Regisztráció Blogot indítok
Adatok
GPtower

0 bejegyzést írt és 3 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
 Múlt vasárnap a kormányoldal benyújtotta az országgyűlési választási rendszer reformjának részletes törvényjavaslatát. E hét első felében ennek egyes fontos részletszabályait vizsgáltuk meg, az alábbi bejegyzésben pedig a nyár folyamán kidolgozott modellünk…..
GPtower 2011.11.26 15:02:26
Találtam egy érdekességet:

"Apró, de legalább egy mandátumot eldöntő tévedés, hogy míg Miskolcra két egyéni mandátum esik, addig Debrecenre három. A két város között van különbség a választókorú népesség tekintetében (138 808 fő és 167 341 fő), de ez nem olyan mértékű, hogy a mandátumok kiszabását csak a választott módon lehessen megoldani."

Számoljunk csak!

138 808 / 2 = 69 404

167 341 / 2 = 83 670

Jól látszik, hogy ha mindkét városban 2 mandátumot osztanak az jelentős aránytalanságot okozna, még akkor is ha feltételezzük, hogy Miskolci körzet a legkisebb az országban! Még ekkor is 20%-os az aránytalanság, holott valószínűtlen, hogy pont a Miskolci körzet volna a legkisebb... Tehát a valóságban NEM lehetséges Debrecennek 2 mandátumot adni a nemzetközi ajánlások megsértése nélkül, amelyek az egyes körzetek közötti eltérés minimalizására nagy hangsúlyt fektetnek.

Ezért nem lehetséges az amit az MSZP-közeli "elemzők" sugallnak, mégpedig hogy Debrecenre az ország második legnagyobb városára mindössze két választókörzet jusson.

Nem kéne az embereket hülyének nézni kedves bloggerek és feltételezni hogy nem tudnak számolni! Még olyan szintig sem hogy a megadott számokat kettővel képesek legyenek elosztani és aztán ezeket egymással összevetni...

Sajnos ezek után nem tudtam tovább olvasni a blogposztot, mert a szememben ilyen csúsztatásokkal teljesen diszkreditálta magát.
GPtower 2011.11.26 23:04:39
Köszönöm a választ a Debrecent és Miskolcot érintő kérdésemre.

Felbuzdulván azon hogy ilyen szépen válaszolgatnak a kommentekre, vettem én is a fáradtságot és elolvastam a teljes posztot.

Feltűnt nekem hogy csak a 2002-es 2006-os és a 2010-es választásokat vizsgálja a modell. Ebből a 2010-es választásról tudjuk, hogy nem releváns hiszen a politikai helyzet olyan volt, hogy a választási rendszernek nincs jelentősége a győztesre.

Ebből az jön ki hogy az elemzésük érdemi tárgya egyedül a 2002-es és 2006-os választás, mindkettőt az MSZP nyerte meg, szűken. Az önök vizsgálódásaiból az jön ki, hogy a Fidesz jobban járna. Ugyanakkor önök nem vizsgálták sem az 1998-as sem a 1994-es választást, ahol gyanítom, hogy ezzel a rendszerrel az MSZP járt volna jobban méghozzá sokkal jobban.

Megtennének annyit a fair play kedvéért, hogy kiszámolják legalább az 1994-es választási eredményeket, hogy az MSZP-SZDSZ 72%-os többsége hány százalékosra változna e szerint a rendszer szerint, valamint, hogy 1998-ban simán nyert volna-e az MSZP (feltételezem hogy igen, hisz az első fordulót fölényesen megnyerte).

Bár ezek csak feltételezések a részemről, arra gyanakszom, hogy 1994 és 1998 vonatkozásában az MSZP járt volna jobban ezen rendszerrel, így még ha jobban is járt volna a Fidesz 2006-ban, azt kiegyenlíti, hogy más választásokon az MSZP tett volna így.

Hisz ez így természetes, hol az egyik hol a másik jut némi előnyhoz attól függően hogy éppen a választók hogyan szavaztak.

Tehát nekem nagyon hiányzik az elemzésekből a többi választás, különösen az 1998-as és a 1994-es. Érdekes lenne ha ebből az jönne ki, hogy a Fidesz elvesztette volna az 1998-as választást, hisz ez cáfolná hogy a rendszer minden esetben a Fidesznek kedvez.