Regisztráció Blogot indítok
Adatok
ronyó

0 bejegyzést írt és 6 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Az első és a második rész után egy harmadik gyűjteményre való is összegyűlt az ingatlanszakmából származó anekdotákból. Lássuk a friss termést az általatok küldött kommentekből, sztorikból, aranyköpésekből, linkekből!   Velem is kizárólagos szerződést akart…..
Mert szerintem igen szép.Vélemény?..
ronyó 2010.03.15 18:50:14
@leving: mi is keresünk, elvégre ez egy olyan hivatás, ahol mindenkinek terem babér, aki jól csinálja :)

Amúgy hogy érzed, miben van a jövője egy sikeres ingatlanosnak?

Adottak ugye a nagy franchise hálózatok (OC, DH), ahol tiszta jutalékalapon lehet dolgozni. Ez egyrészt igazságos, hiszen akkor kapsz csak pénzt, ha teljesítesz. Másrészt viszont minimális összeget kapsz a Cégnek fizetett jutalékból, kb. 30%-ot, ha saját vevőnek adod el; és 15%-ot, ha a kollégád hozza a vevőt. Tehát a teljes megbízási díj 70%-át nem az ingatlanos kapja, sem az eladó oldali, sem a vevő oldali, azaz oda vándorol, aki "nem vett közvetlenül részt az eladásban" (finoman fogalmaztam) :)

Tegyük fel, hogy van egy lakás 11M Ft-ért, általános szerződéssel. Ekkor a megbízási díj mondjuk 5%+ÁFA, eladjuk pl. 10M-ért, ezután a Cég kap 500e Ft+ ÁFÁ-t. Az ingatlanosé max. 150e lesz - vagy a két oldali tanácsadóé 75-75e. Ami nem sok... Ezt valamiféleképpen kompenzálja, hogy nem neked kell fizetni a hirdetésekért, egyáltalán nem kell bajlódnod vele, nem kell alaprajokat készítened, fizetni a nyomtatásokért, névjegykártyákért, szórólapokért stb. és az iroda, alkalmazottak fenntartásáért.

A másik lehetőség (főleg közepes cégektől hallom, pl. TIPP Ingatlan) hogy fix fizetéssel dolgozol (ehhez természetesen vannak teljesítménykövetelmények), általában minimálbérért, és ha "kitermeled" a befolyt jutalékból a fizetésedet, az afölötti részből is részesülsz. Ez szintén előnyös, hiszen ugyanaz majdnem, mint a franchiséknál, csak itt fix fizetés formájában "megelőlegezik" a jutalékot.

Harmadszor, lenne ugye a saját biznisz, kis létszámú kis irodával, vagy egyedül. Itt ugyanakkor neked kell állnod a hirdetések költségét, az iroda fenntartását, de természetesen a jutalék mind a tiéd marad. Ha mondjuk, vegyük ezt a 10M-s vételárat, amit az előbb, és egy kisebb 3-4%-os kulcsot, akkor a jutalékod 300-400 ezer Ft, vagy keresztértékesítés esetén 150-200 ezer Ft. Amiből persze lejönnek a költségek, de még mindig sokkal magasabb összeget keresel, mint ha franchisenál dolgoznál.

Ha csak ennyi lenne a dolog, mindenki a 3. lehetőséget választaná. De vajon egy kis iroda, vagy egy személy rendelkezik akkora adatbázissal, vevőkörrel, mint egy franchise? És egy franchise ügynök össze tud -e annyival több tranzakciót hozni, hogy a sok eladás kicsinyke részesedéséből ugyanúgy keressen, mint a saját magának termelő ingatlanos?

Vajon melyik a legelőnyösebb egy tanácsadónak kereset, kapcsolatok, továbbfejlődés szempontjából?

Szerintem, személyes emberi preferencia alapján választ az ember a lehetőségekből.
  Miután tíz percen belül már a második helyről kaptam megy ugyanannak a hirdetésnek a linkjét, visszakérdeztem, hogy mi történik. Mint kiderült, belső céges levelezésben terjeng futótűzként, hogy a konkurencia kipakolt valamit véletlenül egy hirdetésbe. Bevallom nem tudtam…..
  Száz éve is épültek giccses dolgokKlasszicista kúria külön pipázóval Szecessziós mátyásföldi villa szép ajtókkal - még megvan benne az étellift! Cifra ajtó- és ablakkeret. De milyen lehet a "szecessziós hálófülke"? Villa klassz…..