Regisztráció Blogot indítok
Adatok
prenyugi

0 bejegyzést írt és 4 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Sokszor hallani, hogy Magyarország legnagyobb problémája a múltban felvett államadósság kamatterhe, amely csak idén mintegy 1100 milliárd forinttal terheli meg a költségvetést. Az ember fantáziája beindul ilyenkor, hogy milyen jó lenne ha nem lenne államadósságunk, egyből…..
 Orbán Viktor áprilisi kitörő választási győzelméhez az is hozzájárult, hogy a választók bíztak abban, hogy az addig mantraszerűen ismételt és dogmaként védett évtizednyi megszorításoknak vet majd véget. Arról a jelenségegyüttesről van szó, amiben a magyar lakosság…..
prenyugi 2010.12.05 21:59:03
Optimista vagy. Jó neked. Én nem.

Hallottunk már eleget (Magyarországon is) "harmadik utas gazdaságpolitikáról", de nem tudom hol van erre a jó példa. Nekem úgy tűnik hogy megint el akarják nekünk adni az ingyenebédet, azazhogy pl. "a szigorú költségvetési és az ortodox monetáris politika alkalmazása miatt" csökken a fogyasztás, nem pedig a túlzó elvonások miatt, így elég elengedni az inflációt, és máris itt a Kánaán.

Szerintem a kormánynak legkésőbb az önkormányzati választások utáni hétfőn közölnie kellett volna hogy az állam melyik kiadását fogják négy év alatt fokozatosan lefaragni (és nyilván nem fűnyíróval), és ez UTÁN esetleg bevezetni a válságadókat meg a nyugdíjelvonást.

Ha négy év felkészülés után még mindig biankó csekket kérnek, nálam semmi hitelük nem lesz, és erre sokat rátesz hogy Matolcsy nem a célok és eszközök, hanem az egyszerű tények (na jó: rövid távú előrejelzések) terén kerül ellentmondásba a KT-vel, az MNB-vel, és az EB-vel egyszerre.

És végül (szubjektíven), az egykulcsos adórendszernek nem az igazságossága a kérdés, hanem az hogy ha már pár száz milliárdot a zemberek zsebében hagyunk, akkor ki az aki inkább elkölti, és mire. Szerintem a gazdagabbak kevésbé költik, és inkább olyan import árukra, amikben a magyar gazdaság hozzáadott értéke kevesebb. A szegényebbek meg inkább elköltenék, és inkább vennének belőle sört meg belföldi üdülést mint autót meg plazmatévét. De ez mondjuk tényleg nehezen becsülhető...
 Az állami nyugdíjrendszerben is vannak kockázatok és tisztán látszik, hogy a napjaink demográfiai folyamatai mellett nem tartható tovább az a tévképzet, hogy az állam majd jólétet biztosít nekünk öregkorunkra. Aki nyugdíjba vonulása után nem akar elszegényedni, annak…..
prenyugi 2010.12.03 21:34:26
Szerintem van még egy komoly kockázati tényező az állami nyugdíjban, amiről említést sem teszel: a politikai.

Ha visszagondolunk az elmúlt bő évtizedre, az az érzés támadhat bennünk hogy aki nyugdíjat emel, az a Jó, aki nem az pedig a Gonosz, mintha ennek semmi költsége nem lenne. Kormányváltás után az új ellenzék nem azt kéri számon az új kormánytól hogy miért emelnek, hanem hogy kevesebbet emelnek mint ígérték -- még akkor is ha ők maguk nem akartak volna emelni.

Két szép példa erre: a mostani kormány egyik szájával azt állítja hogy jövőre 900 milliárdos hiánya lesz a nyugdíjkasszának, másikkal arról beszél hogy milyen sokat dolgoztak a 40 éves munkaviszonnyal rendelkező nők, és mehessenek nyugdíjba hamarabb mint a korukból következne (Ez választási ígéret volt). Másik példa: rákeresve a "tizennegyedik havi nyugdíj" kifejezésre a neten, na mi lesz az első találat? Egy ellenzéki párt választási évben történő törvényjavaslata a közelmúltból...

Félreértés ne essék, én nem tagadom hogy sokan esetleg már ma is érdemtelenül keveset kapnak egy ledolgozott élet után. Csak úgy érzem hogy messze nem kellő súllyal esik latba az érem másik oldala (élőmunka-terhek, kassza kipótolása).

Leginkább attól félek hogy van egy generáció, talán a mai 30-as vagy inkább 40-esek, akik kifizetik mindezeket a választási ígéreteket a "magas" nyugdíjakra, aztán mire ők megérik az öregkort, addigra már az átlag választónak is a horizontján lesz a nyugdíjrendszer (nem az állam!) összeomlása, és akkor majd a takarékossággal lehet szavazatot szerezni.

Ez a típusú kockázat a magánnyugdíj-rendszerben nincs meg. (Persze mások vannak.)