Adatok
magyaros17
0 bejegyzést írt és 138 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
A Nagy Háború
Egy debreceni 39-es géppuskás hadnagy, Budaházy Béla a Nagy Háborúban
2022.03.11 10:12:13
A császári és királyi debreceni 39. gyalogezred egykori katonája, majd debreceni közigazgatási fogalmazó, tiszteletbeli aljegyző, tiszteletbeli tanácsnok, 1946-tól B-listára került tisztviselő kalandos életének a Nagy Háború alatti vonatkozásairól szól az alábbi írás. A gazdag családi háborús…..
A Nagy Háború
Bravó, doktor Watson! – avagy szenvedélyes helyszíni riport a körülzárt Przemyślből
2021.12.15 07:00:00
A hadtörténeti munkák kiadásában jeleskedő, keszthelyi székhelyű Peko Publishing eddig nem érdeklődött az első világháborús tematikájú könyvek iránt. Most azonban a jelek szerint megtört a jég: legújabb kiadványuk, Az erőd, Przemyśl 1914–15-ös ostromával foglalkozik. Szerzője a fiatal brit…..
2/1. rész
Az I. világháború elhúzódó harcai lassan kétségeket ébresztettek a katonákban és a lakosságban arra vonatkozóan, hogy ki és mikor nyeri meg a háborút. A kétségek eloszlatása a propagandisták feladata volt, akik előbb a hősies fegyvertényeket, majd a hatásos fegyvereket ismertették meg a…..
magyaros17
2021.11.30 11:02:05
@KajonÁrpád: Igen, a vártűzérségnél játszott szerepről hallottam. A legtöbb vártűzér sapkajelvényen a 30 és feles löveg is látható. De azt nem tudtam, hogy a nehéz tüzér ezredeknél nem volt csak 15 cm-es tarack, mint legnagyobb űrméretű löveg.
A Nagy Háború
„Ma vegetáriánus lettem, de csak a dohányázással, ugyanis száraz cserfa levelet szívok”
2021.11.08 07:00:00
Gunesch János olaszországi hadifogolynaplója – 8. rész
A hadifogoly élete nehéz, különösen, ha az „függő” dohányos, ahogy Gunesch János is, aki sokféleképpen próbálkozik a mindennapi cigarettaadagja megszerzésével. Farag, csereberél, ráadásul a német nyelvtudása még a kantinos kisasszonyt is…..
magyaros17
2021.11.16 12:23:19
Hegedős Károly harctéri emlékei – 1. rész
Új sorozat indul a Nagy Háború Blogon. Hegedős Károly építész (1895–1972) hosszú éveken keresztül írta összesen több ezer oldalt kitevő, gazdagon illusztrált emlékiratát, amelyet fiának szánt tanulságul. Az egész életét felölelő írás egyik kötete a Nagy…..
Üdvözlet a torpedó bootról
Az I. világháborúból fennmaradt nagy mennyiségű emlékanyagnak csak egy nagyon kis részét teszik ki a Császári és Királyi Haditengerészetnél szolgált magyar katonák tárgyai, dokumentumai. Dr. Katona József háborús magángyűjteményének magját saját családi emlékei jelentik.…..
magyaros17
2020.09.27 19:11:01
Dr. Kemény Gyula ezredorvos szerbiai naplója – 31. rész
1914. december 4-én a visszavonuló 3. hegyi dandár és ezen belül katonaorvosunk zászlóalja újra Branetićiben van, ahonnan néhány napja támadásra indultak a Takovo–Glavica-i megerősített szerb állások ellen. Itt sincs azonban megállás, a…..
Dr. Kemény Gyula ezredorvos szerbiai naplója – 30. rész
A Dubava elleni sikertelen támadás, majd visszavonulás után vészesen leapad a 3. hegyi dandár, s ezen belül hősünk zászlóaljának a létszáma. 1914. december 3-án Valjevóból, a hadtest-parancsnokságról a beásásra és az utolsó emberig történő…..
Dr. Kemény Gyula ezredorvos szerbiai naplója – 27. rész
1914. november 30-án katonaorvosunk zászlóalja a 881-es magaslatról Branitići településre vonul, ahol négy nap táborozás és pihenő várna rájuk. A katonák sütnek-főznek, tetvetlenítenek, tisztálkodnak, elmélkednek a helyzetükről. Kemény doktor…..
magyaros17
2020.02.28 07:59:26
Az ellátás elégtelensége 1914-ben még a háború korábban elképzelhetetlen dimenziói miatt alakult ki. A téli ruházat hiánya mutatja, hogy senki sem készült elhúzódó konfliktusra. A kenyérhiány oka még ennél is prózaibb volt. Eleve az igényeknél jóval kisebb sütő kapacitás állt rendelkezésre, amely a csapatok előre mozgását követte. Miközben vonultak, nem tudtak sütni. Később újabb sütödéket is felállítottak, illetve előrenyomulás közben 2-3 naponként követték csak a csapatokat. A sütödék egyébként mobil kemencékkel voltak felszerelve, de elképzelhető, hogy milyen nagy szállítási igény jelentkezett ha a lisztkészleteket is magukkal kellett vinniük. Mindez a naplóban leírt kezdetleges/nem létező úthálózat felhasználásával. A legnagyobb fennakadást tehát a folyamatos vonulás okozta a kenyérellátásban.
real.mtak.hu/18085/1/1901M%20s%C3%BCt%C3%B6de.pdf
real.mtak.hu/18085/1/1901M%20s%C3%BCt%C3%B6de.pdf
Dr. Kemény Gyula ezredorvos szerbiai naplója – 25. rész
Valjevótól délkeletre a 3. hegyi dandár csapatai súlyos harcokat vívnak a Planenica településtől keletre húzódó magaslatok elfoglalásáért. 1914. november 28-án katonaorvosunk Mehán házcsoportnál tartalékban álló zászlóalját is bevetik a…..
magyaros17
2020.02.14 10:58:16
@NKristof: A 72 a 14. hadosztályba volt besorolva a 71, 76 és 48-as gyalogezredekkel együtt. Sajnos, egyiknek sincs ezredtörténete. A Magyar Gyalogságot böngészve lehet esetleg valamit, inkább csak részleteket, morzsákat találni. A hadosztály mozgása persze ismert, de abból csak általánosan lehet következtetni arra, hogy egyáltalán melyik frontszakaszon lehettek különböző időpontokban. A HIM Levéltárban lehet érdeklődni hogy van-e az ezredről valamilyen anyag.
Magyarország déli részének 1918 novemberében bekövetkező szerb megszállását a Tisza-mente magyar lakossága sztoikus nyugalommal tűrte, hiszen ideiglenesnek vélte azt. 1919. január 17-én Adorjánon azonban olyan tragikus események játszódtak le, amelyek megpecsételték a falu lakóinak sorsát, és talán…..
Dr. Kemény Gyula ezredorvos szerbiai naplója – 14. rész
A szarajevói kellemes élet csak egyetlen napig tart. 1914. október 19-én a zászlóalj egy kombinált hadosztály részeként bekapcsolódik a Romanija Planina hegyláncon befészkelődő szerb–montenegrói csapatok elleni támadásba. A felvonulás során…..
Dr. Kemény Gyula ezredorvos szerbiai naplója – 13. rész
Az 1914. október 5–6-ai súlyos veszteséggel zárult, keserű emlékű Kalinovik melletti csapdából való kijutást követően újra Szarajevóba indítják a 3. hegyi dandár csapatait. A hadvezetőség a hegyek között hóban, fagyban napokon keresztül…..
Dr. Kemény Gyula ezredorvos szerbiai naplója – 12. rész
1914. október 6-án folytatódik a Kalinovikból Szarajevóba tartó, s az előző nap a szerbek által megtámadott 3. hegyi dandár kálváriája. A viszonylagos éjszakai nyugalmat újra a harc váltja fel. Fennáll az alakulat teljes bekerítésének és…..
magyaros17
2019.11.12 07:40:47
@BálintFerenc: A népfölkelők első vonalbeli alkalmazása a furcsa, nem az, hogy őket is mozgósították. Meg az is, hogy fiatalokról, gyerekekről beszél, már 1914 őszén. Nem tudom, hogy a sorozási korosztályok hogyan alakultak, nyilván ment szépen lejjebb, meg feljebb is a háború alatt, de hogy már 1914 októberében?
Egyébként pedig eredetileg a népfelkelés külön ezredekbe volt szervezve, nem volt az első vonalbeli ezredekhez így hozzácsapva. Ez ment nagyjából 1914 végéig, 15 elejéig, amikor aztán beállt ez a helyzet. Onnantól már nem töltötték fel a népfölkelő ezredek többségét, hanem besorolták őket a honvéd gyalogezredekhez. De akkor is a honvédekhez főszabályként, nem a közös ezredekhez.
Szóval, kicsit furcsa nekem ez, de persze abban a zűrzavarban minden lehetséges volt.
M
Egyébként pedig eredetileg a népfelkelés külön ezredekbe volt szervezve, nem volt az első vonalbeli ezredekhez így hozzácsapva. Ez ment nagyjából 1914 végéig, 15 elejéig, amikor aztán beállt ez a helyzet. Onnantól már nem töltötték fel a népfölkelő ezredek többségét, hanem besorolták őket a honvéd gyalogezredekhez. De akkor is a honvédekhez főszabályként, nem a közös ezredekhez.
Szóval, kicsit furcsa nekem ez, de persze abban a zűrzavarban minden lehetséges volt.
M
magyaros17
2019.11.13 08:37:03
@PintérTamás: A 17. és 29. népfölkelő ezred azon néhány egység közé tartozott, amelyek a háború végéig fennálltak. Már ez is mutatja a közös- és honvéd gyalogezredekkel azonos értékű alkalmazhatóságukat. A 16 majd 216 sorszámú honvéd (hegyi) dandárt alkották és Szerbia után az olasz fronton, majd Erdélyben harcoltak. 1918-ban még nyolc népfölkelő ezredet lehet látni a lajstromban, illetve jóval több zászlóaljat. Ezekhez jönnek hozzá a hadtáp zászlóaljak.
1915-ben szerintem azért olvasztották be a legtöbb népfölkelő ezredet honvéd gyalogezredekbe, mert a honvéd ezredek feltöltése is nehezen ment a nagy veszteségek miatt. A hadtáp zászlóaljak viszont megmaradtak.
M
1915-ben szerintem azért olvasztották be a legtöbb népfölkelő ezredet honvéd gyalogezredekbe, mert a honvéd ezredek feltöltése is nehezen ment a nagy veszteségek miatt. A hadtáp zászlóaljak viszont megmaradtak.
M
Dr. Kemény Gyula ezredorvos szerbiai naplója – 5. rész
A Bileket és környékét folyamatosan nyugtalanító montenegróiak elleni korábbi sikertelen kitörések után 1914. augusztus 25-ére újabb kirohanást rendel az erőd parancsnoksága. Ezúttal újra Mali Vardar irányába indul a támadás. Hősünk ismét az…..
Képek az asztalfiókból 11.
Az asztalfiókunkból ezúttal egy snájdig, tábori postaszolgálatra beosztott úriember fotója került elő, amelyen a kedvesével együtt látható. A fiók mélye egy másik, valószínűleg szintén őt ábrázoló postás fotót is rejtett, ahol már tábori ruházatban látható, így a tábori…..
magyaros17
2019.09.07 16:05:58
Dr. Kemény Gyula ezredorvos szerbiai naplója – 1. rész
Új naplósorozatot indítunk útjára, amelynek a szerzőjét, dr. Kemény Gyulát már ismerhetik régebbi olvasóink. A közreadásra kerülő írás időrendben az első a katonaorvosunktól ránk maradt naplókból, de talán a háború legkegyetlenebb arcát mutatja…..
„Csak kevesen tudják, hogy a volt osztrák–magyar hadsereg aránylag gyengén felszerelt 75 repülőszázada az ellenség jóval nagyobb és sokkal jobb gépekkel felszerelt légi haderejével szemben az összes frontokon majdnem a háború végéig tartotta a légi fölényt” – írta Boksay Antal Egy repülőstiszt…..
magyaros17
2019.07.26 08:49:41
@Kövendy Katalin: "a kommunista diktatúra hosszú évei"
Ha azt nem is, de a 133 naposat igen, ez a szövegből is kiderül.
Ha azt nem is, de a 133 naposat igen, ez a szövegből is kiderül.
magyaros17
2019.08.05 07:52:47
@Hatvanas: Csak szórványos olvasmányaimra támaszkodhatom, ami szerint alapvetően kétféle "teljesítmény jelvényt" alkalmaztak a szárazföldi légierőnél. Az egyik a gépvezető pilótáké volt, a másik a légi megfigyelőké. Ez a kettős felosztás abból származott, hogy a háborút megelőző években (amikor az első pilótajelvény rendszeresítésre került) a gépek zöme kétüléses felderítő gép volt. Ehhez jöttek még a kötött ballonok, amelyek szintén felderítő céllal kerültek bevetésre. Tehát gyakorlatilag kétféle tevékenység zajlott a gépek többségében. A bombázásokat is a felderítő gépek végezték, eleinte "kézi bombavetéssel", később már volt bomba rekesz a gépeken. A vadászok megjelenéséről, tömeges gyártásáról, bevetéséről a háború előrehaladásával lehet számolni. Fontos, hogy a pilóta és légi megfigyelő jelvények teljesítmény jelvények voltak, tehát azokat érvényes szabályzat leírása szerint ki kellett érdemelni és adományozták őket, szemben a sapkajelvényekkel, amelyek nem voltak hivatalosan rendszeresítve.
M
M
A napokban újabb fordulat történt az általunk is nyomon követett úzvölgyi katonai temető ügyében. A román hatóságok által román katonaként azonosított hősi halottak többségéről kiderült, hogy magyar állampolgárok voltak, s magyar honvéd gyalogezredekben szolgáltak. Szerkesztőségünknek sikerült…..
Képek az asztalfiókból 6.
Bere Zsigmond 1916 decemberében újévi üdvözletként küldte a testvérének Szegedre a mai fotólapunkat, aminek az érdekessége, hogy a képen látható tárgyak és a katona ruházata, felszerelése teljesen megegyezik egy másik fotón láthatóval. Vajon…..
A mai poszt szerzője, dr. Horváth Attila történész a Bács-Kiskun megyei Tass első világháborús emlékeit kutatja. Tősgyökeres tassiként nemcsak családja hagyományait, történeteit és tárgyi emlékeit dolgozza fel, hanem e mellett – és sokszor ezen keresztül – gondos helytörténeti munkát is végez. Mai…..
A Doberdó-fennsík legsúlyosabb harcainak helyszínén a Monte San Michele magaslatait a déli oldalon körbejárva, a Schönburg-alagút újjáépített bejáratát elhagyva rövidesen elérünk egy útbaigazító táblához, amely az 1-es számú kúp felé mutat. Keskeny ösvényen vezet arra a kis tisztásra, ahonnan a…..
Mesterséges patinák
A hamisítók egyik praktikája
A poszt ötletét egy érdekes tanulmány adta, amely teljes egészében megtekinthető a források résznél.
Mivel jómagam nem vagyok a téma szakértője, de gyűjtőként elemi szinten tisztában kell lennem a jelenség létezésével, ezért szeretnék…..
2016. november 19-én háromnyelvű emléktáblát avattak fel Szlovákiában a mezőlaborci pályaudvar falán, amely egy elfeledett vasúti szerencsétlenségre hívja fel a figyelmet. A szlovák szöveg fordítása a következő: „1916. szeptember 26-án egy lupkówi állomásról a mezőlaborci állomásra tartó,…..
magyaros17
2018.03.31 21:17:44
A Nagy Háború
Hadifoglyok az Osztrák–Magyar Monarchia területén az első világháború idején
2015.11.21 16:55:12
A világháború során a hadifogolykérdés addig még soha nem tapasztalt óriási dimenziókat öltött. A milliós tömeghadseregek megjelenésével a hadifoglyok száma is egyenes arányban növekedett. Az egész háború során mintegy 60 millió katonát mozgósítottak, közülük mintegy…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz
M