Regisztráció Blogot indítok
Adatok
csiszlibu

0 bejegyzést írt és 3 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
27 éves, két diplomás fiatal vagyok. Poltiológia, közgazdász végzettésgem van. Már az egyetem mellett is dolgoztam, de így is kénytelen voltam diákhitelt felvenni, amit most törlesztgetek vissza. Én mindent megpróbálok, de esélyem nincs egyről a kettőre lépni. Szerencsére van…..
csiszlibu 2011.10.27 21:23:32
Kedves Kommentelők! :)

Igazából én nagyon ritkán szoktam hozzászólni témákhoz, de most valamiért késztetést éreztem arra, hogy billentyűt ragadjak.
Nem is tudom, hol kezdjem; igazából számomra a reál szak - humán szak folytonos harca nem mindig érthető. Nyilvánvalóan mindkettőre szükség van, abban igazat adok, hogy a kapacitás nem kimeríthetetlen, és hogy tényleg kellenek változtatások. Azonban nem értem teljesen, miért kell állandóan bizonyítási kényszert alkalmazni arra, hogy az ember a saját szakját a másoké fölé helyezze. Ezen már sokat gondolkodtam, és eljutottam arra a szintre, hogy azt érzem, hogy szégyellnem kellene magamat azért, mert nyelvi szakos bölcsész vagyok.
Én megértem, egy műszaki, informatikai kar nehéz, de azt nem érem fel ésszel, hogy németül, svédül diplomázni és szakot zárni miért lenne egyszerűbb, primitívebb, könnyebb. Nyilvánvalóan teljesen más nehézségekkel kell megküzdenünk: a mérnöknek számolni kell, nekünk meg gyakorolni a tolmácsolást, szakfordítást, és a többi. Lehet, csak a büszkeség szól belőlem, de nem szeretem, mikor a szakomat/szakjaimat 'büfészak' - nak titulálják csak abból az apropóból, mert nem műszaki dolgokat tanulunk. Tényleg nem - de kérdem én: Miért menjek mérnöknek, ha nem tudnám szívből csinálni? Miért nem lehetek fordító, vagy tolmács, tanár, kutató, ha ezt szeretném csinálni? Hogy nincs rá igény? 2 - 3 hetente kapom a leveleket, lehetőségeket a fejvadász cégektől, hogy kell a nyelvismeretem.
Egyébként pedig - tudom, ez a ritkább - az én tanáraim meg vannak róla győződve, hogy a bölcsész azért bölcsész, mert minden témában ( ha egy alapszinten is, de! ) jártasnak kell legyen, ezért kapunk és tanulunk reálismereteket ( ld. fizika, kémia, kombinatorika ) és informatikai ismereteket is.
Hoppá!
Nem szerettem volna veszekedést - egyedül csak azt szerettem volna mondani, hogy mindenki fontos kell, hogy legyen, mert egyik a másik nélkül nem megy.
Én legalább is nem hiszek benne.

Köszönöm, hogy elolvastátok!
Szép estét!
csiszlibu 2011.10.28 21:31:38
Kedves pi3c3!
Az, hogy a reál szakok nagysága, mennyisége arányában a humán szakok számánál sokkal nagyobb, nem is tagadom, egyrészt értelme sincs tagadni, másrészt meg igazad van. Az egyetlen dolog, ami ezzel a dologgal kapcsolatban zavar, az az, hogy pár ember kellő arroganciával ’lehurrogja’ a másikat, csak azért, mert ’bőcsész’. Hidd el, én sem tudom, mit csinál egy történelem – esztétika szakot végző ember; de ugyanúgy azt sem, amit egy vegyészmérnök vagy egy energetikai mérnökasszisztens – erről mindig az tud csak felvilágosítást adni, aki azt a bizonyos dolgot tanulja.
Abban a dologban is igazat kell adjak, hogy minden embernek kell egy olyan dolog, amiben erős, és azt az oldalt – ha jó szakember szeretne lenni – felelősségteljesen fejlesztenie kell. De azzal már nem értek egyet, hogy csak egy dologban lehet precíznek lenni. Hangsúlyozom: nem tudósembernek, hanem precíznek! Ezt a tapasztalataim alapján mondom. Egy olyan tanár ( ebből nekem sok van ), aki csak azt a részt tanítja, ami szigorúan az ő szakterületéhez tartozik, sosem fog adni neked egy, a világról átfogó képet. Hogy miért? Egyszerűen azért, mert a világban minden mindennel összefügg. Egyszerűen nem hanyagolható el sem a kémia, sem a fizika, se másmilyen reál tárgy alapismerete, csak azért, mert ’énbőcsészvagyok’. Hogy is lehetne – az én példámmal élve -, mikor a nyelvészetben a mondattan a kémiai, a morfológia a biológiai alapfogalmakkal dolgozik? A fogalmak nem véletlenül beszélnek magukért. Mindennek oka van. És az olyan tanár, az általad polihisztornak nevezett ember, aki ezekre az összefüggésekre rávezet, ezernyi dologra nyitja rá a szemedet. Mondhatni megtanít gondolkodni. És ez szerintem nagyon fontos minden szakterületen. :)
És erre kéne rájönnie mindenkinek – gépésznek és bölcsésznek egyaránt!

Köszönöm, hogy elolvastad, és hogy válaszoltál!

További szép estét! :)