Adatok
Takács Vince
0 bejegyzést írt és 1 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
Mondjon maximum három olyan területet, ahol az adófizetői pénzekért cserébe az állami szerepvállalást elengedhetetlennek tartja! Ezek közé tartozik-e a felsőoktatás nappali tagozatos képzése? Indokolja választását!
Inspirációként:…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz
(1) A jogállamiság fenntartása alatt értem többek között a demokratikus keretek biztosítását, az (állam alapvető egységeinek tekinthető) egyének szabadságának védelmét, számukra az önérvényesítés lehetőségének biztosítását. Ennek elérésére a jelenlegi legfejlettebb gazdasági rendszer, a piacgazdaság fenntartását, a gazdasági működés lehetőségét minden társaságnak. Versenytörvények és egyébb gazdaságot szabályozó jogszabályok megalkotását és védelmét.
(2) A közbiztonság végülis a tágan értelmezett első pontba beletartozhat, de inkább következik belőle. Az állami keretek garantálásának része az, hogy az állampolgárokkal be is tartatják azokat (azért hogy más, szabálytisztelő egyének szabadságjogai ne sérüljenek).
(3) Azért, hogy a jövő generációi integrálódni tudjanak az adott rendszerbe, képesek legyen jó döntéseket hozni, tudatos szavazóként és fogyasztóként viselkedni, képzett munkaerőként vonzzák a tőkét, és motivált emberek legyenek, elképesztően fontos a kiemelkedő színvonalú, KÖZ (!) oktatás és kultúraápolás.
Ami a felsőoktatást illeti: az államnak szerepet kell vállalnia a felsőoktatásban, de véleményem szerint nem olyan módon, amint az jelenleg Magyarországon az teszi.
A felsőoktatás: prémiumszolgáltatás. Magyarországon nem egészen a lakosság 1/3-a rendelkezik diplomával. Azt gondolom, hogy a felsőoktatás elsőszámú finanszírozójának nem az államnak, hanem a hallgatónak kell lennie. Ezt kell az államnak, és az egyetemeknek megtámogatnia jól működő, átlátható szociális (!) és teljesítményalapú ösztöndíjazással, már az első szemesztertől kezdve, hogy aki igazán tehetséges, elérhetővé váljon számára a felsőoktatás, akkor is, ha ezt nem engedheti meg. A társadalmat pedig fel kell készíteni erre, szerintem ez nem egy olyan rendszer amire át lehet térni egyik napról a másikra (Pl. kezdetben csak "szimbolikus" tandíjjal). Az USA-ban sok szülő a gyermeke születésétől kezdve, tudatosan gyűjt az egyetemi tanulmányokra.
Ez egy olyan modell, ami nem csak a felsőoktatás színvonalának fenntartását és az ország költségvetési helyzetének javítását váltja ki, de egy poszt-kommunista államban is segít a társadalomnak az öngondoskodás elsajátításában. Nagyon fontos azonban kiemelni, hogy aki tehetséges, és nem engedheti meg magának, ott be kell szállnia az államnak, és fel kell karolnia az illetőt, hiszen a felsőoktatás elsőszámú célja, hogy a legtehetségesebbeknek és a tanulni vágyóknak lehetőséget adjon a fejlődésre.