Adatok
Kalcsó Gyula
29 bejegyzést írt és 14 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
Aki követi a TEI-levelezőlistát, július 19-én értesülhetett arról, hogy a digitális kritikai kiadásokkal foglalkozó szakemberek képzését célul kitűző Digital Scholarly Editions Initial Training Network (DiXiT) töbmilliós uniós pályázati pénzt nyert továbbképzések…..
Nagyon fontosak és hasznosak azok a blogbejegyzések, amelyekben egy terület elismert szakértője abban kalauzolja el az érdeklődőket, hogy milyen módon tudják beleásni magukat a témába, hogyan indulhatnak el az önképzés útján, milyen forrásokat érdemes felhasználniuk stb.…..
Kalcsó Gyula
2013.06.27 12:05:43
@500bizony: Köszönöm szépen! Igen, én ismerem ezt a tutorialt, viszont James Cummings blogjának a "magyarítása" jobban illik a blogomba. Egyszerűen ez az oka a választásnak. Egyébként hol ajánlod, és kiknek? Ez nagyon érdekelne.
Az előző posztomban James Cummings tutorialjának ismertetésébe kezdtem. Ebben viszont – ha lehet ilyet mondani – még alapvetőbb forrásra szeretném felhívni a figyelmet. A közelmúltban (május 14-én) frissült a TEI alapbibliográfiája. Ez a gyűjtemény két dolog miatt nagyon…..
Megjelent a TEI Journal legújabb (negyedik) száma, amely a 2011-es TEI-konferencia legérdekesebb előadásaiból válogat.
Fotis Jannidis, Malte Rehbein és Laurent Romary szerkesztői előszava után Christian Wittern izgalmas cikke következik a TEI-fájlok publikálásáról.
Nem kevésbé…..
A Debreceni Egyetem kutatóegyetemi programjának keretein belül a Nyelvtudomány, kultúratudomány és bioetika fókuszterület szervezésében kerül sor a Debreceni Bölcsészettudományi Adatbázisokat (DEBA) bemutató rendezvényre 2013. február 28-án, 13.30–15.30-ig a Debreceni Egyetem…..
Február 21. az anyanyelv napja, nem a magyaré, hanem úgy általában a világon. Ráadásul nem is valamely cifra, európai nemzet javasolta ezt az ENSZ-nek, hanem a bengáliak, akik éppen úgy szeretik anyanyelvüket, mint, mondjuk, mi. Sőt, ők éppen nyelvi öntudatuk miatt kezdték el függetlenségi harcukat…..
James Cummings, az oxfordi egyetem neves DH-sának (nem mellesleg kiváló DH-s blog szerzője is) ötlete alapján létrejött egy új, nemzetközi díj, a Digital Humanities Awards, amelyet évente fognak kiosztani több kategóriában. Az első alkalommal február 18-án hirdették ki a 2012-es…..
Néha érdemes a Digitális Bölcsészet Európai Szervezetének (The European Association for Digital Humanities, új név, 2012 nyarán változott meg, korábban The Association for Literary and Linguistic Computingként, azaz ALLC-ként volt ismert) a honlapjára látogatni, mert érdekes és…..
Idén 2013. október 2–5. között a patinás római Sapienzia Egyetemen rendezik meg a TEI szokásos éves találkozóját, amely konferenciával és workshopokkal egybekötött, nagyszabású rendezvény. A felhívás a napokban jelent meg, látható belőle, hogy a témák az éves…..
Blogolni pedig muszáj. A 2011 decembere óta eltelt posztmentes időszakot retrospekítv hírposztokkal fogom kitölteni, amelyek a legfontosabb DH-s eseményekről fognak szólni...
2012 februárjában jelent meg a TEI saját online folyóiratának a második száma. Benne a 2010-es TEI-konferencia legérdekesebb közleményeivel:
Christian Wittern szerkesztői előszava után Marjorie Burghart és Malte Rehbein cikke következik a TEI kéziratkódolási eljárásainak…..
2012 januárjának egyik legfontosabb eseménye a TEI Archiving, Publication, and Access service (TAPAS) elindulása volt. A TEI egyik legnagyobb problémája az volt korábban, hogy a sokszor hosszú évekig tartó munka nem volt eléggé publikus, az egyes projektek egymásról sokszor mit sem…..
A sajnos igen hosszúra nyúlt posztmentes időszak után egy nagyszerű eseményről adhatok hírt: a Stanford University két oktatója, Dan Jurafsky és Christopher Manning ingyenes online NLP-kurzust tart 2012. január 23-tól mintegy 8 héten keresztül. Az NLP (Natural Language Processing,…..
Digitális bölcsészet
A Digitális Kultúra és Elméletek Kutatócsoport rendezvénye a tudomány napja alkalmából
2011.11.08 17:11:37
Végre hazai DH-s rendezvényről adhatok hírt! A szegedi Digitális Kultúra és Elméletek Kutatócsoport a magyar tudomány napja alkalmából a nagyközönségnek is szóló (!) rendezvényt szervez. Az eseményre 2011. november 23-án, 14 órakor az SZTE BTK kari konferenciatermében kerül…..
Elkezdeni valamit mindig nehéz (és gyakran folytatni is, ahogyan a blogom bejegyzéseinek a gyakorisága is mutatja *sóhaj*). A DH-ra ez Magyarországon azért is hatványozottan igaz, mert egyelőre nincsenek tankönyvek, monográfiák, amelyek kifejezetten a digitális bölcsészettel, vagy…..
Változtatnom kell a blog jellegén. Megint sok volt a teendő, így aztán nagyobb lélegzetű posztokra nem jutott idő. Kitaláltam viszont, hogy időnként csak kisebb híreket, információkat fogok megosztani, talán az is hasznos és érdekes lehet, tehát a jövőben rövidebb (ám annál…..
Ismét egy hosszabb posztmentes időszak után vagyunk, elnézést mindenkitől, aki szomjazott közben egy kis DH-ra, igyekszem a közeljövőben aktívabban blogolni. Az antikvakorpusz munkálataival voltam elfoglalva, olvasóim kárpótlásául ezzel kapcsolatos témáról lesz szó ebben a…..
Ezzel a DH-val csak a baj van. Most se tudtam tőle több mint egy hétig posztolni. A viccet félretéve a mai bejegyzésem egyik apropója, hogy ősszel kell beadni az Alliance of Digital Humanities Organizations szokásos éves konferenciájára az absztraktokat, és miközben a sajátommal…..
Ennek a posztnak a dokumentumdigitalizálás és szövegdigitalizálás lesz a témája. A kettő nem ugyanaz. A különbség illusztrálására egy mindenki által jól ismert költeményt választottam: a Himnuszt. Tudomásom szerint a Himnusznak nem létezik szabványos formában digitalizált…..
A digitális bölcsészet bármely területét is tekintjük, ki lehet jelenteni: magyar nyelven jóformán teljesen hiányoznak a bevezető, alapozó könyvek. Persze ennek nyilván az is lehet az oka, hogy ezen területek művelői tudnak angolul, és nem hiányoznak nekik a magyar szakirodalmak.…..
Kalcsó Gyula
2011.09.04 09:37:57
Kalcsó Gyula
2011.09.07 13:09:27
@kirunews: Egyelőre az ötletelés fázisában van a dolog, de nagyon örülnénk a segítségednek. Előre is kösz. Egyébként itt nem egy szövegről lenne szó, hanem óriási (elég nagy) szöveggyűjteményről.
Kalcsó Gyula
2011.09.11 15:55:03
@kirunews: Bizonyos kérdéseidre válaszok a Zoli által nyitott GoogleDocban.
A digitális bölcsészet egyik fontos (bár talán kevésbé divatos területe) a történelemtudományhoz és segédtudományaihoz kapcsolódik. A történészek számára nagy előnyt jelent, ha a forrásokat valamilyen internetes felületen tanulmányozhatják, ha pedig a forrás ráadásul…..
A címben említett házasság biztosan a sikeresebbek közé fog tartozni, még akkor is, ha – mint minden házasság – ez sem mentes a súrlódásoktól, kisebb zökkenőktől. Már említettem, hogy a TEI az antikvakorpusz esetében kötelező választás volt, nincs igazán jó…..
A régi szövegekből álló korpuszok építésekor az egyik legnehezebb feladat annak a problémának a megoldása, hogy miként tároljuk és jelenítsük meg azokat a speciális betűket, amelyek a számítógéphasználó szélesebb rétegek számára nem annyira fontosak, hogy a…..
A TEI-levelezőlistát követők a múlt héten érdekes fejlemények tanúi lehettek. Az események megértéséhez fontos tudni, hogy a TEI-nek két fő testülete van: a Board of Directors és a Technical Council. Az előbbi felelős a TEI-konzorcium irányításáért, stratégiai…..
A Számítógépes nyelvészet blogban sokszor esik szó a statisztikai alapú gépi nyelvfeldolgozási-elemzési metódusokról. Az eljárás lényege, hogy kellően nagy mennyiségű adat alapján viszonylag jó eredménnyel lehet nyelvi szabályszerűségekre következtetni. De vajon működik-e…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz