Adatok
Urbán Szabó Viktória 1025
0 bejegyzést írt és 5 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
Lehet-e kísérletezni a társadalommal, egy csoporttal vagy egy osztállyal akkor, ha az szükségképpen befolyásolja az életüket és gondolkodásukat? Meddig mehet el a pedagógia egy jelenség bemutatásában és érzékeltetésében? Vajon mi magunk mennyire lennénk fogékonyak egy hasonló manipulációra?..
Urbán Szabó Viktória 1025
2019.05.17 14:44:52
Másodjára láttam ezt a filmet, de a hatása így sem maradt el. Mikor először láttam, akkor a végén kb 15 perc kellett, hogy magamhoz tudjak térni, és még körülbelül ennyi, hogy elkezdjem feldolgozni a látottakat. Szerintem a film tökéletesen ábrázolja, hogy milyen egyszerű a múlt hibáiba esni. A tanár azért tudott ilyen hatással lenni a gyerekekre, mert ő maga is egy kisebbségi komplexusokkal küzdő, hatalomvágyó, erőszakos ember volt. A tanulókat használta céljai eléréséhez. Ehhez bevetette hihetetlenül erős meggyőző erejét. A kísérlet alatt az addig elnyomottak, gyengék, háttérbe húzódók felemelkedtek és hatalomhoz jutottak. Az addigi vezérek alul maradtak. Nem vette észre időben a figyelmeztető jeleket és nem hallgatott a jótanácsokra. Túlságosan élvezte ő maga is az elért hatalmát. Képtelen volt lemondani róla. Egy hét alatt félelmetes diktatúrát hozott létre. Vezérként bármire rá tudta venni a diákokat, de egyre több önkényes döntést hoztak ők is, melyek olyan következményekkel jártak, ami felett a tanárnak már nem volt hatalma. Vajon hogyan fog helyreállni a rend? Lesz valaha újra rend? Egyáltalán az rend volt? Vezér nélkül a diákoknak mi lesz a sorsa? Hogyan tudják majd feldolgozni az eseményeket? A tanár hogyan fogja feldolgozni, hogy makacsságával, felsőbbrendűségével egy diák halálát és egy másik sebesülését okozta? Borzasztó erőszakhullámot indított el, ami olyan volt, mint az igazi hullám: megállíthatatlan, mindent és mindenkit magával sodor. A kísérletnek ilyen formában csakis rossz vége lehetett. Ez a gyűlölet hulláma lett.
Az állampolgárság sokkal többet jelent a hivatalos elismerésnél, papíroknál: emberi viszonyokat, összetartozást és közösséget, de ugyanígy benne van a menekülés, a harc a hivatalokkal és a küzdelem az előítéletekkel. Ahhoz, hogy mindez érzékelhető legyen, szembesülnünk kell saját hazánk…..
Egy lakás, két család. Az egyik itt él, tele a mindennapok kisebb-nagyobb problémáival, a másik külföldre ment, ahonnan kényszerűen hazatér. Az összezártságban növekszik a feszültség, régi és újabb sérelmek jönnek elő. De a helyzet vajon inkább erősíti vagy gyengíti a kapcsolatokat?..
Három kamasz, akik büntetésüket töltik a fiatalkorúak börtönében Magyarországon, a nyolcvanas években. Három gyilkosság, amiért megbüntették őket. Majd eltelik harminc év, és az egykori kamaszok újra a kamera előtt ülnek, visszatekintve egykori önmagukra. Ki lehet-e törni, vagy az ifjúkor bűnei…..
Miként viselkedünk egy olyan helyzetben, ahol az elvárások veszik át az uralmat az erkölcsi érzék felett? Vajon elnyomhatja-e a személyiségünket egy felvállalt társadalmi szerep? Philip Zimbardo nagy vitákat kiváltott stanfordi börtönkísérlete megpróbált választ adni ezekre a kérdésekre - olyan…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz