Adatok
Szehu
1 bejegyzést írt és 2 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
A Szkeptikus Társaság rendszeresen kap leveleket. Támogatókat és kritizálókat egyaránt. Az ellenérdekeltek támadásai sem ritkák, tevékenységünkből fakadóan számítanunk kell rájuk. Nehéz azonban megszoknunk az erős indulatokat, amivel például a legutóbb érkezett e-mailben is szembesültünk.
Nem ezért…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz
A tudományos folyamatok problémáival való foglalkozással kapcsolatban reagálnék kicsit. Helyes meglátás, hogy hiteltelen és elfogult az a hozzáállás, ami pusztán annyiből áll, hogy a tudomány főáramába tartozó elméleteket, szereplőket védelmezi, az abba bele nem tartozó vagy kirekesztett elemeket pedig támadja. Belülről látszik, hogy a Társaság alapvetően nem így viszonyul a felmerülő kérdésekhez. Lehetséges azonban, hogy ez kifelé nem látszik, és ez akár kommunikációs hibának is felfogható. Néhány gondolatot azonban hozzáfűznék ehhez:
A Szkeptikus Társaság alapvetően az áltudományok elleni fellépést tűzte zászlajára, főképp azért, mert ezen a területen igen kevesen merték felvállalni esetleges ellenvéleményüket. Az ezoterikus, téveszmékre épülő, vagy sokszor akár szándékos megtévesztésen alapuló (stb.) eljárásokat, termékeket, gondolatokat (stb., stb.) sokan kritika nélkül elfogadták, vagy megtűrték. Még aki butaságnak tartotta ezeket, vagy egyszerűen nem hitt bennük, az is sokszor csendben maradt, mert úgy látta, nem ártanak vele, vagy nem kívánt másokat megbántani. Mi úgy látjuk, igenis ártanak vele, sokkal többet, mint egyesek gondolnák.
A tudományon belül tapasztalható problémákat a tudományos közösség maga is képes lehet orvosolni. Számtalan példát láthatunk például lelepleződésre, tévedések korrigálására, a tudomány valamelyest így működik. Az áltudomány azonban nem korrigál, nincs benne belső fék. Látjuk, hogy itt is vannak megoldandó ügyek, de ez a terület nem tekinthető olyannak, amivel senki sem foglalkozik rajtunk kívül. Mindazonáltal a Társaság igenis észreveszi ezeket a területeket is. (Hírfigyelőnkben vagy más felületeken megjelenik egy-egy tudományos eredményre vonatkozó szkepticizmusunk is, most hirtelen az arzénbaktériumos történet jut példának eszembe.)
Ami az orvoslást illeti, itt is felkapjuk fejünket a tudományos oldal problémái láttán, legutóbb például Ben Boldacre könyve kapcsán. Illetve látjuk, hogy az orvosi gyakorlat sokszor messze van a tudományostól, tehát közel nem olyan rózsás a helyzet, hogy ha minden áltudományos ezoterikus butaságot megszűntetnénk, akkor mindenki makk egészséges volna. Nekünk valóban jól jönne, ha a tudomány képviselőire egyértelműen pozitív példaként hivatkozhatnánk...
Lehetséges, hogy jobban kellene figyelnünk arra, mire pontosan milyen arányban reagálunk, ez azonban nem olyan egyszerű. Én tehát örülnék egy kis jóindulatnak, hogy egy nagy fontosságú társadalmi problémával foglalkozik valaki (persze kapunk ilyet is), és valamennyire természetes, hogy ez a véges kapacitású társaság nem tud minden mást is átfogni, ahol csak probléma adódik.
Mindazonáltal meg kell fogadni az építő jellegű kritikát, és ha lehet, törekedni kell a javításra. A Társaság elfogultságának/elfogulatlanságának megítélése ugyanis nyilvánvalóan hatással van sikerére/sikertelenségére. Tehát azt mondhatom, köszönjük!