Regisztráció Blogot indítok
Adatok
Dento Shito Ryu

0 bejegyzést írt és 8 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Aki harcművészetekkel foglalkozik, rendszerint úgy érzi egy ponton, hogy megrekedt, nem tud fejlődni tovább. Az ember elér egy technikai szintet, bizonyos rálátása lesz a harcművészetekre és a küzdelemre, képes elkülöníteni a harci technikákat és a rávezető gyakorlatokat, de…..
A távol-keleti harcművészeteket mindig körüllengte valami misztikus hangulat, és ettől úgy éreztük, a harcművészet több, mint az európai küzdőrendszerek. Először a judo elve nyűgözött le, azután a fejrúgások és a töréstechnika, majd mindig jött valami újabb és újabb…..
Dento Shito Ryu 2011.05.16 23:51:33
@Napi Maflás: Stewe Stewart ütögette nekem is a tüdő 7-et, 5-öt, meg már mindent kínjában, majd a végén mikor látta hogy semmi hatása, fogta és hátrafeszítette a mutatóujjamat, mondván, hogy most akkor ez mekkora energetikai csoda. Hát, alsó tagozatban elég sok Kyusho mester volt akkor az osztályunkban. Majd a végén megpróbálkozott egy no-touch Ko-val, ami nem jött be neki, ekkor fáradtan leült. Hitelesebb lett volna, ha nem csinál ilyen butaságokat, mert amúgy erős és gyors mozgása van, amivel lehet valamit kezdeni. Bár gondolom a hókusz-pókkal többet tud keresni.
Sokan boncolgatták már a harcművészet és a küzdősportok viszonyát – ez a harcművészeti fórumok megunhatatlannak tűnő témája. Abba, hogy milyen helyzetben mi mennyire működik most nem mennék bele – ez ezerszer lerágott csont. Rendszerint úgy tartják, hogy a…..
Dento Shito Ryu 2011.04.19 11:44:50
A kardot lehet az egzotikum világába elhelyezni, de aki edzett már bokuto-val, az tudja, hogy nincs másik olyan eszköz, ami ennyire megtanítaná az időzítést, és a mentális hozzáállást. Míg karate edzésen ha eltalálnak, vagy kibírom, vagy hamarosan magamhoz térek. A bokuto nagyon gyors, és eltöri amit eltalál. Sokkal élesebb figyelmet követel, sokkal apróbb hiba is megbosszulja magát, mint egy pusztakezes küzdelemben. Ebből következően azt gondolom, hogy nagyon hasznos a pusztakezes harcra való felkészítésben is. Arról nem is beszélve, hogy nem biztos hogy haszontalan, ha egy hosszabb tárgyat (esernyőt, botot, seprűt, lapátot) is tudok használni, ha van a kezem közelében. (Itt főképp a távolságra gondolok, természetesen az eszköz erőteljesen behatárol.)Főleg ha a másik is rendelkezik fegyverrel. Harcművész és MMA között különbség? A szabály. A sötét szobában a ninjának nincs semmi aggodalma azzal kapcsolatban, hogy kinyomja-e a másik szemét, vagy torkon vágja-e ha kell - utalva Ateszu példájára. A ketrecből meg kizavarják ugyanezért. De mondok ennél könnyedebb példát is. Sosem láttam még olyat MMA-ban, ketrecharcban, hogy mondjuk a könyököt belenyomták volna teljes súllyal a bicepszbe. Higgyétek el, gyorsan tud kopogni az ember. :-)))))
Persze azt nem vitatom, hogy egy év karate, vagy egy év boksz után ki a hatékonyabb. A fenti videó is erről tanúskodott. A karatés (Teakwon do felirattal :-) ) kevés eszközzel rendelkezik, és az sincs eléggé begyakorolva. A bokszoló kevés eszközzel rendelkezik, de azzal nagyon.
A harcművészet sokoldalú fogalom. Valójában rengeteg elemből tevődik össze, és mindenkinek más dolgok fontosak. Ha az ember meg akarja határozni, mit ért harcművészet alatt, rendszerint hosszú felsorolás lesz a vége. De akárhonnan csűrjük, csavarjuk, egyvalami kihagyhatatlan…..
Dento Shito Ryu 2011.04.16 13:52:35
Szeretnék én is egy kicsit hozzájárulni a témához, remélem előre gördítve a gondolatokat.

A harcművészetek szó szerintem sem a BUDO fordítása, hanem egy egyszerű magyar kifejezés, minden jellegű olyan harci tevékenységre, ami több mint a sport, több mint a technika maga, amihez szükséges a gyakorló szellemének teremtő ereje.

Oyama nem egy karatéhoz hasonló mozgásrendszert hozott létre, hanem egy KARATE iskolát. Előtte Gogen Yamaguchi tanítványa volt, 8. dant ért el Goju-Ryu-ban, másképp nem is jegyezték volna be az iskoláját. Más kérdés, hogy az általa létrehozott rendszer jobb-e, vagy nem az általa tanult irányzattól. Véleményem szerint technikailag szegényesebb, és sok alapvető dologtól elszakadt ami fontos a karatéban (pl. bunkai), és nagyban épít Oyama hihetetlen testi erejére, nem hiába hirdeti magát a legerősebb karaténak. És itt van a hiba. Erősen behatárolja a gyakorlójának a fizikai ereje azt, hogy alkalmazni tudja-e az iskola technikáit. A BUDO-ban a jellem a legfontosabb és az erő az utolsó, mert az erő illékony dolog, de harcra bármikor szükség lehet...
Ezeket a töréseket az '50-es években még vagányságból a norvég favágók is csinálták, de azért még sem hívjuk őket harcművészeknek.
A Kyokushin sok mindent feláldozott (csak úgy mint a Judo) a harcművészetekből, hogy sikeres versenysport legyen. És ez bejött, és respekt a versenyzőknek. De szerintem egyiküknek sem fordulna meg télen egy havas,jeges utcán hogy kaiten geri-t használjanak az őket megtámadók ellen. Pedig milyen jól működik a tatamin.

Visszatérve a karate eredetére, a magyar szakirodalomban és karatés körökben az egyik legnagyobb tévedés, hogy a karate paraszti eredetű. Minden klasszikus karate iskola alapítója nemesi származású volt, nézzünk csak meg a régi képeken az öltözködésüket. Mabuni Kenwa a Shito Ryu alapítója a császári Oshiro-ház 16. leszármazottja, de Itosu, Azato mesterek is az okinawai nemesség tagjai voltak, mesterük pedig Sokon 'Bushi' Matsumura a császári testőrség parancsnoka, hogy ismertebb neveket említsek csak. Senkit ne tévesszen meg, hogy a századelőn a karatét a hagyományos alsóviseletben gyakorolták, amiből kialakult a mai gi.
Hogy van-e bujitsu eredete pedig teljesen nyilvánvaló annak, aki ismeri a Satsuma klán okinawai hódítását, és az általuk gyakorolt Jigen Ryu és az okinawai karate kapcsolatát.
Dento Shito Ryu 2011.04.16 18:10:03
@Ateszu: A house angol szó fordítása a ház, vagy a ház magyar fordítása a house?