Regisztráció Blogot indítok
Adatok
pono_m

0 bejegyzést írt és 3 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
A Connecticut államban található New Havenben, az USA egyik leghíresebb egyeteme, a Yale University Ritka Könyvek és Kéziratok Könyvtárában (Rare Book and Manuscript Library) számos érdekesség áll a megfelelő engedéllyel rendelkező kutatók rendelkezésére. A rengeteg, nagy becsben…..
pono_m 2011.01.18 02:18:31
@tiboru: rendszeresen olvasom a blogjaidat, főleg a lemil-t, nagyon jó mindegyik! Elismerésem! (Mondjuk arra kíváncsi lennék, hogy hogy van ennyi időd örökké online lenni...:)) Azon gondolkodtam a múltkor, hogy a lemil miért lemil? Talán csak nem úgy hívnak, hogy Emil? :))))

Na, hosszú leszek, bocsánat:

Hozzászólva érdemben a kézirathoz, miután végigolvastam az összes commentet: Én is örülnék, ha valami tényleg egzotikus (értsd "para"normális, izgalmas) végkifejlete lenne majd egyszer a megfejtésének, de "sajnos" úgy tűnik, hogy ez tényleg egy herbarium/asztrológiai kézikönyv és a női testben lezajló biológiai folyamatok leírása lehet.
Én is arra gondoltam egyből, hogy a nők 1. istennőket ábrázolnak 2. olyan folyamatokat, amiket akkoriban nem tudtak pontosan megmagyarázni vagy lerajzolni, csupán csak ráéreztek, hogy "ott valami történhet". ( Azért azt is végigvehetjük, hogy a szerző igen alaposan ismerhette a latin-görög kultúrát, mitológiai felfogást és a nyugati világ akkori tudásanyagát, mivel szerintem több helyen a nő megjelenése összefüggésben állhat az adott szó latin nemével. Lásd. stella - csillag faemininum/nőnemű szó - női alakok tartják mindenhol! Az égitestek pedig a római mitológiában istenek/istennők voltak.
+ Szerintem sok helyen egy-egy nőalak egyes fogalmakat jelent képi formában ábrázolva, amit a melléjük, föléjük írt szavak pontosítanak; a legtöbb biológiai fogalom is -ia végződésű a latinban így lehet, hogy egyik nő, mint fogalom pl. az ovulatio-t jelentené?)

Ahogy nézem azon a korongon pedig, ahol középütt négy alak található meg, a 12 állatövi jegy jele is szerepel. Ez is egy érdekes kiindulási alap lehet.
Valamint -de lehet, hogy ezt csak belelátom-, ha megnézzük az állatövi jegyeket, azoknál mindegyiknél 4-4 csillag (bolygó?) mozgása van körbe-körbe lerajzolva, általában fent vannak, de van, amikor az egyik nőalak lent tartja a csillagot . Ez a négy csillag mindegyiknél a körök felett lévő 4 nőalakként van ábrázolva ás nekem úgy tűnt, hogy a mű többi részében is többé-kevésbé hasonlóan lerajzolva ez a négy nőalak fel-fel tűnik. ( Főleg a koronás nőalakon keresztül lehet ezt végigkövetni. Sőt sokszor nekem úgy tűnt, hogy mintha csak ez a 4 "alap"rajz-alak lenne, csak van ahol egymás mellett többször is lerajzolja ugyanazt az alakot. Lehet, hogy ez nem egy folyamatot ábrázol (kép a képben), hanem számítási mód? Pl. az f81r-n kétszer a koronás nőalak mondjuk 2 olyan hónapot jelölne, amikor egymás után látható ez a csillag?) Olyan mintha az emberi anatómiát/biológiai folyamatokat és a nőalakokat, mint csillag- és bolygómozgásokat egymásra vetítve ábrázolnák a rajzok sokhelyen.

De meggyőződésem, hogy pont amiatt, hogy itt ti. három különböző témát ölel fel a mű, van olyan része, ami ma már talán profánnak tekinthető (pl. emberi biológia leírása), bár akkoriban még ez is okkult volt, viszont a többi része tartogathat meglepetéseket.

Most kinevethetsz, de komolyan elgondolkodtam, hogy a kihajtható nagy lapon, ahol 9 kör van, nem esetleg a sejtosztódást - a megtermékenyülés folyamatát írják le?
De akkor jön a kérdés, hogyan és honnan szerezte meg bárki ezt a tudást a XV. században? Vagy kiktől? (Bár azért ez nem ufo blog. :))

Egyébként én még egy másik fólián (f75v) is észrevettem egy keresztet a bal oldali részen.

VISZONT!!!! Ez az írás engem egy dologra emlékeztet: a grúz, pontosabban a mengrél betűkre. Én nem vagyok nyelvész, de úgy tudom, hogy a grúz teljesen egyedi kaukázusi nyelv, nem indoeurópai, nem sinto-tibeti, viszont nagyon ősi.

Itt van egy kép az ABC-jükről:
www.george-natalie.us/History/Script.jpg

Én nem tudom, bár gondolom, végeztek ilyen irányban is kutatásokat, de meglepett, mert a georgian/+language Voynich kombinációra nem jött ki érdemleges találat a neten.

Azt meg ne felejtsük, hogy ez a térség már ismerte akkoriban az írásbeliséget és ha nem is nagyon aktív, de többé-kevésbé folyamatos missziós kapcsolata volt a magyaroknak is a Kaukázussal a Tatárjárás után is -ahogy én tudom- egészen a XV. század elejéig. (Kunmagyaria, kazárok, Jeretyán király, etc.) Lehet így akkor a kelettel kapcsolat
talán egy szerzetes révén? Mintha a Vatikán is erőltette volna akkoriban a keleti térítést, feltérképezést?

Egyébként a keleti vonalat, a keleti kulturális behatást erősítheti talán az is kicsit, hogy több olyan növény is szerepel benne, ami megfeleltethető olyan növényekkel, amik inkább az ázsiai térségre jellemzőek (kender, etc.), valamint az állatövi jegyeknél a sárkány(gyík) vagy szalamandra is ázsiai horoszkópokban jelenik meg.

Befejezem. Mégegyszer gratula a posthoz, nagyon jó téma volt!!!
 A vérvádakat a néprajz, a történelemtudomány és a szociológia is tárgyalja a bűnbakképzés történelmi mechanizmusának tükrében. Ebben a kontextusban leggyakrabban a boszorkányperekhez hasonlítják (például feltételeit tekintve), ugyanazon mechanizmus közösségi…..
A vicces angolsággal a világ elé álló celebek sora ezen a héten Babinyecz Tímea szépségkirálynővel folytatódott, politikusaink nyelvtudásához hasonló nyelvi bravúrjai a YouTube-közösség nagy örömére bármikor megtekinthetők innentől fogva.   Elég ijesztő dolgokat bír…..