Regisztráció Blogot indítok
Adatok
SmD

0 bejegyzést írt és 32 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Előre megmondom, hogy nem szeretem és soha nem használom az Ankit. Ennek ellenére régóta készülök rá, hogy egy külön posztot szánjak neki. Hogy miért? Annak, aki szeret és tud magolni, az Anki egy igen hasznos alkalmazás, aminek ráadásul számtalan híve van a nyelvtanulók között. Az Ankiban az a…..
SmD 2020.04.05 15:48:42
Sziasztok!

Anki és mnemotechnika

Angolul tanulok immár 2 éve. Teljesen kezdő szintről indulva az első 20 hónap (cca 600 óra) alatt 4300 szót és példamondatot vettem át az Ankival és a mnemotechel oda-vissza, vagyis magyar-angol és fordított kártyákat készítve, angol-magyarul is, így 8600 kártya volt összesen. Hangosan ismételve a mondatokat és a programmal bekeverve majd kirakva azokat a szókincsfejlesztésen kívül így az írást, olvasást, hallgatás utáni szövegértést, kiejtést és a szórendet is gyakorolva.

Mnemotechnika
Hogy szómagolás-e a mnemotechnika? Nem különösebben érdekel a fő, hogy hatékony legyen. Nevezhetjük akár a szómagolás egy válfajának is (legyen az) de az biztos, hogy a hagyományos szómagolásnál jóval hatékonyabb. Teljesen pontos adatot nem tudok mondani de kb. a felét annak a 4000+ szónak a mnemotechnikával tanultam meg.

Annyit elmondanék a mnemotechnikáról, hogy egyértelműen működik, de egyáltalán nem olyan egyszerű mint ahogy azt többen írjak vagy gondolják. Legalábbis nekem nem volt az.
Ugyanis nem minden szót lehet vele egyformán könnyen megjegyezni. Akkor működik jól hogyha az új szó elolvasása után egyből, spontán beugrik valami amivel össze tudod kötni. Viszont amelyik szónál nem, annál hosszú percek erőlködése lesz mire az ember kiötöl valamit (ha egyáltalán) és én rühellek hosszú percekig ilyeneken gondolkodni mert fárasztó es időigényes.
Az első hetekben, 1-2 hónapban még könnyebben ment a mnemotech, de amikor pár hónap után már ismétlésre is összegyűlt egy csomó megtanult szó és csak jöttek az újak nap-nap után az agyam kezdett belefáradni.
Volt hogy 10 perc gondolkodás után sem ugrott be semmi, másnap elővéve ugyanazt a szót meg egyből eszembe jutott egy jó asszociáció. Így egy idő után azt csináltam, hogyha egy szónál max. 3-4 perc után nem ugrott be semmi akkor hagytam a fenébe a mnemotechet, továbbléptem a következő szóra és az előzőt eltettem másnapra.

Viszont amit egyszer megtanultam a mnemotechnikával azt nagyon jó eredménnyel elő tudtam hívni a következő ismétléseken. Körülbelül 90-%-os hatékonysággal dolgoztam vele hosszútávon, azaz amit azzal megjegyeztem azt másnap, harmadnap, 4 nap múlva elővéve 10-bol 9x tudtam, ez pedig elég jól fel tudja dobni az ember kedvét a folytatáshoz.

Eredmények
A 20 hónap eredményeként ott tartok, hogy azóta könyveket olvasok angolul. Nem nyelvtanulóknak való, egyszerűsített könyveket hanem rendes, anyanyelvűeknek íródott irodalmat, jelenleg főleg regényeket. Ezenkívül napi szinten olvasok híreket, cikkeket angolul és idővel majd a komolyabb szakirodalmat is tervezem.
Az igaz, hogy még nem tudom az angolt olyan sebességgel értően olvasni mint mondjuk a magyart, szlovákot vagy csehet de folyékonyan olvasom csak valamivel lassabb tempóba.
Természetesen nem értek minden szót amit olvasok egy könyvben (cca 90%-át értem a szövegnek) de ez nem zavar az olvasásban mert a legtöbb ilyet ki tudom találni a kontextusból. Úgy fejezetenként kb. 4-5 szó amit megnézek a szótárban, annyi meg belefér.

A hallás utáni szövegértésem elmarad az olvasásétól. Például videóknál elég nagy az eltérés jelenleg. Mondjuk megnézek egy 20 perces videót ahol beszélgetnek valakivel és értem a 80-90%-át felirat nélkül is, aztán indítok egy másikat amiből jó ha minden 4-ik szavát értem az illetőnek, pedig mindkettő natív angol. Szóval a rengeteg akcentus miatt jelen pillanatban még elég nagy a szórás ezen a téren de a javulás érezhető.

Összegzés
Az elmúlt 2 év alatt az anki képezte a fő pillérét az egész angol tanulásomnak, ezt használtam mint fő módszert. Tehát az úgyn. intenzív tanulásra csak ezt használtam semmi mást. Mellette pedig extenzív tanulásra, gyakorlásra cikkeket olvasgattam és videókat nézegettem a youtube-on . Az elején még csak ritkán, aztán a szókincsem bővülésével már egyre többet és gyakrabban.
Ma már filmeket és sorozatokat is nézek angol felirattal de még nem napi szinten és lassabb tempóban az olvasásnál említett okok miatt.

Az ankit nagyon hatékony módszernek tartom de megvannak a hátrányai.
A legnagyobb hátránya, hogy nagyon monoton, egysíkú így aki nem bírja a monotonitást az nem fog mellette sokáig kitartani.
Nekem megfelelt mert jó tempóban haladtam vele, keveset tévesztettem és ez egy stabil sikerélményt adott nap mint nap. Ráadásul én nem szeretek gondolkodni meg feladatokat megoldani nyelvtanulás közben.

Kinek ajánlom az ankit? Kipróbálásra mindenkinek. Akinek nem válik be azt max. pár hét múlva érezni, tudni fogja és akkor nem is érdemes erőltetni mert úgy sem tart ki mellette.
Akinek beválik annak főleg szókincs bővítésre lesz jó de ha úgy használja ahogy én akkor a kiejtés, írás, hallás fejlesztésre is valamint szórend gyakorlásra.
Viszont fő módszernek a nyelvtanulása fő pillérének használni csak annak ajánlom akinek hasonlóak a nyelvtanulási céljai és prioritásai mint nekem. Azaz az első az írott szöveg olvasás általi megértése, majd a hallott szövegé és a beszéd csak jóval ezek után van a sorban.
Mostanában mindenki ememázni akar függetlenül attól, hogy akár az alapfogalmakkal is tisztában lenne. Sokat gondolkoztam, hogy milyen irányból is közelítsem meg ezt a témát. Ha visszaolvastok néhány bejegyzést, talán összeáll a fejetekben egy bizonyos kép erről az egész MMA dologról. Most szeretném…..
SmD 2012.04.18 15:57:23
@whatthef:

"...Az emberek gyakran akkor jönnek rá, hogy utcai "harcban" vannak, amikor már bekapták az első támadást,..."

Igen az emberek akik nem foglakoznak küzdő vagy önvédelmi sportokkal de szerintem egy mma-s ezt könnyebben felismeri mint az átlagember vagy nagyobb esélye van minél kisebb sérüléssel megúsznia mint az átlagembernek még ha földre kerül is.
Ha hirtelen jön a támadás vagy olyan szögből ahol nem látható akkor bárkit ki lehet fektetni még a legképzettebb önvédelemmel foglalkozókat is.

Én ilyesmire gondoltam ahol a ksport múlt előnyös:
www.youtube.com/watch?v=_d3KM_OMOxk

www.youtube.com/watch?v=F2pqsRwLiVM&feature=related
A brazil dzsúdzsucu földharc irányzat, amiben ütések és rúgások nélkül küzdünk a másikkal. Leghíresebb képviselői a Gracie család, akik számos versenyen bizonyították a stílus hatékonyságát. Az alapgondolat az, hogy ha le akarunk győzni egy nagyobb és erősebb támadót, akkor minél közelebb kell…..
SmD 2012.03.13 23:23:16
Teljesen egyetértek abban, hogy utcán-terepen jobb igyekezni állva maradni, illetve ütésekkel és rúgásokkal védekezni amíg az lehetséges. Több ellenfél ellen pedig nem is kérdés, hogy nagy hátrány az ha a földön csépelve az egyiket, háttal vagy a másiknak.
De a bjj-nek van önvédelmi része is ami hasonló tehnikákból áll mint amelyeket a hadseregben is oktatnak.
Osztom azt a nézetet, miszerint terep harcban önvédelmi szempontból mind az ütések-rúgások mind a birkozós elemek elsajátítása jóval előnyösebb mint csak az egyiké. Ezek közül is nyilván a terepen leghatásosabbakat ajánlatos.

De azért lenne egy két észrevételem a pontokba szedett dolgokhoz ami személyes tapasztalatból is ered :DDD

"...Betonon vagy murván egészen máshogy kell "esni", mint judo tatamin vagy birkózó szőnyegen..."
Az esésről...jártam judóra kb. 2 évig, 1-2 verseny is belefért így sikerült úgymond kezdő-belépő szinten elsajátítani. Az eséseket tanítják először. Addig míg nem tudsz jól esni nem engednek versenyezni mert szó szoros értelemben az életed múlik rajta. Nálunk ez így zajlott...amikor már megtanultuk tatamin, akkor parkettán kellett, utána pedig betonon. Ha jól megtanultad a tehnikát nincs nagy külömbség. Persze sparingot már nem csináltunk betonon de az nem egyszer előfordult, hogy valakit a nagy hévben szőnyegen emeltek és parkettán landolt, különösebb sérülés nélkül. A tatami egyébként egyáltalán nem puha ezért az ember rá van kényszerítve, hogy úgy tanulja meg levinni az ellenfelet, hogy minél kevésbé sérüljön a saját teste (térd, könyök stb).
Namost ha egy ilyen bjj-s vagy judós betonon vagy parkettán levisz egy esésben képzetlen támadót akkor hidd el nekem, hogy meg tudja úgy csinálni hogy az esetek többségében a levitel után már nem nagyon kell csinállnia semmit ugyanis az egy k.o-val egyenértékű levitel lesz.

"...Bár a földön a technikai képzettség a domináns, a földrevitelek igényelnek egy bizonyos testi erőt, ami korlátozza a kivitelezhetőségüket..."
Egy képzett 65-70 kilós bjj-st, birkozót sokkal nehezebb felemelni vagy földre vinni mint egy 100-110 kilós málé parasztot. Ezt tapasztalatból tudom, nem egyszer kipróbáltam.
Hatvanhét kilósan kiemeltem a 95-100 kilós és tőlem 15-20 centivel magasabb katonatársamat amikor az váratlanul letámadott (a többiek rámheccelték, hogy ezt a gyereket senki se tudja lebirkózni) "szépen" körbefordultam vele miközben ő vízszintesen a fejem magasságában csodálkozott és lehelyeztem a földre a többiek nagy röhögésére. Kb. 2 mp alatt történt az egész és ha nem fékezve tettem volna lefelé hanem csapva akkor nem ilyen vidám vége lett volna. És nem azért sikerült mert én k.rva erős gyerek vagyok hanem azért mert tudtam hol kell megfogni, hogy szinte magától emelkedjen.

"...Földre kerülvén a BJJ harcos megpróbál a földön maradva domináns pozícióba kerülni. Önvédelmi helyzetben a védekező próbál minél hamarabb felállni és elmenekülni..."
A bjj harcos is elfuthat miután földre "rakta" az ellenfelet, hiszen tudja hogy nem versenyen van :D

"...A BJJ technikák nagy része feladásra épül. Terepen ennek működése kétséges, hiszen ott nem várhatod az ellenféltől, hogy "lekopogja", ha fáj neki..."
Ez nem így működik, hogy fájogat és lekopogom. Ez hatalmas fájdalom aki nem élte át el sem tudja képzelni. De vannak emberek akik a hatalmas fájdalom ellenére sem adják fel mert felmegy az adrenalin szintjük ezért nem érzik annyira vagy dolgozik bennük valamilyen fájdalom tompító szer.
Mit gondolsz mi történik ha nem kopogja le de a bjj-s tovább tartja a tehnikát? Törik a csont, legyen az láb vagy kéz ha pedig fojtásról van szó akkor elveszti az eszméletét vagy megfullad, attól függően mikor engedi fel a szorítást a tehnikát alkalmazó. Nézd meg Rodrigo Nogueira utolsó meccsét Frank Mir ellen vagy Lyoto Machida utolsó meccsét. Ők sem adták fel...még nézni is rossz volt.
Egy karfeszítést vagy egy fojtást ki lehet védeni ha tudod, hogy mit kell tenni és elég gyors és erős vagy hozzá. De aki nem tudja mert nem ismeri azon sokkal könnyebb megcsinálni és jóval hamarébb is törik a csontja mivel a szokásos erővel kifejtett tehnika ellen nincs a szokásos erővel kifejtett ellenállás.

A többi ponttal egyetértek. A bjj iskolák legtöbbje elsősorban versenyekre edzi a tanítványait nem önvédelemre noha van ilyen része is de nem ezen van a hangsúly.
SmD 2012.03.14 22:45:21
@Darky_:
Én sem gondolom és nem is állítottam, hogy a bjj helye a terepen lenne vagy önmagában megfelelő önvédelmi stílus, csak az említett pontokat én másként látom. Mint írtam, szerintem ütéses, rúgásos és "birkozós" tehnikákat egyaránt érdemes elsajátítani annak aki utcai önvédelemre készül fel. Ezenkívül jobb ha a fizikai erejét is fejleszti az ember az erő mindig jól jön az ilyen helyzetekben.
Ami a nőket illeti ők nagyon nehéz helyzetben vannak támadás esetén (hiszen ha nem sikerül élniük a meglepetés erejével mindjárt az első másodpercekben akkor a győzelmi esélyük drasztikusan lecsökken) és ennek ellenére éppen ők azok akiket több utcai támadás ér mint a férfiakat hiszen a támadó tudja, hogy könnyebb célpontok.

A kés vagy más fegyver vs pusztakezes önvédelemhez nem tudok hozzászólni, nulla a tapasztalatom ezekkel az önvédelmi tehnikákkal. Ami a legkézenfekvőbbnek tűnik, elfutni vagy ha veszélyes helyen lakik, az illető hordjon magánál gázpisztolyt, viperát, gázsprayt és legyen mindig résen.

Nekem Bas Rutten bunyója (és az utcai bunyóról szóló elképzelései) a leginkább elfogadható. Jól ötvözi az mma-t önvédelemmel és eléggé használhatónak tűnik terepen. Főleg az a stílus amit még akkor használt amikor kesztyűk nélkül bunyózott. Megfigyelhető, hogy csak ritkán üt ököllel inkább a tenyerét és a kézélét hásználja, hogy elkerülje az ilyen esetekben oly gyakori ujjperec és a kézközépcsont törést hiszen nincs kesztyű ami védi a csontokat.
SmD 2012.03.14 22:47:23
@SmD:
Bas Rutten a kesztyű nélküli időkből:
www.youtube.com/watch?v=uiGQIh-6Kdo&feature=related
MMA. Mindenki találkozott már a kifejezéssel ami egy modern versenysportot takar. Az MMA a Mixed Martial Arts kezdőbetűiből összerakott mozaikszó, magyarul annyit tesz: kevert harcművészetek. Ezt a témát fogjuk ma körüljárni, de ahogy már megszokhattátok, egy kicsit más szemszögből. Az MMA-t az…..
SmD 2012.03.11 22:23:33
@Darky_:
A küzdő stílusok hatékonyságát nyilván többféleképpen le lehet mérni de a legkézenfekvőbb mód ha két stílus képviselője megküzd egymással. Erre gondoltam és az mma is ezt teszi lehetővé.
Önvédelemnél a körülményektől függ. Egy darab pusztakezes támadó-dulakodást kezdeményező ellen pl. diszkóban, szórakozó helyeken (ahol a leggyakrabban fordulnak elő az ilyen szituációk) nem látom miben lenne hátrányban a bjj más stílussal szemben. Két-három támadó ellen valóban hatékonyabb valamelyik ütő-rúgó stílus feltéve ha a védekező jóval képzettebb és-vagy erősebb a támadóknál, hiszen csak ekkor tudja gyors ütésekkel-rúgásokkal hatástalanítani a több ellenfelet.
Fegyveres támadó ellen pedig a legjobb stílus a 400 méteres síkfutás vagy a parkour (tereptől függően), de lőfegyver ellen ez sem sokat segít.

A k1 verseny 8 eddigi győztese közül csak az általad említett kettő jött karatéból a többiek thai és kick-box (nehéz megmondani, hogy pl. hollandiában mi a különbség a thai és kick-box iskolák között...szerintem semmi). A középsúlyú k1 bajnokok közül is csak 1 versenyző jött más stílusból.
Semmy Schilt edzéseit nézve nem igazán a karatéra aszociálok, noha az egyik edzője Cor Hemmers judósként kezdte majd karatézott végül ő is a thai-boxnál kötött ki és a mai napig ezt oktatja.
SmD 2012.03.13 11:55:10
@Darky_:
"...Ez mindaddig így van amíg bizonyos körülmények között vizsgálod őket..."
Persze ezt nem is vitatom, hiszen mint írtam főleg az mma-ra gondoltam 1 küzdő 1 másik küzdő ellen. Az mma szabályrendszere lehetővé teszi, hogy a legtöbb küzdő stílus képviselője használhassa a saját harcmodorából hozott tehnikákat.
Terepen meg ugye, főleg ha valamilyen fegyver van az ellenfélnél mindig lutri. Pusztakezes terep küzdelmeknél mondjuk pl. egy szórakozóhelyen egy diszkópatkány az esetek 70-80 százalékában alul marad egy képzett ellenfél ellen (mindegy hogy az karatés, boxoló, birkozó, krav-magás stb.) ezért írtam, hogy egy ellenfél ellen, pusztakezes küzdelemben a bjj sincs hátrányban terepen a thai boxról nem is beszélve. Csak ugye a probléma az, hogy a diszkópatkányok általában 2-3-an támadnak mert egyedül nem is mernek vagy ha igen akkor sunyi módon oldalról vagy hátulról amikor az ember nincs résen.

Egy ismerősömmel párszor beszélgettünk erről a dologról ő hosszú évekik volt kidobó-ember (judo és ökölvívó múlttal rendelkezik) legalább annyit bunyózott terepen mint versenyeken. Ő azt mondta, hogy számára maga a verekedés az esetek többségében könnyebb volt terepen mint versenyen mivel az ellenfelek legtöbbször nagyon képzetlenek és az adrenalin miatt össze-vissza hadonásznak esetlen parasztlengőikkel. A pszihikai résszel neki soha nem volt problémája (ez nála gondolom adottság kérdése), sőt főleg a kidobóskodása elején alig várta hogy lecsaphasson valakit (aztán mér van rossz hírük a kidobóknak :D).
Egy idő után kialakult nála egyfajta rutin. Menj elébe a dolgoknak, légy gyorsabb mint a diszkópatkány. Ha látta, hogy valami huzavona van odament és akin látta, hogy a legjobban pattog azt nem kezdte el nyugtatgatni meg békítgetni hanem egyszerűen kiütötte, gyorsan és váratlanul. A gyerek kifeküdt kihúzták aztán mikor magához tért elbeszélgettek vele.
Ha több emberből álló csoporttal volt valamilyen probléma, olyanokkal akiket nem ismert, mindig kinézte magának a legerősebbnek tűnőt vagy azt aki körül láthatóan csoportosult a többi és igyekezett őt "likvidálni" a "csapd le a vezért a többi általában beszarik jeligével". Az ő állítása szerint nála ez a dolog a legtöbbször bevált. Persze néha ő is mellé fogott, olyankor belépett a bunyóba a többi kidobó is (vagy ő segített a másiknak ha annak nem jött össze a dolog).

Persze a szórakozóhelyekre is tekinthetünk úgy mint egy specifikus területre amihez ugyanúgy adaptálódnak a "szereplők" mint pl. a küzdősportokhoz de azért a legtöbb terep-bunyó szórakozóhelyeken és kocsmákban alakul ki főleg az alkohol és egyéb szerek hatására. Szerintem az egyik, megoldás szempontjából legnehezebb terepszituáció, az utcai rablótámadás, mivel ilyenkor az esetek többségében minimum kés van az támadónál.
SmD 2012.03.13 21:08:04
@Darky_:
"...Illetve, ha engednék a könyöktechnikákat, akkor minden meccs egymenetes lenne, mint a régi (és az újkori) Muay Thai meccseken. És akkor mindenki ehhez a harcmodorhoz adoptálódna, és akkor az egész földharc úgy ahogy van felejtős lenne..."

Az mma-ban nincsenek és soha nem is voltak tiltva a könyöktehnikák, sokan használják és számos látványos k.o győzelem született belőle. Az egyik legjobb védekezés ellene ha magadra húzod az ellenfelet és lefogod karjait akár állva akár fekve. Többek közt ezért szoknak annyira rátapadni az ellenre a ketrecnek nyomott felek, hogy szinte átteszik a fejüket a másik vállán keresztül a hátára.
Az UFC-ben egyetlen könyöktehnika van tiltva az úgyn. 12-6 os könyök (Jon Jonest is ez miatt diszkvalifikálták). Amúgy Jon Jones egyik ismertetőjele a gyakori könyök használat brutálisan üti őket. De pl. a Pride-ban ez sem volt tiltva, sőt a földön fekvő ellenfelet is fejbe lehetett rúgni vagy a fejére ugrani. Régebben a tarkó ütések is meg voltak engedve ennek ellenére az alap tehnikák nem nagyon változtak.
Persze a tökönrúgás az más tészta. Minden mma-s vaspelenkában szaladgálna a ketrecben :DDDD
Az utóbbi időben - bár lehet helytelenül - elég sokat tűnődöm azon, hogy a Végső Célokat, avagy a mesterlépéseket vajon nagyságrendileg mikorra tudnám elsajátítani. Itt most nem azoknak a haladó ismétlésszámára gondolok (mint pl. egykezes fekvőtámasznál az 1x100-ra), hanem…..
SmD 2011.11.28 00:23:45
A mesterlépések többsége elérhető. Mennyi idő alatt és kinek? Nos, ez főleg genetika, sportmúlt, táplálkozás és kitartás függő.
Vegyük alapul 1-5 ismétlés elérését.

1 lábas Guggolás - jobb adottságokkal max. pár hónap, átlagember max. 1-1,5 év ha nem túlsúlyos és betartja amit kell.

Lábemelés függeszkedésben - átlagos többség számára elérhető 1,5-2 év.

Híd - állóhelyzetből lefelé úgy, hogy az utolsó pár centit "pottyan" ez a többség vagy átlagember számára elérhető. A mesterlépést, (tehát le - majd vissza) szerintem csak az erre megfelelő adottságúak érik el.

Húzódzkodás 1 kézzel - átlagos genetikával rendelkező egyén nem nagyon fogja ezt elérni. Még a jobb adottságokkal rendelkezőknek is beletelhet 1-2 évbe mire ki tudnak préselni 1 ismétlést. Azon kívül, hogy brutális hát és karerő kell hozzá, magát a tehnikát is sokáig tart kicsiszolni. Ezenkívül a testszsírt is minél alacsonyabban kell tartani, hiszen az egész test emelve van.

1 kezes fekvőtámasz - a 100 ismétlés az Münchausen báró börtönévei című életrajzi regény elolvasása után fogalmazhatódott meg Wade fejében.
A Fegyencedzésben leírt tehnikával 5-10 ismétlést el tudok képzelni egy nagyon tehetséges és a testsúlyához képest nagyon erős embertől akinek még komoly sportmúltal is beletelhet némi időbe mire begyakorolja. Gondolok itt tornászra, artistára vagy zsírfelesleg nélküli fekvenyomóbajnokra.

1 kezes fekvőtámasz kézenállásban - mivel ez még az előbbinél is nehezebb gyakorlat nem kell Holmes-i logika ahoz, hogy kitaláljuk mennyi esély van a kivitelezésére. Jelenleg kb. 0 számú ember képes rá. Nem tartom lehetetlennek de csakis elit sportolóknak van rá esélye, átlagembernek majd akkor ha olcsóbb lesz a holdutazás.
2011.11.15. Bemelegítés: körzésekNyújtás: híd fejtámasszal 2*10sec; N tartás 2*10sec; fél fordulás 2*10sec3.1. függőleges húzás (bemelegítés) 1*53.2 vízszintes húzás (bemelegítés) 1*53.5. teljes húzódzkodás 2*8,7F.0. saskarom…..
SmD 2011.11.16 16:34:19
A guggolással kapcsolatban:

Nekem nem fáj a térdem. Párszor éreztem a fél 1 lábas guggolás után 1 nappal a térdeim de nem fájdalmat, hanem inkább olyan húzódás félét ami másnapra elmúlt. Valószinűleg az ínszalagok reagálnak a szokatlan terhelésre. Most tartok a 8 lépés végénél, 2x18-at csináltam tegnap, ment volna a 20 is de ráérek.
Nálad esetleg a fájdalom lehet attól, hogy mivel gyengébb a jobb lábad gyorsabban mész lefele, nem olyan tiszta a tehnika így többet kap a térdszalag. Valamint szerintem jobban melegíts be mert kevés amit csinálsz. Én a 8-as lépés előtt következőképpen melegítek: ugrabugra majd kis nyújtás azután, Zárt lábas (6. lépés)1x20 ismétlés, Bolgár guggolás mélyen: 1x8 esetleg 10 ismétlés Jobb +Bal.
Továbbá amikor rátérek a 8-asra egy a fél guggolásnak megfelelő magasságú ülőalkalmatosság van a hátam mögött és addig ereszkedem amíg a farizom meg nem érinti a tárgyat. Fontos, hogy nem ülök rá csak éppen, hogy érintem, megállok 1mp-re és megyek fel. Ezt azért vezettem be mert ha szilárd pont nélkül csináltam mindig más volt a mélység. Azzal, hogy csak éppen érinteni akarom a tárgyat rákényszerülök, hogy jobban belassítsak a megfelelő mélység előtt így az izmok jobban dolgoznak.

Az érdekes az, hogy amikor 12 ismétlésnél tartottam a 8-ik lépésben, kiváncsiságból megpróbáltam a 10-es lépésből mennyi megy és simán megment a 12 abból is sőt éreztem kb. 2 ismétlésnyi rezervát. Ez alapján úgy döntöttem, hogy majd a 9-es lépést ki fogom hagyni mert nem látom értelmét.
Return to the training! Ezzel tudnám nyitni ezt a hetet, és teljesen olyan volt a hét, mint a szünetem előtti hetek. Edzés szerdán, csütörtökön, szombaton és vasárnap, az energiaszint, a kettlebellezés és a kajálás is rendben. Hétfő: + kettlebell swing: 2x30 Kedd: + kettlebell…..
SmD 2011.10.28 16:47:55
"...Szerintem nem nagyon lesz probléma azzal, amitől már régóta féltem, hogy a hatodik és a hetedik szint között túl nagy lesz a váltás...a probléma az, hogy az elől lévő lábam nagyon "ficánkol"..."

Hát pontosan ezért elég nagy az ugrás a 6-os és 7-es szint között, mert a legtöbb embernek nehéz tartania az egyensúlyt. Szerintem a legnagyobb ugrás az egész guggolásos edzésben.

Ha esetleg problémád lesz a 7-es szint megfelelő kivitelezésével próbáld meg úgy mint ahogy azt Azogh tette vala. Ha úgy sem megy, akkor javaslom neked a Bolgár guggolást:
www.youtube.com/watch?v=mScSjPGwPTY

Csak menj mélyebbre mint ahogy azt a videón teszik. Ezt úgy éred el, hogy a széken lévő lábad lefelé menet oldalra fordítod, tehát a térded nem a föld felé néz hanem jobb vagy bal oldalra (attól függően melyik lábad van fenn) valamint állj közelebb a tárgyhoz amin a támasztó lábad van.
Természetesen lassú tempóban csináld.
Az így kivitelezett bolgár guggolás nehezebb mint a 6-os de könnyebb mint a 7-es szint.
2011.10.24. Bemelegítés: körzésekNyújtás: Rövid hídtartás 20sec; Hajlított lábú tartás 15sec, 5sec; Egyenes lábú fordulás 20sec3.1. függőleges húzás (bemelegítés) 1*203.2 vízszintes húzás (bemelegítés) 1*103.5. teljes húzódzkodás 2*6F.0. saskarom…..
2011.10.22. Bemelegítés: körzésekNyújtás: Rövid hídtartás 20sec; Hajlított lábú tartás 2*10sec; Egyenes lábú fordulás 20sec6.4. fél fekvőtámasz kézenállásban 3*9,10,10Nyújtás: Rövid hídtartás 20sec; Hajlított lábú tartás 2*10sec; Egyenes lábú fordulás…..
SmD 2011.10.25 10:48:10
@Azogh:
Szerintem is jól döntöttél, hogy megmaradtál a kiegészítő fehérje-por mellett, főleg hogyha nem megoldható a rendes kajálás.
Mondjuk azok akik csak 1-2 hete kezdték még nem szorulnak annyira rá de 4-5 hónapnyi edzés után már jobb. A kezdőkre nem jellemző, hogy értenek a kajáláshoz, nem tudnak összeállítani kalória táblázat szerint normális kajából optimális mennyiséget ezért jó a protein-por. Magasabb szinten lévőknél meg azért kell, hogy ne legyen leterhelve az emésztőrendszer. A megnövekedett fehérje igényt könnyebb fedezni minőségi proteinporból mint + kajából.
Ma egyik lányismerősöm (szia Betta! ^^) rávett, hogy kísérjem el egy közeli edzőterembe, ugyanis ő súlyzózgat, és egyedül nem akar lemenni idegen helyre. A hely: http://www.sportkapu.hu/fitness2000/ egyébként, elég jó. Én mondtam, hogy súlyzót tuti nem fogok a kezembe…..
SmD 2011.10.22 08:24:23
@Azogh:
5500Ft havi 12-13 edzésért tényleg nem sok. Ez a minimum ez alá már nem nagyon megy semmilyen terem még tanyán se nemhogy a fővárosba.
Egyébként ha már ott voltál igazán tolhattál volna pár fekvenyomást úgy összehasonlítás képpen, hogy nyomsz-e annyival mint amikor súlyzókkal edzettél, már csak kiváncsiságból is. Lehet, hogy kellemesen meglepődtél volna ;D
Én ha már egyszer befizetnék tuti legalább egy 20 kilós tárcsát elgurítottam volna a terem 1-ik végéből a másikba. Meg ez nem is tudom olyan mintha elmennék kupiba, befizetnék, aztán meg ki.erném magamnak :DD
2011.10.07.    3.1. függőleges húzás (bemelegítés): 5-10     3.2. vízszintes húzás :9-9     4.1. térdfelhúzás (bemelegítés): 5-10     4.2. térdemelés fekvésben:12-12Az edzésnapot előrébb hoztam, mert a…..
SmD 2011.10.08 14:41:13
@Giozo:
"...Egyszerűen az alkaromat nem tudom jobban ráhajlítani a felkaromra, hogy hozzáérjen..."

Ne csinálj ebből problémát, nekem sem ért hozzá ha kijött a szemem akkor se, ez úgy látszik adottság kérdése -biomehanika. Persze lehet, hogy idővel javult volna a helyzet de én 2x18 ismétlés után váltottam bicskára és csak 3 ismétléssel csináltam kevesebbet mint a vízszintesnél úgyhogy nem kell sokat méláznod ezen.
Viszont a vízszintes húzás egész jó gyakorlat a bicepsz edzésére néha most is húzok párat belőle fordított fogással.
2011.10.03. 3.1. függőleges húzás (bemelegítés) 1*203.2 vízszintes húzás (bemelegítés) 1*103.4. fél húzódzkodás 2*152.1. guggolás gyertyaállásban (bemelegítés) 1*20 2.5. teljes guggolás 1*10 (bemelegítés)2.7. felemás guggolás 2*8 (mindkét…..
SmD 2011.10.05 16:43:21
@Azogh:
Igen igaz, hogy nem lassú tempójú guggolás viszont a mélység jóval a fél guggolás alatt van. Gyakorlatilag mélyebbre csak akkor tudna menni ha teljesen C-be hajolna a felsőteste viszont akkor meg sokszor kikapcsol az izomfeszülés az alsó szakaszban mert megpihen a comb a vádlin. Persze lassú tempónál nem.

De azér 51 ismétlés 1 lábon az nem semmi akármilyen tempójú is :D
Gondolj bele a kiscsaj kb. 50-55 kiló és le merem fogadni a vacsorámba, hogy guggol 130-140 kilóval mivel 70kg a szakítása és 90 kg a lökése.
SmD 2011.10.05 17:22:37
@Azogh:
Ja, mi még sehogy sem csináljuk :DD
Komolyra fordítva a szót, akárki is legyen ez a Wade nagy ötlet ez a 2-1-2 másodperces dolog az ismétlésekkel. Sokkal kevesebb ismétlést csinál az ember mint a normál tempónál mégis jobban dolgoznak az izmok, tisztább a tehnika és nagyobb erőt ad.
Mondja csak nekem valaki, hogy nevetve megcsinál 20 fekvőtámaszt. A Wade féle lassú tempójú 10-ik ismétlés után már nem lesz természetes a mosolya az biztos :D
Fegyencedzés Edzésterv 2011.09.30 12:36:00
 Sziasztok!Még nem szoktam hozzá a fokozatossághoz és mindig elfelejtem, hogy szépen lassan kell haladni. Legutóbb azt írtam, hogy a függőleges húzást befejeztem, pedig még közel sem, mert még 2hete sincs, hogy elkezdtem. Még kb 3-4 alkalmat hagyok a következő gyakorlatig. A…..
SmD 2011.09.30 21:58:16
@Giozo:
Érdekes dolog ez mert nekem kissé más a tapasztalatom ami a visszaesést illeti. Valószinűleg a genetikai adottságok is nagy szerepet játszanak. Volt hogy 3 évig nem volt a kezemben súlyzó és abszolút zéró sport de akkor se estem vissza oda ahol valamikor elkezdtem. Nálam inkább az van, hogy ha kihagyok akkor idővel felszedek 8-10 kiló zsírt mivel a hamburgert csokival és szalonnával zabálom de az erőm és az izomzatom csak minimálisan esik vissza.
Fegyencedzés 2. edzés 2011.09.21 07:20:00
Na ez az edzés érdekes volt...  Ajtófélfánál mikor húzódzkodtam az izmaim nem fáradtak nagyon el, tehát még sokat bírtam volna, ellentétben az ujjaimmal, mert azokkal kb 1 centis perembe kellett kapaszkodnom :) Ráadásul mivel magas vagyok, nem is tudom magam karjaimat teljesen…..
2011.09.18. 3.1. függőleges húzás (bemelegítés) 1*203.2 vízszintes húzás (bemelegítés) 1*103.4. fél húzódzkodás 2*142.1. guggolás gyertyaállásban (bemelegítés) 1*20 2.5. teljes guggolás 1*10 (bemelegítés)2.6. guggolás zárt lábbal…..
SmD 2011.09.19 15:00:48
@upperclass:
Majd várjál az 1 lábasnál milyen pulzusod lesz :DD
A múlt héten a guggolás 7-ik lépéséből csináltam 2x18-at és a jobb és bal láb közt meg kellett állnom kb. 40 mp-t pihenni mer nem bírtam tüdővel :D
2011.09.13. 1.2. fekvőtámasz előre dőlve (bemelegítés)  1*201.5. teljes fekvőtámasz (bemelegítés) 1*101.6. fekvőtámasz szűk kéztartással 2*174.2. térdemelés fekvésben (bemelegítés) 1*204.5. nyújtott lábemelés fekvésben (bemelegítés)…..
SmD 2011.09.16 10:04:18
@pyron: Ég és föld a különbség a Wade féle lassú tempójú és a normál tempójú fekvőtámasz közt. Aki a fegyencfekvőtámasz 5 lépéséből megcsinál 20-at 2+1+2 mp tempóval az szerintem minimum 60-ismétlést fog tudni normál tempójú, lendületet használó fekvőtámaszból végrehajtani.
Hétfőn visszatérésem örömére aludtam egyet, majd két nappal később, szerdán toltam egy visszarázó edzést. Összesen így csak 3 edzésnap jött ki, viszont a szerdai az tényleg egy nagyon könnyű nap volt, ahol a lényeg tulajdonképpen csak a bemelegítés volt. Hét vége fele…..
SmD 2011.09.06 18:54:06
@Darky_: Hello Darky! :D

Értem. Csak ez furcsa ciklizáció kissé számomra. A ciklizációt magasabb vagyis haladó szinten szokják általában csinálni ezért volt nekem furcsa. Szerintem az első évben főleg újoncoknál nem szükséges.
Meg azt tudni kell, hogy a ciklizációnál nagyon oda kell figyelni a kajára különben az egész csak sza.nak pofon :D
A fehérje (2-2,5 g/ts-kg), szénhidrát (3-4-5g/ts-kg attól függően le, tartani, vagy fel akarja-e vinni a súlyát), zsír (1g/ts-kg) bevitelnek itt már kontrol alatt kell lennie teljesen, főleg ha a testzsirszázalékot és testsúlyt is be akarja lőni valaki.

Valamint az erősportokban nem így szoknak ciklizálni mert a ciklizáció első számú célja, hogy az illető a verseny napján legyen a lehető legjobb formájában. Általában 12; 16 hetes ciklusok vannak ahol az első 6-8 hét a felvezető (könnyebb súly, több ismétlés, kevesebb pihenő a szériák közt) majd jön a fejlődő 6-8 hetes szakasz (nehezebb súly, kevesebb ismétlés, több pihenő). Hogy mi a könnyű és nehéz azt az adott sportoló ciklus előtti maximumjaiból számolják ki. A ciklizációnál elég ha csak valaki beiktat egy bulizós hétvégét, kevés alvással és már lőttek is az egész ciklusnak, ezt tapasztalatból mondom :D

Persze lehet, hogy a calistenik-nél ez működni fog, nem tudom, talán tornászokat kéne megkérdezni, hogyan ciklizálnak. De ha Isildur érzi, hogy fejlődik tőle akkor működik és jó.
SmD 2011.09.06 19:46:44
@Isildur:
A fegyenc edzésre értettem azt, hogy kezdő mivel abban tényleg az vagyok. Tizenhat hét szerintem még zöldfülű szint egy új sportágban még ha rokon sport is valahol az erőemeléssel amit sportoltam anno.

Most csak CC-t edzem, semmi súlyzók, idővel beiktatok egy kis aerob edzést (futás vagy ilyesmi). Ez egy kisérlet számomra. Nagyon kiváncsi vagyok, hogy milyen szinten leszek erőben kb. 10-12 hónap CC után a súlyzós edzéshez képest.

Egy dologban már most megcáfolhatom Wade mester állitását. Azt irta, hogy a súllyal edzők nem tudnak egy lábon guggolni.
Május közepén amikor kezdtem a CC-t leteszteltem, milyen szinten vagyok benne. Ekkor már 1 éve nem sportoltam abszolút semmit (a söröskorsó emelgetésén kivül :D) és 10 kilóval voltam (és vagyok most is) nehezebb, persze zsirban, mint az aktiv időszakomban. Nos igy túlsúlyosan és inaktivan is sikerült a mesterlépés, 5-5 egylábas guggolás bal és jobb lábbal betartva a tehnikát. Szerintem aktiv időszakomban ment volna a 10-12 ismétlés.
Persze a többi gyakorlat messze nem volt ilyen fényes. A hidam az pl. ilyen Katrina hurrikán utáni hidakra emlékeztetett :D
SmD 2011.09.06 22:43:26
@Darky_:
Amint látom van mit még tanulnom ezekről a "régi-új" edzésmódszerekről :D
Idővel ki fogom próbálni ezt a fajta ciklizálást. Egyenlőre még nem, mert tartom magam ahoz, hogy amíg valami működik nem váltok.

"...A régi dogmák szerint a fejlődés abban áll, hogy minden edzésen kihajtod magad a maximumig!.."

Tapasztalatom szerint ez a testépítő tréningekre jellemző inkább. Erőemelőknél és súlyemelőknél már nem annyira. Persze ez edző függő is nagyban de még nem találkoztam olyan súlyemelővel vagy powerlifterrel aki minden edzésen kihajtotta volna magát a maximumig akár ismétlésekben akár súlyokban, sőt!

Konkrétan ezzel a fajta ciklizálással amit leírsz nem találkoztam de hát ki tudja mi folyik az oroszoknál ugye. Csak nekem soknak tűnik 3x egy héten ugyanazt a gyakorlatot edzeni, még akkor is ha a nehezet könnyű követi a kevés regenerálódási idő miatt.
Itt most nem a fegyencedzés 2-3 szintjeiről beszélek ott simán belefér a heti három. De a 6-7 szinteknél már jóval keményebb a dolog és sokkal nagyobb az igénybevétel. Na de a puding próbája az evés 8-10 hónap múlva okosabbak leszünk.

Jó lenne tudni milyen szint érhető el a Fegyenc edzéssel valójában a miheztartás végett.
A híd mesterlépése kivitelezhető, lábemelés dettó, egykezes húzódzkodásé szintén (mondjuk erre a szintre azér a legtöbben nem fognak eljutni) az 1 lábas guggolás a legkönnyebben elérhető az összes közül. Azzal nagyjából tisztában vagyunk, hogy az 1 kezes, kézenállásos fekvőtámasz már már sci-fi kategória de mi a helyzet a fekvőtámasszal?

Darky te már láttál olyan embert akár élőben vagy videón aki 1 kézzel a Wade féle szabályos, lassú fekvőtámaszt csinálja, teljes mozgástartományban összezárt lábakkal?
Bocsi az elmaradt postért, kicsit káosz összeegyeztetni a sulit+melót, és kéne vennem netkábelt is otthonra :) Cserébe most kaptok egyben 2 edzést is :D2011.09.03.6.3. kézenállás 2*80 másodperc5.1. rövid híd (bemelegítés) 1*205.2. egyenes híd 3*25Otthon edzettem…..
SmD 2011.09.06 20:36:35
@upperclass:
Csatlakozom az előttem szólóhoz. Olvasgatom a fegyencedzők blogjait és a legtöbben a guggolásban vannak a legmesszebb. Én sem vagyok kivétel. Guggolásban a 7-ik lépésnél vagyok 3x16 ismétléssel és ha nagyon akarnám lehetnék jóval feljebb is, de nem siettetem.
A hasizomban meg csak a 2 lépésnél 3x30-al 16 hét után. Nekem a hasizom első lépésénél nem is a hasam hanem a combom felső részét emelő inak égtek szentségesen. Bizisten a 2 lépés könnyebb mint az első, pedig jobban megdolgoztatja a hasat főleg az alsó részét.