Regisztráció Blogot indítok
Adatok
Tibor888

1 bejegyzést írt és 1 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Tibor888 hááát 2012.06.10 14:57:57
Mivel van időm: ÍrokA poltikai korektségről....A poltikai korektég egy szabályrendszer /is/ vagyis inkább : ideológia.Definició: Ideológia egyenlő.... Egy doktrina(elv) modszeres terjesztése.A poltikai korektség rendkívül csábító. Hisz olyan dolgokat fogalmaz meg amit az emberek…..
„A világ belepusztul az önfeláldozás orgiájába.” Ezek Ayn Rand 65 évvel ezelőtti szavai, melyek soha olyan igazak nem voltak, mint most. A kollektivizmus és az altruizmus halálos csapdájában vergődve azt kell elhinned, hogy amennyiben feláldozod magad az össznépi jóért, csak…..
Tibor888 2012.06.10 13:45:03
Nézzük az okokat.
Ezt az univerzoom-ot többféleképpen lehet értelmezni. Számomra a legkönyebb az "ok okozati összefüggés"-ként való értelmezés. Hiszen ez az amit napról napra tapasztalok.
Ayn Rand (szerintem hibásan), nem keresi a választ a világ állapotára....illetve elnagyolt választ ad. (Számomra az ősforrásnál "tisztább " regényt nem írtak). Rand is hajlamos a hagyományos keretek közt értelmezni az emberi viszonyokat. Vagyis: Jó, nagyszerű és nemes, szemben a rosz, alávaló, gonosz kategoriákkal.
A tisztánlátás legmagasabb foka: Itélet nélküli szemlélődés. (bocs, ezt többek közt oszkár Wide-tól csentem)
A tudat természetéhez tartozik, hogy önmagát helyezi a világ köéppontjába. Jöjjön egy taktikai kérdés: Akkor mi az oka az emberi és társadalmi viszonyoknak?
Az ember a bolygó legvirulánsabb élőlénye.(az elfoglalt élettér és az alkotási képesség skáláján is)
Ezt a poziciót /egyéb okokon kívül/ az alá fölé rendeltségi viszonyoknak köszönhetjük. Nagyképűbben: Az ember hierarhikus lény, vagyis társas lény.
Minden nagyobb emberi alkotáshoz, un "együtmüködés" szükségeltetik. (pl: piramisok, űrhajók építése stb)
De minden létrehozáshoz szükségeltetik egy irányító elme. (Ahogy Ayn Rand ezt remekül leírta).
Ez az elme /akarat/ gyakorolja a hatalmat. Tehát a többi elme kénytelen (legalábbis a projekt erejéig) alárendelődni. Másképp nem jöhet létre a dolog. Nevezhetjük ezt szervezetségnek is.Már az őskorban is ( sőt az ember elődöknél is ) a vadászat szervezett formát követelt meg.
Ez a faj és az egyed érdekellentéte: Az egyed érdeke az , hogy önmagában is teljes élőlény legyen. ( A boldogság állapota csak ebben a formában létezhet)
A faj érdeke: Az egyed alárendelődésével a szervezett erő létrehozása. Ez sokkal jobb feltételeket biztósít az erőforrásokért történő , más fajokkal szembeni küzdelemnek.
Ennek érdekében a faj (egy pillanatra önálló entitásként értelmezve) megteszi a szükséges intézkedéseket. Megtöri az egyén totális szabadságvágyát és létrehozza a legmagasabb fokú emberi szerveződést amit ismerünk: A civilizációt"
A megtörés ( a társadalomba való beileszkedés ) a születés napján veszi kezdetét. A legfőbb fegyver a hazugság. Nem tudatos hazugság ez, de ez csak növeli a hatékonyságot.
Te vagy a világon a legszebb gyermek, a legokosabb, a legértékesebb. Később az oviban és a suliban folytatják a nevelők. "Légy jó, csináld ezt vagy azt. Ez és ez a dolog helyes , jó , és szép, amaz pedig helytelen, nem jó, sőt gonosz.A mese nagy segítséget nyújt ebben. A mese a törvényesített hazugság. Kinek jutna eszébe, hogy kábítja a gyerekét , miközben mesét olvas neki? Sőt. A mese minden emberi csoportosulásnál a gyermeket érő egyik legnagyobb jótéteményként van nyilvántartva. Egy TABU. Vagyis megkérdőjelezhetetlen dogma. A TV a rádió, az embertársaink pedig folytatják a "képzést" mindaddig , még az egyed nem válik a társadalmi gépezet hasznos csavarjává. Vagyis: Elnyomva az ösztönöket, értékekkel tömik tele az egyén fejét és lelkét.Igy az egyed lemondva a természetes késztetéseiről, elvekben és értékekben kezd gondolkodni... A faj érdeke gyözedelmeskedik. Másképp nem jöhet létre amit civilizációnak nevezünk /jelentsen is ez bármit/.
Na persze ez nem helyes vagy helytelen, hanem ez a valóság.
Ayn Rand az ősforrásban arra világít rá ami a Tabu része: Egoizmus kontra altruizmus. Rand az egoizmust élteti az aaltruizmussal szemben. Itt követi el a gondolati hibát. Véleményez. (persze ettől is oly nagyszerű ez a regény)
Mindaddig még nem vagyok képes jobb világegyetemet alkotni/sőt elképzelni sem/, nem kezdek bírálatba a létező világgal szemben, (persze csak akkor vagyok kritikátlan ha erős vagyok) mert nem bírálok egy olyan rendszert aminek csak a töredékét ismerem és még kevesebbet értek belőle.
Konklúzió: Az ősforrásnál megvilágosítobb regényt még nem olvastam.