Regisztráció Blogot indítok
Adatok
Németh Áron Attila

0 bejegyzést írt és 57 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Most vasárnap 550 parlamenti hely sorsáról, valamint a következő kormány kilétéről dönthetnek a török választók. Az országos választás legnagyobb esélyese – mint 2002 óta mindig – most is a miniszterelnök, Ahmet Davutoğlu, illetve a köztársasági elnök, Recep Tayyip…..
Németh Áron Attila 2015.06.04 10:54:40
@sierrahun: Ha itthon találsz ilyen szakértőt, hívd meg kommentelni, őszintén érdekelne a véleménye, mert én sajnos nem ismerek senkit.

Amit viszont tudok erről a kérdésről, és erre alapoztam az általad kiemelt megjegyzést, hogy az AKP 13 éve alatt például a költségvetési hiány és az infláció csökkent, az IMF hitelt visszafizették, az egy főre jutó jövedelem triplázódott, és az ország a külföldi befektetések egyik kiemelt célországa lett, mindezt pedig a legtöbb nemzetközi elemző a babacani reformoknak (Ali Babacan, gazdasági miniszter, 2002-2007) tulajdonítja, és nem valami korábbi kiigazításnak.

Kösz a kommentet!
Miközben a nemzetközi média joggal kérdőjelezi meg az izraeli miniszterelnök által az amerikai Kongresszusban elmondott beszédének valódi célját, fontosabb felismerni, hogy mára nyilvánvalóvá vált, az Egyesült Államok és Izrael stratégiai céljai végleg ellenkező pályára…..
Németh Áron Attila 2015.03.06 20:25:50
@Krisz11: Azt, hogy akár a magyar miniszterelnököt, akár szlovák kollégáját mikor fogják felkérni egy amerikai Kongresszus előtti beszédre, valóban nehéz megmondani. Talán hamarosan. Talán soha.

Azt azonban igen - ha már szóba hoztad -, hogy mikor kérnek fel erre egy spanyol miniszterelnököt: legutóbb 2004-ben. José María Aznar konzervatív spanyol kormányfő (1996-2004) látogatásáról és beszédéről ráadásul a "C-Span"-en még egy korrekt kis videó is elérhető:

www.c-span.org/video/?180419-1/spanish-president-address

Javaslom, mielőtt mindenhol a NAGY nemzetközi háttérhatalmat és a gaz zsidók álnok összeesküvését véled felfedezni: kutass, olvass, gondolkodj, értően kommentálj. Hidd el, boldogabb leszel tőle.
Angela Merkel német kancellár asszony tegnap Budapesten járt. A rövid látogatásból a honi politikusok, politikai újságírók és véleményformálók zöme levonta saját, legtöbbször pártos és szelektív következtetéseit. A baloldaliak a magyar miniszterelnök rendreutasítását…..
Németh Áron Attila 2015.02.04 07:46:04
@röf: Ezek az erőltetett "elemzői" fejtegetések elvben a saját tábor mozgósítására jók. Tulajdonképpen ezt csinálja a kormány is (lásd pl.: IMF-ellenes- és multiellenes kampányok). Persze az, hogy ez pontosan mennyi embert érdekel a balliberálisnak mondott politikai oldalon, lényegtelen, hiszen ez valahol - ahogy írtam is - a saját maguk megnyugtatására is szolgál. Kell nekik a "nem vagyunk egyedül" érzés.
Németh Áron Attila 2015.02.04 07:49:57
@Advanced Flight: Erre választ ad a cikkem alábbi mondata: "Az egyedüli dolog, amiért hazánk fontos, az nem más, mint az itthon sokak által (köztük e sorok szerzője által is) szidott Európa Unió és NATO." Kicsit bővebben kifejtve: Németország, mint az EU és NATO legfontosabb európai tagállama szükségét érzi, hogy a problémásabb tagállamokat is folyamatos ellenőrzés alatt tartsa, és biztosítékokat szerezzen tőlük afelől, hogy a fontos döntésekben az esetleges kikacsintók a többség akaratának megfelelően fognak szavazni. Szerintem ezt, ahogy a múltban, úgy most is maradéktalanul megkapta a magyar kormánytól.
Németh Áron Attila 2015.02.04 08:34:40
@Ad Dio: Merkel azért jött ide, mert 5 éve könyörögnek neki a háttérben, hogy jöjjön. És azzal, hogy a CDU egy európai pártcsaládba tartozik a Fidesszel, ez a gesztus kvázi kötelező volt. Én ennek nem tulajdonítanék nagy jelentőséget. De ezen a vonalon tovább indulva szerintem a többi kérdésed is inkább spekulatív alapokra épít. Egyszerűen arról van szó, hogy egy szövetséges állam vezetője, melynek kormánya és kormányfője ráadásul egy politikai oldalon helyezkedik el az ittenivel, eleget tett egy régi ígéretnek. Eljött, megbeszélt néhány ezerszer átbeszélt témát, puffogtatott pár klisét, és ennyi.

A Siemens szerepvállalásáról pedig csak annyit, hogy a németeknek van egy Északi Áramlata, a volt kancellár Schröder pedig Gazprom felügyelőbizottsági tag, tudtommal még mindig. Tehát, amennyiben ez a paksi szerepvállalás igaz, nagy meglepetés ott sincs. A német politikai elit és értelmiség alapvetően oroszbarát (lásd: diplomaci.blog.hu/2014/11/14/valoban_a_nemetek_vallaltak_hazank_regulazast). Az elmúlt pár hónap keményebb német fellépése az oroszokkal szemben inkább magyarázható a választói vélemények megváltozásával, mint tényleges meggyőződéssel.

Orbán ilyen irányú döntése valószínűtlen. Ebben a helyzetben arról beszélhetnénk, hogy vajon elveszít-e mindent, amit felépített. Kizárt, hogy ezt megkockáztatná.

Merkel pozíciója közel sem sérthetetlen. Nem véletlen, hogy a korábbi oroszbarát politikát erélyesebb fellépésre cserélte Berlin, és nem csak retorikailag, hanem gyakorlati értelemben is. Merkel is a modernkor politikusa, a választói vágyaknak való megfelelés őt is ugyanúgy mozgatja, mint mindenki mást.
Theresa May belügyminiszter holnap hozza nyilvánosságra a brit kormány friss terrorizmus ellenes törvény tervezetét. A javaslat több érdekes és vitára okot adó fejezetet is tartalmaz – például a terrorgyanúba keveredett állampolgárok átmeneti kitiltását az Egyesült…..
Németh Áron Attila 2014.11.25 22:50:45
@Sanz: Az alábbi idézetek szerintem nagyon is kifejezik, hogy ez a történet nem csak a konzervatívokon múlik: "közel sem biztos, hogy a kormány jelenlegi tervei csont nélkül átmennek majd a parlamenten" + "a konzervatívokon belül is komoly nézeteltérések vannak" + "elengedhetetlen, hogy azokat a parlament is elfogadja, amire viszont be kell látni, kevés esély mutatkozik" + "Munkáspárt várható ellenállása" - szóval erősen vitatom az állításod miszerint a cikk nem tesz említést arról, hogy a tv elfogadásához a konzervatívok egyedül kevesek lesznek.

Emellett a "20 más párt képviselője" kijelentés is alap nélküli, bár ezt gondolom te magad is tudod. Szám szerint 12 párt és 3 független támogatása kellene.

Azzal viszont részben egyetértek, hogyha valami, a hontalanná válás pontja nem fog átmenni a törvényhozáson.
A sok egyéb, magyar szempontból releváns külpolitikai vonatkozású hír mellett (pl. kitiltási botrány) a hazai média ingerküszöbét még nem érte el a fejlemény, ám érdemes megjegyezni, hogy alig egy hete súlyos, saját magára nézve akár végzetes adóelkerülési ügybe…..
Németh Áron Attila 2014.11.11 14:38:01
@Velemenyem szerint....: Pontosan melyik rész, vagy részek szemléltetik szerinted az értelmiség árulását és a tények nélküliséget? Csak mert most még úgy áll, hogy inkább a kommented áll tények nélkül, hangulatkeltő módban.
Németh Áron Attila 2014.11.11 15:32:32
@Velemenyem szerint....: Bár van igazság abban, amit írsz, és kösz a bővebb kommentet, pár állításoddal én mégis vitatkoznék:

1) A hazai adószabályozás a nemzetközi multik számára valóban kedvező volt, ám ez az elmúlt években valamicskét szűkült. Persze igaz, hogy még így is jobb feltételeket tudunk biztosítani, mint sok más uniós tagállam. Ettől függetlenül az, hogy Juncker, mint miniszterelnök mit tett, vagy nem tett országa élén, hogy Luxembourgot adóparadicsommá tegye, azaz ő és helyi választói dolga. Akkor viszont, amikor egy ilyen politikus az EU egyik vezetője lesz, ráadásul történetesen egy olyan intézményt vezet, amely éppen az ő regnálása alá eső adóelkerüléseket vizsgálja, már nem lokális, hanem összeurópai ügyről beszélünk. És ez nagyon nem ugyanaz, hiszen ez nem csak a hivatali visszaélés esetlegességét veti fel, hanem a szolidaritás hiányát, lévén egy dolog, hogy valami legális, és egy másik, hogy korrekt, főleg tagállami szinte.

2) A "Spitzenkandidaten" rendszere szerintem nem demokratikus, mert a Bizottság fejét a Tanácsnak kell jelölnie, nem úgy, hogy az egyes európai pártcsaládok önhatalmúlag úgy döntenek, hogy akkor mostantól mi jelölünk majd valakit, és ezt el kell mindenkinek fogadnia, mert csak. De ennek amúgy az írásom kapcsán nulla jelentősége van, mivel az általad kiemelt félmondat arra vonatkozott, hogy Juncker sokszor - sok helyen elismerte, hogy számára az EU döntéshozatala zárt ajtók mögött, a nyilvánosság kizárásával kell, hogy történjen.

3) Juncker valóban vezette a Eurogroupot, ez igaz, de egyfelől a gazdasági válság okozta problémák kezelésében nyújtott teljesítményét sikeresnek ítélni szerintem elég erős állítás. (Némi sikert maximum az ECB tud felmutatni.) Másfelől pedig a blokk korábbi eredményeit nem Juncker vezetése, hanem a tagállamok egyéni döntései okozták. Ezt jobb nem keverni.

4) Én nem gondolom, hogy ne lehet negatívszínben feltüntetni egy olyan politikust, akit korábban saját kormánya buktatott meg, mert nem tudta hitelt érdemlően bizonyítani, hogy nem élt vissza hivatalával egy lehallgatási botrányban, illetve, akit most dokumentumokkal alátámasztva azzal vádolnak (még ha nem is közvetlenül), hogy irányítása alatt országa olyan előnyökre tett szert, amivel más uniós tagállamok egész sorát rövidítették meg nemzetközi nagyvállalatok.

Összefoglalva tehát nem azt állítom, hogy Luxembourg sikerét mondjuk Te ne ismerhetnéd el, vagy, hogy az ország 100 százalékban törvénytelen úton jutott hozzá dollár száz milliárdokhoz, hanem kizárólag azt, hogy nevetséges, hogy az unió egyik adóparadicsomának volt kormányfője vezeti most az EB-t. Ez sem nem összeegyeztethető az EU deklarált céljaival (adóelkerülés felszámolása, korrupció elleni háború, stb.), sem nem erősíti a tagállamok közötti szolidaritást.
2007-ben egy G. W. Bush nevéhez fűződő elnöki kiáltvány mondta ki, hogy az Egyesült Államok megtilthatja minden, állami korrupcióban érintett külföldi személy beutazását az országba. Az azóta eltelt 7 évben az USA számos autoriter/fél-autoriter állam köztisztviselőjével…..
Németh Áron Attila 2014.10.20 13:34:53
@maxval a bircaman: És te mit nem hiszel el? A leadet? A záró következtetést? Az USA magyarázatát? A magyar pártok magyarázatát? A pártos sajtó érveit? Mit? Semmit? Elolvastad az egész cikket? Ha valamivel nem értesz egyet "max", írj rendes kommentet, tudsz te olyat.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszteri kinevezésével végérvényesen új külpolitikai stratégiája lett hazánknak. A korábbi nyugatos, euroatlanti fókuszt ugyanis az új miniszterrel és a minden jel szerint jelentősen átalakuló apparátussal felváltotta egy keleties,…..
Németh Áron Attila 2014.10.02 14:18:10
@Ödenburger [Hu/At]: Mások véleményét nettó baromságnak nyilvánítani erős és felesleges kezdés. Főleg úgy, hogy a nyugat nem tekintette '56-ot szovjet belügynek, nagyon is gondolkodott a beavatkozáson, de aztán Szuez miatt ezt elvetette, illetve azért, mert Ausztria, vagy Hollandia régebb óta uniós tag, mint hazánk, attól még ők sem tehetnek mindent; kiemelten akkor, ha ez egyfajta pökhendiséggel és kettős mércével társul más, fiatalabb tagállamok irányába.

Ettől eltekintve van igazság abban, amit írsz, én magam is egyetértek több mindennel (az utolsó mondatoddal például nagyon), de azt azért nem árt látnod, hogy a Pro/Kontra sorozatot mi azért készítjük, hogy olyan dolgok mellett is érveljünk, amikkel mi magunk nem feltétlenül értünk egyet. A velünk ellentétes véleményt megfogalmazók érveit ugyanis mindig érdemes figyelembe venni, és mindig izgalmas egy-egy témáról úgy írni, ahogy nem szeretnénk.

Kösz a kommentet!
Németh Áron Attila 2014.10.02 14:39:37
@Ödenburger [Hu/At]: Van ilyen, nem gond, mindenkinek más a habitusa. Provokációnak amúgy nem mondanám. A hangsúly inkább azon van, hogy vannak más véleménnyel rendelkező emberek rajtad, vagy rajtunk kívül, és a Pro/Kontra cikkekben ezt akarjuk megmutatni.

Minden fontos, sokunkat érintő kérdésnek ugyanis két oldala van. Éppen ezért törekedni kell mások érveinek a megértésére. Én úgy érzem, és ebben lényegtelen a saját nézőpontom, hogy ha valaki az új külpolitikai irányunk mellett akar érvelni, akkor az enyémhez hasonló érvekkel támasztaná alá saját álláspontját. Persze nem biztos. De akkor meg hátha lesz olyan kommentelő, aki ennél jobbakat talál.
A tegnapi napon a spanyol Alkotmánybíróság határozatlan időre felfüggesztette a november 9-re meghirdetett katalán függetlenségi népszavazást. A döntés bár várható volt, egyre megjósolhatatlanabb, hogy idén ősszel mi történhet Barcelonában és Katalóniában. Az egyik oldalon…..
Németh Áron Attila 2014.10.01 15:21:22
@k0Jack: Ezzel azt akartam sugallni, hogy kompromisszumos hozzáállással a spanyolok végre kezelni tudnák a katalán elszakadási törekvések okozta választói feszültséget, és talán ki tudnák fogni a szelet a nyíltan függetlenség pártiak vitorlájából, ám a mostani konzervatív kormány fellépése - amely minden megállapodás/párbeszéd elől elzárkózik - nem megoldást, hanem káoszt hozhat.

Az eredeti megfogalmazás viszont valóban nem szerencsés, hiszen ezt az árnyalt részt nem tartalmazza, ezért elnézést.
Németh Áron Attila 2014.10.02 14:04:03
@vivike22: Igazad van, biztosan vannak összefüggések, amik felett én átsiklottam, vagy nem jól látom. Erre figyelek majd. De addig is olvass, véleményezz és javíts minket, ha arról van szó, mert ezzel csak fejlődésre sarkallsz minket. Kösz a gratulációt és a kommentet!
Nincs egy hete, hogy az amerikai igazságügyi minisztérium, közel 17 milliárd dolláros büntetést szabott ki a Bank of America befektetési bankra, a globális pénzügyi válság előtt, valamint alatt elkövetett csalások címén. A mostani döntésnek természetesen nem csak az Egyesült…..
Németh Áron Attila 2014.08.27 10:52:48
@Éhes_ló: A pénzügyi válság felelősei az államok, a bankok és az ő ügyfeleik (vagyis, adott országok lakosságának egy része) együttesen.

Írásom központi eleme, hogy a bankok bűnbakká kiáltásával a mostani helyzetben a társadalom és az államok, lényegében mindenhol a világban, a saját bűnösségüket elbagatellizálják. Ez persze az ügyfelek/polgárok esetében sok eseteben jogos magatartás, hiszen a bankok valóban csaltak, nem etikusan jártak el, de látni kellene, hogy az államok, azzal, hogy nem teremtettek szigorú és átlátható szabályokat a piaci szereplők számára, lényegében megágyaztak a deviáns viselkedésnek. Természetesen ez még mindig nem ad okot arra, hogy a bankok viselkedését elfogadjuk, sőt. Amit és ahogy műveltek, azért felelniük kell.

Felfogásom szerint azonban ez a társadalmi ítélkezés akkor teljes, ha a kormányzatok/államok is elismerik saját hibáikat, amely legalább akkora, ha nem nagyobb, mint a bankoké. Hiszen a játékszabályokat ők, és nem a bankok hozták.

Követendő példaként nem tudom pontosan mire gondolsz? De ha arra, amire gondolom, hogy Európának Amerikát kellene követnie, akkor igen, azt kellene. Nem feltétlenül egy az egyben. Ám mindenképpen fontos lenne, hogy azok a lépések, amik ott megjelentek (emelkedő bírások, kiskapukat lezáró ítéletek, személyes felelősök felkutatása, átalakított jogszabályi környezet), nálunk is érvényre jussanak.
Németh Áron Attila 2014.08.27 11:06:33
@Muzsikok közt: Igazad van abban, hogy a nagybankokkal nem mer újat húzni az Obama-adminisztráció (ahogy elődei sem), de ez annak fényében, hogy a mindenkori amerikai kormányzatnak sok olyan volt és jelenlegi tagja van, akik vagy dolgoztak nagybankoknak, vagy alakították azokat a a nagybankoknak kedvező szabályokat, ami miatt a pénzügyi válság kirobbant, nem csoda. Nem véletlen, hogy a Dodd-Frank törvény nem lett kellően effektív.

Azt az állításodat viszont vitatom, hogy a FED magántulajdonú lenne, mert éppen hogy szövetségi, legalább is a legfelsőbb szinten. Tudtommal ugyanis a FED-rendszer úgy néz ki, hogy a központi FED szövetségi, az államiak szövetségiek és magánok vegyesen, míg az államiak lokális tagbankjai magánkézben vannak.
Németh Áron Attila 2014.08.27 16:26:17
@bölcsészmérnök: Úgy gondolom, hogy adófizetőként elvárhatom, független attól, hogy tisztában vagyok a realitásokkal. De amit megjegyeztél, lényegében több kommentben megjelent már (pl. @gmihaly) és én magam is leírtam, vagyis, hogy a nagybankok volt alkalmazottai szép számba bekerültek/bekerülnek a mindenkori amerikai kormányba, ami lényegében lehetetlenné teszi a tisztességes jogalkotást.

Ennek ellenére az Államokban mégis hoztak egy Dodd-Frank törvényt, míg nálunk, ahol lényegesebben kisebb a direkt összefonódás (á la Henry Paulson), semmi nem történt.
Az Orosz Föderáció húsbavágó válaszintézkedéseket helyezett kilátásba a maláj gép feltételezett lelövése miatt, alig egy hete ellene bevezetett új amerikai-európai büntető szankciókkal szemben. A kiemelten az energia-, pénzügyi és hadászati szektorokat érintő nyugati…..
Németh Áron Attila 2014.08.05 12:40:35
@mrZ: Részben egyetértek a felvetéseddel: valóban lehet egy olyan olvasata ennek, hogy az amerikaiak bedobtak minket a nagymedencébe, mert elegük lett belőlünk és a tökölésből. Fontos viszont kiemelni, amit írtam is, hogy amíg a mostani szankciókra adott orosz válaszok az USA-nak, illetve a nyugat-európai államok jelentős részének nem okoznak majd problémákat, minket például padlóra küldhetnek.

Éppen ezért én úgy gondolom, hogy az amerikaiak kész helyzet elé állították vezetőinket, amivel szemben azok nem mertek megfogalmazni saját ötleteket, hanem a könnyebb út felé indulva a készen kapott verziót egyszerűen elfogadták.

Ez pedig hosszú távon hibás döntés, mert sem az EU-t nem határozza meg önálló világpolitikai aktorként, sem a tagállamok közötti szolidaritást nem erősíti.
Németh Áron Attila 2014.08.07 08:17:18
@Laikus Érdeklődő: Ha arra gondolsz, hogy Eurázsia és Óceánia szomszédságában, merthogy a közöttben nem szeretnék belegondolni, akkor azt kell mondanom, hogy papíron lenne esélye Európának.

A gyakorlatban viszont nekem úgy tűnik, hogy amíg Keleten sokan kitalálták magukat (vadkapitalizmus + diktatúra), az Egyesült Államok pedig, ha ügyel-bajjal is, de múltjának és politikai-gazdasági berendezkedésének köszönhetően ellavírozik valahogy, addig mi itt Európában padlóra kerültünk: vagy, ahogy az Economist szokta írni, Európa az "elbelgiumosodás" útjára lépett. És én ezzel maximálisan egyetértek. Nem tudjuk, hogy kik vagyunk és, hogy mit akarunk. Már pedig enélkül nehéz lesz a elindulni a jövőbe.
Németh Áron Attila 2014.08.07 08:29:22
@Firefly2009: Osztom a véleményedet. A TTIP a végén - minden bizonnyal - valóban amerikai pozíciókat fog erősíteni, övék lesz a domináns szerep. Meglátásom szerint ez azonban nem azért következik (majd) be, mert nincsenek komoly ütőkártyáink, vagy, mert az USA annyira ellentmondást nem tűrő, hanem azért, ahogy a mondás tartja rólunk, magyarokról: 2 ember, 3 vélemény. Ez pedig úgy hiszem, messzemenőkig igaz az Európai Unióra is. Mindenki mást akar. Senki sem akar összefogni. Mindenki különutasat játszik.

A fentiekből szerintem az következik, amit már többször magam is megírtam, hogy az EU politikai egységesítése a mai helyzetben értelmetlen, mert teljes kudarcra ítélt.
A magyar kormányfő a hétvégén Erdélyben, a tusnádfürdői Bálványosi Szabadegyetemen tartott, szokás szerint, markáns politikai beszédet. Orbán Viktor kitért rá, mint az elmúlt bő 4 év során már oly sokszor, hogy szerinte a nyugati világnak leáldozott, így a jövőt hazánk…..
Németh Áron Attila 2014.07.29 12:19:16
@.Gordon Gekko.: Ez sajnos újabb félreértés. Nem arról beszéltem, hogy nem mutatkozik meg, hanem arról, hogy a számok nem tükrözik a kormányzat által kommunikált hatalmas sikert. "(...) kereskedelmi mutatóinkban szinte még semmi nem mutatkozik meg (...)" - ez nem azt jelenti, hogy nincs semmilyen fejlődés, mindössze annyit, hogy a kommunikáció és a tények nem állnak párhuzamban.

A 2010 előtti időről pedig megvan a véleményem, és az, hogy nem pozitív, azzal finoman fogalmaztam.

De azt hiszem @Borenbukk-nak maximálisán igaza van, veled értelmes vitát képtelenség folytatni, főleg Brzezisnki-re tett megjegyzésed után, úgyhogy kösz az eddigieket, olvass minket bátran, még ha engem (remélem) nem is.
Németh Áron Attila 2014.07.29 14:14:37
@Szelid sunmalac: Egyetértek veled, az EU-n belül kifejezetten rosszul vette ki magát az azeri ügy. De miután én mind az elemzésemben, mind a későbbi kommentjeimben azt állítottam, hogy a magyar állam komoly presztízsveszteséget szenvedett el, például emiatt is, nem látom, hogy miben nem értünk egyet. Főleg, hogy írásomban végig amellett kardoskodtam, hogy nem létezhet sikeres Keleti Nyitás anélkül, hogy korábbi szövetségeinket, vállalásainkat, és legfőképp, saját erkölcsi tartásunkat megtartanánk. Ez a kettő összefügg.

Ami tehát itt egy nem létező félreértést okozott közöttünk, az az, hogy volt egy kommentelői felvetés, miszerint az örmény lobbi nekünk nem árthatna, mert nem komolyan vehető nemzetközi aktor. Ezt az állítást azonban én nem tudom elfogadni, hiszen az örmények az Egyesült Államok egyik legbefolyásosabb kisebbsége.
Németh Áron Attila 2014.07.29 20:21:00
@.Gordon Gekko.: Egyrészről ritka szórakoztató a hőzöngő, mesterkélten agresszív stílusod, hiszen minden ellenérvet nélkülöző módon szimplán vagdalkozol, holott itt sokan, ahogy én is, szívesen vitatkoztam volna veled.

Másrészről pedig szomorú, mert amíg biztosan van olyan szempont a kormány kontra ellenzék viszonyrendszerben, amiben igazad lehet, azzal, hogy képtelen vagy érvekkel, tényekkel alátámasztva vitatkozni másokkal, nem fogsz senkit meggyőzni igazadról. Magadon kívül persze, de annak gondolom nincsen nagy sportértéke.

Úgyhogy én kívánom, hogy a jövőben változtass ezen, mert vélemény szerint minden értelmes vitára szükségünk van. Itt a blogon, és az országban is.

UI: Azerbajdzsán NEM tagja a NATO szervezetének, ahogy az Európai Unió sem, de mondjuk nehezen is lehetne, hiszen maga is egy politikai szervezet.
Egy Svájcban tanuló amerikai diák gondolt egyet, szervezett egy nemzetközi csapatot, majd létrehozta a GovFaces online platformot, ami a világon elsőként teremt lehetőséget, kezdetben kizárólag az EU állampolgárainak, hogy közvetlenül intézhessenek kérdéseket választott…..
Németh Áron Attila 2014.07.25 11:23:10
@Firefly2009: Hasonló véleményen vagyunk mi magunk is, és ezt az interjú készítésekor hangsúlyoztuk Papp Kristófnak. Különösképpen azok után, hogy "Választás 2014" rovatunk készítésekor, amiben először általános külpolitikai, majd kifejezetten uniós felfogásukról, stratégiájukról kérdeztük a hazai pártok képviselőit, rengeteg nehézségbe ütköztünk azzal, hogy vannak itthon pártok és politikusok, akik egyszerűen nem hajlandóak beszélni a sajtóval. És persze vannak olyanok, mint említed, akik szívesen beszélnek egy bizonyos témában, egy bizonyos szemszögből. Bár azért hozzá kell tennem, ez közel sem egy elszigetelt magyaros probléma, hanem nagyon is nemzetközi.
Miközben egy szunnita terrorszervezet az ország egyre nagyobb részét foglalja el, Irak politikusai képtelenek egyességre jutni az ország jövőjét illetően. Holott a kérdés számunkra hamarosan nem az lesz, hogy ki legyen a miniszterelnök, hanem, hogy az ISIS vajon őket is keresztre…..
Németh Áron Attila 2014.07.25 09:10:05
@Firefly2009: Amennyiben az ISIS és az iraki helyzet szakavatott ismerője vagy, akkor szívesen vesszük szakmai jellegű írásodat a blogon, amiben persze az én "elképesztő tájékozatlanságról tanúbizonyságot tevő posztomat" is pellengére állíthatod. Az ehhez hasonló, magas minőséget képviselő írásokat, olvasói leveleket minden probléma nélkül megjelentetjük, mert ebből mi is tanulunk. Ha tehát érdekel a lehetőség, akkor ide küldheted az elemzésed: diplomaci.posta@gmail.com - Köszi!
Németh Áron Attila 2014.07.25 11:04:41
@Firefly2009: A posztban használt térképről valóban kiderült, hogy feltételezhetően hamis kreálmány, ezért ennek a használata részemről nem volt szerencsés.

Állításoddal ellentétben azonban az írásomban megfogalmazottak, úgy hiszem, nem légből kapottak. Cikkem gondolatmenete ugyanis nem elsősorban egy térképen alapszik, hanem azon a tényen, hogy ahogy az al-Kaida képes volt terrorcselekményeket végrehajtani önálló állam nélkül itt Európában, úgy az ISIS-nek erre egy saját országgal szerintem még inkább esélye lenne. Ez a törekvése pedig az iraki kormány és politikai elit elképesztő törékenysége mellett valóságos veszélyt jelenthet akár számunkra is.

Természetesen a cikk, a konfliktus ismeretében, az én saját véleményemet tükrözi, de nem is állítottam ennek ellenkezőjét. Legalább is én nem tudom máshogy értelmezni például azt, amikor azt írom: "Természetesen változatlanul alá kell húznunk, hogy ez az eshetőség most még nagyon messze áll a politikai realitásoktól."

Tisztában vagyok vele, hogy ez a fajta fejtegetés sokaknak, ahogy például neked, nem tetszik. Én ezt elfogadom. Véleményem szerint azonban ez egy valós tényeken alapuló, akár lehetséges forgatókönyvet bemutató poszt, amennyiben a nemzetközi politika nem kezeli kellő komolysággal az ISIS által képviselt katonai kihívást. Persze aztán, hogy ezt a véleményemet valaki elfogadja-e, vagy sem, az rátok olvasókra van bízva.

De mivel az újságírásnak, bloggerkedésnek, vitázásnak számomra ez az értelme, vagyis, hogy meglátásokat ütköztessünk, ezért köszi a kommentet. A kép használatra pedig figyelni fogok!
Németh Áron Attila 2014.07.25 11:07:03
@Firefly2009: Egy percig nem éreztem sértőnek a kommented, és én is köszi a véleményed.
A blogon meglehetősen sokat foglalkozunk olyan nemzetközi konfliktus zónákkal, mint a Közel-Kelet és Kelet-Ázsia. Ez persze nem csoda, hiszen nap, mint nap hallunk híreket iraki robbantásokról, a szíriai polgárháborúról, újabb és újabb izraeli-palesztin összecsapásokról,…..
Németh Áron Attila 2014.07.17 09:01:01
@Dr.Korász: Amennyiben arra gondolsz, hogy történelmi feszültségek vannak itt nálunk is a régióban, akkor egyetértek veled. Meglátásom szerint azonban a mostani vietnámi-kínai csörte, vagy korábban a thai-kambodzsai konfliktus (elkezdték egymást lőni a közös határ védelmére kirendelt katonák), komolyabb helyzetet feltételez, mint jelenleg errefelé bármi.
Németh Áron Attila 2014.07.17 09:09:49
@Cifu78: Teljesen igazad van: miután Vietnám lerohanta '78-ban Kambodzsát, a rákövetkező évben valóban összecsapott egymással a két ország. A viszony pedig egészen a '90-es évekig, vagyis, jó egy évtizedig rendkívül fagyos volt köztük.

Azt azonban vitatnám, hogy ne lehetne baráti vietnámi-kínai viszonyról beszélni. Persze ez általában nem a nyilvánosság előtt zajlik. De látva például a határon átnyúló kereskedelem / kínai befektetések / közös hadgyakorlatok mértékének és számának hangsúlyos emelkedését az elmúlt években, a szoros viszony szerintem megkérdőjelezhetetlen. Nem beszélve arról, hogy a kommunista eszme extra kapcsot jelent Kína és Vietnám között, ami annak ellenére rendkívül erős, hogy a vietnámiak az amerikaikkal is üzletelnek.
A Donald Tusk vezette lengyel kormánypárt, a mérsékelt konzervatív Polgári Platform (PO) történetének messze legkínosabb napjait éli. Az országot hét éve, széles közmegelégedésre és magabiztosan irányító pártot ugyanis egy nem rég kirobbant lehallgatási botrány padlóra…..
Németh Áron Attila 2014.06.21 20:12:21
@Mr. Waszabi: Ha eszmefuttatásod belpolitikai jellegű, akkor egyetértek veled. A belpolitika rendszerint valóban váltógazdaságon alapszik. Egyszer jön az egyik nagy párt, másszor meg a másik. Az elmúlt 25 évben ezt megfigyelhettük itthon is.

Érzésem szerint azonban az elmúlt 4 évben megfigyelhető egy éles váltás (ami valamennyire a lengyel példát követi), amivel ez a tendencia hazánkban borulni látszik a kormánypárt javára.

Persze nem kétséges, hogy ez sem fog örökké tartani, de most nehéz megmondani, hogy ez pontosan meddig tarthat.

Kösz a kommentet!
Németh Áron Attila 2014.06.22 12:19:14
@sorstalan gáz: Én magam is kiemeltem írásomban, hogy Tusk valóban nem megy a szomszédba (legtöbb európai társához hasonlóan) egy kis populizmusért, és ebből kifolyólag igaz, hogy az általa vitt politika nem ellentéte a Fideszének. Én azonban továbbra is hajlok arra, ahogy korábban említettem, hogy a PiS-PO tandemből előbbi a Fidesz igazi párja.
Németh Áron Attila 2014.06.22 12:22:38
@líder máximo: A poszt Index-es elnevezése mögött meghúzódó gondolatról "sorstalan gáz" kommentjére reagálva már írtam, de továbbra is igaz, ez a megközelítés a külpolitikában tájékozottak számára félrevezető, általános szükségét azonban látni.

És igen, érdekes lesz látni, hogy Tusk-kal mi lesz.

Kösz a kommentet!
Egyre biztosabb, hogy a Eurogroup volt vezetője, Jean-Claude Juncker  lehet az Európai Unió talán legbefolyásosabb szervének, az Európai Bizottságnak a következő elnöke. Természetesen a posztért még hivatalosan versenyben van Martin Schulz is, ám a szocialista jelölttel ellentétben…..
Németh Áron Attila 2014.06.13 11:48:49
@Sexual Harassment Panda: Elsősorban szerintem az, amit Te magad is látsz, vagyis, hogy a Jobbik rájött, hogy EU szidással pár hellyel lehet többet szerezni egy EP-választáson, főleg mostanában, de ha valaki itthon, konkrétan a kilépés mellett foglalna állást, és mondjuk népszavazást kezdeményezne, azt most leszavazná a többség.
Németh Áron Attila 2014.06.13 12:06:22
@Sexual Harassment Panda: Nehéz megmondani, hogy az EU-ról pontosan mit gondol a Fidesz, de az általad leírtak nagyjából lefedik az általunk ismerteket.

A Jobbik pedig vlsz azért viselkedik így, mert a magyarok nagy EU harcának lemezét a Fidesz játssza itthon, ergo nekik marad a kilépős lemez, amit viszont jobb mindig visszatekerni, mielőtt lejárna, és ezt láthatóan ők is jól tudják.
Németh Áron Attila 2014.06.13 12:23:45
@Sexual Harassment Panda: Azt gondolom, hogy a kormány harcos fellépése sok esetben a jól szerkesztett politikai színjátszás mintapéldánya, aminek a legtöbbször köze sincs ahhoz, hogy valójában milyen döntések születnek.

Én azt látom, hogy olyan ügyekben megy a "háború", amit az EU irányítói nem tartanak kardinálisnak, persze a hivatalos procedúrát végig viszik, esetleg még ejnyebejnyéznek kicsit, de ennyi. Számunkra ugyanis az, hogy az ehhez hasonló kérdésekben "engednek", nem oszt, nem szoroz.

A kormánynak ezzel szemben ez kell, hiszen ez legitimálja részben a felhatalmazását.
A magyar médiában időről időre jelennek meg a radikális pártok európai előtöréséről szóló cikkek, elemzések. Legutóbb például az Index írt egy publikálás előtt álló tanulmányról, amiben a Political Capital munkatársai amellett érvelnek, hogyha a Jobbik, és más…..
Németh Áron Attila 2014.04.14 08:30:51
@Berzengő: Először is kösz a kommentet, sok igazságot tartalmaz. Dehogy sorra vegyem:

1) Nem gondolom, hogy vannak hülye EU polgárok, inkább azt mondanám, hogy nagyon sokan vannak olyanok, akik felülnek az olyan ferdítéseken alapuló cikkeknek, elemzéseknek, politikusi beszédeknek, mint amilyen a Political Capital tanulmánya. (Nem elvitatva persze tőlük, hogy kutatásuk eredménye valóban azt hozta ki, amit.)

2) A britek kilépése az EU-ból a szövetség számára szerintem szörnyű lenne, de igazad van, valószínűleg nem lenne tragikus. Ahogy abban is, hogy egy ilyet maximum a németek (franciákban nem vagyok biztos) nem éreznének meg, míg az olyan kisebb tagállamok, mint hazánk, gazdaságilag például összeomlana.

3) A hibát én nem feltétlenül a túl demokratikusságban látom, sokkal inkább a demokrácia-deficitben, hogy az EU bürokrácia már nem azokért dolgozik, akikért valójában kellene.

Annak pedig, hogy a németek eddig nem intettek be, szerintem fajsúlyos politikai-gazdasági-kultúrális okai vannak (ennek következtében erre jó darabig nem is számíthatunk - szerencsére), illetve az, hogy KEU uniós források nélkül valóban sehol nem lenne, tény.
Németh Áron Attila 2014.04.14 08:39:37
@nod20: Az informálódás hiánya valóban nem csak az EU hibája, ebben teljesen igazad van. Erre nincs jól kitalált tagállami rendszer, ahogy a polgárok sincsenek arra ösztönözve (pl. vitaébresztő cikkekkel), hogy tájékozódjanak.

Azt azonban vitatnám, hogy a nyugat-európaiak tisztában vannak azzal, hogy mit is jelent az EU, hiszen a radikális pártok nem csak nálunk, a mi régiónkban, hanem nyugaton is komoly sikereket fognak elérni május végén (pl. FN, UKIP, PVV).

Kösz a kommentet.
Németh Áron Attila 2014.04.14 08:45:10
@samot: Kösz a kommentet és a dicséretet.

Véleményed szerintem komoly igazságokat rejt, például az EU vezetőinek realitástól való elrugaszkodása szerintem is rendkívül káros fejlemény. És ez valóban eredményezheti, vagy, pontosabban megfogalmazva, mint már látható, eredményezi a radikális erők erősödését.

Személy szerint bízom benne, hogy az EU és a tagállamok vezetői legalább a májusi kudarc után végre tesznek annak érdekében, hogy az EU-t újjáépítsék. Ugyanakkor tény, ha nem, és erre a múltat elnézve van esély, akkor az EU-nak vége.
A legendás szélsőjobboldali pártvezér, Jean-Marie Le Pen lánya nyerte meg az apja által alapított párt vasárnapi elnökválasztását. A 42 éves Marine Le Pen eddig a Nemzeti Front alelnöke, valamint Európa Parlamenti képviselője volt. Egyes elemzők szerint ezzel a legnépszerűbb…..
Németh Áron Attila 2011.01.23 10:13:56
@kissbe88: az észrevételed maximálisan jogos, hiszen tényleg Frêche mondta ezeket, bár a magam "védelmében" meg kell jegyeznem, hogy Le Pen is mondott hasonlókat, például a '98-as francia vb győzelem után - pontosan azt mondta, ha jól emlékszem, hogy a vb-t egy fekete, fehér, arab csapat nyerte meg, ami korántsem nevezhető igazán franciának.
Szerda éjjel váratlan szívroham következtében elhunyt Argentína erősembere, a volt elnök és regionális kormányzó, Néstor Kirchner. A politikus halála vélhetően nem csak érzelmileg, de politikai értelemben is tragikusan érinti a jelenlegi argentin elnök és egyben feleség,…..
Németh Áron Attila 2010.10.30 13:52:31
@HgGina: jogos az észrevétel, javítottam is, mentségemre max. annyi, h az átmentést korábban egyben írtam, másodszorra pedig valószínűleg csak a sietség miatt ütöttem el, de köszi a helyesírási tanácsot és remélem így már komolyan veszed az írást és a blogot, mert mi annak szánjuk!