Regisztráció Blogot indítok
Adatok
Hisztamin Tóni

0 bejegyzést írt és 1 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
„Szégyen a világ leggyönyörűbb hadseregére, az osztrák hadseregre!” Pepin sógor mondása a Sörgyári capriccio c. filmből – 1980   1948-ban a (nem túl nagy létszámú) magyar polgárság zöme nem tudta elképzelni azt, hogy hamarosan valami egészen más fog jönni, mint amire…..
Hisztamin Tóni 2012.09.14 12:37:54
Cincinnatus: számomra többértelmű, „beszélő” nevet választottál. Sokszor a kimondott (leírt) szónál többet mond a gesztus, a névválasztás, szóhasználat, stb. Mint tudjuk, C. az ókori Rómában a patrícius (nemesi) előjogok legmakacsabb, őskonzervatív védelmezője volt a plebejus törekvésekkel szemben. Az arisztokratikus köztársaság kőkemény bástyája és ideál figurája. (ld: arisztokrácia v.s. demokrácia) Kétszer (!) diktátorrá nevezték ki. (dictator: válság idején, a Római Köztársaság legfőbb rendkívüli tisztviselője. Legfeljebb 6 hónapig maradhatott hivatalban, és teljhatalmat gyakorolt. Tetteiért nem lehetett felelősségre vonni hivatali idejének letelte után sem.) Mindkét alkalommal megmentette Rómát, a rábízott feladat elvégzése után haladéktalanul lemondott és visszavonult kis birtokára, az „eke szarva mellé”. A Cincinnatus rend jelszava: Omnia vincit servari rempublicam. (szabadon: a köztársaság szolgálata minden előtt) Ebből a köztársaságból megint kiszorulnak a plebejusok? Egyszer már biztosított a kétharmad quasi diktátori felhatalmazást, a történelem majd eldönti, milyen eredménnyel. Ki képes előre megmondani, kiből lesz Cincinnatus, és kiből Sulla? (Ki őrzi az őrzőket?) Ki képes garanciát adni?
A cikkhez: Láthatjuk, a látszólag oly biztosnak hitt „fékek és ellensúlyok” az intézményes garanciák milyen törékenyek, ha nincs mögöttük egy nemzet belső szabadságszeretete, de ezzel együtt áldozatkészsége és öntudata. Túl sokan, túl sokszor „kérték” kényszerítették ránk az áldozatvállalást, ami nem volt más, csak gátlástalan fosztogatás, akár török, akár Habsburg, vagy német, szovjet, most EU-s, vagy nemzeti köntösbe öltöztetve, ahhoz, hogy az egyszerű ember – NEM polgár – hitelt adjon bármilyen politikainak tűnő szervezet ígéretének.
Nem akarok polgár lenni. A polgár lassan kezd fosztóképzővé válni, mindaz, ami ma a társadalom nagyobbik fele NEM, és nem is válhat azzá. A ma széplelkű polgárainak felmenői voltak India megszállói, Dél-Amerika conquistadorai, Custer tábornokai. „Ne kérdezd, honnan van az első millió.” A születés csak utólag nagyszerű, mindig mocskos, véres, fájdalmas. Az átmenet árát meg kell fizetni. Igaz a megállapítás: nincs ingyen ebéd, de most ott tartunk, hogy csak fizetünk, de nem is biztos, hogy lesz ebéd. Tehát: dolgozó, vállalkozó, keresetéből megélni akaró és tudó, előbb szűkebb, majd tágabb közösségéért felelős férfi, nő, szülő, egyáltalán:Ember kellene sok, és ez nem polgári kiváltság.
Olvastam itt egy blogot az Azeri ügy okán a cigánykérdésről. Megszívlelendő lenne a magunk fölzárkóztatása során is.
Nem akadékoskodom: kérdezek. Mert az ember szétnéz, mielőtt cselekszik.