Adatok
Bánkuti Ákos
0 bejegyzést írt és 8 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
100 éve az osztrák–magyar csapatok véres harcokat vívtak a Kárpátokban a Magyar Királyság területére betört orosz erőkkel. A debreceni 3-as honvédek 1915 februári tragédiájáról nemrég olvashattunk. Egy hónappal később a cívis város másik háziezrede, a közös 39-es is rendkívül súlyos küzdelmet…..
Bánkuti Ákos
2015.03.05 17:23:54
Nagyon értékesnek és érdekesnek találom a Nagy Háború egy-egy ilyen "kis" szeletének részletes bemutatását és bejárását. Ilyenekből sokkal jobban összeáll az összkép. A mellékelt veszteséglista adatai is beszédesek. Gratulálok és köszönet.
A katonák ellátásáért felelő hadtáp tisztek minden bizonnyal ritkábban kerültek olyan helyzetbe, hogy az ellenséggel szemtől szembe találtatva valódi haditettre ragadtassák magukat. De háborúban minden megtörténhet: nem csak az első vonalban harcolók, a front közvetlen…..
Slovenščina
Kemény Gyulával kapcsolatos kutatásaink során botlottunk az itt következő történetbe. Egy korabeli fénykép tanúsága szerint Tolmin egyik temetőjében díszes sírkő vigyázta az erdélyi születésű Czant Emil százados örök álmát. Több mint 90 évvel a százados halála után szlovén kutatók…..
A képen látható Leszt Béla tüzér alakulata a 39. honvéd tüzérdandárba tartozott. Ez a 39. honvéd tábori ágyús ezred 1-4. ütegéből, a 39. honvéd tábori tarackos ezred 1-4. ütegéből és a 39. honvéd nehéz tüzér ezred 1-4. ütegéből állt. Az eperjesi és kassai…..
Bánkuti Ákos
2013.03.27 21:55:00
@Moticska Tihamér: Szerintem a kérdéses harcrend nem lehetett 1916 október-novemberben. Októberre sikerült a Gyimesi-szorost és az Úz völgyét, valamint az Úztól északra, azzal párhuzamosan haladó Csobányos völgyét a románoktól visszafoglalni, de ekkor még az én ismereteim szerint az említett frontszakaszokon jelentős volt a német (bajor) tüzérség aránya. Gyimesben és a Szulcza völgyében a bajorokat 1917 elején váltották magyar csapatok, a Csobányos völgyét és az Úz jelentős részét az oroszok 1916 végén visszafoglalták és csak a híres magyarósi rohamtámadás után, 1917 márciusában került ismét magyar kézre - német tüzérségi támogatással. A Csobányos völgyében, különösen a Sólyomtár havas csúcsától a Csobányos patakhoz lefutó egykori határ mentén, nagyon sok katonatemetőt jelölnek az egykori "skizzek". Az 1916 ősze és 1917 tavasza között eltemetettek listáiban nem találtam honvéd tüzért. Ezért véleményem szerint valamikor ezután kerülhettek oda és azt az állapotot tükrözi a kérdéses térkép.
Kövendy Ferenc hősi halott nyughelye
Kövendy Ferenc (1895. Székelykövesd – 1916. Gyimesközéplok)
Kövendy Gyula (1892. Székelykövesd – 1979. Debrecen)
Családom története, a családi legendáriumban a felmenőkről megőrzött különböző történetek kiskorom óta mindig érdeklődéssel töltöttek el.…..
Bánkuti Ákos
2013.01.14 16:20:07
A bécsi Hadilevéltárból (Kriegsarchiv) a HM Hadtörténeti Intézetén keresztül megkaptuk Kövendy Ferenc és néhány bajtársa halálozási kartonját és az eltemetés helyének skiccét.
Ezek alapján a sírhelyet elég pontosan beazonosítottuk a Gyimesközéploki templom háta mögötti domboldalon, az egykori templomkertben. Ezen a helyen, a dombra felfutó temető első sorában, egy erős bükkfa keresztet állítottunk, feltüntetve a neveket, csapattestüket és a halálozás idejét. A Panoramio-n a következő helyen látható:www.panoramio.com/photo/64847103
Ezek alapján a sírhelyet elég pontosan beazonosítottuk a Gyimesközéploki templom háta mögötti domboldalon, az egykori templomkertben. Ezen a helyen, a dombra felfutó temető első sorában, egy erős bükkfa keresztet állítottunk, feltüntetve a neveket, csapattestüket és a halálozás idejét. A Panoramio-n a következő helyen látható:www.panoramio.com/photo/64847103
A Nagy Háború
Családfakutatás a Hadtörténelmi Levéltárban az Osztrák–Magyar Monarchia időszakára vonatkozóan
2010.11.29 07:27:00
Az 1867-es kiegyezés nyomán létrejött Osztrák-Magyar Monarchia keretében önálló magyar hadügy nem létezett, ezért a Monarchia hadereje részeként létrejött magyar honvédség megalakulását nem követte katonai levéltár létrehozása. 1918 októberében azonban az Osztrák-Magyar…..
Hogyan vezet az út egy Steyr pisztolytól a varázslatos csengésű bukovinai Kirlibabáig? Tálosi Zoltán szekszárdi olvasónk évtizedes vágya teljesült, amikor szeptemberben ő is eljuthatott a pécsi honvédek harcainak egykori helyszínére. Az ő úti beszámolója…..
Dr. Kemény Gyula ezredorvos naplója az olasz frontról – 21. rész
Egy hajnali támadás története, az álmukban elfogott olaszok, s az egymásra ismerő cigány baka és olasz hadifogoly esete. Néhány érdekes epizód a mai részből. Kemény doktor zászlóalja 1915 szeptemberének…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz