Adatok
toronyőr
0 bejegyzést írt és 1 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
Költözés közben találtam egy polcot, ami megakasztott a ritmusos könyvpakolásban, és még mielőtt dobozba rakhattam volna az első könyvet, elbizonytalanodtam, lelassult a kezem és óhatatlanul is elolvastam a címét. Vesztemre. Bálint György: Az állatok dicsérete. Ez mi, ezt én…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz
A kisbetű-nagybetű zagyvaság.
Be kéne íratkozni a MUOSZ Bálint Görgy újságító iskolába.
Itt tanítanak typográfiát is.
100 éve született Bálint György. Elegáns megemlékezés!
Csillag Vera (1909 - 1997)
CSILLAG Vera
tervezőgrafikus, könyvművész
(Budapest, 1909. december 5. – Sydney [AUS],, 1997. április 29.)
1925-29: Jaschik Álmos magániskolája; 1930-31: Bortnyik Sándor Műhelye. 1929: az 1930-ban rendezett budapesti Nemzetközi Építészkongresszus plakátpályázatának I. díja; 1932: Kaliment plakátpályázat első díja; 1954, 1957, 1959, 1960, 1961, 1963: A szép magyar könyv verseny díja; 1959: Munkácsy-díj. 1933-tól készítette első munkáit a könyvművészet terén, illusztrációkat, könyvborítókat a Franklin, a Révai, a Cserépfalvi és a Pantheon Kiadónak. 1937-38 között a Tükör magazin rajzolója volt. 1945 után a Szikra és a Szépművészeti Kiadó munkatársa lett. A 60-as években kivándorolt Ausztráliába. Könyvművészetében magas fokon kamatoztatta, amit mestereitől, Jaschiktól és Bortnyiktól tanult. Találó egyszerűség, mégis fantáziagazdagság jellemzi rajzait. Technikája kezdetben a festékszóró és a szárazecset, később a könnyed tollrajz, majd a betű mint absztrakt kompozíciós elem használata jelenik meg munkáin. Ha a téma úgy kívánja, szívesen él stílusidézetekkel a perzsa miniatúrák, a görög vázafestészet, a kínai lakkfestések formavilágából.
Mesterei: Jaschik Álmos, Bortnyik Sándor
9-én 100 éve született Bálint György író, újságíró, kritikus, a két világháború közti publicisztika etalonja. 1924-től tizenöt éven át az Est-lapok munkatársa. 1941-től munkaszolgálat követ munkaszolgálatot. Tokaj, Újverbász, Gödöllő. Aztán a végállomás: Ukrajna. Sztarij Nyikolszkoje kórházában hal meg 1943. jan. 21-én. Aki esetleg megzavarodik a politika (bármilyen politika) verbális önelégültségétől, tombolásától, kerítse elő A toronyőr visszapillant című gyűjteményét, hogy értse, mi van. Mindig mi van. "Szépen élni mostanában nagyon nehéz, szinte lehetetlen. Szépen meghalni néha még lehet" - mondja. Azután: "Legyetek igazságosak: ne mérjetek egyenlő mértékkel." Azután: "Az egyes műveket egyes írók írják - az irodalmat a kor írja." Az irodalomról: "Proust regénye, bár sznobok rajongnak érte, mégis remekmű." És elköszönve: "Besötétedett, hűvösen lebben a szél. Most kellene menekülni, ki tudja, lehet-e még, mire megint világos lesz. Maradok" Maradt. Az aknamezőn kellett a munkáskéz a II. Magyar Hadseregnek