Adatok
múzeum
1075 bejegyzést írt és 48 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

A barokk kor jezsuita iskoláiban egyedülálló módon tanították a ma természetismeretnek nevezett tantárgyat. A kíváncsiságból fakadó megfigyelés és a kísérletezgetés nem maradt elméleti vagy bölcseleti síkon. A jezsuita atyák nem hipotéziseket gyártottak, hanem miután a tapasztalatokat…..

Szerző: Bálint Zsolt (Lepkegyűjtemény)
Negyven éve alakult meg az izraeli lepkészek társasága, hivatalos angol nevén: Israeli Lepidopterist’s Society. Ezt megünnepelendő a társaság 2023. június elején háromnapos nemzetközi konferenciát rendezett a Tel-avivi Egyetem természettudományi múzeumával…..

Szerzők: Horváth Edit, Lazányi Eszter, Nagy Hajnalka
ŐRZÉS
„Kutatási eredményeinek hatására a Magyar Nemzeti Múzeum 1924-ben berendelte szolgálattételre az Állattárba, tíz évvel később I. osztályú múzeumőrré nevezték ki.” – olvashatjuk dr. Szalay László (a Myriapoda gyűjtemény hajdani kurátora)…..

Szerzők: Horváth Edit, Lazányi Eszter, Nagy Hajnalka (Talajzoológiai gyűjteménycsoport)
Mit is takar a név: „Talajzoológiai gyűjteménycsoport”? A név kötelez, vagy mégsem?
A múzeumi gyűjtemények összetételét néha történeti okok és/vagy gyakorlati szempontok jobban befolyásolják, mint a rendszertan…..

Szerzők: Bálint Zsolt, Katona Gergely, Tóth Balázs (Magyar Természettudományi Múzeum, Lepkegyűjtemény)
Ha végignézhetnénk a Pannon-térség fölött lebegő kamera mintegy másfél évszázadon át tartó működéséből összeállított filmet, talán az a meglátásunk lenne, hogy a tájat hatalmas természeti csapások…..

Szerző: Vas Zoltán, Hártyásszárnyúak gyűjteménye
A napokban bejárta a közösségi médiát az ázsiai lódarázs (Vespa velutina) hazai megjelenésének híre. Márta Tamás kimlei méhész és méhegészségügyi felelős augusztus második felében figyelte meg és fogta be a faj első magyarországi példányait. Ezek…..
Magyar Természettudományi Múzeum Blog
Talajzoo blog 2 – A Talajzoológiai gyűjteménycsoport története, jeles személyiségei
2023.08.28 12:00:00

Szerzők: Horváth Edit, Lazányi Eszter, Nagy Hajnalka, Dr. Mahunka Sándor † (Talajzoológiai gyűjteménycsoport)
Minden ismeretterjesztő történet a múlttal és a nagy elődök bemutatásával kezdődik. Ezek ismerete és megértése valóban elengedhetetlen, megalapozza a jelen megértését, értékelését.…..

Szerzők: Bálint Zsolt, Katona Gergely, Tóth Balázs (Magyar Természettudományi Múzeum, Lepkegyűjtemény)
A Kárpát-medence lepkefaunája a jobban kikutatottak közé tartozik. Már a XVIII. század végéről vannak megbízható előfordulási adataink. A XIX-XX. század során lepkészeink feltérképezték a…..

Szerzők: Bálint Zsolt, Katona Gergely, Tóth Balázs (Magyar Természettudományi Múzeum, Lepkegyűjtemény)
A természet felé nagy szeretettel forduló emberek szorongva veszik tudomásul, hogy milyen viharos sebességgel pusztul környezetünk. Megváltozik a táj, eltűnnek a felszíni vizek, idegen lesz a…..
Magyar Természettudományi Múzeum Blog
Tűz és víz – vulkanisták és neptunisták Magyarországon
2023.06.23 10:55:46

Pluto, Jupiter és Neptun megosztoznak a világon. Giulio Bonasone (1531–1576) metszete. (Forrás: MET)
A 18/19. század fordulója körül vagy fél évszázadon át dúlt egy igen komoly „földtudományos háborúság” a vulkanisták (plutonisták) és a neptunisták között. A két tábor hívei közül a neptunisták…..
Magyar Természettudományi Múzeum Blog
Hogyan viselkedjünk a dolmányos varjakkal?
2023.06.21 13:14:01

Gyakori probléma, hogy a városi állatvilág egyes sok generáció óta velünk élő képviselői nagymértékben bizalmasakká válnak az emberekkel, és szinte teljesen elvesztik a félelemérzetüket. Gondoljunk a budapesti belterületen feltűnő, forgalmas úton kocogó vaddisznókra, az Erdélyben kukákat fosztogató…..

Kevés olyan híres/hírhedett alga van a világon, aminek beceneve is van, sőt a köznapi ember is lépten-nyomon találkozhat vele. A világ sok pontján szinte megkerülhetetlen, ráadásul sok szempontból érthetetlen a viselkedése, terjedése, hatása a mindennapokra. A Didymo-ként is emlegetett kovaalgáról…..
Magyar Természettudományi Múzeum Blog
Falánk ragadozó Ázsiából – egy golyóstoll méretű „óriás”
2023.06.19 11:54:51

A hazai rovarfauna egy új „óriással” gazdagodott, de az, hogy ennek örülhetünk-e vagy sem, még megválaszolásra, további kutatásra vár.
Szerzők: Péntek Attila László, László Márk és Katona Gergely
Napjainkban a biológiai inváziók korát éljük. A globális világban olcsóbb, gyorsabb és tömeges lett a…..

Szerző: Szives Ottilia (MTM, Őslénytani és Földtani tár)
„Mélységes mély a múltnak kútja…”, írja Thomas Mann a József és testvérei című műve kezdősoraként. Ez a mondat különösen igaz, ha megpróbálunk betekinteni Földünk történetébe. A földtörténeti idő visszahozhatatlan, az egykori folyamatok, az…..
Magyar Természettudományi Múzeum Blog
Lepkeszínek mérése és modellezése: afrikai lepkéken végzett esettanulmány
2023.04.25 10:13:14

A lepkék leginkább színes szárnyaik miatt ismertek. A színek nem dekoratív célokat szolgálnak, hanem szaporodási stratégiájukon belül döntő fontosságúak. Ezek egyike a szexuális jeladás, amikor a párosodás előtti kommunikációhoz használt színek nem pigmentek által adott kémiai, hanem nanoméretű…..
Magyar Természettudományi Múzeum Blog
2022 TUDOMÁNYRA ÚJ FAJAI, ALFAJA ÉS NEMZETSÉGEI A MAGYAR TERMÉSZETTUDOMÁNYI MÚZEUMBAN
2023.04.19 09:35:44

Ismét jelentkezünk a múzeumi biodiverzitás-kutatás tavalyi eredményeivel. 2022-ben összesen 101 új taxont – úgymint 82 tudományra új fajt, egy alfajt és 18 új nemzetséget – fedeztek fel, illetve írtak le a Magyar Természettudományi Múzeum kutatói. Kontinenseken és geológiai időkön átívelő…..

Írta: Fodor Rozália (MTM Mátra Múzeuma, Őslénytani és földtani gyűjtemény), Dr. Dávid Árpád (Debreceni Egyetem, Ásványtani és Földtani Tanszék)
Új, tizenkét részes blogsorozatot indítunk 2023-ban, „Ősi nyomok nyomában” címmel. Célunk, hogy bevezessük az olvasót az ősmaradványok egy különleges…..
Magyar Természettudományi Múzeum Blog
Ősi, sötét mélységek lakói: mélytengeri porcoshalak kövületei a Mecsekből
2023.01.11 14:12:14

Szerző: Szabó Márton: MTM, Őslénytani és Földtani Tár
Magyarországon az utóbbi évtizedben felélénkültek a fosszilis porcoshalakkal kapcsolatos kutatások. A vizsgálatok kedvelt célpontjai – a közgyűjteményi leletanyagok revízióján túl – a Bakony-hegység, valamint a Mecsek-hegység középső-miocén korú…..

Akik szerint az éjjeli lepkék unalmas szürkés-barnás színűek, feltehetően nem erre a fajra gondoltak. Élénk, „neonzöld” alapszíne nem áll nagyon messze a láthatósági mellények árnyalatáról, amelyet csinosan kiegészít a szárnyak külső szegélyén futó rozsdabarna sáv, ill. az ugyanilyen színű…..
Magyar Természettudományi Múzeum Blog
Már nem csak bélyeget, kőszobrot is kapott a kavicsfogú álteknős a kultúra fővárosában, Veszprémben
2022.12.20 21:58:29

2022. december 14-én 15 órakor avatták fel Veszprémben, a Kiskőrösi út melletti élelmiszerbolt önkormányzati területén Magyarország egyik, ha nem a leghíresebb ősmaradványa, a Placochelys placodonta köztéri szobrát.
Szerző: Katona Lajos
Miért kötődik a lelet Veszprémhez?
A maradványokat az egyik…..

A Bakony-vidék változatos természeti környezete még manapság is tartogat újdonságokat a kutatók számára. A növények és állatok azonosítását csak a több éves tapasztalattal és nagy fajismerettel rendelkező szakemberek képesek elvégezni, akiknek a száma sajnos hazánkban is egyre csökken. A fajlisták…..
Magyar Természettudományi Múzeum Blog
Egy 85 millió éves, szárnyas drágakő - Magyarország első őscsótánya
2022.12.16 10:24:50

Írta: Szabó Márton (MTM, Őslénytani és Földtani Tár)
A csótányok minden kétséget kizáróan nem tartoznak a legnépszerűbb rovarok közé. Nagyjából 320 millió éve jelen vannak a földi ökoszisztémákban, és színre lépésük óta gyakorlatilag alig változtak. Gond nélkül túlélték azokat a kataklizmikus…..
Magyar Természettudományi Múzeum Blog
Uralkodók, főúri passziók és múzeumi példányok
2022.11.04 07:00:00

Ferenc József szenegáli bozótkakukkja (Centropus senegalensis) a Magyar Természettudományi Múzeum Madárgyűjteményében
Írta: Dr. Fuisz Tibor István (MTM, Madárgyűjtemény)
Fotó: szenegáli bozótkakukk (forrás: Magyar Természettudományi Múzeum)
A Madárgyűjtemény féltve őrzött kincsei között tartjuk…..
Magyar Természettudományi Múzeum Blog
A szivacsfátyolkákról: gasztrotrendektől a klasszikus gyűjteményi kutatómunkáig
2022.10.24 16:23:21

Írta: Szőke Viktória (MTM, Állattár, Kisebb rovarrendek gyűjteménye)
Kis barna szárnyak libbennek a könnyed szellőben. Hajszálvékony, gyöngysorszerű csápok rezzennek. Egy levélen pihenő apró rovar az alkonyatot várja, amikor majd szárnyra kel táplálékot és párt keresni – egy rovartűre tűzött…..
Magyar Természettudományi Múzeum Blog
Tüzek a Természettudományi Múzeumban, 1956. október 24. – november 6.
2022.10.21 07:00:00

Írta: Papp Gábor (Magyar Természettudományi Múzeum, Ásvány- és Kőzettár)
1956-ban megsérült gyűjteményi tárgyak.Balra: drágakő példányok (Ásvány- és Kőzettár). Jobbra: Koy Tóbiás (1757–1809) lepkegyűjteményének megperzselődött dobozai (Állattár). (Fotók: Bényi Andrea)
A szomszédságunkban dúló…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz