Adatok
Tamura
5 bejegyzést írt és 51 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
A klasszikus Shotokant más felfogásban gyakorolták, mint a mai versenyzők többsége. Frank Brennan még az akkori mezőnyben is legendának számított. Tanaka sensei, az egykori világbajnok mondta egyszer egy interjúban, hogy az egyetlen ember, akire a japán válogatottat speciálisan…..
A harcművészet sokoldalú fogalom. Valójában rengeteg elemből tevődik össze, és mindenkinek más dolgok fontosak. Ha az ember meg akarja határozni, mit ért harcművészet alatt, rendszerint hosszú felsorolás lesz a vége. De akárhonnan csűrjük, csavarjuk, egyvalami kihagyhatatlan…..
Tamura
2012.09.12 02:17:12
@belekotty: Nem hiszem, hogy elvonnának valakit is, aki küzdeni vagy harcolni akar, az megteheti - ma már szabadon választhat. Nem hiszem, hogy a mai világban ringben képzett 'harcosokra' lenne elsősorban szükség... Azt hiszem, hogy a harcművészetek gyakorló közül, elenyésző számú az, aki a gyakorlati életben (utcán) is kipróbálta, vagy kipróbálja a tényleges tudását - feltéve, ha nem keresi azt... Úgyhogy az is tekinthető szemfényvesztésnek, az utcán nincs ring és tatami, egy sarok mögül meg lecsapnak azt baszhatod a tudásod...
Mikio Yaharáról már harminc évvel ezelőtt is legendákat meséltek. Full contact versenyen úgy készítette fel a tanítványát, hogy a meccs előtti percekben még élesben küzdött vele, és telibe lefejelte a srácot. Azután felküldte a vérző versenyzőt a ringbe. Győzni.…..
Hideo Ochi számára a karate a test és szellem egységét jelenti. A tökéletes egyensúly, nyugalom, kiegyensúlyozottság, koncentráció és önkontroll művészete. A technikát csupán a fizikai-szellemi fejlődés eszközének és nem végcélnak tekinti, de hozzáteszi, hogy ha az eszköz…..
A karatéról legtöbben a fejrúgásokra, esetleg a formagyakorlatokra, na meg az elmaradhatatlan kiáltásokra asszociálnak, pedig ennek a harcművészetnek egyáltalán nem ez a lényege. Jelzem, gyerekkoromban a karate még egyet jelentett a téglatöréssel, azután ez sok helyen…..
Tamura
2012.09.26 07:51:56
@Beren: azért az itt Makivarázó nem akárki...
Megfelelő erőnlét nélkül nincs hatékony önvédelem – és most nem arra gondolok, hogy valaki a világmindenség energiáját felhasználva semmisíti meg az ellenfeleit. A csikung gyakorlatok egyébként rendkívül hasznosak, mert kifejezetten mélyítik a testtudatosságot, de szó sincs arról, hogy bármiféle…..
Morio Higaonna már többször szerepelt a blogban. A karatéról a legtöbb embernek az ütések-rúgások jutnak eszébe, pedig az okinawai eredetű rendszerek jóval sokoldalúbbak. A távolról indított támadásokat közelharccal folytatják, és nemegyszer valamilyen dobással oldják meg a…..
Tamura
2012.09.26 07:20:18
Az Aikidos változat:
www.youtube.com/watch?v=ut2ttM10Wik
A harcművészeti tudás nem garancia semmire és az övszín se fog megvédeni senkit. Ahogy Bruce Lee mondta, az öv csak arra való, hogy összefogja a ruhád,vagy megtartsa a nadrágod...
www.youtube.com/watch?v=ut2ttM10Wik
A harcművészeti tudás nem garancia semmire és az övszín se fog megvédeni senkit. Ahogy Bruce Lee mondta, az öv csak arra való, hogy összefogja a ruhád,vagy megtartsa a nadrágod...
A hagyományos harcművészetek fölött eljárt az idő. A küzdősportok hatékonyabbak, a klasszikus harcművészetek és mozgásművészetek pedig jobban megfelelnek a jelenlegi igényeknek. Az iskolarendszer oktatási-nevelési céljai, módszertana ma már köszönő viszonyban sincsenek a…..
Tamura
2012.09.12 23:21:41
A harcművészetekről mindig elmondják, hogy növelik az önuralmat, javítják a kommunikációs készséget, az együttműködést, toleránsabbá, fogékonyabbá tesznek embertársainkkal szemben, ráadásul fejlesztik az ember problémamegoldó képességét is. Ehhez képest a…..
Bruce Lee neve mára egyet jelent a küzdőművészetekkel. Életéről, haláláról és filmjeiről számtalan helyen olvashattatok már. Ma arról a forradalomról szeretnék írni nektek, amit a "Kis Sárkány" elindított, és alapjában szabta át a harcművészetek és küzdősportok világát. Filmjeit,…..
Ma egy új sorozat első írását olvashatjátok, mely legendás színészekről, sportolókról fog szólni. Bennük az a közös, hogy mindannyian közük van a küzdőművészetek valamely formájához. Igyekszem olyanokat kiemelni, akik nem csak képességeikben, hanem technikailag is kiemelkedőek. Igazi példaképek…..
Ahogy tegnap ígértem ma egy újabb elmélkedős bejegyzéssel jelentkezem, amit az egyik youtubera is feltöltött videónk kapcsán kialakult harcművészeti stílusok közti párharc inspirált. A fő kérdés: melyik harcművészet a jobb, illetve éles helyzetekben melyik effektívebb. Sokan…..
Tamura
2012.09.07 19:04:22
Sok igazságot fedeztem (fedezhetünk) fel, az itt leírt hozzászolásokban. Mélyem egyet tudok érteni: 'etsaman', 'jujjujj', 'Sziszcsi' észrevételeivel, meglátásaival - alapjában egyeznek az enyémmel.
A magam részéről az ilyen vitákat, összehasonlítgatásokat, hogy ez vagy az a harcművészet jobb vagy hatékonyabb bizonyos helyzetekben elég értelmetlennek érzem...
Alapvetően eltérő világnézettel, tapasztalattal, életfelfogással rendelkezünk - ennek megfelelően eltérő módon (másként) itéljük meg a dolgokat is. Másként értelmezzük az olyan fogalmakat, mint harcművészet, küzdőművészet, küzdősport, önvédelem stb... Lehet, hogy értelmesebb lenne először ezeket megvitatni...
Darkynak és belekottynak: Akik azt állítják, hogy: "Ha magáról a "harcművészetről" beszélünk, akkor nem beszélhetünk harc nélküli harcról." - csak annyit üzzenék, hogy ezt a feltevésüket mért nem mondják el egy 'iadosnak' vagy 'jodosnak'. Ezekben a stílusokban még véletlenül sincs tényleges harc, és ettől függetlenül ők még azért harcművészetet gyakorolnak. Le lehet velük állni küzdeni pusztakézzel...
Vagy itt van Bruce Lee, ő talán nem volt harcművész? Tessék visszanézni az "Enter of Dragon" azon jelenetét, mikor a szigetfelé hajóznak, ahol a végső összecsapás zajlik majd. Ő megmutaja, hogy mit is ért "harc nélküli harcművészeten" - mellesleg őt szokás filozófusnak is nevezni, hiszen a Washington Egyetemre járt és filozófiából diplomázott...
Továbbá érdemes lenne megnézniük Nicholas Pettas szereplésével, ill. bemutatásában a Samurai Spirit című sorozatból: az Aikido, The Samurai Spirit című részt.
"http://www.youtube.com/watch?v=rs4gTZjSqJc"
Pettas aki jó pár évet elöltött a fullcontact világban, és K-1-ben bajnoki címet is elért, a film elején elég furcsálva nézzi az aikido videokat és jókat röhög rajtuk - majd következik a próba - a film végén a mestertől engedélyt kér, hogy had rúgja meg, mert azt nem látta a videókon, hogy az aikidóban, hogyan is védekeznek a rúgások ellen... - a végeredményt érdemes a filmben megnézni.
A Kuro-obi (fekete őv) című filmet is ajánlani tudom azoknak, akik a harcművészetek filozófiai oldala is érdekel. A filmben egyébként több magas színtű karate mester is szerepel...
Én a magam pár éves karate és aikido gyakorlatával, a következő meglátásokat tenném még itt közre:
A ma leginkább gyakorolt stílusok különféle csoportba sorolhatók. Vannak olyanok, amelyeket kifejezetten egészségmegőrző céllal gyakorolnak. Vannak küzdelmet ellenző irányzatok, ahol a felkészülés a különböző formagyakorlatok (katák, kínaiul kuen vagy tao) gyakorlására, és páros önvédelmi gyakorlatokra épül, a gyakorlás célja pedig az egyén tökéletesítése, a jellem és a személyiség fejlesztése — ilyen az aikidō is. Vannak küzdőcentrikus irányzatok, amelyek a teljességre törekednek, nem állítanak fel szabályokat a küzdelemben, és vannak olyan irányzatok, amelyek csak a harc egy bizonyos részére koncentrálnak, előre meghatározott szabályok szerinti versenyeket rendeznek, ahol a technikák alkalmazása korlátozott, illetve egyes testrészek támadása tiltott, és legtöbbször védőfelszerelés használatát írják elő. Mindegyik irányzatnak vannak előnyei és hátrányai is...
A mai modern irányzatok többségében (küzdősportok: boksz, kickbox, egyes karate irányzatok, taekwondō, thai boksz) — ahol a minél jobb eredmények elérése a cél —, megelégednek néhány küzdőtechnika gyakorlásával. Itt a technikák versenyben való alkalmazására törekednek. A versenyző, a ringben igyekszik bizonyítani ügyességét, amihez elsősorban megfelelő taktikai felkészültségre van szüksége, mivel a győzelem elérésére törekedve a támadó technikák, ill. a támadás került előtérbe, a passzivitást pedig intéssel büntetik. Elmondható azonban az is, hogy az így elért győzelem, csak bizonyos körülmények között elért győzelemnek tekinthető.
Ha a harcot a maga globalitásában szemléljük, akkor el kell tekintenünk mindenféle szabálytól, a különféle súlycsoportoktól és a pontozásos rendszerektől, hisz egy valós harcban, minden szabálytól mentesen bármilyen technika eredményes lehet: lökés, karmolás, dobás, fogás, feszítés, ütés, rúgás, még a harapás is. Tudnunk kell azt is, hogyha az utcán megtámadnak minket, minden harcművészet és küzdősport önvédelmi jelleget kap. Az utcán pedig bárki megtámadhat minket (és ilyenkor általában a támadó a nagyobb, legtöbbször nem egyedül van, illetve fel van fegyverkezve). Az ilyen támadások során rengeteg szituáció megvalósulhat, védekezésünknek pedig jogi következményei is lehetnek...
A komplex rendszereknek tulajdonképpen az a hátránya, hogy a technikák sokasságát igyekszenek besulykoltatni, a különböző szituációk megoldási módjaként, nem véve figyelembe azt, hogy a választási lehetőségek nagy tömege miatt a reakcióidő is megnövekszik (azaz néha a kevesebb a több), és a harc kiszámíthatatlansága miatt, egyébként sem lehet minden lehetőségre felkészülni.
Vagyis be kell látnunk, hogy nincsen jó stílus és rossz stílus, minden stílus csak annyira jó, amennyire a gyakorlója az. Véleményem szerint — ahogy azt Bruce Lee is vallotta — egy igazi harcművésznek, küzdőművésznek elsősorban stíluson kívülinek kell lennie.
/A stílusokat megalkotóik, létrehozóik saját alkatuknak, belső- és külső tulajdonságaiknak megfelelően alakították ki. Bár, egy választott stílus a gyakorlója tulajdonságairól is árulkodik, azonban a küzdelem végeredményét sosem a stílus határozza meg. Igaz, a küzdőművészetekkel foglalkozók különböző "jobb és rosszabb, hatékonyabb és kevésbé hatékony, gyakorlatias és látványra törekvő stb." - tulajdonságokkal felruházott stílusokról beszélnek. A stílusok pedig betartandó szabályokról, elvekről.
A küzdelem kimenetele (így önmagunk megvédése is) azonban elsősorban rajtunk múlik. Vagyis azok az elsajátított fizikai-, pszichikai- és értelmi képességek a meghatározók a küzdelem kimenetele szempontjából, amik lehetővé teszik a technika alkalmazását: gyorsaság, helyzetfelismerés, taktikai érzék és -képességek stb. Azaz elmondhatjuk, egy küzdelem kimenetelét elsősorban az egyéni képességek döntik el. /
Hogy mért is?
Egy harcban (önvédelmi szituációban) sosem stílusok vagy rendszerek harcolnak egymással, hanem
emberek. Ez elsősorban a képességek harca, az lesz a győztes, az marad talpon aki az edzések (felkészülés) során elsajátított képességeivel élni tud az adott helyzetben.
Rengeted stílus, küzdő módszer létezik. Ezekből mindenki saját felfogásának, szellemi-testi habitusának
megfelelően választhat. Van aki szereti kipróbálni ringben vagy máshol, amit tanúlt, és szereti ha bekap
egy-két ütést. Hát tegye. Nagy a világ nyugodtan elférünk egymás mellett...
A különböző harc- vagy küzdőművészetek eltérő motivációs forrásokkal rendelkeznek vagy jöttek létre, így eltérő felkészülési módszerekkel dolgoznak. A boxban, Muay Thaiban, vagy a versenyzőket nevelő művészetekben a küzdelem kerül előtérbe, ennek megfelelőek az edzésmódszerek is. Az aikidó valóban az együttműködésről szól - ez a lényege. Technikáit, nem a mai körülmények szülték, hanem az egykori
szamuráj harcművészeteken alapulnak: kardvívás, lefegyverző, elfogó és lefogó technkák stb... (Előfordult, hogy a szamurálytól elvették a fegyverét, vagy egy fegyveres bünözőtt le kellett fegyverezni vagy élve kellett elfogni - ilyenkor kerülnek előtérbe az aikidóban is almazott, gyakorolt technikák...)
/Az nyilvánvaló, hogy ha a mai trendeket vesszük alapul, akkor a ma uralkódó küzdőrendszerekben az 'ökölvívás' és 'Grappling' jellegű iskolák vannak előtérben. Az ezeken alapuló felkészülést alkalmazó stílusok (krav-maga, BJJ, MMA, Urban Combatives, RAW-combat stb...) gyakorlói lehet, hogy jobban helyt tudnak állni - a mai világban - gyakrabban előforduló önvédelmi szituációkban. Ez nem zárja ki, hogy a tradicionális stílusok gyakorlói nem. Azt hiszem, hogy még nem általános, hogy egy gyakorlott ökölvívó vagy BJJ-t gyakorló támadjon meg egy ártatlant.../
Ueshiba O sensei azonban ráébredt a harc értelmetlenségére és az aikidó kialakításakor filozófiai
alapokra helyezte művészetét. Ez se ment egyik napról a másikra, ez is egy folyamatnak az eredménye.
(Tanulás, gyakorlás és találkozások hatása...) Ő azt mondta, hogy az aikidóban minden ember győztes lehet...
Nézetem szerint - számomra - az aikido az együttmükődésen alapuló gyakorlási mód, és az együttműkődésen van a hangsúly. Arra lett kitalálva, hogy mindenféle sérülés nélkül lehessen gyakorolni akár az életünk végéig is...
De, az aikidot is lehet felfogástól függően akár önvédelemnek vagy hacművészetnek is tekinteni.
(Kihangsúlyoznám IS..., mert az is...) Ennek megfelelően O sensei halála után az aikidóban is kialakultak különféle stílusok, amik másra helyezik a hangsúlyt. Vannak olyanok ahol kimondottan az önvédelmi használhatóság kerül előtérbe...
Real aikido: >>> www.youtube.com/watch?v=P73mcY3g5ZE
Egy aikidó dojoba is eltérő beállítottságú emberek járnak és az aikidoban is vannak gyakorlatias felfogású emberek. Tudok olyan aikido mesterről aki a kocsmában tesztelte a tanultakat...
Egy tény különbséget kell tenni, a dojo és az utca között... Egy kívülálló - esni nem tudó - vagy mást harcművészetet gyakorló, nem fog olyan látványos esést (beleugrást) produkálni, mint amiket edzésen látni. Egy aikidósnak meg nem igazán ajánlom, az aszfalton, betonon való röpködést.
A kardvívó Musashi azt írta:" ha csak szobatechnikákat gyakorolsz egy valós szituációban korlátozva leszel.." - vagy valami hasonló...
Bruce Lee sem azt tanította a tanítványainak, amik a filmjeiben láthatók...
Egy aikidósnak is hasznára válik - főleg ha az életszerűségre törekszik - ha más harci- vagy
küzdőművészetekkel is megismerkedik és megtanul rendesen ütni vagyí rúgni stb...
Végül a fennt leírtakat alapul véve nekünk is rá kell ébrednünk, hogy a harc vagy a működőképesség általában addig fontos míg fiatal az ember, és 50-60 éves korban már nem ez lesz a meghatározó egy harcművészet gyakorlásakor... A legtöbb küzdősportban (elsősorban a kiütésekre hajtókra gondolok) igen gyorsan kiöregszik az ember, egy bizonyos életkor után nem lehet folytatni a versenyzést... Egy idő után már az egészség, és a jó társaság, a közösségi érzés válik fontossá...
A mai magyarországon gyakorló harcművészeknek (embereknek) is fel kéne ismerni, hogy a különböző
stílusok nem ellenségei egymásnak és fel kéne már hagyni annak bizonygatásával, hogy bizonyos
helyzetekben az én stílusom a jobb... Sokkal többre mennénk ha egymást barátként, partnerként kezelve
és egymást segítve gyakorolnánk...
Mért ne mehetne el egy karate vagy taichi mester egy aikidó dojoba edzést tartani? és fordítva...
Nyilván van már erre is példa, csak még nem általános...
Én egy harcművészetet gyakorlotól elengedhetetlennek tartom a nyitottságot, hogy megfelelő ismeretekkel rendelkezzen a különböző stítusokról, irányzatokról. Az aikido után érdeklődőknek Donn F. Draeger aikidó meghatározását tudnám még őszinte szívvel ajánlani, ami a lenti oldalon megtalálható:
rajibudoiskola.hu/draeger_aikido.html
További jó gyakorlást és úton haladást mindenkinek...
A magam részéről az ilyen vitákat, összehasonlítgatásokat, hogy ez vagy az a harcművészet jobb vagy hatékonyabb bizonyos helyzetekben elég értelmetlennek érzem...
Alapvetően eltérő világnézettel, tapasztalattal, életfelfogással rendelkezünk - ennek megfelelően eltérő módon (másként) itéljük meg a dolgokat is. Másként értelmezzük az olyan fogalmakat, mint harcművészet, küzdőművészet, küzdősport, önvédelem stb... Lehet, hogy értelmesebb lenne először ezeket megvitatni...
Darkynak és belekottynak: Akik azt állítják, hogy: "Ha magáról a "harcművészetről" beszélünk, akkor nem beszélhetünk harc nélküli harcról." - csak annyit üzzenék, hogy ezt a feltevésüket mért nem mondják el egy 'iadosnak' vagy 'jodosnak'. Ezekben a stílusokban még véletlenül sincs tényleges harc, és ettől függetlenül ők még azért harcművészetet gyakorolnak. Le lehet velük állni küzdeni pusztakézzel...
Vagy itt van Bruce Lee, ő talán nem volt harcművész? Tessék visszanézni az "Enter of Dragon" azon jelenetét, mikor a szigetfelé hajóznak, ahol a végső összecsapás zajlik majd. Ő megmutaja, hogy mit is ért "harc nélküli harcművészeten" - mellesleg őt szokás filozófusnak is nevezni, hiszen a Washington Egyetemre járt és filozófiából diplomázott...
Továbbá érdemes lenne megnézniük Nicholas Pettas szereplésével, ill. bemutatásában a Samurai Spirit című sorozatból: az Aikido, The Samurai Spirit című részt.
"http://www.youtube.com/watch?v=rs4gTZjSqJc"
Pettas aki jó pár évet elöltött a fullcontact világban, és K-1-ben bajnoki címet is elért, a film elején elég furcsálva nézzi az aikido videokat és jókat röhög rajtuk - majd következik a próba - a film végén a mestertől engedélyt kér, hogy had rúgja meg, mert azt nem látta a videókon, hogy az aikidóban, hogyan is védekeznek a rúgások ellen... - a végeredményt érdemes a filmben megnézni.
A Kuro-obi (fekete őv) című filmet is ajánlani tudom azoknak, akik a harcművészetek filozófiai oldala is érdekel. A filmben egyébként több magas színtű karate mester is szerepel...
Én a magam pár éves karate és aikido gyakorlatával, a következő meglátásokat tenném még itt közre:
A ma leginkább gyakorolt stílusok különféle csoportba sorolhatók. Vannak olyanok, amelyeket kifejezetten egészségmegőrző céllal gyakorolnak. Vannak küzdelmet ellenző irányzatok, ahol a felkészülés a különböző formagyakorlatok (katák, kínaiul kuen vagy tao) gyakorlására, és páros önvédelmi gyakorlatokra épül, a gyakorlás célja pedig az egyén tökéletesítése, a jellem és a személyiség fejlesztése — ilyen az aikidō is. Vannak küzdőcentrikus irányzatok, amelyek a teljességre törekednek, nem állítanak fel szabályokat a küzdelemben, és vannak olyan irányzatok, amelyek csak a harc egy bizonyos részére koncentrálnak, előre meghatározott szabályok szerinti versenyeket rendeznek, ahol a technikák alkalmazása korlátozott, illetve egyes testrészek támadása tiltott, és legtöbbször védőfelszerelés használatát írják elő. Mindegyik irányzatnak vannak előnyei és hátrányai is...
A mai modern irányzatok többségében (küzdősportok: boksz, kickbox, egyes karate irányzatok, taekwondō, thai boksz) — ahol a minél jobb eredmények elérése a cél —, megelégednek néhány küzdőtechnika gyakorlásával. Itt a technikák versenyben való alkalmazására törekednek. A versenyző, a ringben igyekszik bizonyítani ügyességét, amihez elsősorban megfelelő taktikai felkészültségre van szüksége, mivel a győzelem elérésére törekedve a támadó technikák, ill. a támadás került előtérbe, a passzivitást pedig intéssel büntetik. Elmondható azonban az is, hogy az így elért győzelem, csak bizonyos körülmények között elért győzelemnek tekinthető.
Ha a harcot a maga globalitásában szemléljük, akkor el kell tekintenünk mindenféle szabálytól, a különféle súlycsoportoktól és a pontozásos rendszerektől, hisz egy valós harcban, minden szabálytól mentesen bármilyen technika eredményes lehet: lökés, karmolás, dobás, fogás, feszítés, ütés, rúgás, még a harapás is. Tudnunk kell azt is, hogyha az utcán megtámadnak minket, minden harcművészet és küzdősport önvédelmi jelleget kap. Az utcán pedig bárki megtámadhat minket (és ilyenkor általában a támadó a nagyobb, legtöbbször nem egyedül van, illetve fel van fegyverkezve). Az ilyen támadások során rengeteg szituáció megvalósulhat, védekezésünknek pedig jogi következményei is lehetnek...
A komplex rendszereknek tulajdonképpen az a hátránya, hogy a technikák sokasságát igyekszenek besulykoltatni, a különböző szituációk megoldási módjaként, nem véve figyelembe azt, hogy a választási lehetőségek nagy tömege miatt a reakcióidő is megnövekszik (azaz néha a kevesebb a több), és a harc kiszámíthatatlansága miatt, egyébként sem lehet minden lehetőségre felkészülni.
Vagyis be kell látnunk, hogy nincsen jó stílus és rossz stílus, minden stílus csak annyira jó, amennyire a gyakorlója az. Véleményem szerint — ahogy azt Bruce Lee is vallotta — egy igazi harcművésznek, küzdőművésznek elsősorban stíluson kívülinek kell lennie.
/A stílusokat megalkotóik, létrehozóik saját alkatuknak, belső- és külső tulajdonságaiknak megfelelően alakították ki. Bár, egy választott stílus a gyakorlója tulajdonságairól is árulkodik, azonban a küzdelem végeredményét sosem a stílus határozza meg. Igaz, a küzdőművészetekkel foglalkozók különböző "jobb és rosszabb, hatékonyabb és kevésbé hatékony, gyakorlatias és látványra törekvő stb." - tulajdonságokkal felruházott stílusokról beszélnek. A stílusok pedig betartandó szabályokról, elvekről.
A küzdelem kimenetele (így önmagunk megvédése is) azonban elsősorban rajtunk múlik. Vagyis azok az elsajátított fizikai-, pszichikai- és értelmi képességek a meghatározók a küzdelem kimenetele szempontjából, amik lehetővé teszik a technika alkalmazását: gyorsaság, helyzetfelismerés, taktikai érzék és -képességek stb. Azaz elmondhatjuk, egy küzdelem kimenetelét elsősorban az egyéni képességek döntik el. /
Hogy mért is?
Egy harcban (önvédelmi szituációban) sosem stílusok vagy rendszerek harcolnak egymással, hanem
emberek. Ez elsősorban a képességek harca, az lesz a győztes, az marad talpon aki az edzések (felkészülés) során elsajátított képességeivel élni tud az adott helyzetben.
Rengeted stílus, küzdő módszer létezik. Ezekből mindenki saját felfogásának, szellemi-testi habitusának
megfelelően választhat. Van aki szereti kipróbálni ringben vagy máshol, amit tanúlt, és szereti ha bekap
egy-két ütést. Hát tegye. Nagy a világ nyugodtan elférünk egymás mellett...
A különböző harc- vagy küzdőművészetek eltérő motivációs forrásokkal rendelkeznek vagy jöttek létre, így eltérő felkészülési módszerekkel dolgoznak. A boxban, Muay Thaiban, vagy a versenyzőket nevelő művészetekben a küzdelem kerül előtérbe, ennek megfelelőek az edzésmódszerek is. Az aikidó valóban az együttműködésről szól - ez a lényege. Technikáit, nem a mai körülmények szülték, hanem az egykori
szamuráj harcművészeteken alapulnak: kardvívás, lefegyverző, elfogó és lefogó technkák stb... (Előfordult, hogy a szamurálytól elvették a fegyverét, vagy egy fegyveres bünözőtt le kellett fegyverezni vagy élve kellett elfogni - ilyenkor kerülnek előtérbe az aikidóban is almazott, gyakorolt technikák...)
/Az nyilvánvaló, hogy ha a mai trendeket vesszük alapul, akkor a ma uralkódó küzdőrendszerekben az 'ökölvívás' és 'Grappling' jellegű iskolák vannak előtérben. Az ezeken alapuló felkészülést alkalmazó stílusok (krav-maga, BJJ, MMA, Urban Combatives, RAW-combat stb...) gyakorlói lehet, hogy jobban helyt tudnak állni - a mai világban - gyakrabban előforduló önvédelmi szituációkban. Ez nem zárja ki, hogy a tradicionális stílusok gyakorlói nem. Azt hiszem, hogy még nem általános, hogy egy gyakorlott ökölvívó vagy BJJ-t gyakorló támadjon meg egy ártatlant.../
Ueshiba O sensei azonban ráébredt a harc értelmetlenségére és az aikidó kialakításakor filozófiai
alapokra helyezte művészetét. Ez se ment egyik napról a másikra, ez is egy folyamatnak az eredménye.
(Tanulás, gyakorlás és találkozások hatása...) Ő azt mondta, hogy az aikidóban minden ember győztes lehet...
Nézetem szerint - számomra - az aikido az együttmükődésen alapuló gyakorlási mód, és az együttműkődésen van a hangsúly. Arra lett kitalálva, hogy mindenféle sérülés nélkül lehessen gyakorolni akár az életünk végéig is...
De, az aikidot is lehet felfogástól függően akár önvédelemnek vagy hacművészetnek is tekinteni.
(Kihangsúlyoznám IS..., mert az is...) Ennek megfelelően O sensei halála után az aikidóban is kialakultak különféle stílusok, amik másra helyezik a hangsúlyt. Vannak olyanok ahol kimondottan az önvédelmi használhatóság kerül előtérbe...
Real aikido: >>> www.youtube.com/watch?v=P73mcY3g5ZE
Egy aikidó dojoba is eltérő beállítottságú emberek járnak és az aikidoban is vannak gyakorlatias felfogású emberek. Tudok olyan aikido mesterről aki a kocsmában tesztelte a tanultakat...
Egy tény különbséget kell tenni, a dojo és az utca között... Egy kívülálló - esni nem tudó - vagy mást harcművészetet gyakorló, nem fog olyan látványos esést (beleugrást) produkálni, mint amiket edzésen látni. Egy aikidósnak meg nem igazán ajánlom, az aszfalton, betonon való röpködést.
A kardvívó Musashi azt írta:" ha csak szobatechnikákat gyakorolsz egy valós szituációban korlátozva leszel.." - vagy valami hasonló...
Bruce Lee sem azt tanította a tanítványainak, amik a filmjeiben láthatók...
Egy aikidósnak is hasznára válik - főleg ha az életszerűségre törekszik - ha más harci- vagy
küzdőművészetekkel is megismerkedik és megtanul rendesen ütni vagyí rúgni stb...
Végül a fennt leírtakat alapul véve nekünk is rá kell ébrednünk, hogy a harc vagy a működőképesség általában addig fontos míg fiatal az ember, és 50-60 éves korban már nem ez lesz a meghatározó egy harcművészet gyakorlásakor... A legtöbb küzdősportban (elsősorban a kiütésekre hajtókra gondolok) igen gyorsan kiöregszik az ember, egy bizonyos életkor után nem lehet folytatni a versenyzést... Egy idő után már az egészség, és a jó társaság, a közösségi érzés válik fontossá...
A mai magyarországon gyakorló harcművészeknek (embereknek) is fel kéne ismerni, hogy a különböző
stílusok nem ellenségei egymásnak és fel kéne már hagyni annak bizonygatásával, hogy bizonyos
helyzetekben az én stílusom a jobb... Sokkal többre mennénk ha egymást barátként, partnerként kezelve
és egymást segítve gyakorolnánk...
Mért ne mehetne el egy karate vagy taichi mester egy aikidó dojoba edzést tartani? és fordítva...
Nyilván van már erre is példa, csak még nem általános...
Én egy harcművészetet gyakorlotól elengedhetetlennek tartom a nyitottságot, hogy megfelelő ismeretekkel rendelkezzen a különböző stítusokról, irányzatokról. Az aikido után érdeklődőknek Donn F. Draeger aikidó meghatározását tudnám még őszinte szívvel ajánlani, ami a lenti oldalon megtalálható:
rajibudoiskola.hu/draeger_aikido.html
További jó gyakorlást és úton haladást mindenkinek...
Egy fiatal rendőr korán reggel elbúcsúzik terhes feleségétől, majd csatlakozik ahhoz a kommandós egységhez, amelynek feladata, hogy elkapja a környék főgengszterét. A helyi keresztapa egy sokemeletes épületben éldegél, magát mindenféle kegyetlen bűnözővel, narkóssal és…..
Tamura
2012.08.03 20:38:19
@Söci: hihető? - ezt komolyan mondod - néz má meg a végjátékot, szerinted torkon szúrva tovább verekszik valaki?
Szabályzat változtatás Az alábbi szabályzat július 1-től lép életbe!!A §2c pont kifejtése: rosszindulatú játék szabályzatA Semleges terület jelölésű megyékre semmilyen szabály nem vonatkozik, itt a hazai játékosokat védi a játékba beépített…..
Fórum Hírek:GA DanSok-sok várakozás után végre bejelenthetem a Gates of Andaron legújabb verzióját, a Gates of Andaron 3.3 - Call to Arms-t. A frissítés kedden 10 órakor kezdődik!!! A verziószám ne tévesszen meg senkit, nem ugrottuk át az 1.7-3.2 verziókat, csak…..
..
Tamura
2010.06.07 19:00:30
Na, már viszonylag régen volt nagyszabású céhtalálkozó, ezért most hétvégére (2010.06.05) szombatra szervezünk egyet. A találkozás Budapesten lenne, a pontos helyszín még nem ismert. Feltenném a kérdést, ki jönne? MEGSZÜLETETT A HELYSZÍN…..
Tamura
2010.06.01 10:09:13
Tamura
2010.06.03 21:55:27
Plusszolás HK-val +14-ig Mielőtt nekiállsz húzni gondold végig!!! Megfelelően nemesítetted a tárgyat? Mester tekerccsel tettél bele valami alapot? Ha felhúzod a tárgyat, utána már csak arkanae reagenssel, vagy "dungeonos" (49,59,69-es küldetés) cuccokkal fogod tudni…..
Tamura
2010.05.31 18:46:08
Sziasztok!Zityu vagyok, becsületes nevem: Puha István ( Előre szólok aki a nevemmel viccelődik átharapom a torkát.) :-))) neeeeeeeem nem ám elhiszitek békés vagyok mint a nyuszi.Tolna megyében Dunaföldváron élek és dolgozom. A szakmám hentes egy kis családi vállalkozás keretein…..
Tamura
2010.05.19 00:15:14
Tamura
2010.05.21 02:01:41
Sziasztok! Végre én is eljutottam odáig ,hogy bemutatkozzam.Jandl Erikának(33) hívnak, Győrtől 16 km re lakom egy csodálatos helyen,a Duna mellett.Nokiában dogozom lassan egy éve(úúúútálommm):S de ez van...Szabadidőmben nem űzök közelharci sportokat ahogy itt sokan…..
Tamura
2010.05.18 22:17:28
" Az eső egyre csak esett, a tetemektől már-már haladni sem lehet. Arel pap átváltozása előtt csak ennyit mondott.- Holnap ismét megmérettetjük magunkat, készüljetek fel, nem lesz egy leányálom - majd metamorfózisának köszönhetően hollóvá változott és eltűnt a ködben.A…..
Tamura
2010.05.09 15:57:11
@csillantos: Dehogynem, csak elbújtak a palotáik mélyére vagy várják a királyfit, hogy visszaváltoztassa őket...(a királylányok mindenhol ott vannak, néha hétköznapi nő képében, és egyszer csak annak bizonyos számára királynővé válnak, a férfi meg a hölgy számára királyfivá szépül...)szóval biztos itt vannak a játékban is valamilyen módon álcázva és néha néha felcsillanak...
Tamura
2010.05.09 16:29:28
@csillantos: Szerinted? különben meg én nem a mai meséken nőttem fel - szerintem te se...
/...tévéd elől hiába is futsz ma -
benned nyüzsőg a Futrinka utca./
/...tévéd elől hiába is futsz ma -
benned nyüzsőg a Futrinka utca./
Már jó régen nem írtam, és ennek több oka is volt.. Egyrészt nem nagyon mozdultak a dolgok sem pozitív, sem negatív irányban, bár indultak kezdeményezések, de nem akartam elhamarkodottan véleményt nyilvánítani. Másrészt kicsit állóvíz lett újra a TF, és nem nagyon láttuk a…..
Tamura
2010.04.24 23:30:00
@Fekete_Angyal: és te ezt el is hized magadról
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz
www.youtube.com/watch?v=Pz2I0jTYeEU
Egy érdekes és tanulságos küzdelem egy shotokanos és sportkaratés (freestyle vagy pontfighter) között. Érdemes megfigyelni, hogy a teljesen oldalra fordult sportkaratés a félig elfordított csípőjű shotokanosal nem igazán tud mit kezdeni. Rendszerint amikor támad valahogy mindig a földön találja magát. Számomra elég nagy taktikai hibának tűnik, hogy a sportkaratés a támadásait rúgással indítja... De érdemes megnézni Tatsuya Nakat (6 vagy 7 danos JKA instruktor), és összehasonlítani a gyorsaságát az általad belinkeltekkel... De az emberi gyorsaságnak is megvannak a határai, tudom hogy sokat változtak az edzésmódszerek, de úgy gondolom a régi nagyok és maiak között azért nincs olyan egetverő gyorsaságbeli különbség...
www.youtube.com/watch?v=PoAxpFdpgdU - egy régebbi Naka küzdelem és egy kis bemutató:
www.youtube.com/watch?v=EpWdpVXSHZM&feature=related