Adatok
Szintaktika Szemantika
0 bejegyzést írt és 9 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
![](https://m.blog.hu/bd/bdk/image/.external/.thumbs/bc3c9191234b41a46cf0d8475080600c_669ba6b3c379af695492e9efd7630b86.jpg)
Egyik blogger kolléga valaha azon tűnődött, mi történne a tudatunkkal, ha az agyunkat merevlemezre mentenénk, egy másik pedig, hogy a web - mint az ismeretek tárháza - megváltoztatja a műveltségről kialakult klasszikus nézeteinket. Korábban leginkább azt tartottuk műveltnek, aki lexikális tudással…..
Szintaktika Szemantika
2007.08.05 20:27:36
![](https://m.blog.hu/assets/core/img/apple-touch-icon.png)
Miért akarnak a népek folyton szabályokat, ha aztán nem akarják megtanulni őket? Miért mondják a szabályokról – amiket nem tanultak meg –, hogy azok rosszak?
Miért gondolják az emberek, hogy a helyes írás az, ahogy mások írnak (l. helyesírás-ellenőrzés Google-lal)? És ha ezt gondolják, miért…..
Szintaktika Szemantika
2007.07.27 09:39:51
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz
Tegyük fel, különbséget kell tenni a műérték és a giccs között. A lexikonfejű ember közismert művekkkel együtt a közismert értékítéletet is elraktározta, tehát az első kétszáz mű "giccs-e vagy értékes műalkotás" minősítésére képes. Bizonyos elemi, a félműveltséget jellemző minőségeket is felismer: tudja, hogy a holdfényben andalgó őz, a Fájdalmas Madonna kínja lila enteriőrban ciprusokkal, a gombolyaggal játszó égi tünemény, mit fest magának a boldogtalan - ezek tuti giccsek, valamint a keleti hegyi táj neonszínekkel és csillámló vizfolyástrükkel szintén. De arra már nem képes, hogy egy eddig általa még nem látott alkotást hibátlan ízléssel megítéljen. Az elegendő műveltség nem egyszerűen építi magába a látott műalkotásokat és csatolja hozzájuk a bárcáikat. Hanem: potens műértővé emel, aki a művészet szűkebb határain túlra tekint, a szociológia, a történelem, a lélektan, a szociálpszichológia irányába; sőt a festészeti technikákat is megismeri, s tudja, mely festékeket alkalmazza a művész, s milyeneket ügyes kezű kókler. Vagyis úgy lehet, egy művelt ember egyetlen ismert műalkotás adatbárcáját sem fogja tudni prezentálni, de amikor valaminek az értéke vagy talmisága tárgyában kell vélekednie, nagy biztonsággal az igazi szakavatott műítészéhez közeli véleményeket nyilváníthat. Helyettesítsd be: lehet szó zenéről, írásművekről, építészetről vagy akár tudományos-technikai ismeretről is. Még valamit: olyan művelt ember nincs, aki csupán mondjuk a festészeti giccsek körében tájákozódik átlag feletti biztonsággal, de az irodalom, az egészségügy, a számítástechnika vagy a temészetismeret tárgyában süket. Mégpedig éppen azért, amit korábban írtam: a műveltség határokon túlra tekint, s nem maradhat meg a kényelmes, elszigetelt "pszeudoszakbarbárság" mellett. Én egy művelt embertől elvárom, hogy ne legyen egyoldalú, bár ettől még nem fogom "reneszánsz elmeként" ünnepelni (merthogy az a sokoldalú alkotóknak jár ki).