Adatok
Bojár Gábor
1 bejegyzést írt és 1 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
Új rovat indul a Haza és Haladás blogon. A Privát sarokban olyan publicisztikus hangvételű írásoknak adunk helyet, melyek terjedelme, szakmai érvekkel és tényekkel való megalapozottsága valamint hangvétele eltér a blogban eddig megjelenő szakmai elemzésekétől, ám a…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz
Pontosan tudom, hogy a két feladat nagyon különböző és egészen más típusú embert kíván. Ritka kivételek vannak, de én például bármilyen sikeres is voltam az üzleti életben, tudom, hogy a politikában nagyon hamar megbuknék. Azzal ugyan vitatkoznék, hogy egy vállalkozás “egyetlen célja a profit”, erről több más vállalkozó társaságában bővebben írtam az fn.hu által éppen ebben a témában indított sorozatában, de most inkább a különbségekről írnék.
Sokkal könnyebb feladat például egy adott vevőkör (esetünkben az építészek) jól felmérhető igényét jól kiszolgálni, mint egymással markánsan szemben álló érdekek között egyensúlyozni. Az üzleti éleben is fontos a jó szövetségek, létrehozása, vagy az elfogadható kompromisszumok megkötése (például egy termék tudása és ára közti egyensúly megtalálása), de ez számomra összehasonlíthatatlanul könnyebb feladatnak tűnik, mint például egy költségvetésben megtalálni a jó egyensúlyt egyrészről az adóbevételeket produkáló gazdagok és vállalkozók, másrészről a szavazatokat szállító szegények és a szociális transzferből élők igényeinek kiszolgálása, illetve motiválása között. Egy vállalkozás vezetését az is sokkal könnyebbé teszi, mint egy országét, hogy a munkatársak kiválasztásában sokkal szabadabb a kezünk.
Ami pedig az egyéni adottságokat illeti, hát itt is óriási különbségeket látok. A politika sokkal kevésbé tűri például az önuralom hiányát, mint az üzleti világ - csak hogy egyetlen példát említsek arra, miért tartom magam teljesen alkalmatlannak politikusi szerepre. Saját véleményem kertelés nélküli azonnali kifejezése, még ha tévedek is, megbocsátható az üzleti világban és megbocsáthatatlan a politikában. Ami pedig a pálya végét illeti, a happy end az üzleti világban lehetséges, de a politikában szinte lehetetlen. Hány sikeresen és megbecsülésben visszavonult politikust ismerünk?
Nagyon nagyok a különbségek tehát. Ha bizonyos esetekben analógiával élünk, az nem azt jelenti, hogy a két világ általában is hasonló, de a hasonló elemek megértésében segíthetnek az analógiák. És továbbra is azt gondolom, hogy a kontrol nélküli vezetői hatalom mindkét világban hosszabb távon káros, bármily tehetséges legyen is a vezető. A kivételek pedig (pl. Apple, vagy Szingapúr) arra valók, hogy erősítsék a szabályt.