Regisztráció Blogot indítok
Adatok
múzeum

1142 bejegyzést írt és 48 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
A májusi virágzás egyik leglátványosabb növénye a rododendron a hangafélék családjába tartozó díszcserje. Bár nem őshonos Magyarországon, kiegyenlített mikroklímájú kertekben és arborétumokban szépen fejlődő példányaival is találkozhatunk. Különösen gazdag gyűjteménnyel rendelkezik a Jeli és a…..
Nem, nem sajtóhibás e blogbejegyzés címe: az elhunyt katolikus egyházfő végső nyughelyéről valóban nem teológiai, hanem geológiai megközelítésben fogunk írni, hiszen egy természettudományi múzeumnak nem az égi, hanem a földi dolgok tartoznak a hatáskörébe – már ha a meteoritoktól eltekintünk. Az…..
A múzeumi biodiverzitás-kutatás legújabb eredményeit idén is összefoglaljuk: 2024-ben összesen 49 új taxont – úgymint 42 tudományra új fajt és hét új nemzetséget – fedeztek fel, illetve írtak le a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ – Magyar Természettudományi Múzeum kutatói. Kontinenseken…..
E blogcikkünknek nemcsak a tartalma, de a témája is meglepő lehet, hiszen a természetrajznak csak annyi köze van a torpedókhoz, hogy azokat az elektromos rája latin torpedo nevéről keresztelték el. Az elsőre különös témaválasztás indoka az, hogy június 21-éig múzeumunk ad otthont a „Tengerre…..
A nitrogén nélkülözhetetlen elem az élővilág számára. Habár a légkörben kétatomos gázállapotban bőségesen rendelkezésre áll, az élőlények számára felvehető formája sokkal korlátozottabban érhető el. Közismert, hogy egyes növények „társbérlőik”, a nitrogén megkötésére képes mikroorganizmusok…..
Az elmúlt évben hírportálok sokasága adott hírt egy új kígyófaj felfedezéséről. Bár mindig izgalmas dolog új állatfajról tudomást szerezni, megtalálásuk körülményei gyakran nem világítanak rá az addigi ismeretlenségük mélységeire. Ez a felfedezés azonban tanulságokkal szolgál tudományról,…..
Hogyan váltsuk valóra gyermekkori álmunkat? Milyen eszközeink vannak a trópusi rovargyűjtéshez, egyáltalán a rovargyűjtéshez? Szerzők: Horváth Edit (Talajzoológiai-gyűjteménycsoport) és Makranczy György (Bogárgyűjtemény) Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy árva kisfiú, aki nagyon…..
Immár hagyománnyá vált, hogy az évünket összegző előadásokat követő karácsonyi ünnepségünkön ismerjük el azon kollégák, valamint a kiemelkedően hasznos tevékenységet végző magánszemélyek vagy testületek munkáját, akik az elmúlt évben segítették az MNMKK Magyar Természettudományi Múzeumot. Idén négy…..
A novemberi ködben jóleső érzés visszagondolni a napsütéses október „hamis tavaszára”, amikor az orgona virágzásáról készült fényképekkel lehetett találkozni a közösségi média felületeken, hírportálok színes rovataiban. De mi is ez a csalóka tavasz, „zavar az erőben”? :) Szerző: Bauer Norbert…..
Múzeumunk kiállítóterének föld alatti kupolacsarnoka 2023/24 telén egy korcsolyapályának adott otthont. Ez kiváló alkalmat nyújtott arra, hogy az MTM Facebook-oldalán az alkalomhoz illő természetrajzi témák kapcsán hívjuk fel a látogatók figyelmét erre a páratlan korcsolyás múzeumlátogatási…..
Egy korábbi blogbejegyzésünkben már írtunk Spaits István kollekciójáról, mely a Pannonhalmi Bencés Főapátság ásványgyűjteményének legrégebbi példányai tartoznak. A pannonhalmi gyűjtemény azonban számos további érdekességet tartogat. Igazoltan XVIII. századi eredetű anyaga két egykori…..
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Kurdisztáni Régészeti Expedíciója Dr. Dezső Tamás és Dr. Kalla Gábor vezetésével már 2016 óta folytat rendszeres kutatást az iraki kurdisztáni Grd-i Tle lelőhelyen, ahonnan a terepmunka során nagy mennyiségű és sokféle leletanyag gyűlt össze: kerámia edények,…..
Valóságos „szellemfajok”, melyek élete rejtett a kutatók számára! Hogyan kerülnek kézre száz éve eltűntnek vélt állatok? Milyen a kabócák kevésbé ismert oldala? Ki volt Horváth Géza, akinek sok mindent köszönhetünk, mégis kevesen tudják a nevét? Szerzők: Schlitt Bence Péter (Fiatal Entomológusok…..
A különféle madarak tojásainak színbeli és formabeli változatossága igazán lenyűgöző. Ez nem csupán esztétikai, hanem tudományos szempontból is érdekes. De miért is olyan különböző a madarak tojásainak megjelenése, milyen okokkal magyarázhatók ezek a különbségek, és mindez milyen előnyökkel járhat…..
A Természettudományi Múzeumot az 1956-os forradalom és szabadságharc során sújtó katasztrofális tüzekről már több ízben írtunk a múzeumi blog felületén, és Memento 1956 címmel egy állandó emlékvitrin is bemutatja az eseményeket, elsősorban az Ásvány- és Kőzettár anyagából származó kiállítási…..
A dinoszaurusz maradványok tudományos tanulmányozása előtt az emberiség többnyire sárkányokhoz, óriásokhoz vagy egyéb szörnyekhez, mitológiai lényekhez kötötte ezeket a fosszilis csontokat. Az ősmaradványok tudományos szintű vizsgálata csak az 1700-as évek végére vált komolyabbá, és épp 200 évvel…..
A közelmúlt járványügyi eseményei jól rávilágítanak arra, hogy mennyire fontos megismernünk a környezetünkben levő potenciálisan fertőző ágenseket. Külön figyelmet érdemelnek a vektorok, azaz a kórokozókat terjesztő élőlények. Az ellenük való védekezés során bizonyos sejten belül élő baktériumok…..
A Proceedings of the Entomological Society of Washington lapban publikálta 1994-ben Harry Brailovsky és Ernesto Barrera a Largidae család egy új genuszát, a Vasarhelyecoris-t és vele együtt a Vasarhelyecoris ophthalmicus -t. A holotípust a Szipókás rovarok gyűjteményében őrizzük, a paratípus…..
E címmel mutat be a legújabb gyarapodásainkból válogató időszaki kiállítás-sorozat mostantól egy, a Nemzeti Kulturális Alap tavalyi pályázatán elnyert támogatásból vett kapitális méretű fluorit kristálycsoportot. A címet az indokolja, hogy ha az ásvány nem is, de neve sok ember számára lehet…..
Egy terület élővilágának fajösszetétele nem állandó, hiszen a változó élőhelyi adottságok vagy közvetlen emberi tevékenység nyomán, a lokális kipusztulások vagy éppen a megjelenő idegenhonos fajok mind-mind befolyásolják, milyen állatok, növények, gombák élnek körülöttünk. De van egy másik fontos…..
A kellemes küllemű söréteszuzmó nedves állapotban, első ránézésre akár egy májmoha is lelhetne. Az árulkodó kerek, lebenybe süllyedt termőtestek azonban hamar leleplezik a faj rendszertani hovatartozását. Ismerjük meg ezt a kivételesen értékes, dolomitsziklafalakon élő zuzmót! Szerző: Sinigla…..
Március 27-én múzeumunk Baross utcai épülete előtt a legforgalmasabb időszakban a Csokonai Alapítvány fehér Volkswagen kisbusza várakozott. Nem tudott behajtani a belső udvarra, így kénytelen volt a bejáró előtt parkolni. Rakterében a pestújhelyi illetőségű, egykori „lepkekirály” Dr. Bezsilla László…..
A közismert, torokfájásra és köhögéscsillapításra használt teát adó fa virágzását régen megünnepelték – van, ahol még az egyik hónapot is róla nevezték el. Nem véletlenül, hiszen mindennapi életünk számos szállal kötődik a hársfákhoz Szerző: Tamás Júlia (Mag- és Termésgyűjtemény) Nyár elején…..
A hazai földikutyákkal kapcsolatos kutatásainkról már többször írtunk a múzeumi blogban, de ezúttal egy határainkon kívüli hírről számolunk be. Szerzők: Csorba Gábor (Emlősgyűjtemény) és Németh Attila (Debreceni Egyetem, MME EVSZ) Az első példány megtalálásának helyszíne A földikutyákat…..
A 2023. évben soha nem látott mértékben kapott támogatást a Pannon-tó kutatása. Tavaly évben nyílt először lehetősége a Magyar Természettudományi Múzeumnak, hogy saját belső pályázatokat hirdessen, amelyekkel tudományos projekteket és tudománynépszerűsítő programokat támogatott. A két pályázati…..