételeik megfogalmazására…..
 A pedagógus sztrájkokat és polgári engedetlenségi akciókat övező szülői és diák kiállások dinamikája változik. A főváros és a vidék részvétele az eseményekben egészen más számokat mutat, az oktatás egyik szereplője se képes a saját közegén belül reprezentatív súlyt elérni. Enélkül pedig sem az…..
  Kezd fölfesleni a varrás az oktatás köpönyegén. A pedagógus sztrájkokról, a diáktüntetésekről és a szülők demonstrációiról szólt az ősz, de most jön a tél, vajon hogyan tovább?  A hatalom meg se rezzent. Dialógus nincs, érdekbeszámítás sincs. A fővárosban és néhány megyeszékhelyen szerveződő…..
Diákszolgálat Diáklázadás 2022.10.21 14:38:29
   Kivül vagy belül? Bármilyen, rövid távú vagy tartós célra lehet laza közösséget vagy akár egyesületet szervezni. Egy kiragadott ügy elleni fellépésre, tiltakozások, performanszok és tüntetések lebonyolítására is. Az is szép dolog, ha néhány száz, esetleg néhány ezer aktív diák pusztán csak…..
Előválasztás lesz?! 2013. augusztus 23-án, pénteken Bajnai Gordon 15 órakor, Mesterházi Attila 18 órakor egymástól függetlenül jelentette be, hogy előválasztást akarnak tartani a 2014. évi országgyűlési választások előtt. Az előválasztás gondolata 2012 február 6-án jelent…..
A középiskolások érdek-artikulációs kísérletei már a rendszerváltás évében megkezdődtek, amikor az országgyűlési és önkormányzati választások között egy szegedi diákokból és pedagógusokból álló egyesület megszervezte az új köztársaság első diákparlamentjét. Az…..
Egymillió elsőválasztó 2014-ben   Hagyományosan egy parlamenti választáson 400 ezer az elsőválasztók száma. (Elsőválasztónak azokat a fiatalokat nevezzük, akik a 18. életév betöltésével először gyakorolhatják alkotmányos jogukat.) Mivel 4 évente van országgyűlési…..
diákszolgálat 2012.12.15 00:04:10
Kedves Barátom!

Remek! Akkor lássuk a tiniket! Nagy kérdés, hogy ezek a benyomások meddig maradnak meg bennük, mi lesz a holnap visszatáncoló, felpuhuló korrekciók után, a diákvezetők karakter-gyilkolását követően, a januártól államilag kézi-vezérelt iskola igazgatói retorziók után. Egyrészt egyik kormányunk sem tartotta fontosnak, hogy megtapasztaltassa a diákokkal a demokrácia technikáinak gyakorlását, sőt - meggyőződésem, hogy ezért vagy azért - tudatosan gyengítette, kényszerítette kiskorúságba őket (sajnos 15 évig egészen közelről tapasztaltam meg). Az elmúlt hat-nyolc évben pedig már formálisan sem volt diákszerveződés a középiskolákban (mivel kívülről már senki nem próbálta stimulálni, az oktatáspolitika meg csak nyűgként kezelte és szép lassan elsorvasztotta a megmaradt hajtásokat is)
Persze, ha sokáig és erősen fújna ez a szellő, az segíthetne az ellenállás reflexéből a középiskolások önszerveződése felé mozdulni, de félő, hogy ezek a szelek elülnek, s ha nincs a diák érdekei felől megfogalmazott stratégiai cél, ami kiterjed az egész iskolában betöltött szerepére és személyes sorsa intézményes formálására. (Néhányunkban a szándék és szakértelem még jelen van, a korszerű eszközök meg hatalmas esélyt és a korábbiaknál lényegesen olcsóbb és hatékonyabb lehetőségeket kínálnak - de pillanatnyilag pont az minimális "alapfeltétel" hiányzik az induláshoz...)
Már pedig azt a bruttó négyszázezer - kora miatt - első választót ilyen stratégia nélkül nehéz lesz megérinteni. S ha ez nem sikerül, marad az apolitikus vagy rosszabb esetben szélsőséges korosztályi válasz.

A határon túliak esetében lényegesnek tartom a szkepticizmust. Ha az erdélyi magyarok alacsonyabb arányban vettek részt a saját sorsukat valóban meghatározó romániai választásokon, mint korábban bármikor, akkor vajon pont egy nosztalgikus és távoli cél tudná megmozgatni őket 2014-ben? Nem kétlem, hogy akad néhány tízezres kemény mag, akiben máig lobog a trianoni tűz, de érdekes lenne mélyebbre fúrni: mi a helyzet az ottani fiatalokkal, a vegyes házasságban élőkkel, az eurokonform értelmiségiekkel, vagy a politikától ott is zsigerből elfordulókkal?

A harmadik csoport valóban érdekes lehet, de ott aztán végképp a hagyományos "érdek alapú" döntésnek lehet szerepe. A megélt kudarcok, életpálya defektek, személyes megélhetési gondok és perspektívátlanság - bár ez esetben is erős a veszély a populista, vagy szélsőséges válaszokra. S mindaddig, amíg egy valódi szélsőbal helyét a "szélsőjobbik" foglalja el, addig ezeket az indulatokat csak ők tudják kanalizálni.

Hát volna miről beszélgetni, Zolikám!

Üdvözlettel: Mórocz János
Az első Fidesz-kormány idején éppen az ELTE lágymányosi épületében tartották a középiskolások országos diákparlamentjét. Ugyanott, ahol a mostani tiltakozások elkezdődtek.Amikor a látszat-demokrácia ellen lázadó küldöttek saját kezükbe akarták venni az államilag…..
diákszolgálat 2012.12.10 17:55:29