Adatok
cinke56
208 bejegyzést írt és 100 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Lassan tíz éve már írtam Jun Dongdzsuról. A poszt végén említettem az életéről készülő Dongju: The Portrait of a Poet c. filmet, amely azóta több alkalommal szemem elé került, ám mindeddig ellenálltam. Most már muszáj volt foglalkoznom vele: lefordítottam a film feliratát.
Jun Dongdzsu…..

Szokatlan posztot tárok most az olvasók elé. A blog elmúlt tizenegy évében példátlan, hogy a körüljárt témához az anyaggyűjtést nem én, hanem valaki más végezte el. Mivel a blogban igyekszem a jelentős koreai diaszpórákról képet adni, korábban futólag már nézelődtem a dél-amerikai országokban élő…..

Nyilván nem én vagyok az első, aki a svájci író, Max Frisch mondatát választja. Egy kurta mondat, s bizony benne van minden: "Wir riefen Arbeitskräfte, und es kamen Menschen."
A Tengerentúli Koreai Együttműködési Központ (OKCC) 2023 októbere és 2024 januárja között, a koreaiak Szahalinra…..

Anyák napja alkalmából a fiammal útnak indultunk, de az úticélt nem tudtam, bár egy idő után sejteni kezdtem. Már tavaly is szóba került, hogy elmegyünk végre, de egyéb események elsodorták a tervet. Aki most a kép láttán arra gyanakszik, hogy valahová a Távol-Keletre utaztunk, óriásit téved, nem…..

1972-ben a katonai junta korábbi vezetője, Park Chung-hee aki addigra már legitim elnöke volt az országnak, vagyis az elnök hivatala felkérte a rock keresztapjánek nevezett Shin Joong-hyun-t, a koreai rock úttörőjét, hogy írjon egy dalt az elnök dicséretére. Shin visszautasította a felkérést,…..

Az Everglow c. 2021-ben bemutatott koreai mozifilm egy többrétegű mondanivalót hordozó alkotás. A csak Jejura jellemző, egyedi atmoszférába vezeti el a nézőt, közel hozza a szigetet leginkább képviselő haenyeókat, életük nem mindennapi nehézségeinek bemutatásával. Megrajzol egy olyan halk és…..

Legutóbb az eltűnő népekről írtam, most pedig következzen az elfeledett nép. Nem szahalini őslakókról, hanem a 20. században odakerült koreai diaszpóráról lesz szó.
Az orosz-japán háború lezárása után Szahalin déli része - Karafuto prefektúra - japánokkal népesült be. A második világháború végére…..

A második világháború óta az oroszoké az a Magyarországnál nem sokkal kisebb, Hokkaidótól csak egy köpésre északra, ám a távol-keleti orosz fennhatóságú szárazföldhöz még közelebb elhelyezkedő sziget, amelyre a történelem különböző időszakaiban több országnak is fájt a foga - előbb a mongolok, majd…..

Talán elsőre meglepő lesz egy koreai témájú blogban ezt olvasni, de nem kakukktojás, határozottan állítom, hogy nem az. Bár a blog első posztjai nem céloztak mást, mint képet adni a távoli ország érdekességeiről, már hosszú ideje úgy hiszem, mindaz, amit Koreáról - múltjáról és jelenéről - írok,…..

A Korea Times az elmúlt hónapokban hétről hétre közöl cikksorozatot az örökbefogadás témakörében. Az írások többségét Lee Kyung-eun (jogtudományi doktor) a Human Rights Beyond Borders igazgatója, a "The Children-selling Country" koreai nyelvű könyv és a "The Global Orphan Adoption System; South…..

A bezárkózott országban a katolicizmus ijesztően idegen volt, az uralkodó pedig, mint idegen hatást elutasította. Ám ennél fontosabb volt a katolicizmus - az országban elsőként megjelenő keresztény irányzat - tiltása amiatt, hogy egészen más alapokra helyezte volna a társadalmat, mint a konfuciánus…..

Egy jobb sorsra érdemes koreai rendező, Hwang Dong-Hyuk neve egy csapásra ismertté vált a Squid Game c. sorozat által. Ezt nézi manapság boldog-boldogtalan a világ számtalan országában. Bár a történet a társadalom sötét mélyét mutatja, a nézők nem ezzel akarnak szembesülni.
A rendező 2007-ben…..

Egy különleges filmet ajánlok most magyar felirattal az olvasók figyelmébe. A cím mint egy levél élén a megszólítás.Yang Yong-hi, az előző posztomban ismertetett Hazánk (Our Homeland) című játékfilm rendezője a film elkészítését megelőzően két dokumentumfilmet rendezett. A hölgy egy zainicsi-család…..

Egy film, amit azoknak ajánlok, akik jobban szeretnék érteni a múltkori posztom főszereplőit, a Japánban élő koreaiakat, közülük is főként azokat, akik évtizedekkel ezelőtt úgy vélték, hogy Észak-Koreához kell kapcsolódniuk.
A Hazánk (Our Homeland; かぞくのくに, Kazoku no kuni) című 2012-ben bemutatott…..

A zainicsi (在日) a Japánban élő koreaiak megnevezése. Csak egy szó, de a történet szövevényes és akikre vonatkozik, azok élete igen nehéz.
Fontosnak tartom azonnal jelezni, hogy a téma olyan bonyodalmasnak bizonyult, aminek eredménye egy igencsak terjedelmes poszt lett. Felszabdalni nem szerettem…..
cinke56
2021.09.17 20:49:22
@Trezor atya: Két oka van, hogy nem települnek át Dél-Koreába. Az egyik, hogy mostanra már több szálon kötődnek Japánhoz, hiszen a többség már ott született, ott alakított ki valamiféle egzisztenciát. A másik ok, hogy a dél-koreaiak nem fogadják be őket, bármilyen furcsán hangzik is ez, de nem példátlan. Merő véletlen, hogy mindkét példa, ami most eszembe jut, erdélyi. Az erdélyi szászokat a német atyafiak átköltöztették magukhoz, nagy részük csak Románia búbánatos, Ceaușescu (mindig ki kell másolnom a pasas nevét valahonnan) regnálása idején, állítólag jó nyugatnémet márkáért engedték kitelepülni a románok, hogy azután ezek a "hazajutott" szászok szembesüljenek a németországi megkülönböztetéssel. Tudjuk, hogy 1989 után sok erdélyi magyar jött át, és bizony sokakat nem fogadtak be, románnak titulálták őket.

Tegnap elkezdtem, ma befejeztem Kim Ki-duk A háló c. filmjét. Az alkotás meglepően nélkülöz minden eredeti gondolatot, a déliek és északiak közötti párhuzamok erőltetésével valójában feltalálja a spanyolviaszkot.
Manapság már az átlagember is meg van győződve arról, hogy sem az egyik, sem a másik…..
cinke56
2021.09.17 11:35:53
@Thészeusz: Igen. Lehet. Már csak az a kérdés maradt megválaszolatlanul, hogy Kim Ki Duk filmjei - a metoo-tól függetlenül - valóban jók-e.

Egyik korábbi posztomban, amelyben a koreai apróságok örökbefogadásáról írtam, már futólag említettem Adam Crapsert, koreai édesanyjától kapott nevén Shin Seong-hyeokot. Az ő, és társai története tökéletes és szomorúan tanulságos példája annak, hogy az örökbefogadás, karöltve az amerikaiak,…..

Ma már tudjuk, hogy a világ teremtése nem hét nap alatt történt. Még csak nem is hét esztendő alatt. Valójában közel 14 milliárd éve tart, s aligha sejthető, mikor jön el a projektzárás időpontja. A dolgon csak bonyolít, hogy Isten a képére és hasonlatosságára teremtette az embert, aki - élve e…..
ÚTICÉL - KOREA
A fülemüle füttye, vagy valami hasonló - viszályok Kína és Dél-Korea között
2021.04.29 13:55:40

November óta egyre nő a feszültség Kína és Dél-Korea, méghozzá nem a két kormányzat, hanem a két ország állampolgárainak egy része között. A legutóbbi események azonban akár a hivatalos diplomáciában is súrlódásokhoz vezethetnek. Ahogy már múltkor írtam - a mellesleg korábban is létező, de nem…..

Átfutottam a Csoszon-kor uralkodóinak wikis oldalait, és azt kellett látnom, hogy néhány kivétellel sokszorosan feldolgozott a történetük. A legtöbb király alakja 6-8-10, sőt olykor még ennél is több sorozatban jelenik meg. Ezekben persze ritkán lehet számonkérni a történeti hűséget. Viszont az is…..
cinke56
2021.04.12 19:50:06
@gigabursch: Ha a poszt kedvet csinált a könyv elolvasásához, akkor érdemes volt megírni.

’80-as évek, Arkansas. A koreai bevándorló Jacob Yi (Steven Yeun) feleségével, Monicával (Han Ye-ri), kislányával, Anne-nel (Noel Kate Cho) és szívbeteg kisfiával, Daviddel (Alan Kim) a semmi közepére költözik. Jacob a fejébe veszi, hogy gazdának áll, és hazai zöldségeket akar termeszteni a…..

Ezúttal egy jellegzetesen koreai mozifilmre szeretném felhívni a figyelmet. A történet nem különösebben bonyolult, szokás szerint nem is túl vidám, a részletek pedig elég lassan bontakoznak ki.
Nem ma készült, a főszerepet alakító két, általam kedvelt színész még igen ifjú volt, mégis,…..
ÚTICÉL - KOREA
Japánok koreai szívvel - Asakawa Takumi, Asakawa Noritaka és Yanagi Soetsu története
2021.03.19 17:10:38

Az igazságtalan megítélés elkerülése alapvető fontosságú kérdés akkor is, ha egyes emberekről van szó, még fontosabb, ha egy egész népet érint. Egy-egy személy esetében is rendkívül káros az elhamarkodott, kellő körültekintés híján, indulatból fakadó ítélet, hiszen ez nem csak annak fáj, akit így…..

Manapság nagyon sokan vannak világszerte, akik számára a kimcshi (김치) szó ismerősen cseng. A legtöbben azonnal vagy kissé tétován kimondják: Korea. És persze vannak olyanok is, akik már ettek is kimcshit, amely híresen egészséges, erjesztett ételféleség. A leggyakrabban az általunk kínai kel néven…..
cinke56
2021.02.22 22:27:48
@macokk: Mit? A kimcshit? A budapesti Szépvölgyi út elején található kínai-koreai boltocskában. Remélem, erre vonatkozott a komment.

Mindenki, aki a Szentendre-Dunakanyar régióban lakik, vagy szokott arra közlekedni, látja a környékbeli közlekedés tarthatatlanságát. Gigadugók mindenütt, lassú és lepukkant HÉV szerelvények. Mindenki várja már (tulajdonképpen több, mint egy évtizede) a HÉV szerelvénycserét és pályafelújítást, régi…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz