Regisztráció Blogot indítok
Adatok
TGMK

20 bejegyzést írt és 0 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Valóság és sci-fi A transzporter 2012.01.31 12:05:00
 A transzporter ötlete az emberi találékonyságot bizonyítja. A Star trek első sorozatában született meg, amikor nem volt pénz egy komp jelenet leforgatásához. Akkor találták ki, hogy lesugároznak a bolygóra, később a fizikusok is elgondolkodtak azon, hogy hogyan lehetne…..
Az atommagot protonok és neutronok alkotják és az úgy nevezett magerő tartja össze őket. Erre az erőre jellemző, hogy nagyon rövid ható távolságú és nagyon erős, és töltés független az az a proton-proton között is vonzó erőként hat. A rendszám növekedésével nő az…..
 http://www.youtube.com/watch?v=AkIE0ixu8Z8  A video első megnézése után sok kérdés kavargott bennem. A kísérlet ugyan látványosnak látszik, de igazából én csak egy fénygömböt láttam. Számomra nehezen elképzelhető, hogy normál nyomáson, 1500 K alatti…..
  Az M31, vagy Androméda-galaxis, amely nagyon hasonló a Tejútrendszerhez, és a hozzánk legközelebbi extragalaxis. A Tejút spirális struktúráját nem könnyű kimutatni, mivel benne vagyunk a rendszerben. Sokkal könnyebb ezt más galaxisok esetén megfigyelni. A hozzánk…..
Valóság és sci-fi Galaxisok 2011.11.09 11:36:00
A galaxis felderítésétől sokkal hosszabb ideig tartó és nehezebb feladat volt az extragalaxisok világának feltérképezése. A XIX. század elején általánosan elfogadott volt az a nézet, hogy a halvány ködszerű objektumok valóban ködök és a Tejútrendszer részei. Néhányan ugyan…..
Az 1054-ben felfénylett szupernóva-robbanás még ma is megfigyelhető maradványa, a Rák-köd. John Charles Duncan 1921-ben összehasonlította az általa, és a 12 évvel korábban George Willis Ritchey által ugyanazon távcsővel a Rák-ködről készített fényképfelvételeket és azt…..
   Az 1572-ben felfénylett s Tycho Brahe által feljegyzett szupernóva maradványa a Kassziopeia csillagképben. A csillagköd nem más mint a csillag táguló és hűlő burka. Már a II. századból származó kínai feljegyzések…..
Ha a csillag kezdeti tömege nagyobb, mint 8 naptömeg, akkor fejlődése lényegesen eltér kistömegű (lásd a Kistömegű csillagokfejlődése címűfejezetet) társaiétól. A nagytömegű csillagokpazarlóbbanbánnak "üzemanyagukkal". Egy a Napnál 15-ször nagyobb csillag 10000-szer…..
           A csillag magjában zajlik az energiatermelés, amiben anyagának csupán 12%-a vesz részt. A magot körülvevő óriási köpeny hőmérséklete jóval kisebb, mint a centrumban, ott…..
A csillagok születésének elméletét először az 1890-es években N. Lockyer vizsgálta. Ekkor még nem ismerték a csillagok belsejében zajló magfizikai folyamatokat, így azt gondolták, hogy a sugárzás energiájának forrása a csillag folyamatos összehúzódása révén felszabaduló…..
Valóság és sci-fi Pulzárok 2011.10.30 19:37:00
1967-ben Jocelyn Bell és Anthony Hewish a Cambridge Obszervatórium munkatársai olyan rádióforrást fedeztek fel, melynek a sugárzása nagyon rövid periódusidővel (kevesebb, mint 1 másodperc) szabályosan változik. Egy objektum, mely ilyen gyorsan változtatja sugárzásának…..
  A neutroncsillagok olyan szupernova-robbanások maradványai, melyekben a robbanó csillag tömege jóval meghaladja a Napét. Ma már tudjuk, hogy a 8 naptömegnél nagyobb csillagok II. típusú szupernova-robbanásban fejezik be életüket. A robbanás maradványa a legtöbb esetben…..
Valóság és sci-fi Fekete lyukak 2011.10.25 13:36:00
A téridő olyan tartományát, amelyből semmiféle sugárzás vagy információ nem jut ki, fekete lyuknak nevezzük. A fekete lyukakat csak a környezetükre gyakorolt erős gravitációs hatásuk alapján lehetséges megfigyelni. 1795-ben már Laplace felvetette, hogy egy igen nagytömegű…..
Valóság és sci-fi Ősrobbanás 2011.10.24 12:32:57
 Az Ősrobbanás után közvetlenül történteket a következőképpen gondoljuk el. Az ún. Planck-korban ami 0-10-43 másodpercig tartott, a hőmérséklet 1032 K fölött volt. A tér talán kvantumos gravitációs mezőből állt. A következő szakasz a kvark-korszak, 10-32 másodpercig…..
Valóság és sci-fi Könyvajánló 2011.09.01 18:01:09
 Néhány az időutazással foglalkozó könyv és film, természetesen a teljesség igénye nélkül: ·         Poul Anderson: Időjárőr (Guardians of Time, 1960) A jövőből jövő idegenek ellen kell megvédeni a valóságot.  …..
Valóság és sci-fi Időutazás V. 2011.08.30 13:24:00
 5.      Időgép építéseAzok az írok, akik nem kívánnak a fizika törvényeivel sem szembe szállni, sem megkerülni építettnek a főhőssel egy időgépet. Aminél nem egy külső esemény határozza meg, hogy mikor és hova menjen az ember. Szerintem ez a…..
4.      Féregjáraton való keresztülutazásEltekintve attól, hogy a csillagászok még nem találtak féregjáratot, elvileg lehetséges, hogy egy olyan féregjáraton áthaladva, amelyiknek az egyik vége álló a másik pedig fénysebességnél lassabban mozog a rajta keresztül…..
 2.      Fénysebességgel való utazás.Einstein relativitás elmélete rámutat arra, hogy az órák különböző vonatkoztatási rendszerekben különbözőképpen járhatnak, az egymáshoz viszonyított sebességük miatt. Einstein ezt az úgynevezett iker…..
 1.      Hibernáltatjuk magunkat és 10, 50, 100 év múlva felolvasztva, láthatjuk a jövőt. Próbálkozások vannak erre, főleg az USA-ban, ahol a haláluk után a pacienseket rögtön a haláluk után lefagyasztják. Abban bízva, hogy ha majd a jelenleg…..
Valóság és sci-fi Időutazás 2011.08.15 22:45:00
Szeretnék minden érdeklődőt elkalauzolni a fizika világába. Egy kicsit másként, mint az iskolában. Nem kívánok fizikai törvényeket magyarázni, illetve képletekkel vagdalkozni, csak ha nagyon muszáj. Inkább az irodalom szemszögéből próbálom megközelíteni a dolgokat. Az…..