Regisztráció Blogot indítok
Adatok
Dr. Pusztai Máté

25 bejegyzést írt és 0 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Immáron két éve velünk van az európai drónos szabályozás a sokszor megénekelt (EU) 2019/947 végrehajtási rendelet és az (EU) 2019/945 felhatalmazáson alapuló rendelet formájában. Gyűlnek a tapasztalatok és gyűlnek a kérdések is, amely nem ritkán abból adódnak - és ez nem drónspecifikus -, hogy az…..
Az EASA honlapjának drónos híreit nyomon követve már sejthető volt, hogy valami készül a speciális műveletek kockázatelemzésének európai módszertana a SORA körül, ugyanis februárra SORA workshopot hirdetett az EASA. Ma pedig a "SORA-felelős" JARUS közzétette a SORA 2.5-ről szóló dokumentumot (mint…..
Dr. Sándor Zsolttal közösen írt tanulmányunk megjelent a Repüléstudományi Közlemények legfrissebb számában. A dolgozat témája az - elsősorban az eseti légtér miatt fontos - lakott terület fogalmának vizsgálata. A teljes tanulmány elolvasható erre a linkre kattinva. Ugyanakkor itt a blogon is…..
A közlekedés zajjal jár, amely káros lehet a környezetre és az emberekre egyaránt. Éppen ezért nagyon nem mindegy, hogy mekkora az a zaj, amit a járművek okoznak. Nem véletlen, hogy a repülőterek és lakott területek egymáshoz való közelsége gyakran a hírekben is téma, és az üzemeltetők küzdenek a…..
A héten nagyot ment  hír az amerikai sajtóban, hogy a kaliforniai székhelyű Matternet Model M2 típusú, négy rotoros csomagszállító drónja elsőként megkapta a típusalkalmassági tanúsítványt, angolul type certificate nevű dokumentumot az FAA-től. Az FAA, azaz az amerikai szövetségi légügyi hivatal…..
Augusztus 26-án jelent meg a hamburgi székhelyű, vezető drónipari piackutató Droneii szokásos éves jelentése, amely iparági visszajelzések alapján igyekszik képet adni a globális drónipar aktuális helyzetéről. A jelentés számos érdekes megállapítást tesz a piaci állapotokról. A drónalkalmazások…..
Egyik korábbi bejegyzésünkben már hírt adtunk róla, hogy Írország az uniós jog lehetőségeit kihasználva 8 hónapos enyhítést vezetett be a nyílt kategóriában. Írország mellett Németország is ideiglenes könnyítésekkel segíti az A2 kategóriában drónozókat. Az ok ismét: a szabványok és a szükséges…..
Írországi könnyítések az A2 alkategóriában Korábbi blogbejegyzésünkben már hírt adtunk arról, hogy az osztályazonosító címkék kötelező bevezetését a nyílt kategóriában újabb egy évvel eltolta az Európai Bizottság, így 2023. december 31-ig maradnak a jelenlegi átmeneti szabályok. Ez a gyakorlatban…..
Aki drónozik, akárcsak hobbi szinten, minden felszállás előtt köteles a mydronespace applikáción keresztül bejelentkezni és kijelölni a térképen azt a légteret, amit használni kíván. Az alkalmazásból láthatjuk, hogy a repülésre kiválasztott helyszín nem esik-e olyan légtérbe, ahol drónnal csak…..
A drónozás jövőjét firtató kulcskérdések között biztos előkelő helyen szerepel az alábbi kettő: - Hogyan lehet elérni, hogy minél több látótávolságon túli (BVLOS) drónos műveletet lehessen biztonságosan engedélyezni? - Miként kezeljük az olyan BVLOS műveleteket, amikor a drón kívülállók…..
Ahogy arról már lehetett olvasni, a nyílt műveleti kategóriába szánt drónokat az Európai Unió úgynevezett UA osztályokba kívánja sorolni C0-C4-ig. (Ehhez kapcsolódik részben a C5 és C6 UA osztály, amelyeket a sztenderd forgatókönyvek esetén lehet, illetve kell használni. Mivel az ilyen…..
Bár elsőre úgy hangzik, mintha egy plusz teher kerülne a precíziós mezőgazdasággal foglalkozó magyar gazdák vállára, a jogszabálymódosítás révén valójában egy nagy lépéssel közelebb kerültünk a drónos permetezés jogszerű feltételeinek megteremtéséhez.  A 43/2010. (IV.23.) FVM rendelet módosítása…..
Several relevant market researches point out the importance of BVLOS (Beyond Visual Line of Sight) operations, therefore the classification and risk assessment of these operations upon conditions clear and available for all UAS operators is of vital importance for the whole branch. The clarification…..
Egy májusi posztban már foglalkoztunk a látótávolságon túli, ún. BVLOS (Beyond Visual Line of Sight) műveletekkel. Akkor szó esett a művelettípus jelentőségéről és – szűkszavúan bár – de a műveleti jellemzőkről is. Pont a korábbi bejegyzésben említett, kiemelkedő fontossága indokolja, hogy a BVLOS…..
Ezen a blogon már nem egyszer írtunk arról, hogy a drónipar fejlődésében milyen nagy szerepe van jogi és hatósági háttérnek. A mai bejegyzésben egy újabb példát hoztunk arra vonatkozóan, hogy egy műszaki vívmány gazdasági sikerét és elterjedését milyen nagy mértékben támogathatja, vagy épp…..
A drónok kapcsán gyakran esik szó az autonóm repülésről, amely egyfajta varázsszóként működik a laikus közönség irányába és nem titkolt célja a dróntechnológia – egyébként vitathatatlanul – korszerű jellegének hirdetése, illetve az önvezető autókkal való párhuzamba állítása. Arról már kevesebben…..
On 24 June, a press release was disclosed on the website of the European Aviation Safety Agency’s (EASA) on the issuance of design verification report (DVR) – for the first time in Europe – to Volocopter VC 200-2. EASA declared the issuance of the first DVR to be a great success and an important…..
A mai napon egy nagyon érdekes webináriumon vettem részt a Droneii szervezésében. Az előadás fő témája egy norvég vállalat, a Nordic Unmanned volt, amely különböző típusú, de saját fejlesztésű drónokkal végez látótávolságon túli (BVLOS) repüléseket. És ez esetben a BVLOS 80 km-es repülési távolságot…..
Feltehetőleg az Egyesült Államokban tavaly lezajlott elnökválasztással kapcsolatban keveseknek jutnak eszébe a drónok. Nem úgy az újonnan beiktatott elnöknek, aki komoly infrastrukturális beruházásokkal szeretné felpörgetni a koronavírusban lelassult amerikai gazdaságot, és e cél megvalósításában…..
 A Német Szövetségi Kormány 2020 májusában tette közzé a drónokra vonatkozó akciótervét, aminek célja, hogy meghatározza azokat az iparágakat, ahol a drónok fontos szerepet játszhatnak, illetve az akcióterv az ennek megkönnyítéséhez szükséges politikai-gazdasági intézkedéseket is…..
Számtalan cikk és beszámoló szól arról, hogy a mezőgazdaság az egyik olyan ágazat, ahol a drónok robbanásszerű elterjedésére lehet számítani a közeljövőben. A mezőgazdasági új irányvonala a precíziós mezőgazdaság, ahol a modern, GPS alapú technológia segítségével a termelési eszközök (mezőgazdasági…..
Számos drón-felhasználó érezheti úgy, hogy a 2021. január 1-jétől alkalmazandó új szabályok megnehezítik az életet, mivel olyan feltételeknek kell eleget tenniük ezen dátumtól kezdve, melyek korábban szinte ismeretlenek voltak. Azonban a szabályozás kialakítása és életbe léptetése nem öncélú.…..
A pilóta nélküli légijármű-rendszerek (közkeletű nevükön drónok) terjedése megfigyelhető nem pusztán a szolgáltatások területén, hanem a belső vállalati működésben is. Különösen igaz ez a termelő cégekre, amelyek pl. gyártósorok vagy telephelyük megfigyelésére használják ezeket a légijárműveket.…..
A DRONE INDUSTRY INSIGHTS (DRONEII) 2020-ban közzétett elemzése szerint a COVID-19 okozta helyzet rövid távon negatívan befolyásolta a drónok piacát is. Ugyanakkor az iparági szereplők szerint hosszútávon komoly lehetőséget biztosít a járvány a piac számára, ugyanis a vírushelyzet ráirányította a…..
Mindenkit szeretettel köszöntünk a Professional Drone Consulting új blogjában. Nevünkből adódóan a profi szintű drónozás aktuális kérdéseivel kívánunk foglalkozni a blogon. Az üzleti, kereskedelmi és vállalati drónprogram megfelelő kialakítása nagyon összetett folyamat. Ebben kívánunk a jelenlegi…..