Adatok
RealGlowface
0 bejegyzést írt és 3 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
Napjaink slágertémája a motiváció, de mintha erről a legtöbb vezető hallani sem akarna. Sajnos legtöbbjük még mindig a „hagyományos” motivációs eszközöket alkalmazza cégében (sikertelenül). Ma megnézzük, miért nem működnek ezek a módszerek...
Mentális Deficit
Itt a vég, jöhet a szabadrablás: saját bíróságokat akar a Fidesz
2016.08.25 12:48:48
Eljött hát ez is. Tudtuk, hogy bekövetkezik, egyértelmű volt az előzményekből. Csak az volt a kérdés, mikor és milyen módszerrel nyúlja le Viktor az igazságszolgáltatást is.
Most kiderült: sunyin, ahogy szokták. Meg fogják tudni magyarázni az őket hatalomban tartó agyhalottaknak, hogy ez jó, meg…..
Ha elképzelünk egy vegyesbolti eladót, aki majd minden terméknél a fejét vakarja, hogy akkor ezen a terméken mekkora is az áfa kulcs, nem az adóegyszerűsítés és a gazdaság kifehérítése jut az eszünkbe. Két csoport jár majd jól a sokkulcsos áfával: a pénztárgépüzletág…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz
Arról beszél, hogy a munkahelyi "boldogság" két, látszólag ellentétes tényezőtől függ.
Van az "elégedetlenségi" szint: mennyi minden van, ami miatt morogni tudok. Ezt hívta higéniás körülményeknek: elfogadhatóak-e a munkakörülmények, nem vagyok-e nagyon alulfizetve, ilyesmi.
És van az "elégedettségi" szint: jól érzem-e magam a munkában, szívesen pörgök-e rajta, beleadok-e pluszt. Ezt hívta "motivációnak". Motivációt adhat a változatosság, az érdekes munka, az elismertség, fejlődés lehetősége, ilyesmi.
Arra jutott egy csomó munkahely felmérése után, hogy a kettő egymástól valójában függetlenül mozog. Vannak péládul helyek, ahol az emberek nem elégedetlenkednek (jó higénés körülmények - oké pénz, oké munkabeosztás, stb), de nem igazán érdekli őket a munkájuk. Csak a fizetés miatt maradnak ott.
És vannak például olyan helyek is, ahol sok minden morgásra készteti az embereket (nem elég a pénz, sötét az iroda, sok a túlóra), mégis hajtanak, motiváltak, mert jó a vezetés, jók a feladatok, van bennük valamiféle remény vagy eltökéltség.
Ha jól emlékszem, Herzbergnél is a fizetés határozottan csak higiénés tényezőnek bizonyult, nem motivátornak. Ha nem kapnak elég fizetést, az emberek elégedetlenek. De egy bizonyos szint fölött hiába van magasabb fizetés, attól még nem lesznek igazán motiváltak, az nem adja meg nekik a pluszt.